پاتک چینی به حمله آمریکایی

پاتک چینی به حمله آمریکایی

الیزابت شولتس /سی‌ان‌بی‌سی از ماه‌ها پیش موضوع جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا مهم‌ترین عامل نگرانی تمامی فعالان اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی بوده است. نهادهای تحلیلگر بارها نسبت به تبعات این جنگ و اثرات شدت پیدا کردن آن هشدار داده‌اند و اکنون جهان در معرض اثرات نگران‌کننده این تنش‌ها قرار گرفته است. پایان هفته قبل ترامپ تهدید کرد اگر چین با آمریکا به توافق تجاری نرسد، از ابتدای ماه آینده میلادی بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی چین تعرفه ۱۰ درصدی اعمال خواهد کرد.

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 4:32

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

پاتک چینی به حمله آمریکایی

چین در واکنش به این تهدید اعلام کرده این کشور خواستار جنگ تجاری نیست، اما اگر آمریکا وارد چنین جنگی شود چین عقب‌نشینی نخواهد کرد. چین در گذشته هنگامی که آمریکا بر کالاهای صادراتی این کشور تعرفه اعمال کرده اقدامات تلافی‌جویانه انجام داده است. درباره احتمال شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا چند نکته وجود دارد که بر بازارهای مختلف به ویژه بازارهای مالی اثر می‌گذارد. نکته نخست این است که بسیاری از کارشناسان از پیش هشدار داده بودند سرمایه‌گذاران باید برای شدت یافتن تنش‌ها آماده باشند. شیوه رفتاری ترامپ و طرز تفکر او به شکلی است که بعید است تنش‌های تجاری در آینده نزدیک کاهش پیدا کند. ترامپ معتقد است روش او یعنی اعمال فشار بر رقیب موثر است و معمولا به داده‌هایی که این باور را نقض می‌کنند توجه نمی‌کند. برای مثال شکی وجود ندارد که اعمال تعرفه به رشد قیمت‌ها در آمریکا و کاهش قدرت خرید مردم منجر می‌شود و نیز کاهش نرخ‌های بهره حتی اگر بارها انجام شود نمی‌تواند تبعات این تنش‌ها را خنثی کند. در مقابل، چین می‌تواند بر سیاست‌های حمایتی مالی و پولی بیفزاید و ثبات اقتصاد خود را حفظ کند.

بانک گلدمن ساکس در گزارش جدید خود به واکنش‌های احتمالی چین به افزایش تعرفه‌ها اشاره کرده است. به باور این بانک، واکنش چین شامل اجرای برنامه‌های حمایتی جدید و اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی آمریکاست. از پیش دولت و بانک مرکزی چین بر میزان حمایت‌های خود از اقتصاد افزوده‌اند و در بدبینانه‌ترین حالت، اقتصاد چین امسال رشدی در محدوده مورد نظر دولت این کشور یعنی ۶ تا ۵/ ۶‌درصد خواهد داشت. با توجه به ضعف در اقتصاد جهان، چین مجبور است زمینه افزایش تقاضای داخلی را فراهم کند و بر سرمایه‌گذاری‌ها بیفزاید. اقتصاد چین در نیمه نخست سال جاری میلادی ۳/ ۶ درصد رشد کرده است. در واقع استراتژی چین از دید کارشناسان بانک گلدمن ساکس حمایت از اقتصاد و اقدامات تلافی‌جویانه علیه آمریکاست. کاهش مالیات‌ها، افزایش وام‌دهی، اجرای پروژه‌های زیرساختی جدید و کاهش سختگیری‌ها در حوزه ساخت و ساز مهم‌ترین تدابیر حمایتی دولت و بانک مرکزی چین هستند.

