پیشنهاداتی برای تشویق صادرکنندگان/ فعالان اقتصادی پاسخ دادند

پیشنهاداتی برای تشویق صادرکنندگان/ فعالان اقتصادی پاسخ دادند

پس از دستور رییس جمهور مبنی بر ارائه مشوق به صادرکنندگان خوشنام، برخی فعالان بخش خصوصی به این سوال پاسخ دادند که دولت چه راهکارهایی را باید دنبال کند تا مشوق‌های موثری برای تمامی فعالان اعمال شود.

سه شنبه 15 مهر 1399 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، حسن روحانی رییس کابینه دوازدهم جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در جلسه ستاد اقتصادی دولت پس از شنیدن گزارش رییس کل بانک مرکزی درباره عملکرد صادرکنندگانی که ۱۰۰ درصد تعهد ارزی خود را ایفا کرده اند؛ دستور ارائه مشوق هایی به این صادرکنندگان را داد.

روحانی گفت:«تجار و بازرگانان کشور چه در شرایط جنگ اقتصادی و چه در شرایط عادی به هیچ وجه نباید در مسیر فعالیت خود درگیر موانع اداری شوند. در نتیجه مقرر شد مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان با اعلام بانک مرکزی و به نسبت ایفای تعهد برگشت ارز صادراتی در مدت دو هفته برگردانده شود.»

با توجه به اینکه این موضوع برای برخی صادرکنندگان است، فعالان اقتصادی معتقدند باید مسیر کلی صادرات را هموار کرد تا همه بتوانند در یک شرایط یکسان به توسعه صادرات کمک کنند. به همین بهانه به سراغ برخی فعالان صادراتی خوشنام کشور رفتیم تا از آنها بپرسیم، چه پیشنهادهایی برای بالا بردن انگیزه صادرکنندگان و مشوق های اعطایی از سوی دولت دارند؟  

محمدرضا انصاری/ نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران: زمانی که مسیر صادراتی برای فعالان این حوزه هموار باشد و موانع از سر راه برداشته شود، آنگاه ارزهای صادراتی خود به خود به کشور بازمی گردد و نیازی به مقررات دست و پاگیر نخواهد بود. البته شاید در این میان چند نفری هم دچار تخلف شوند که باید با آنها برخورد کرد اما نه اینکه قواعدی خاص بگذاریم و بگوییم هرکه توانست این قواعد را رعایت کند مشمول مشوق ها می شود. حمایت و اعطای تشویق هایی برای صادرات نباید برای گروه خاصی باشد بلکه باید همه صادرکنندگان را شامل شود و برای تحقق این مهم هم نیازی نیست دولت ابتکاری به خرج بدهد و روش جدیدی به کار گیرد بلکه می تواند از کشورهای دیگر الگو بگیرد که نتیجه بخش بوده است. در این میان دولت می تواند مشوق های صادراتی که سال های گذشته نیز برقرار بود را احیا کند تا انگیزه صادرکنندگان را بالا ببرد و از سوی دیگر بروکراسی های موجود بر سر راه صادرات را از میان بردارد. در واقع می توان با اختصاص کارت ویژه به صادرکنندگان اصیل و واقعی آنها را در انجام امور اداری و بروکراتیک یاری کرد. نکته مهم دیگر اینکه بانک مرکزی باید تعهد ارزی که همراه با قوانین خاص است را حذف کند و به دنبال روش های دیگر ورود ارز به چرخه اقتصاد کشور باشد چرا که این موضوع به تحقق اهداف مد نظر بانک مرکزی هم منجر نشده و نمی شود. ما متوجه دغدغه های بانک مرکزی و دولت هستیم اما پاسخی که به آن می دهند اشتباه است و راه به جایی نخواهد برد.

محسن احتشام/ رئیس اتاق بازرگانی بیرجند: صادرکنندگان اصیل و شناسنامه دار در این شرایط سخت به تعهد خود عمل کردند و با اجرای دستورالعمل هایا دولت، به تعهدات ارزی خود پایبند بودند؛ بنابراین باید تفاوتی بین این دسته از صادرکنندگان و افرادی که به تعهد خود عمل نکردند وجود داشته باشد. در نتیجه می توان مشوق هایی را در نظر گرفت تا هم انگیزه صادرکنندگان افزایش یابد و هم اینکه مسیر هموارتری پیش رویشان قرار بگیرد. صادرکنندکان در شرایط تحریم مورد تهدید هم قرار گرفته اند و یا پول هایشان بلوکه شده یا کالاهای خود را از دست داده اند که لازم است تا بانک مرکزی آنها را در این مسیر یاری کند. نکته بعدی اینکه باید خط اعتباری برای صادرکنندگان خوشنام و متعهد ایجاد کنند و تسهیلات ارزان قیمت در اختیارشان قرار دهند. در شرایط سخت اقتصادی که فاصله نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد بسیار بود صادرکنندگان ارز خود را ارائه دادند و تا حدودی متضرر شدند؛ بنابراین باید برای تامین سرمایه در گردش هم مورد حمایت قرار گیرند. ما در شرایط کنونی نیاز به توسعه صادرات داریم و دولت باید ارائه مشوق ها، انگیزه صادرکنندگان را بالاتر ببرد.  

محمدرضا فرشچیان/ عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکننده خشکبار ایران: قبل از تشویق صادرات باید ترغیب صادرات انجام گیرد. در واقع ابتدا باید مسیر صادرات را برای تجار واقعی هموار کنند تا همه بتوانند در یک شرایط یکسان به فعل صادرات بپردازند و تمام تعهدات ارزی خود را ایفا کنند. موضوع مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان در نص صریح قانون آمده است و براساس آن باید ظرف ۱۰ روز عودت داده شود اما در حال حاضر برخلاف آن عمل می شود. پیشنهاد بنده این است که برای ترغیب صادرات باید برای همه صادرکنندگان شرایط و امکانات یکسانی فراهم باشد نه اینکه برای برخی تبعیض قائل شوند. باید همه رانت های موجود از بین برود، به عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی را فقط به بخشی از صنایع اختصاص ندهند. مورد بعدی که دولت باید آن توجه کند و بعد به تشویق صادرکنندگان بپردازد این است که چند درصد از ابتکار و فعلی که صادرکننده انجام می دهند سود ملی را در نظر دارد و تا چه میزان از خروج سرمایه از کشور جلوگیری می کند. در پایان اینکه کاش دولت یک مسیر واحدی را پیش روی همه صادرکنندگان قرار می داد و بعد اگر چند نفر از دیگران جلو زدند مورد تشویق خود قرار می داد. 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 210

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 76

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 203

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 238

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 199

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 98

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 94

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 96

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 104

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 110

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 99

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 90

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 90

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 89

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 94

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 104

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 89

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 94

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 95

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 96