پتانسیل آذربایجان شرقی در صنایع زیرساختی و معدنی

پتانسیل آذربایجان شرقی در صنایع زیرساختی و معدنی

سرپرست بانک صنعت و معدن در استان آذربایجان شرقی در مصاحبه با روابط عمومی این بانک بیان داشت: این استان در صنایع زیرساختی و معدنی دارای پتانسیل مطلوبی است.

جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 5:24

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی بانک صنعت و معدن، قهرمان موحدی نوجه ده سرپرست بانک صنعت و معدن در استان آذربایجان شرقی در مصاحبه با روابط عمومی این بانک بیان داشت: این استان در صنایع زیرساختی و معدنی دارای پتانسیل مطلوبی است و در سال گذشته ۶ طرح بزرگ صنعتی و معدنی با اشتغالزایی ۳۵۹ نفر را به بهره برداری رسانده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن متن این مصاحبه به شرح زیر می باشد:
۱- طی یکسال قبل چه واحدهای صنعتی در استان شما بهره برداری شده و چه میزان اشتغال ایجاد کرده است ؟
بانک صنعت و معدن در راستای رسالتهای تخصصی خود و با هوشمندی در انتخاب سرمایه گذاری متناسب با اولویتهای سرمایه گذاری کشور و استان ، طرح های اساسی و زیربنایی مهمی را تأمین منابع مالی نموده است؛ طرح هائی که در این استان در سال ۹۷ با اشتغال بیش از ۳۵۹ نفر به بهره برداری رسیده بشرح ذیل می باشد :

ردیف

نام شرکت

نوع فعالیت

مبلغ تسهیلات

اشتغالزائی(نفر)

ارزی

ریالی

۱

تعاونی ۸۶۶۹ برق آذرنیرو

تولید برق CHP با ظرفیت ۸MW

۴.۴ میلیون دلار

-

۱۵

۲

صادراتی خوشه چرم خاوران

انواع چرم

-

۱۲۰ میلیارد ریال

۶۱

۳

پرشین نوش پرمیس

صنایع غذائی و تبدیلی

۱۱ میلیون یورو

۴۷۳ میلیارد ریال

۱۵۰

۴

بتن گازی سیبک نوبهار مرند

بتن های سبک ACC

۲۳ میلیون یوان

۲۰ میلیارد ریال

۲۰

۵

مهراصل

الکترو موتورهای صنعتی

۱۴ میلیون یورو

-

۹۰

۶

شیرین تک

شیرینی و شکلات

۲۰ میلیارد ریال

۲۳

جمع

۳۵۹


۲- تعداد واحدهای صنعتی در حال اجرا در استان و درصد پیشرفت آنها چقدر است ؟
در حال حاضر تعداد ۵ طرح نیز با پیشرفت فیزیکی ۵۰ تا ۹۰ درصد و با اشتغال زایی ۱۴۵۹ نفر در استان در حال اجرا است که برخی از این طرحها در سطح ملی است و باتوجه به توضیحاتی که در بند (۱) نیز عرض کردم انتخاب این طرحها نیز متناسب با نیاز و اولویتهای سرمایه گذاری استان بوده که مهمترین طرحهای مزبور بشرح ذیل می باشد :
 

ردیف

نام شرکت

نوع فعالیت

مبلغ تسهیلات

اشتغالزائی(نفر)

