وجود فردی با بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی در نظام بانکی/ یک زن و مرد شبانه ۷۰۰ خودرو ثبت نام کردند

وجود فردی با بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی در نظام بانکی/ یک زن و مرد شبانه ۷۰۰ خودرو ثبت نام کردند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه متاسفانه عزم جدی در بخش عمده‌ای برای مبارزه با فساد نیست گفت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و قوه قضائیه دارد زحمت می‌کشد اما عزم جدی در همه دستگاه‌ها نیست.

چهارشنبه 2 مرداد 1398 ساعت 12:8

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

قدس آنلاین: عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در برنامه «فرمول یک» درباره مفسدین مالی گفت: اولین فساد مالی که رسانه‌ای شد و ما در قوه قضائیه پیگیر آن بودیم مربوط به دهه ۷۰ و فاضل خداداد و مرتضی رفیق دوست برادر محسن رفیق دوست به مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان بود. آن زمان با ۱۷ هزار تومان می‌شد یک ماشین خرید. خداداد اعدام و رفیق دوست به حبس طولانی محکوم شدند. آن زمان هم اعتراضاتی بود که چه حبسی و چرا ایشان بیرون هستند؟ می‌گفتند رفیق دوست سفر می‌رود، مامور خرید است و همیشه در مرخصی است.

وی افزود: وی در زندان مثل یک زندانی عادی نبود و اعتراضات به حوزه ریاست زیاد می‌آمد که ما هم زندانی داریم و مرخصی می‌خواهیم. به هر حال او مجازاتش را تحمل کرد و رفت. خداداد هم مسئله اخلاقی و منافی عفت هم داشت که اعدام شد. عدد اختلاس این ۲ در مفاسد اقتصادی رقم جدیدی به حساب می‌آمد و آن زمان با ۱۵۰ میلیون بهترین خانه را در بهترین جای شمال تهران می‌شد خرید.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال مجری که چه کنیم تا امثال شهرام جزایری و بابک زنجانی را نداشته باشیم، از اینکه هیچوقت این مسائل تحلیل و بررسی نشده انتقاد کرد و گفت: هرچه بابک زنجانی داشته گرفته اند و حقا وزارت نفت در این مسئله تمام قد ایستاده و اموال رسمی از او پس گرفته شده اما عدد آنچنانی نشده است.

وی درباره شهرام جزایری اظهار کرد: درباره او مسائل فراتر رفت و اینطور نبود که رشوه ای بدهند و تمام شود، بلکه در حالی که قبلا محدوده فساد در بانک بود، پا را فراتر گذاشتند و با مجلس رفت و آمد کردند، آنها قوی تر شدند و حتی می خواستند قوانین را به نفع خود تغییر بدهند. سرانجام هم قانونی در مجلس ششم تصویب شد که فساد را در کشور روان کرد. بر طبق این قانون وقتی فردی می گوید می خواهم واحد تولیدی لباس راه اندازی کنم و ۲ میلیارد وام نیاز دارم، بدون تحقیق به او وام می دهند بدون اینکه حتی سند یا سفته ای از او بخواهند.

یوسفیان تصریح کرد: با همین شیوه سه میلیون هکتار زمین در این کشور واگذار شده است. با دید مثبت بگوییم ۲ میلیون از آن به دانشگاه و فضای درمانی تبدیل شد اما یک میلیون به افراد و اشخاصی واگذار شد که برج سازی کردند. این افراد در جاهایی مثل شهرداری بودند که قدرت داشتند مشکلاتشان را حل کنند و کارهای غیرقانونی شان را جلو ببرند. اما هیچکس در کشور نگفت چرا؟ یک فساد اقتصادی یعنی ریالی و ارزی در کشور از بابک زنجانی تا دیگران امکان ندارد پیدا کنید که از بانک عبور نکند.

