هنوز بانک اطلاعات مجرمان متهم به آزار نداریم/ همچنان شورای عالی کودک شکل نگرفته است/ آسیب‌های اجتماعی در همه اقشار رو به افزایش

هنوز بانک اطلاعات مجرمان متهم به آزار نداریم/ همچنان شورای عالی کودک شکل نگرفته است/ آسیب‌های اجتماعی در همه اقشار رو به افزایش

لیلا ارشد گفت: هنوز بانک اطلاعات مجرمان متهم به آزار نداریم و آسیب‌های اجتماعی در همه اقشار رو به افزایش است.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 13:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از خبرگذاری برنا 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ دیگر اخباری همچون کودک آزاری، خشونت علیه زنان یک خبر شوک برانگیز در رسانه‌ها و اذهان عمومی محسوب نمی‌شود زیرا آنقدر تکرار شده و هر هفته حداقل یک خبر از این دست منتشر می‌شود که ذهن‌ها به وقوع  این اخبار سیاه عادت کرده است. اما حقیقت شکل‌گیری این آسیب‌های اجتماعی چیست؟ و سوال مهم آنجاست که با توجه به حساسیت این نوع آسیب‌های اجتماعی و رشد آماری که در نقاط مختلف کشور و همه اقشار جامعه دارد، چرا چاره‌جویی‌ها و قانون‌گذاری‌های پیشگیرانه در خصوص این نوع معضلات روند کندی دارد به شکلی که از دولتی به دولتی دیگر منتقل می‌شود و همچنان طرح و لوایح بلاتکلیف مانده‌اند.

 

نقش رسانه‌ها در گسترش آسیب‌های اجتماعی

لیلا ارشد، مددکار اجتماعی و موسس مرکز خانه خورشید، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا درباره آسیب‌های اجتماعی، مطرح کرد: آسیب های اجتماعی نه تنها از نسلی به نسل دیگر و از دولتی به دولت دیگر منتقل می‌شود، بلکه طبق نظر کارشناسان مسائل اجتماعی این مسئله در حال گسترش بوده و با عمق بیشتری این انتقال در حال صورت گرفتن است. در چند وقت اخیر، ما شاهد کودک آزاری هایی هستیم که در سال‌های گذشته به این شدت و گستردگی وجود نداشت؛ و این مسئله گروه‌های بیشتری از جامعه را درگیر کرده است؛ البته نقش رسانه‌ها در انتقال این مسائل را نیز باید در نظر بگیریم.

موسس مرکز خانه خورشید تصریح کرد: اکنون در دروازه غار، گروه‌های متوسط شهری که از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار هستند نیز درگیر این آسیب‌ها شده‌اند.

او با بیان اینکه این آسیب‌ها دلایل متعددی دارند اذعان داشت: زمانی که شرایط اقتصادی مشخص نبوده و ما هر روز شاهد افزایش فقر، وضعیت بد اشتغال، حاشیه نشینی، مهاجرت افرادی باشیم که بر اساس انتخاب این کار را انجام نمی‌دهند و همچنین نشاط اجتماعی و شادی کم است همه این مسائل در کنار هم باعث می‌شود؛ آسیب های اجتماعی افزایش پیدا کند.

 

خشونت همچون موج در حرکت است

لیلا ارشد افزود: آنچه ما باید به آن بپردازیم؛ مهارت آموزی‌هایی است که بارها فعالان اجتماعی و همچنین بهداشت جهانی بر آموزش ده مهارت در زندگی دشوار قرن 21 به آن پرداخته است؛ توان آن نیز وجود دارد تا بتوانیم آن را کنترل کنیم اما در کشور ما این اتفاق رخ نمی‌دهد چرا که ما هنوز فرزندان خود را به ابزار مقابله با آسیب‌های اجتماعی مجهز نکرده‌ایم؛ بنابر این شاهد آن هستیم، فرزندان ما مهارت اینکه حل مسئله کرده و توانایی‌ها، محدودیت‌ها خود را بشناسند، ندارند؛ باید قبول کرد، خشونت به نوعی مثل یک موج حرکت می‌کند و کودکانی که در خانواده خود شاهد خشونت‌های خانوادگی هستند نیز طی آن سال‌ها از والدین خود این رفتارها را می آموزند.