ارزی

ریالی

۱

فولاد میانه

ذوب شمش

۱.۸ میلیارد یوان

-

۷۷۵

۲

ذوب آهن اسنوند مراغه

شمش فولادی

۱۳ میلیون یورو

-

۸۳

۳

آذرحدید بناب

شمش فولادی

-

۶۹۰ میلیارد ریال

۲۲۸

۴

بازرگانی دمیرچیلک آذران

تولید برق CHP با ظرفیت حدود ۲۸MW

۱۶ میلیون یورو

-

۲۳

۵

ترمه بافت

انواع گونی

۳۴۰ میلیارد ریال

۳۴۰

۶

ارک اکسید

تولید گاز اکسیژن

۸ میلیارد ریال

۱۰

جمع

۱۴۵۹


۳- استان از نظر توسعه صنعتی در چه وضعیتی قراردارد و پتانسیل های استان برای توسعه صنعتی چیست ؟
استان آذربایجان شرقی از لحاظ توسعه صنعتی یکی از استان های پیشرو و توسعه یافته می باشد که البته برخی از صنایع زیرساختی و اساسی در استان از جمله ماشین سازی و بلبرینگ سازی و کمپرسورسازی و ... که بعنوان صنایع مادر در سالهای نه چندان دور در کشور علاوه از تأمین نیازهای داخلی نسبت به صادرات محصولات خود به کشورهای دیگر اقدام می نمود درحال حاضر دچار مشکل گردیده اند و به دلایل گوناگون از جمله فرسودگی خطوط تولید با حداقل ظرفیت فعالیت می نماید و این امر باعث از دست رفتن جایگاه واقعی صنعتی استان گردیده است لیکن باتوجه به اینکه مردم آذربایجان از قدیم نیز به کار و تلاش و ایجاد صنایع شهره هستند درحال حاضر با ورود بخش خصوصی فعال استان در برخی از محصولات از جمله محصولات صنایع غذائی و کانی های غیرفلزی و ... به عنوان قطب این صنایع تبدیل گردیده است همچنین وجود تمام زیرساختهای موردنیاز برای توسعه صنعتی از جمله نیروی انسانی متخصص ، فرودگاه ، راه آهن ، بزرگراه ها ، معادن بسیار مهم از جمله مس سونگون ، نفلین سینیت سراب از پتانسیل این استان بعنوان پیشران توسعه صنعتی کشور همانند سالهای نه چندان دور می باشد .

۴-بانک صنعت و معدن در فعال ساختن پتانسیل ها و ایجاد واحدهای صنعتی در استان تاکنون چه نقشی داشته است ؟ 
همانطوریکه در سوال اول نیز عرض کردم این بانک باتوجه به تخصص و تجارب چندین ساله خود در راستای توسعه صنعتی کشور در این استان نیز با انتخاب و تأمین مالی طرحهای زیر بنائی استان تلاش دارد تا نقش اساسی در فعال ساختن پتانسیل ها و ایجاد واحدهای صنعتی مهم داشته باشد .

۵- طرح های که استان در تامین مالی آنها نقش داشته و در سطح ملی مطرح هستند را توضیح دهید؟
طرح فولاد میانه بعنوان یکی از ۷ طرح فولادی در سطح ملی می باشد که توسط بانک صنعت و معدن تأمین مالی می شود همچنین این بانک در تأمین مالی طرحهای بزرگ استان از جمله صنایع غذائی از قبیل شیرین عسل ، آناتا ، آیدین که در سطح ملی در حوزه صنایع غذائی مطرح می باشند و طرحهائی مثل مهراصل که در صنایع تبرید( سرمایشی) در سطح ملی مطرح می باشد نقش داشته است .

۶- در راستای تحقق شعار سال"رونق تولید" چه برنامه هایی دارید؟
با توجه به اینکه بانک صنعت و معدن بانکی تخصصی در حوزه تولید، صنعت و معدن می باشد لذا کلیه فعالیت هایش در جهت رونق تولید و فعالیتهای تولیدی می باشد و در این راستا برنامه ریزی های لازم جهت فعال سازی طرحهای نیمه فعال و نیز افزایش ظرفیت تولید واحدهای فعال از طریق اعطای تسهیلات سرمایه درگردش و نیز کمک و مشاوره به واحدهای تولیدی در راستای افزایش میزان تولیدات و بهره وری در حوزه کسب و کار تولیدی انجام شده است .

۷- مهمترین برنامه های شما در سال ۹۸ چیست؟
ارتقای جایگاه شعب استان در بین شعب کشور ، کمک به بازسازی و نوسازی واحدهای استان و اتمام طرحهای نیمه تمام و افزایش منابع بانک از طریق وصول بموقع مطالبات ، جذب سپرده های واحدهای تولیدی و تلاش برای دست یابی به کلیه اهداف تعیین شده توسط بانک از مهمترین برنامه های استان در سال ۹۸ می باشد .

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

لاریجانی: بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث بازگشت ارز صادراتی پیشنهاداتی از بخش های مختلف ارائه شده است، به طور مثال محرومیت از معافیت مالیاتی می تواند برای صادرکنندگانی که ارز صادراتی را پس نمی دهند، اعمال شود.

 • 2

بزرگترین صادرکنندگان 'آرد' در جهان

مجموع ارزش صادرات جهانی آرد در سال گذشته میلادی(۲۰۱۸) برابر با ۶.۱ میلیارد دلار بوده است. این آمار بیانگر کاهش ۵.۷ درصدی از سال ۲۰۱۴ و همچنین افت ۲.۴ درصدی در مقیاس سالانه (۲۰۱۸/۲۰۱۷) خواهد بود.

 • 2

کاهش لحظه به لحظه قیمت دلار/ سقوط به کانال 10 هزار تومان

کاهش لحظه به لحظه قیمت دلار در بازار غیر رسمی ادامه دارد و در حالی که تنها چند دقیقه از آغاز معاملات گذشته قیمت این ارز خارجی در آستانه سقوط به کانال 10 هزار تومان قرار گرفت.

 • 2

«جک ریچر» سریال می شود؛ با تام کروز یا بدون او!