این نماینده مجلس درباره اعدام امیرمنصور آریا بیان کرد: اعدام نظر قاضی بود و فساد اقتصادی اگر در حد نابودی نسل باشد و کسی پول بگیرد اشتغال ایجاد نشود و... این حکم داده می شود. سه هزار میلیارد در این پرونده حساب رسی شده بود و خیلی ها آنچنان در این مسئله غرق شده بودند که یکی در یک شهر کوچک هم به اعدام محکوم شد البته او اعدام نشد اما خیلی ها برای سودهای بانکی درگیر شده بودند و اینها فساد را بسط داده بودند.

وی در پاسخ به مجری درباره ماجرای خاوری تاکید کرد: ایشان تصور نمی کرد مشکلی پیدا کند اما پس از باز شدن پرونده رییس بانک در خوزستان، دادسرای آنجا او را خواستند و بازجویی آنقدر طول کشید که غروب شد. بازپرس می خواست او را در خوزستان نگه دارد اما ایشان به دفتر رییس جمهوری سابق متوسل و توصیه شد که ایشان در دسترس هست، نگران فرار ایشان نباشید و اینگونه خاوری به تهران آمد.

یوسفیان ادامه داد: البته ممکن است این فرد از کارکنان دفتر نباشد و از اعضای دولت به حساب بیاید. ظاهرا اینجا مسئله در تهران مطرح نشده بود و در ادامه از آنجایی که هر دستگاهی در طول سال دعوتنامه های نشست خارجی دارد، خاوری دید جلسه ای دعوت است و به راحتی برای شرکت در اجلاسی در آلمان به ماموریت رفت. پسر او دارای آژانس بزرگ توریستی بود و به او کمک کرد. حتی در این ماجرا معلوم شد اینترپل هم گزینشی افراد را می گیرد و در حالی که به راحتی می تواند او را دستگیر کند اما این کار را نمی کند.

یوسفیان یادآور شد: آن عضو دولت هم همدست خاوری نبود و کسی تصور نمی‌کرد خاوری که مدیرعامل بانک ملی باشد چنین کاری کرده باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به مجری درباره فسادهای بانکی گفت: دستگاه های دولتی هر کدام رسالتی دارند، مثلا به بهداشت می ‌گوییم این را بگیر مردم را درمان کن، نیروی انتظامی این را بگیر امنیت مردم را تضمین کن. بانک ها هم اکنون  ۱۰ درصد امکان جابجایی تسهیلات را دارند و ۹۰ درصد باقی مانده برای ارائه تسهیلات به مردم است، وقتی یک ایرانی سرش را روی بالش می گذارد باید امید داشته باشد که بانکی وجود دارد که فردا بتواند با وام گرفتن از آن نصف جهیزیه دخترش را تامین کند نه اینکه هیچ راهی نداشته باشد و بانکها هم با یکی زد و بند کنند و همه وام ها را به او بدهند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه مبلغ اختلاس‌ها از ابتدا آنچه اعلام می شود نیست و به مرور رشد می کند، در این خصوص توضیح داد: روز گذشته در خدمت معاون اول رییس جمهور بودیم و اسم فردی آمد که ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است، رییس ستاد گفت اول بدهی این فرد مبلغ دیگری بود که سود، جریمه، سود جریمه، جریمه سود جریمه و... روی آن آمده و به این مبلغ رسیده است. این عدد برای مردم قابل تحمل نیست و به نقطه جوش هم رسیده است اما مبلغ وام ها اینگونه نبوده است و طرف زندگی اش را هم جمع کند نمی تواند چنین مبلغی را پس بدهد و وام اولیه او هم ۱۰ هزار میلیارد بوده است.

