پیشرو؛ موفق در بانکداری و گریزان از رسانه‌ها

پیشرو؛ موفق در بانکداری و گریزان از رسانه‌ها

بینا: محمد رضا پیشرو را می‌توان یکی از مدیران موفق در بانکداری ایران و البته از جمله بانکداران گریزان از رسانه‌ها دانست؛ مردی که از زمان تصدی مدیریت بزرگترین بانک بورسی ایران، آنهم پس از زلزله فساد بانکی تاریخ کشور، توانست اعتماد ضربه خورده بانک صادرت ایران را برگرداند؛ اما اولویت نخست او این است که کمتر رسانه‌ای باشد. چرا؟

به گزارش بینا، او متولد 1340 است و 23 ساله بود که به استخدام بانک صادرات ایران درآمد؛ از معدود مدیران بانکی است که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، عضو هیات مدیره بانک صادرات بود و تا قبل از پذیرش سکانداری بانک صادرات، چندسالی مدیرعامل بانک صنعت و معدن بود.

از نادر مدیران شبکه بانکی است که هرچند حکم مدیرعاملی بر بانک صادرات را از دولت قبل، گرفته، اما با اعتماد دولت یازدهم و حمایت علی‌طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی دولت یازدهم موفق شده تا مدیریت این بانک را همچنان عهده‌دار باشد. مهندس پیشرو، 53 ساله و تحصیلکرده دانشگاه صنعتی اصفهان است که به نظ،ر قواعد مدیریت بانک‌داری در ایران را خوب بلد است، شاید گریزان بودن او از رسانه‌ها هم یکی از شگردهای مدیران بانکی است که قاعده خاصی برای ارتباط با جامعه خبرنگاران در نظر می‌گیرند.

یکی از رموز موفقیت این بانکدار ایرانی را باید در پشت‌سرنهادن تمام مراحل لازم و بزرگ‌شدن در بدنه بانکی کشور دانست و همین دلیل کفایت می‌کرد تا دولت محمود احمدی‌نژاد برای نجات بانک صادرات ایران از پرتگاه بی‌اعتمادی مردم در نتیجه رخ دادن بزرگترین فساد مالی و بانکی تاریخ کشور، چاره را در این دید که با برکناری محمد جهرمی بدون سابقه در شبکه بانکی کشور از مسئولیت مدیرعاملی بانک صادرات، از مهندس پیشرو و تیم همراه او بخواهد که بانک صادرات ایران را از بحران بی‌اعتمادی نجات دهد؛ پیشرو البته زیرک بود و برای فاصله انداختن بین کلماتی چون اختلاس و فساد بانکی با نام بانک صادرات در همان 12 مهر 1390 به هنگام معارفه خویش از مردم عذرخواهی کرد؛ عذرخواهی که البته معنادار و آموزنده بود؛ آنهم در شرایطی که هیچ مقام دولتی و بانکی حاضر نبود از رخداد یک فاجعه مالی و پولی در کشور از مردم معذرت خواهی کند.

مدیرعامل بانکی که خود بزرگ‌شده مکتب بانک صادرات ایران است، از ابتدای نشستن پشت صندلی صدارت بانک صادرات، هرگز حاضر به گفتگوی مستقیم با خبرنگاران نشده تا پرسش‌های احتمالی درباره کارنامه بانک صادرات و برنامه‌های آینده آن بی پاسخ بماند. پیشرو البته برای پر کردن این خلا بزرگ، تلاش دارد تا جریان اطلاع‌رسانی در بزرگترین بانک بورسی ایران را به روابط عمومی این بانک محدود سازد؛ تا به این ترتیب، روابط عمومی بانک صادرات را بتوان در زمره صدرنشینان جدول تولیدکنندگان خبرهای رسمی شبکه بانکی جای داد؛ حتی پرخبرتر از بانک مرکزی ایران!

آیا وقت آن نرسیده که مدیرعامل بانک صادرات ایران با گذشت 3 سال از تصدی مدیریت این بانک، با خبرنگاران به طور مستقیم گفتگو کند و راز عبور این بانک از بحران بزرگ را با همگان در میان بگذارد؟ حجم مطالبات معوق بانک صادرات ایران، وضعیت بنگاه‌داری بانک صادرات ایران، وضعیت سپرده‌ها و تسهیلات بانک صادرات ایران، پیش‌بینی سود‌آوری این بانک در آینده و سهامداران‌اش، وضعیت پرونده‌های به ارث مانده از مدیرعامل قبلی و اختلافات بانکی بانک صادرات با بانک ملی ایران در جریان پرونده بزرگ فساد بانکی و ... تنها بخشی از پرسش‌هایی است که می‌توان در پس پرده راز عبور از بحران بانک صادرات ایران مطرح باشد.