شبکه آمازون با خرید حق رایت تلویزیونی «جک ریچر» Jack Reacher، قصد دارد نسخه ای سریالی از آن تهیه کند.

 • 2

تفاهمنامه بانک صادرات و اتاق تهران/ تحریک تقاضا برای رونق تولید

مدیرعامل بانک صادرات ایران با تشریح جزییات تفاهمنامه همکاری این بانک با اتاق بازرگانی تهران گفت: این تفاهمنامه در چارچوب طرح طراوت امضا شد و هدف از آن تحریک تقاضای کل برای رونق تولید است.

 • 3

فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری( عام)

گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری( عام)، از روز پنج‌شنبه ۲۷ تیر ماه تا پایان روز کاری چهارشنبه دوم مرداد ماه سال جاری در شعب بانک کشاورزی عرضه و به فروش خواهد رسید.

 • 4

قیمت نفت خام بیش از ۳ درصد سقوط کرد

ادعای دروغین وزیر خارجه آمریکا که مدعی شد ایران آماده است تا بر سر برنامه موشکی خود مذاکره کند موجب شد قیمت نفت بیش از ۳ درصد سقوط کند.

 • 3

شرایط دریافت سهام و املاک سایپا به جای بدهی به بیمه‌گران

عضو شورای عالی بیمه می‌گوید دریافت سهام و املاک سایپا به جای بدهی این شرکت به شرکت‌های بیمه مشروط به عدم مغایرت آن با آئین‌نامه‌های ۶۰ و ۹۷ سرمایه‌گذاری شورای عالی بیمه است.

 • 3

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه

رهبر معظم انقلاب در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور: راهزنی دریایی انگلیس خبیث را بی پاسخ نمی‌گذاریم، دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و انتقاد سازمان ملل از ایجاد محدودیت برای هیات ایرانی در نیویورک از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.

 • 4

توسعه بخش تعاون از مسیر همدلی و تعاون میسر است

حجت اله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: توسعه بخش تعاون از مسیر همدلی و تعاون میسر است.

 • 4

بانک تجارت مجهز به شبکه گسترده در داخل و خارج از کشور است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بانک تجارت مجهز به یک شبکه گسترده و فراگیر در داخل و خارج از کشور است.

 • 4

ارزیابی مثبت از عملکرد بانک تجارت

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: ارزیابی بنده نسبت به نحوه عملکرد بانک تجارت مثبت است.

 • 3

صورت‌های مالی بیمه سال ۱۳۹۷ بیمه آسیا تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه آسیا برگزار شد و اعضا ضمن تصویب صورت های مالی این شرکت در دوره مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، با تقسیم ۱۲۰ ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند.

 • 5

اتاق تهران و بانک صادرات تفاهمنامه همکاری امضا کردند

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و بانک صادرات ایران با هدف ارائه انواع خدمات مالی و بانکی به اعضای اتاق تهران، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 • 4

رئیس کل بانک مرکزی: نقدینگی کشور را به طور هدفمند به سمت تولید می‌بریم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی کشور را به طور هدفمند به سمت تولید خواهیم برد، گفت: بانک مرکزی ارقام ویژه‌ای را برای افزایش سرمایه در گردش بخش صنعت در نظر گرفته است.

 • 6

رئیس کل بانک مرکزی: نقدینگی کشور را به طور هدفمند به سمت تولید می‌بریم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی کشور را به طور هدفمند به سمت تولید خواهیم برد، گفت: بانک مرکزی ارقام ویژه‌ای را برای افزایش سرمایه در گردش بخش صنعت در نظر گرفته است.

 • 6

ارقام ویژه‌ای را برای افزایش سرمایه بخش صنعت در نظر گرفته‌ایم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی کشور را به طور هدفمند به سمت تولید خواهیم برد، گفت: بانک مرکزی ارقام ویژه‌ای را برای افزایش سرمایه در گردش بخش صنعت در نظر گرفته است.

 • 3

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای «ام. اس» را می‌پردازد؟

رئیس گروه دارو دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ضمن اشاره به خدمات دارویی این سازمان بیمه‌گر به مبتلایان ام. اس گفت:۲۱ هزار و ۶۷۹ بیمار ام اس در سال ۹۷ داروی تخصصی دریافت کرده‌اند که از این تعداد هفت درصد مربوط به داروهای وارداتی بوده است.

 • 6

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای «ام. اس» را می‌پردازد؟

رئیس گروه دارو دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ضمن اشاره به خدمات دارویی این سازمان بیمه‌گر به مبتلایان ام. اس گفت:۲۱ هزار و ۶۷۹ بیمار ام اس در سال ۹۷ داروی تخصصی دریافت کرده‌اند که از این تعداد هفت درصد مربوط به داروهای وارداتی بوده است.

 • 5