پمپاژ ۶/ ۲تریلیون یورویی

پمپاژ ۶/ ۲تریلیون یورویی

کلر جونز /فایننشال تایمز تغییرات ارزش یورو در ماه‌های آینده اهمیت بالایی برای اقتصاد منطقه یورو و نیز جهان دارد. وضعیت اقتصادی در منطقه یورو خوب نیست و این در حالی است که در سال‌های اخیر تدابیر حمایتی فراگیر از سوی بانک مرکزی اروپا اتخاذ شده که عاملی برای کاهش ارزش یورو در برابر دلار بوده است. دیدگاه‌های رئیس بعدی بانک مرکزی اروپا که چند ماه دیگر جای ماریو دراگی را می‌گیرد، بیشترین تاثیر را بر ارزش یورو خواهد داشت. نامزدهای مختلفی برای این پست وجود دارد.

پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 8:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

پمپاژ 6/ 2تریلیون یورویی

بنوا کورئه، اقتصاددان فرانسوی، یکی از نامزدهای اصلی تصدی پست ریاست بانک مرکزی اروپاست و در تازه‌ترین سخنان خود نسبت به ضعف اقتصاد جهان هشدار داده است. او گفته است: «نشانه‌هایی آشکار از حرکت اقتصاد جهان به سمت رکود مشاهده می‌شود و این در حالی است که کاهش همکاری‌ها در سطوح و حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی توانایی رهبران اقتصادهای بزرگ و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای را در مبارزه با بحران بعدی از بین برده است.» آقای کورئه که یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپاست در این مصاحبه گفت: «وضعیت بازارها مناسب نیست و پیام‌های کاملا نگران‌کننده از آنها ارسال شده است.» آقای کورئه در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز گفت برخی داده‌ها از اقتصاد جهان مثبت است، اما واقعیت این است که وضعیت بازار اوراق قرضه به وضوح نشان می‌دهد اقتصاد جهان در حال حرکت به سمت رکود است. بانک‌های مرکزی هرگز نباید این نشانه‌ها را نادیده بگیرند، البته همچنین نباید کورکورانه بر مبنای این نشانه‌ها، تصمیم‌گیری شود. باید علت تضاد بین عملکرد بازارها و نشانه‌های جدید درک شود.

آقای دراگی رئیس کنونی بانک مرکزی اروپا در ماه اکتبر از این سمت کناره‌گیری خواهد کرد. سخنان آقای کورئه درحالی بیان شده که سرمایه ‌گذاران در بازارهای مختلف معتقدند بانک مرکزی آمریکا در سال جاری میلادی برای حمایت از اقتصاد این کشور نرخ‌های بهره را سه بار پایین خواهد آورد. بانک مرکزی آمریکا سال گذشته با آنکه اثرات تنش‌های تجاری به تدریج آشکار می‌شد، نرخ‌های بهره را بارها بالا برد. اما این برنامه امسال متوقف شده و انتظار می‌رود سیاست‌های حمایتی از سوی این نهاد اتخاذ شود. از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا در نشست سیاست‌گذاری اخیر خود نسبت به ضعف اقتصاد منطقه یورو ابراز نگرانی کرد و به نظر می‌رسد این نهاد قصد دارد دور جدید برنامه‌های حمایتی را به زودی اجرا کند. آقای کورئه معتقد است بانک مرکزی اروپا ابزارهای لازم را برای مقابله با ضعف اقتصاد منطقه یورو در اختیار دارد. اما ریسک‌های داخلی و بیرونی بزرگ هستند و این در حالی است که همکاری جهانی برای مقابله با این ریسک‌ها آن گونه که در سال ۲۰۰۸ وجود داشت اکنون مشاهده نمی‌شود. اگر آقای کورئه در سمت ریاست بانک مرکزی اروپا قرار گیرد، سیاستی که اجرا خواهد کرد بر ارزش یورو فشار وارد می‌کند.