دستکم برای اطلاع از آخرین وضعیت بانک صادرات ایران از زبان محمد رضا پیشرو می‌توانید بخش‌های از معدود گفته‌های او را در سه سال گذشته بخوانید:

12 مهر 1390 (روز معارفه)

 •  از مردم ایران، مشتریان و سهامداران بانک صادرات به دلیل سوءاستفاده‌های صورت گرفته در نظام بانکی عذرخواهی می‌کنم. سوء استفاده مالی بوجود آمده ناشی از تبانی عده اندکی از کارکنان نظام بانکی بوده است و این اتفاق ناگوار به هیچ وجه مانع از خدمتگزاری و ارائه خدمات مطلوب نظام بانکی به مردم نخواهد شد و با جدیت مسئولان و بخصوص دستگاه قضایی بزودی مجرمان به سزای اعمال خود خواهند رسید.
 • قول خواهیم داد با تلاش مضاعف و جدیت روزافزون، خدماتی به مراتب بهتر از قبل به عموم هموطنان و مشتریان ارائه کنیم و کاستی‌های گذشته را به نحو احسن جبران کنیم. کارکنان بانک صادرات ایران نسبت به مشتریان و سهامداران خود تعهدی بی پایان دارند و تمام توان و تخصص خود را برای اعتلای این بانک بزرگ به عنوان بازوی قدرتمند اقتصادی کشور به کار خواهند گرفت.

سال 1392

 • سرمایه بانک صادرات از رقم ۲۲ هزار و ۹۰۶ میلیارد ریال به رقم ۵۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته که از این میزان، مبلغ ۵/۶ میلیارد ریال از محل سود انباشته و مابقی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های بانک صورت گرفته و این بانک در بین بانک‌های حاضر در بورس مقام نخست را به خود اختصاص داده است.
 • بانک صادرات اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته و بابت طلب خود از دولت چندین طرح بزرگ پتروشیمی و صنعتی و از جمله نیروگاه بزرگ منتظر قائم به این بانک واگذار شده که قیمت این نیروگاه در زمان واگذاری یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بوده اما در حال حاضر به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان افزایش قیمت داشته که سود مناسبی را نصیب بانک خواهد کرد.
 • براساس تکلیف بانک مرکزی، این بانک موظف است دارایی‌های واگذار شده از طرف دولت را به فروش برساند و مذاکراتی در این خصوص صورت گرفته که در حال نهایی شدن است؛ همچنین جمع بدهی‌های دولت به بانک صادرات مبلغ ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.
 • در مرحله نخست حکم لغو تحریم بانک صادرات و بانک ملت صادر شد اما در آخرین روز مهلت، تجدیدنظر صورت گرفته که با توجه به شواهد و قرائن امید می‌رود حکم نهایی به نفع ما صادر شود. با توجه به گستردگی شعب این بانک در کشورهای اروپایی، آسیای میانه، خلیج‌فارس و لبنان، قطعا پس از رفع تحریم، این بانک بیشترین گشایش را در امور مربوط به واردات و صادرات و فعالیت‌های ارزی خواهد داشت و قابلیت‌های بانک در این زمینه ارتقا خواهد یافت و یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدهای بانک در فعالیت‌های ارزی خواهد بود و همچنین کمک بزرگی به صادرکنندگان و واردکنندگان نیز خواهد شد.
 • با توجه به قریب به ۲۸۵۰ شعبه بانک صادرات که در سراسر کشور پراکنده است به نظر می‌رسد که فعالیت شرکت بیمه «سرمد» به سرعت گسترش یابد و از این طریق درآمد قابل توجهی را نصیب بانک صادرات کند.

بخشی از پیام پیشرو در 62 سالگی بانک صادرات

 • هم اکنون بانک صادرات ایران مالکیت ٢ بانک مستقل در خارج از کشور شامل بانک صادرات plc لندن و بانک صادرات تاشکند و همچنین سه بانک مشترک شامل فیوچر بانک بحرین، آرین بانک افغانستان، Honor bank بلاروس را در اختیار دارد و علاوه بر این شعب بانکی متعلق به این بانک در خاورمیانه، اروپا و آسیا بالغ بر ٢٢ واحد می باشد.
 • به منظور تسریع در فرآیند ارایه خدمات و دسترسی آنها به خدمات نوین بانکی، کلیه شعب به سیستم آنلاین سپهر(سیستم پردازش هوشمند رایانه ای) مجهز شده‌اند و این بانک، بیش از ٥٣ میلیون حساب آنلاین برای مشتریان خود افتتاح، ٤٤ میلیون انواع کارت الکترونیکی و اعتباری برای مشتریانش صادر کرده و با در اختیار داشتن ٤٤٣٠ دستگاه خودپرداز ثابت و سیار در اقصی نقاط کشور، ٤٣٠ هزار دستگاه پایانه فروشگاهی (pos) سهم بسزایی در ارتقاء کمی وکیفی خدمات نوین بانکی داشته و گام های موثری در تحقق اهداف دولت الکترونیک برداشته است.
 • بانک صادرات ایران پس از خصوصی شدن تغییرات اساسی در جهت چابک تر شدن و سودآوری بیشتر به وجود آورد. که از آن جمله می توان به ادغام شعب کم بازده، تغییر و تحول در ساختار بانک به منظور کارایی بیشتر، مهندسی مجدد فرآیندها، مدیریت ریسک و رتبه بندی اعتباری مشتریان ، افزایش بازدهی منابع انسانی، گسترش شعب جدید و واحدهای تابعه در نقاط مختلف دنیا، تنوع بخشیدن به محصولات و خدمات اشاره کرد.

 

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 34

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 39

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 40

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 27

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 24

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 25

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 22

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 23

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 25

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 23

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 11

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 25

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 27

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 20

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 39

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 33

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 25

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 28

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 23

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 10