یوسفیان ادامه داد: درباره بابک زنجانی وزارت نفت تهران را جارو کرد و فقط به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسید در حالی که او ۲ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار بدهی دارد و با یک دستخط که به نام خودش هم نبوده است پول گرفته است به بانک مرکزی برده و یورو گرفته است و شماره حسابی داده که آن هم به نام خودش نیست داده. ۴، ۵ وزیر هم در زمان تحریم به عنوان نمایندگان ویژه دولت تصمیم گیر بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: درباره اکثر پرونده هایی که ورق می زنیم اینگونه است که طرف ۲ میلیارد وام گرفته و کارشناس بانک یک خانه ۵۰۰ میلیونی را برای او ۳ میلیارد قیمت گذاری کرده است!  در تحقیقاتمان متوجه شدیم وام های کلان را روسای بانک هایی داده اند که کمتر از یک سال به بازنشستگی شان مانده است بعد هم ما می آییم مماشات می کنیم. در حالی که مقام معظم رهبری بر عدم مماشات تاکید دارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره زندان VIP به مجری گفت: اینطور که می گویند نیست. بودجه ای که برای زندان است کم است اما زندانی که می آید وضع مالی اش خوب است، برای خودش تلفن جداگانه می گیرد تا وقت بقیه برای تلفن کردن بیشتر باشد! این افراد هزینه می کنند؛ مثلا می گویند من مریض هستم نمی توانم غذای زندان را بخورم و از بیرون برایش پیتزا یا کباب برگ می آورند!

یوسفیان درباره رواج پدیده سلطان در کشور و سلطان سکه توضیح داد: مردم بهترین محکمه هستند و افکار عمومی قضاوت صحیحی دارد و خائن و خائف را تشخیص می دهد؛ این اسم را هم مردم گذاشته اند. درباره سکه ما گفتیم هرکس توان مالی دارد بیاید سکه بخرد. به هر حال برخی تعداد بالایی سکه خریدند و من گفتم بیاییم سقف بگذاریم، گفتند اینگونه کسی که پول دارد همه کارگرهای میدان را جمع می کند و نفری ۱۰ هزار تومان به آنها می دهد که با شناسنامه صف بایستند و برای او سکه بخرند. گفتیم بگذارید قشر ضعیف تر سکه بخرند حتی کسی که تحت پوشش کمیته امداد است به جای دریافت پول سکه بگیرد، یا کارگر به جای حقوق سکه بگیرد. توزیع این گونه سکه بازار را می شکاند اما سکه به کسانی فروخته شد که باعث شدند قیمت بالاتر هم برود و آنها را به خانه بردند.

وی درباره آخرین سلطانی که باب شده گفت: به شوخی می گویند سلطان پوشک. قیمت پوشک چند برابر شده است و او سود بسیاری کرده است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه واقعا ما کسانی را داریم که با سلامتی مردم هم بازی می کنند و به کودکان هم رحم نمی کنند، تصریح کرد: وزیر بهداشت و درمان می گوید فردی ارز برای فنر قلب گرفته اما طرف کابل برق وارد کرده و ۱۰ ها نفر در بیمارستانها به همین خاطر می میرند تا این بی رحم سود کند.

یوسفیان یادآور شد: انتظار من از دولت این بود که برخورد قاطعی با بانک ها شود، ۹۰ درصد کار بانک ها حل مشکلات اقتصادی کشور است و فقط ۱۰ درصد باید کار مالی کنند. اما اکنون فقط ۱۰ درصد دارد کار اقتصادی می کند؟ ۴۲ میلیارد تومان ارز دولتی به ۱۸ بانک داده اند تا اگر کسی دانشجو دارد به او ارز دانشجویی یا به دیگری ارز بیمار بدهند اما هیچوقت اعلام نشد این ارزها به چه کسی داده شده و همه بانک ها دارند مشکل آفرین می شوند. ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به افرادی دادند و فقط ۲ میلیارد لیست دادند و ۹ میلیارد لیست نداده اند،  اگر این مماشات نیست پس چیست؟

