کارگروه رسیدگی به گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه تشکیل شد

کارگروه رسیدگی به گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه تشکیل شد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر اقتصاد و هیئت همراه روز دوشنبه در کمیسیون اقتصادی حاضر شده و با بررسی های صورت گرفته برای حل مشکل تولید، تجهیز، راه اندازی و حقوق کارگران گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه، کار گروهی تشکیل شد.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 3:20

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در گفتگو با خبر نگار سیاسی ایرنا، افزود: سوال من در خصوص مباحث مرتبط با گروه ملی فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه بود، اصل سوال این بود که چرا با وجود عقب افتادن حقوق کارگران وزارت اقتصاد به شکل اساسی وارد نشده است.
وی اضافه کرد: همراهان وزیر محترم اقتصاد آقایان حسین زاده رییس بانک ملی، جلیلی معاون وزیر اقتصاد و مدیرعامل گروه ملی فولاد بودند. پیشتر با پی گیری مجلس، دولت محترم در جلسه ای به ریاست استاندار استان خوزستان و وزیر اقتصاد تلاش کرد خواسته های نمایندگان و کارگران را اجابت کرده و با اندکی بالا و پایین و یک ماه تاخیر حقوق کارگران را بپردازد.
ساری تاکید کرد: امروز بحث اصلی پرداخت حقوق ماهیانه کارگران نبود، موضوع ما در خصوص خط تولید بود. در ارتباط با گروه ملی فولاد دو خط در فعالیت 100 درصدی و خط 630 نیز به شکل نیمه فعال است. خط 650 گروه ملی فولاد فعلا متوقف است و در جلسه به ما خبر دادند خط تولید کوثر در حال راه اندازی است که این خبر خوبی بود.
وی افزود: نوید خوب دیگر این است که به اندازه کافی شمش، و مواد اولیه برای این خطوط خریداری شده است که این نیز خبر بسیار خوبی است. اگر حقوق کارگران تامین شود و مقداری اعتبار برای خرید شمش و مواد اولیه جهت ادامه فعالیت خطوط تولید اضافه شود، بسیار کار خوبی است و ما هم موافقیم.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکنون وزارت اقتصاد متولی این قضیه است ولی در خصوص نیشکر هفت تپه مسئولیت با بانک کشاورزی است، اما چون بانک مرکزی مسئول تنظیم روابط بین همه بانکها است ما مسئول مستقیم را وزیر اقتصاد می دانیم؛ از طرفی سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد در هر دو مورد گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه در راس امور واگذاری ها قرار دارند.
وی اضافه کرد: در خصوص خطوط تولید با توجه به اینکه مبالغی نیاز دارد باید از طریق بانک تزریق شود و طبق گزارشی که رئیس بانک ملی در ارتباط با گروه ملی فولاد ارائه داده، تاکنون بیش از 470 میلیارد تومان هزینه شده است. ولی چون به صورت مرحله ای پرداخت شده در راه اندازی و تداوم کار اشکالاتی به وجود آمد.
این نماینده مجلس ادامه داد: درخواست کردیم که هزینه و تزریق پول به شکلی باشد که ضمن تامین حقوق کارگران، خط تولید هم متوقف نشود. طبیعتاً باید هزینه تعمیر و نگهداری نیز در نظر گرفته شود، مهمترین خواسته من از وزیر اقتصاد این بوده است.
ساری اظهار داشت: موضوع دیگری که مقرر شد در مرحله بعد پیگیری کنیم، بحث مالکیت است که باید موضوع را با مالکان فعلی هر دو شرکت گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه حل کنیم و نیاز است که دولت نیز ورود کند. اگر قرار است به بخش خصوصی هم واگذار شوند باید به اشخاص حقوقی با اهلیت و صاحب صلاحیت واگذار شوند.
وی ادامه داد: بخش خصوصی باید در حدی آورده داشته باشد که بتواند حقوق پرسنل، تجهیز، تعمیر و نگهداری شرکت ها را انجام دهد به شکلی که بهره وری داشته و تولید نیز متوقف نشود.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: جمع بندی نشست امروز با وزیر اقتصاد مبنی بر این شد که کمیته ای به ریاست آقای بهمنی رئیس پیشین بانک مرکزی و از اعضاء کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شود. اینجانب هم در آن کارگروه عضوهستم.
وی ادامه داد: وزیر اقتصاد به نیابت از خود یک نفر را مشخص و معرفی می کند. نمایندگان تام الاختیاری از وزارت صنعت، بانک مرکزی و وزارت‌کار نیز عضو این کار گروه خواهند بود. با توجه به اینکه شرکت نیشکر هفت تپه توسط بانک کشاورزی به بخش خصوصی واگذار شده است، مقرر شد مدیرعامل آن بانک نیز یکی از اعضای این کارگروه باشد.
ساری اضافه کرد: چند معضل اساسی باید توسط این کارگروه رفع شود. وزارت صنعت که متولی بخش صنعت است باید در خصوص موضوع تولید و کار شرکت ورود کرده و مشکل این شرکت‌ها را حل کند و بانک مرکزی نیز مشکل بانکی آنها را مرتفع سازد.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع زندگی 3 هزارنیروی کار است که در این شرکت خود و خانواده هایشان ارتزاق می کنند، بانک ملی به اجبار وارد این داستان شده در حالیکه هر بخش باید کار خودش را درست انجام دهد، لذا مقرر شد ظرف دو هفته این کارگروه تشکیل شود که البته امروز ترکیب اعضای آن مشخص شد.
وی همچنین اظهار داشت: نتیجه این کار گروه می‌تواند حل چند موضوع و مشکل و خروجی آن راه‌اندازی فازها و خطوط تولید و تهیه مواد اولیه، تامین نیاز کارگران و پرسنل این شرکت ها باشد. خواسته همه راه‌اندازی خطوط تولید است که خواسته به حقی است و باید اجابت شود.
سیام**ا.ع**1535

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4