چه بانک های نرخ سود را کم نمی کنند؟

چه بانک های نرخ سود را کم نمی کنند؟

بینا: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در بانک های دولتی قابل اجرا باشد اما در خصوص اجرای واقعی این سیاست توسط بانک های خصوصی و برخی موسسات مالی و اعتباری ابهام وجود دارد.این را عباس هشی می گوید؟

بانک های دولتی و خصوصی از 15 اردیبهشت ماه برای سپرده های بلندمدت یک ساله خود 20 درصد سود خواهند پرداخت. این مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار است که به تبع کاهش نرخ تورم، تصمیم به کاهش سود بانکی گرفت. اما پایبندی تمامی بانک ها و موسسات به اجرای این سیاست موضوعی است که نه تنها هم اکنون که همواره مورد ابهام قرار داشته است.
در این خصوص «عباس هشی» معتقد است که باید به اجرای این سیاست در بانک های خصوصی با دید ابهام نگریست.
این کارشناس مسائل اقتصادی، با اشاره به اینکه همواره بر این اصل تاکید شده که نرخ سود باید در حاشیه نرخ تورم باشد، به صدای اقتصاد توضیح داد: در تمام سالهای گذشته نرخ تورم همواره بالاتر از سود سپرده های بانکی بوده است. کمااینکه معتقدم این مشکلی دامنه دار است که به تبع آن بیش از دو دهه است که مردم ما با گذاشتن سپرده های خود در بانک ها مجازات شده اند.
او می افزاید: همواره در طول بیش از دو دهه قبل، ارزش پول کشور در حال کاهش بوده و در این میان هم بانک مرکزی به یکی از وظایف مهم خود یعنی حفظ ارزش پول ملی کم توجهی کرده است. براین اساس مردم با سپرده گذاری در بانکها، ارزش پول شان کاهش یافته است.
هشی با اشاره به برآوردهای رسمی از کاهش نرخ تورم در سال گذشته، می گوید: در حال حاضر این سوال وجود دارد که آیا هزینه زندگی مردم در سال گذشته تاکنون تنها حدود 15 درصد افزایش داشته است؟ تصور بنده خلاف این امر است.
او به تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار اشاره و تصریح می کند: در صورتی که با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، بانکها بخواهند سپرده ها را عطف به ماسبق کنند، باید منتظر خروج سپرده ها از سیستم بانکی را داشت که این مسئله به زیان اقتصاد کشور است. در حال حاضر نظام بانکی حدود 80 درصد اقتصاد کشور از لحاظ منابع مالی را در اختیار دارد که همین مسئله حساسیت نقش بازار پولی را افزایش می دهد.
این کارشناس اقتصادی اضافه می کند: علاوه بر این در سال های اخیر شاهد بودیم که برخی بانک ها اقدام به پرداخت سود روز شمار تا سقف 22 درصد به سپرده های بزرگ کردند که در برخی بانکها این سقف به طور غیررسمی تا 28 درصد هم می رسید. حال اگر قرار باشد این میزان پرداخت سود روز شمار حذف شود، سپرده های بزرگ نیز از بانک ها خارج خواهند شد.
به گفته وی؛ با همه این مسائل تصور می شود که مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در بانک های دولتی قابل اجرا باشد اما در خصوص اجرای واقعی این سیاست توسط بانک های خصوصی و برخی موسسات مالی و اعتباری ابهام وجود دارد. زیرا این بانک ها و موسسات خصوصی باید در پایان سال به سهامداران خود سود بپردازند و این مسئله می تواند به کاهش حاشیه سود آنها بی انجامد. براین اساس باید منتظر ماند و دید که آیا واقعا بانک های خصوصی هم کاهش سود سپرده ها را قانونا اجرا می کنند یا خیر.
 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دکتر مهری:بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب مشتریان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد: بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بازار سرمایه و سرعت بخشیدن به روند فرآیند ها ضروری است.

 • 16

بانک رفاه حامی فعالان سلامت و درمان ایران زمین

مدت زمانی است که با شیوع ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصادی کشور دچار مشکل شده اند. یکی از موارد مهم تغییرات حاصل از کرونا، رابطه بین بانک ها و مشتریان آنها است.

 • 17

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد اعلام کرد: مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹، بانک پاسارگاد (سهامی عام) راس ساعت۹صبح، روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، در محل بانک پاسارگاد برگزار می شود.

 • 16

صادرکنندگان متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرند

رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرد: صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 • 15

ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای تحقق جهش صادرات

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید برای تحقق هدف رونق تولید و به دنبال آن جهش صادراتی، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران ضروری است.

 • 14

درج نماد «چکاپا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از درج نماد یک شرکت جدید در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 12

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 4

آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز دهم تیرماه اعلام کرد.

 • 15

تقدیر استاندار سیستان و بلوچستان از بانک مهر ایران

استاندار سیستان و بلوچستان، ‌ گفت: بیمه بازسازی و تجهیز ۵۰۰ هزار خانه روستایی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، اقدامی بی‌نظیر و بی‌بدیل بود.

 • 17

اقدامات گمرک در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون گمرک ایران اعلام کرد: اقدامات گمرک ایران در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات تشریح شد.

 • 14

پست بانک به مجمع می رود

پست بانک زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 14

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 11

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد (فردوسی سابق) بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد.

 • 22

مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان در بانک توسعه تعاون

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان را در زمره مسئولیت‌های اجتماعی این بانک اعلام نمود.

 • 24

گام تازه پذیرش شرکت‌های استانی در تالار شیشه‌ای

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.

 • 23

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در انتظار موافقت شورای عالی بورس

نایب ‌رییس اتاق ایران با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت بخش خصوصی در بورس بین‌الملل گفت: تمامی مدارک راه‌اندازی بورس بین‌الملل منطبق بر استانداردهای لازم تهیه‌شده و در انتظار موافقت شورای عالی بورس است.

 • 23

نقدینگی بالا مانع از افت شاخص است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تداوم ورود و حضور نقدینگی در تالار شیشه‌ای گفت: تا مادامی که نقدینگی در این بازار حضور داشته باشد، نباید منتظر افت شدید شاخص بورس و ریزش قیمت‌ها بود.

 • 16

اعلام جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس»

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای، جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس» را اعلام کرد.

 • 16

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 19

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 26