چه بانک های نرخ سود را کم نمی کنند؟

چه بانک های نرخ سود را کم نمی کنند؟

بینا: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در بانک های دولتی قابل اجرا باشد اما در خصوص اجرای واقعی این سیاست توسط بانک های خصوصی و برخی موسسات مالی و اعتباری ابهام وجود دارد.این را عباس هشی می گوید؟

بانک های دولتی و خصوصی از 15 اردیبهشت ماه برای سپرده های بلندمدت یک ساله خود 20 درصد سود خواهند پرداخت. این مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار است که به تبع کاهش نرخ تورم، تصمیم به کاهش سود بانکی گرفت. اما پایبندی تمامی بانک ها و موسسات به اجرای این سیاست موضوعی است که نه تنها هم اکنون که همواره مورد ابهام قرار داشته است.
در این خصوص «عباس هشی» معتقد است که باید به اجرای این سیاست در بانک های خصوصی با دید ابهام نگریست.
این کارشناس مسائل اقتصادی، با اشاره به اینکه همواره بر این اصل تاکید شده که نرخ سود باید در حاشیه نرخ تورم باشد، به صدای اقتصاد توضیح داد: در تمام سالهای گذشته نرخ تورم همواره بالاتر از سود سپرده های بانکی بوده است. کمااینکه معتقدم این مشکلی دامنه دار است که به تبع آن بیش از دو دهه است که مردم ما با گذاشتن سپرده های خود در بانک ها مجازات شده اند.
او می افزاید: همواره در طول بیش از دو دهه قبل، ارزش پول کشور در حال کاهش بوده و در این میان هم بانک مرکزی به یکی از وظایف مهم خود یعنی حفظ ارزش پول ملی کم توجهی کرده است. براین اساس مردم با سپرده گذاری در بانکها، ارزش پول شان کاهش یافته است.
هشی با اشاره به برآوردهای رسمی از کاهش نرخ تورم در سال گذشته، می گوید: در حال حاضر این سوال وجود دارد که آیا هزینه زندگی مردم در سال گذشته تاکنون تنها حدود 15 درصد افزایش داشته است؟ تصور بنده خلاف این امر است.
او به تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار اشاره و تصریح می کند: در صورتی که با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، بانکها بخواهند سپرده ها را عطف به ماسبق کنند، باید منتظر خروج سپرده ها از سیستم بانکی را داشت که این مسئله به زیان اقتصاد کشور است. در حال حاضر نظام بانکی حدود 80 درصد اقتصاد کشور از لحاظ منابع مالی را در اختیار دارد که همین مسئله حساسیت نقش بازار پولی را افزایش می دهد.
این کارشناس اقتصادی اضافه می کند: علاوه بر این در سال های اخیر شاهد بودیم که برخی بانک ها اقدام به پرداخت سود روز شمار تا سقف 22 درصد به سپرده های بزرگ کردند که در برخی بانکها این سقف به طور غیررسمی تا 28 درصد هم می رسید. حال اگر قرار باشد این میزان پرداخت سود روز شمار حذف شود، سپرده های بزرگ نیز از بانک ها خارج خواهند شد.
به گفته وی؛ با همه این مسائل تصور می شود که مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در بانک های دولتی قابل اجرا باشد اما در خصوص اجرای واقعی این سیاست توسط بانک های خصوصی و برخی موسسات مالی و اعتباری ابهام وجود دارد. زیرا این بانک ها و موسسات خصوصی باید در پایان سال به سهامداران خود سود بپردازند و این مسئله می تواند به کاهش حاشیه سود آنها بی انجامد. براین اساس باید منتظر ماند و دید که آیا واقعا بانک های خصوصی هم کاهش سود سپرده ها را قانونا اجرا می کنند یا خیر.
 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پیام مدیرعامل بانک توسعه تعاون به مناسبت عید غدیرخم

حجت الله مهدیان در پیامی فرا رسیدن عید غدیر خم راتبریک گفت.

 • 2

آیین تکریم و معارفه معاون اعتباری و عضو هیات عامل بانک کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی روز دوشنبه چهارم مرداد در مراسمی، انتصاب وهب متقی نیا به سمت معاون اعتباری و عضو هیات عامل بانک کشاورزی را اعلام و از خدمات مسعود جلالیان قدردانی کرد.

 • 2

مهلت جذب اعتبارات عمرانی تا شهریور تمدید شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش مهلت جذب اعتبارات عمرانی در سال جاری تا شهریور ماه موافقت کردند.