در آن سال یعنی در اوج بحران مالی و رکود اقتصادی جهان، مقامات ارشد اروپا، آمریکا و چین هزاران میلیارد دلار نقدینگی به اقتصاد جهان تزریق کردند و نیز نرخ‌های بهره را کاهش دادند تا بر رکود غلبه شود، اما اکنون این گونه هماهنگی‌ها در بین رهبران اقتصادهای بزرگ مشاهده نمی‌شود. در واقع همکاری بین‌المللی در حال از بین رفتن است و ظرفیت سیاست‌گذاران برای مقابله با ریسک‌هایی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند بسیار کمتر از قبل است. سخنان آقای کورئه نشان می‌دهد او و بسیاری دیگر از مقامات بانک‌های مرکزی بزرگ از اینکه راهی مشخص برای مقابله با یک بحران احتمالی در آینده وجود ندارد نگران هستند. به نظر می‌رسد منشأ شرایط کنونی سیاست‌های تجاری دولت آمریکا و تنش‌های تجاری است. ترامپ تعریفی جدید از روابط تجاری مطرح کرده و اقداماتی انجام داده که سبب هراس و سردرگمی هم‌پیمان‌ها و رقبای آمریکا شده است. شرایط اقتصادی حتی در آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه یورو است نگران‌کننده است و بدون تردید باید اقداماتی برای غلبه بر شرایط بد کنونی انجام شود. البته سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا زیان‌های خاص خود را دارد، اما چاره‌ای جز اقدام وجود ندارد.

آقای کورئه از سال ۲۰۱۲ در شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپا خدمت کرده است. طی ۶ سال اخیر رویدادهای بزرگ در اقتصاد اروپا رخ داده و بانک مرکزی اروپا مجبور شده اقدامات متعددی در حمایت از اقتصاد منطقه یورو انجام دهد. ارزش برنامه انبساطی بانک مرکزی اروپا در این سال‌ها ۶/ ۲ هزار میلیارد یورو بوده و نیز این نهاد نرخ‌های بهره را منفی کرده است. اما این اقدامات به دلایل مختلف نتوانسته استحکام لازم را به اقتصاد منطقه یورو بازگرداند و اکنون مقامات بانک مرکزی اروپا و رهبران کشورهای عضو این منطقه نگران بروز رکود بلندمدت در اقتصاد منطقه یورو هستند. حال این سوال مهم مطرح است که در آینده باید چه اقداماتی انجام شود؟ به باور آقای کورئه، رئیس بعدی بانک مرکزی اروپا باید هم یک اقتصاددان باشد و هم زبان بازارها را درک کند و نیز با مسائل سیاسی کاملا آشنا باشد. آقای کورئه می‌گوید: «سیاست‌های پولی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند؛ به این معنا که لازم است سیاست‌های حمایتی مالی از سوی دولت‌ها اجرا شود و برای این منظور، رئیس بانک مرکزی اروپا باید توانایی متقاعد کردن رهبران سیاسی در اروپا را داشته باشد.»

رئیس بعدی بانک مرکزی اروپا با چالش‌های بزرگی مواجه خواهد بود: کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان، ضعف روحیه همکاری بین‌المللی، به قدرت رسیدن احزاب پوپولیست در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سیاست‌های تجاری آمریکا و بحران‌های سیاسی گوناگون، همگی جزو این چالش‌ها هستند که سبب می‌شوند وضعیت کنونی با آنچه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ مشاهده شد، بسیار متفاوت باشد. آقای کورئه معتقد است بانک مرکزی اروپا و بانک‌های مرکزی کشورهای اروپایی باید با قدرت از استقلال خود حفاظت کنند. در مجموع این باور وجود دارد که سیاست‌های بانک مرکزی اروپا در آینده انبساطی باقی خواهد ماند و این به معنای کاهش ارزش یورو در برابر دلار است.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی/شرایط بانک ها رو به بهبود است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک ها باثبات تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند.

 • 2

150 نفر 4میلیارد دلار ارز به کشور برنگردانده اند اما آدرسی هم ندارند

عبدالناصرهمتی گفت: بانک مرکزی فهرست ۱۵۰ نفری از صادرکنندگانی که در مجموع حدود ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته اند و به کشور بازنگرداندند را به قوه قضاییه ارسال کرده است البته متاسفانه هیچ نشانی از این افراد به صورت صحیح موجود نیست.

 • 4

سومین افت سنگین بورس در سال ۹۸

شاخص کل بورس تهران امروز با ثبت بیشترین میزان افت از ۱۶ اردیبهشت ماه سال جاری مواجه شد و با کاهش ۷۰۳۵ واحدی (معادل ۲.۸ درصد) به کانال ۲۴۶ هزار واحدی سقوط کرد.

 • 4

قیمت سکه، طلا و ارز در روز سه‌شنبه

قیمت دلار در حالی امروز در بانک و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی کاهش یافت و به زیر ۱۲ هزار تومان رسید که قیمت‌ طلا، سکه و ارز هم مثل روز گذشته روند کاهشی طی کرد.

