پایان هفته، آخرین مهلت بانکداران

پایان هفته، آخرین مهلت بانکداران

بینا: معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه پایان هفته جاری آخرین مهلت بانکداران برای اعلام اسامی شرکت‌هایشان به این بانک است، گفت: بانک ها تا پایان اسنفد ماه سال قبل ۲۶ هزار میلیارد تومان خرج شرکت داری و بنگاه داری خود کردند.

به گزارش تسنیم، حمید تهرانفر در برنامه نگاه یک که شنبه شب از شبکه یک سیما پخش شد با تأکید بر اینکه بانک مرکزی از تخلفات بانک‌ها چشم پوشی نمی‌کند، اظهار داشت: به بانک ها مهلت 15 روزه دادیم تا اسامی شرکت هایی را که در اختیار دارند، اعلام کنند و پایان این هفته، آخرین مهلت آنان به شمار می آید.

این مقام مسئول در بانک مرکزی درباره بنگاه داری بانک ها گفت: طبق قانون بانکداری بدون ربا، بانک ها تسهیلات خود را در چند کانال مشخص اعطا می کنند که مشارکت مدنی، حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم از جمله آنهاست.

تهرانفر افزود: طبق قانون بانکداری بدون ربا بانک ها از طریق سرمایه گذاری مستقیم می توانند شرکت تاسیس و تا 40 درصد سرمایه را سرمایه گذاری کنند.

طبق اعلام معاون نظارتی بانک مرکزی، در پایان اسفندماه سال گذشته، کل مبالغی که بانک ها خرج شرکت داری و بنگاه داری و خرج مشارکت ها و سرمایه گذاری خود کردند، 266 هزار میلیارد ریال است و البته 91 هزار میلیارد ریال از این رقم را بابت رد دیون دولت به بانک ها دریافت کردند.

تهران‌فر در واکنش به صحبت قادری مبنی بر اینکه این ارقام ارزش دفتری سهام و بنگاه‌های بانک‌ها است، گفت: مبلغی که بانک‌ها برای خرید سهام و بنگاه هزینه کرده‌اند 266 هزار میلیارد ریال است و ما تنها می‌توانیم ارزش دفتری را که در آمار دفاتر حسابداری می‌آید، محاسبه کنیم.

وی با بیان اینکه نباید بانک ها را ناکارآمد نشان داد، گفت: یکی از تبعات بدگویی درباره نظام بانک ها و ناکارآمد جلوه دادن آنها این است که مردم سپرده گذاری قرض الحسنه نمی کنند و امسال این سپرده ها 7 درصد کاهش داشت.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: 30هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه داشتیم که تا پایان تیر ماه امسال 26 هزار و 200 میلیارد تومان آن تسهیلات داده شد.

تهرانفر حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی کشور را هدف اصلی این برشمرد و افزود: نگاه ما این است که خیال سپرده گذاران از این جهت که خطری سرمایه های آن ها را تهدید نمی کند، راحت باشد و البته بانک ها نیز باید خود کنترل باشند.

وی همچنین در این گفت‌وگو به اقدامات بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات اشاره کرد و گفت: البته در مجموع بانک ها تلاش های زیادی انجام داده اند و بیش از توان بانکی خود تسهیلات پرداخت کرده اند.

معاون نظارتی بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه در شرایط رکود تقاضا برای نقدینگی زیاد می شود، ادامه داد: بانک ها سعی کرده اند بنگاه های اقتصادی را تأمین مالی کنند.

تهرانفر در خصوص جمع آوری نقدینگی های سرگردان توسط بانک ها، افزود: این امر به نرخ سود بانکی بستگی دارد و اکنون هم منابع خوبی در نظام بانکی جذب شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که نظرتان درباره برخی بانک ها که ابتدا سود را از وام پرداختی به مشتریان اخذ می کنند و سپس اصل را چیست؟ گفت: در برخی موارد این گونه است و ارائه تسهیلات به روش پلکانی انجام می شود.

تهرانفر در پاسخ به این پرسش که چرا پرداخت وام تسهیلات ازدواج به سپرده های قرض الحسنه منوط شده است، گفت: این موضوع بر اساس قانون است.