 • 1

غدیر تداوم خط نبوت است

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در آستانه فرا رسیدن عید غدیر، در پیامی این عید را به مشتریان، کارکنان نظام بانکی و خانواده های آن ها تبریک و شادباش گفت.

 • 1

افزایش تدریجی دامنه نوسان در بورس

رییس سازمان بورس گفت: برای اینکه افزایش دامنه نوسان به صورت تدریجی و نظام‌مند باشد، طرحی در دست بررسی است.

 • 2

ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه ای از عوامل شکوفایی اقتصادی

عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را از عوامل شکوفایی اقتصادی برشمرد.

 • 2

آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اصلاح و ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور تصویب‌نامه مربوط به اصلاحیه ماده (۱۰) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات را ابلاغ کرد.

 • 1

ظرفیت بخش تعاون برای پیشبرد برنامه‌های دولت جدید

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در خصوص ظرفیت بخش تعاون برای پیشبرد برنامه‌های دولت جدید در ارتقای اشتغال و تولید توضیحاتی ارائه داد.

 • 2

سودآوری مطلوب بانک صنعت و معدن

رییس هیات مدیره بانک صنعت و معدن در نشست مجمع عمومی این بانک از رسیدن به نقطه سودآوری مطلوب در صورت های مالی این بانک سخن گفت.

 • 2

تامین مالی ۲.۸ میلیاردیورویی تامین ۵۵۰۰ مگاوات یزث

مدیر عامل بانک صنعت و معدن با تاکید بر تداوم حرکت بانک در مسیر پیشرفت و حفظ و ارتقاء جایگاه این بانک در نظام بانکداری کشور از تامین مالی ۲.۸ میلیارد یورویی تامین پنج هزار و ۵۰۰ مگاوات برق خبر داد.

 • 2

شاخص کل بورس ۸۴۰۰ واحدی عقب‌نشینی کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۸۴۰۱ واحدی معادل ۰.۶۳ درصد به یک میلیون و ۳۱۴ هزار و ۹۵۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۸ واحدی به ۱۹ هزار و ۲۱۹ واحد رسید.

 • 6

امکان افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز غیرحضوری در بانک رفاه

متقاضیان افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز در بانک رفاه کارگران می‌توانند در قالب طرح "جست و جوی رفاه" نسبت به افتتاح این حساب به صورت غیرحضوری اقدام کنند.

 • 6

پیام تسلیت مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت درگذشت رئیس بنیاد مسکن

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، درگذشت مرحوم علیرضا تابش رئیس فقید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت.

 • 6

پرداخت ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان کمیته امداد

با اهتمام شعب بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان خرداد ماه سال جاری تعداد ۱۳ هزار و ۵۰۲ فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۵۹۹۶ میلیارد ریال به مددجویان معرفی شده از سوی کمیته امداد پرداخت شده است.

 • 6

جزییات پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

با افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۱۰۰ میلیون تومان هم اکنون سوالات مهمی از سوی متقاضیان این تسهیلات در خصوص نحوه اقدام برای دریافت آن ایجاد شده است.

 • 3

سامانه بازارگاه در نوع خود، کاری جدید و دستاوردی بزرگ است

نشست بررسی راهکارهای بهبود خدمات سامانه بازارگاه و تبادل نظر درباره ارتقای عملکرد این سامانه، با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بازرسی کل کشور در بانک کشاورزی برگزار شد.

 • 6

بررسی زمینه‌های توسعه سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

موارد توسعه‌ای سامانه بازارگاه محصولات و نهاده های کشاورزی با حضور معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و مدیرعامل بانک کشاورزی بررسی شد.

 • 4

لزوم حل فوری مسِِِِِئله FATF

به نقل از کارشناس مسائل اقتصادی ،مهم‌ترین کاری که دولت آتی باید مورد توجه قرار دهد، خروج از لیست سیاه FATF و حل مشکل تحریم‌ها است.

 • 3

ماجرای پاداش هیئت مدیره بانک تجارت چه بود؟

مدیرامور مالی بانک تجارت در واکنش به انتشار تصاویری از مجمع عمومی بانک تجارت در فضای مجازی که برای تعیین میزان پاداش هیئت مدیره بود، گفت: این پاداش‌ها با وقفه ۵ ساله پرداخت شده و کاملا قانونی است.

 • 3

خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است

بانک رفاه کارگران و بیمارستان میلاد همکاری و تعامل خوبی با یکدیگر دارند و خدمت رسانی به مجموعه این بیمارستان انتفاعی نیست.

 • 3