 • 9

افتتاح هفتمین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران در شیراز

هفتمین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران با حضور مدیر عامل کارگزاری، عضو هیات مدیره و معاون توسعه و عملیات، جمعی از مدیران بیمه ایران استان فارس و رئیس انجمن صنفی استان، افتتاح شد.

 • 8

قیمت سکه امروز ۲۵ تیر ۱۳۹۸ وارد کانال ۳ میلیون تومانی شد

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بعد از ظهر امروز ۲۵ تیر ۹۸ به قیمت ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 4

تحقق کارآفرینی اجتماعی با بهره ­مندی از ظرفیت قرض ­الحسنه و همیار

مدیرعامل بانک قرض­ الحسنه رسالت گفت: با بهره­ مندی از ظرفیت قرض­ الحسنه و همیاری اجتماعی می­ توان کارآفرینی اجتماعی را محقق کرد.

 • 5

پایداری فعالیت توام با توسعه پایدار

بررسی ترازنامه بانک قرض الحسنه مهر ایران در ماههای اخیر نشان میدهد که این بانک در سالهای گذشته نه تنها توانست بحران اقتصادی و التهابات بانکها رامدیریت کند بلکه به نحو چشمگیری فعالیتهای خود را بسط داد.

 • 7

نسخه نویسی الکترونیک، خطای دارویی را کاهش می دهد

مازندران- مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: نسخه نویسی الکترونیک خطاهای دارویی را کاهش می دهد.

 • 3

عضویت درطرح خریدآنلاین اقساطی بانک‌پاسارگاد

تولیدکنندگان بزرگ و فروشگاه‌های آنلاین معتبر با عضویت در طرح خلاقانه‌ی «خرید آنلاین اقساطی بانک‌پاسارگاد» می‌توانند تولیدات و محصولات خود را با تضمین و بدون ریسک به فروش برسانند.

 • 9

ادامه روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز

مردم با کاهش ارز توقع کاهش قیمت را دارند، دیگر دلال‌ها و اتفاقات نابسامان سیاسی نیز تأثیر بر قیمت ارز ندارد، تنها بانک مرکزی سیاست‌گذار اصلی ارز می‌باشد.

 • 2

رونق تولید داخلی از مسیر ارزش آفرینی و تولید ثروت

مدیرعامل گروه اقتصادی کرمان خودرو با اشاره به ظرفیت های قابل توجه بازار سرمایه از برنامه ریزی برای بهره گیری از پتانسیل این بازار در راستای ایجاد ارزش و تولید ثروت خبرداد.

 • 2

قیمت سکه طرح جدید امروز ۲۵ تیر ۱۳۹۸ به ۴میلیون و ۴۰هزارتومان رسید

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز ۲۵ تیر ۹۸ به مرز ۴ میلیون تومان رسید و به نرخ ۴ میلیون و ۴۰ هزار تومان معامله شد.

 • 4

روایتی از نرخ‌گذاری‌های عجیب در بازار کاغذ

یک مقام مسئول گفت: نرخ کاغذ با دلار ۱۳ هزار تومانی اکنون با احتساب همه هزینه‌ها ۳۳۰ هزار تومان است، در حالیکه با دلار ۴۲۰۰ تومانی به نرخ ۵۵۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

 • 3

ریزش ۷۰۰۰ واحدی شاخص بورس

معاملات تالار شیشه‌ای روز جاری با ریزش بیش از ۷۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به ۲۴۶ هزار و ۲۷۰ واحد به پایان رسید.

 • 4

بیمه ملت به ازای هر سهم ۲۵۰ ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بیمه ملت برگزار شد و طی آن تقسیم سود ۲۵۰ ریالی بین سهامداران به تصویب رسید.

 • 4

دلار به کانال ۱۱,۰۰۰ تومان برگشت

قیمت دلار در بانک و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی کاهش یافت و به زیر ۱۲ هزار تومان رسید.

 • 6

حمایت از رونق تولید و مدیریت نقدینگی اهداف اصلی بانک مرکزی است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کنترل نقدینگی امسال همچون سال گذشته از اهداف اصلی این بانک است و با این سیاست امیدواریم شاهد کاهش آثار تورمی و کنترل نوسان نرخ ارز باشیم

 • 4

پیام مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران خطاب به همکاران

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران طی پیامی ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های همکاران در سال ۱۳۹۷، بر استمرار حرکت جمعی همکاران به منظور تحقق اهداف سال جاری تاکید کرد.

 • 5

سقوط آزاد ارزش پول انگلیس

پوند انگلیس از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹ درصد ارزش خود را از دست داده است.

 • 7