وی ادامه داد: رییس قوه قضاییه می گوید بانک ها اینقدر تجارت نکنید روی ریل مردم بیایید اگر سه ماهه این کار را نکنید عزل می شوید. اگر این تسری پیدا کند همه مشکلات حل می شود.   ۲۵ سال پیش اگر کسی اهل رشوه بود نمی گفتند رشوه خوار هستند می گفتند دزد است. اما اکنون می گویند فلانی چقدر بدبخت است هنوز مستاجر است و ماشین ندارد در حالی که دیگران سفر خارجی می روند. این نگاه و فرهنگ بسیار خطرناک است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره وضعیت سیدهادی رضوی سرمایه گذار سریال شهرزاد که شنیده می شود در زندان نیست، توضیح داد: شاید بعضی از متهمان اگر در زندان باشند خیلی به سود نباشد مثلا یک نفر خسارتی به نظام یا فرد دیگری وارد کرده ما می دانیم او حالا مال و اموال دارد اما اگر او به زندان برود ممکن است آنها را جابجا کند یا از بین ببرد، بنابراین ۲۰ میلیارد ۱۰ میلیارد قرار برای او صادر می کنند و پول را می گیرند تا او آزاد و در دسترس باشد که فرار نکند. او متهم نبود. بعضی وقتها مصلحت در این است و در ابتدا موضوع جرم اینقدر بزرگ نیست اما متهم تا وارد دادگاه می شود جرم او زیاد می شود. به هر حال همه چیز در دست دادگاه است.

وی در پاسخ به این سوال مجری که چرا زنجانی اعدام نشد، گفت: اعدام قطعی به زنجانی داده اند اما اگر او اعدام بشود یا نشود و در قبرستان هم دفن شود چیزی عاید کشور نمی شود اما در رای او آمده اگر پول را برگرداند موجبات تخفیف می شود. این تدبیری بود تا بیت المال برگردد. البته او تا به حال همه را به بازی گرفته و این مبالغ را برنگردانده. به جز در داخل کشور که وزارت نفت پیدا کرده و به نام خودش کرده است. برخی کشورها در آسیای میانه چون تاجیکستان و گرجستان بود که زنجانی در آنها چند شرکت هواپیمایی داشت اما این کشورها تا دیدند او زندان است با ما همکاری نکرده، اموالش را مصادره کردند و خوردند و رفتند. همچنین آدرس بانکی در مسکو را دادند که وقتی مراجعه کردیم خانه بود و اصلا بانک نبود. ۲ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو چطور برگردد؟ همه اموال داخلی او را فروخته اند و فقط یک باشگاه در پایین شهر مانده است که در مجموع رقم پایینی شده است.

یوسفیان با بیان اینکه بانک ها در مسیر و جای خود نیستند و متاسفانه دولت هم برخورد نمی کند، در خصوص افزایش قیمت ارز تصریح کرد : این موضوع مبنای اقتصادی ندارد و سیاسی است و با یک جمله تغییر می کند. قیمت واقعی دلار بین ۷ تا ۹ هزار تومان است و با گردش مالی، قیمت را بازار مشخص می کند. ۲۰ هزار میلیارد دلار در خانه ها داریم و آنها قطعا نمی خواهند دلار پایین بیاید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: یک زن و مرد یک شب ۷۰۰ خودرو را ثبت سفارش کردند که در داخل کشور نمایندگی دارد! امکان ندارد اگر در دستگاه ها کسی را نداشته باشند بتوانند این کار را کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه از قوانین ما تا حرکات و اقدامات ما اینگونه برمی آید که عزم جدی در بخش عمده ای برای مبارزه با فساد نیست. ستاد مبارزه با مفاسد دارد زحمت می کشد قوه قضائیه دارد زحمت می کشد اما عزم جدی در همه دستگاه ها نیست که بایستند.

یوسفیان در پایان در پاسخ به مجری درباره حاشیه عکس دستبوسی اش از رییس جمهور  توضیح داد: چنین فیلمی وجود نداشت لازم است از صداوسیما تشکر کنم؛ معاونت صداو سیما با بزرگواری و لطف این را مطرح کردند که این موضوع جبران می‌شود و ۲۰:۳۰ نباید این کار را می‌کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/ 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 18

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 19

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 20

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 27

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 11

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 13

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 50

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 51

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 94

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 18

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 11

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 12

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 39

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 42

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 48

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 12

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 43

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 15

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 38

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 36