البته تحلیلگران سیتی گروپ معتقدند تعرفه‌های جدید آمریکا صادرات چین را ۷/ ۲ درصد و نرخ رشد اقتصادی این کشور را ۵/ ۰ درصد کاهش می‌دهد. از پیش تعرفه‌ها لطماتی به بخش‌های مختلف اقتصاد چین وارد کرده است. از دید تحلیلگران سیتی‌گروپ، استراتژی چین اجرای سیاست‌های حمایتی و انتظار است، به این معنا که چین هرگز تسلیم درخواست‌های واشنگتن نخواهد شد. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت سیاست‌های پولی و مالی در چین در مسیر حمایت از ثبات اقتصادی باشد و اگر مصرف داخلی به اندازه کافی افزایش یابد نگرانی خاصی درباره سقوط نرخ رشد اقتصاد وجود نخواهد داشت. نکته دیگر این است که چین می‌داند جنگ تجاری تمام‌عیار شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را کم می‌کند، در نتیجه پکن انتظار خواهد کشید و سرعت مذاکرات را کم خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

استراتژی ارتباطی در چارچوب هدفگذاری تورم

طراحی یک برنامه راهبردی جامع برای تعامل با ذینفعان یکی از کلیدی‌ترین پیش‌نیازها و الزامات اتخاذ چارچوب هدفگذاری تورمی است.

 • 5

انتصاب رئیس جدید اداره امور شعب استان آذربایجان غربی

با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور بانک، آئین معارفه علی اصغر اصغرزاده به عنوان رئیس جدید اداره امور شعب استان آذربایجان غربی برگزار شد.

 • 6

تجهیز بیمارستان بانک ملی ایران به دستگاه Cell Saver

بیمارستان بانک ملی ایران به دستگاهی مجهز شده که در عمل های جراحی سنگین، خون از دست رفته بیمار را به خودش تزریق و او را از دریافت خون به روش های معمول بی نیاز می کند.

 • 5

با بات بله چرتکه بنداز!

شرکت کنندگان در چهل و یکمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی بانک ملی ایران می توانند با بازو (بات) بله، وضعیت و امتیاز خود را رصد کنند.

 • 3

تشکیل کارگروهی برای پیگیری دغدغه‌های بورسی نمایندگان

وزیر اقتصاد می‌گوید کارگروه مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس و وزات اقتصاد برای بررسی و پیگیری دغدغه‌های بورسی نمایندگان تشکیل می‌شود.

 • 3

راه اندازی نسخه همراه بانک پارسیان برای گوشی های قدیمی

نسخه همراه بانک پارسیان برای اجرا بر روی گوشی های قدیمی(اندروید ۵.۰ و قبل از آن)، در اختیار مشتریان این بانک قرار گرفت.

 • 4

۲۰ شرکت جدید در راه ورود به بورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه امسال تاکنون ۷ شرکت وارد بازار سرمایه شده‌اند گفت: حدود ۲۰ شرکت دیگر در مرحله ورود به بازار سرمایه هستند.

 • 5

تست کرونا برای کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی و به منظور حمایت از سلامتی کارکنان، تست رایگان کرونا را برای تمام نیروهای تحت پوشش انجام دادند.

 • 5

دکتر مهری:بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب مشتریان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد: بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بازار سرمایه و سرعت بخشیدن به روند فرآیند ها ضروری است.

 • 19

بانک رفاه حامی فعالان سلامت و درمان ایران زمین

مدت زمانی است که با شیوع ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصادی کشور دچار مشکل شده اند. یکی از موارد مهم تغییرات حاصل از کرونا، رابطه بین بانک ها و مشتریان آنها است.

 • 20

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد اعلام کرد: مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹، بانک پاسارگاد (سهامی عام) راس ساعت۹صبح، روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، در محل بانک پاسارگاد برگزار می شود.

 • 20

صادرکنندگان متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرند

رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرد: صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 • 17

ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای تحقق جهش صادرات

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید برای تحقق هدف رونق تولید و به دنبال آن جهش صادراتی، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران ضروری است.

 • 15

درج نماد «چکاپا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از درج نماد یک شرکت جدید در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 13

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 5

آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز دهم تیرماه اعلام کرد.

 • 17

تقدیر استاندار سیستان و بلوچستان از بانک مهر ایران

استاندار سیستان و بلوچستان، ‌ گفت: بیمه بازسازی و تجهیز ۵۰۰ هزار خانه روستایی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، اقدامی بی‌نظیر و بی‌بدیل بود.

 • 18

اقدامات گمرک در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون گمرک ایران اعلام کرد: اقدامات گمرک ایران در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات تشریح شد.

 • 16

پست بانک به مجمع می رود

پست بانک زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 15

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 13