* جعفر قادری: معوقات بانکی 150 هزار میلیارد تومان/ برخی بانک‌ها تا 35 درصد سود میگیرند

به گزارش تسنیم همچنین در این برنامه تلویزیونی جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حضور داشت و به ایراد سخنانی درباره کارکرد نظام بانکی پرداخت و اظهار کرد: انتظارات زیادی از نظام بانکی وجود دارد، اکنون مشکلاتی در کارکرد نظام بانکی داریم و از یک طرف شاهد حجم نقدینگی بالا در جامعه هستیم که به تورم دامن می زند و از طرف دیگر بر اساس گزارشات سه ماهه مرکز پژوهش های مجلس، مهم ترین مشکل فعالان اقتصادی نبود دسترسی به نقدینگی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای اقتصادی برای گسترش فضای کسب و کار خود به نقدینگی نیاز دارند و نبود دسترسی به نقدینگی یکی از مشکلات عمده آنها به شمار می آید، گفت: برخی از بانک ها خودشان بنگاه داری می کنند و مشکل ما این است که کانال های تامین مالی در کشور ما متنوع نیست.

قادری درخصوص میزان بنگاه‌داری بانک‌ها، گفت: رقم 266 هزار میلیارد ریالی که آقای تهرانفر اعلام می‌کنند، ارزش دفتری است اما اگر ارزش روز این دارایی‌ها را محاسبه کنید، رقم بسیار بیشتر از این است؛ به عنوان مثال یکی از مدیران بانک‌ها به من گفت که ما حدود10 سال پیش سهام خریده که هم‌اکنون ارزش آن 1300 تا 1400 درصد افزایش یافته است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: سرمایه اولیه این بانک حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان است اما ارزش سهام و بنگاه‌های آن حدود 15 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه بانک‌ها در این شرایط پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های خود را در اولویت قرار می‌دهند، گفت: به همین دلیل تولید‌کننده برای دریافت سرمایه در گردش و یا تکمیل طرح خود به بانک مراجعه می‌کند اما بانک می‌گوید منابع نداریم؛ یکی از دلایل نبود منابع، همین مساله است.

قادری ضمن اشاره به اینکه تولید کننده ناچار است از طریق بانک ها نیازهای نقدینگی خود را برطرف کند، تصریح کرد: جذب سرمایه از طریق بازار سرمایه هم با مشکلاتی مواجه است. در عین حال نیاز داریم کارکردهای بانکی و قوانین پولی و بانکی بازنگری و به روز شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که مجلس در مقابله با بدهکاران بانکی چه اقدامی انجام خواهد داد؟ افزود: حدود 87 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانکی داریم و علی طیب نیا وزیر اقتصاد هم عدد هایی را اعلام کرد که حدود 70 هزار میلیارد تومان دیگر به این معوقات اضافه شد، یعنی هم اکنون بیش از 150 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم.

وی درباره علل افزایش معوقات بانکی گفت: برخی از این معوقات ناشی از تعارفات بانکی و برخی هم ناشی از رکود و تحریم ها و عوامل غیرکنترل بود که نتوانستند به موقع اقساط را پرداخت کنند. برخی هم از فضای موجود سوء استفاده می کنند و حتما باید مطالبات معوق از دانه درشت ها وصول شود تا مشکلات بانک ها و نیاز نقدینگی بنگاه های اقتصادی برطرف شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه اکثر بانک ها سقف سود تسهیلات را رعایت نمی کنند و برخی بانک ها تا 35 درصد سود می گیرند، درباره جریمه های دیرکرد اقساط تسهیلات افزود: اینجا حق با سیستم بانکی است که اگر کسی اقساط را پرداخت نکرد باید جریمه شود زیرا منابع بانک متعلق به خودش نیست و متعلق به مردم است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اشاره به اینکه بانک ها همیشه در سود عقود مشارکتی شریک هستند اما در زیان شریک نیستند و در حقیقت نباید اینگونه باشد و باید در سود و زیان هر دو شریک باشند، افزود: برخی از رد دیون ها منجر به بنگاه داری بانک ها شدند زیرا دولت ناچار شد برای رد دیون برخی بنگاه ها را به بانک ها واگذار کند اما بسیاری از بنگاه ها از طریق سرمایه گذاری مستقیم بانک ها ایجاد شده اند.

وی با بیان اینکه اکنون 51 درصد سرمایه بانک ها بنگاهداری می شود اما اگر اطلاعات به روز شود این رقم بیشتر از اینها خواهد بود،افزود: مطالبات بسیاری از پیمانکاران و فعالان اقتصادی از دولت عقب افتاده است و دولت به موقع مطالباتشان را پرداخت نمی کند اما از آن طرف مالیاتش را به موقع اخذ می کند.

قادری با بیان اینکه دولت هم باید بابت تاخیر در پرداخت مطالبات پیمانکاران، جریمه شود، گفت: بانکها کاری ندارند که بنگاه های اقتصادی چه میزان از دولت طلب دارند و اقساط خود را دریافت می کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 21

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 24

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 23

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 22

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 7

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 11

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 23

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 16

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 17

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 15

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 12

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 19

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 18

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 32

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 41

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 36

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 43

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 31

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 25

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 22