 

مدارس مددکار اجتماعی ندارند

وی با اشاره به اینکه ما پیشگیری سطح 1 و 2 را نداریم، گفت: در مدارس مددکار اجتماعی وجود ندارد و کودکانی که در خانواده‌هایی با مشکلات زیاد زندگی ‌می‌کنند، کودکانی منزوی، پرخاشگر هستند که همه این مسائل درون او مانده و در بزرگسالی  آسیب‌هایی را که در کودکی تجربه کرده است را از خود بروز می‌دهد؛ آن زمان (وقتی که تعداد زندانیان افزایش پیدا می‌کند زندانی‌هایی که به خاطر خشونت‌های خیابانی و سایر خشونت‌ها در زندان هستند) ما تازه به دنبال مداوای این افراد می‌رویم؛ وجود همه این مسائل در کنار هم، طبیعتا شرایط را دشوارتر و سخت‌تر خواهد کرد.

 

ازدواج دختر 13 ساله خشونت است

این مددکار اجتماعی، جای خالی قوانین حمایتی را بسیار پررنگ دانست و در ادامه بیان کرد: نبود این قوانین به نوعی خشونت را ترویج می‌دهد؛ زمانی که 9 سالگی دختر، سن مسئولیت کیفری آن است و همان دختر در 13 سالگی ازدواج می‌کند جز معنی خشونت کلمه دیگری برای آن نمی‌توان به کار برد؛ حال ما سال‌هاست که تکرار می‌کنیم، باید سن مسئولیت فرایض دینی و مذهبی را از سن مسئولیت کیفری و اجتماعی جدا بدانیم؛ یک دختر یا پسر موظف است، فرایض دینی خود را انجام دهد اما قبول کنیم همان آدم از نظر اجتماعی به رشد کافی نرسیده است.

 

بانک اطلاعاتی مجرمان نداریم

ارشد در ادامه با اشاره به پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودک در سال 72 خاطرنشان کرد: در آن کنوانسیون، کشورها متعهد می‌شوند که قوانین داخلی خود را به قوانین کنوانسیون‌های بین‌المللی نزدیک کنند؛ چقدر قوانین به نفع کودکان تدوین و تصویب شد؟ وقتی قوانین حمایتی به کار برده نمی‌شود، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی نیز رشد خواهد کرد؛ ما هنوز در کشورمان یک بانک اطلاعاتی نداریم تا افرادی که کودک آزاری، همسر آزاری یا هرگونه آزار مربوط به سایرین را دارند نام آنها در یک بانک اطلاعاتی ثبت شود و تحت نظارت باشند؛ همچنین از مشاغلی مثل کار با کودکان و زنان که ممکن است به آنها آسیب برسانند، منع شوند؛ این خواسته زیادی نیست و ما نمی‌خواهیم که آن‌ها را اعدام کنیم بلکه تنها خواسته ما کنترل این افراد است.

 

چرا معلمان خشن دوباره به کار گرفته می شوند؟

وی ادامه داد: بسیاری از کسانی که در مدارس با کودکان رفتار خشونت‌آمیز داشته‌اند، در گذشته، پرونده مربوط به آن را نیز داشته‌اند پس چرا باید دوباره به کار گرفته شوند؟ ساعت‌ها می‌توانیم از کاستی‌هایی بگوییم که موجب شده خشونت ترویج داده شود و یا اینکه این اتفاقات چرا رخ می‌دهند یا اینکه چگونه از بروز این مسائل جلوگیری کنیم.

این مددکار اجتماعی با بیان اینکه اگر نمایندگان، نماینده واقعی ملت هستند پس باید از درون این ملت آمده باشند اظهار کرد: اگر نمایندگان تمام این آسیب‌های اجتماعی را دیده و با تمام وجود شنیده باشند؛ چطور می‌توانند ازدواج دختر 13 ساله‌ای که نمی‌تواند رانندگی کند، نمی‌تواند به کاندیدای محله‌اش رای بدهد و حتی نمی‌تواند حساب بانکی برای خودش باز کند تا مهریه‌اش را داخل آن بریزد قبول کنند.

لیلا ارشد اذعان کرد: آنچه که امروز  شاهد آن هستیم، تنها مربوط به یک دولت نیست بلکه حاصل دوره‌های مختلف است و نمی‌دانم چرا دغدغه‌ها را در مسائل اجتماعی کم و یا اصلا نمی‌بینیم.

 

هنوز شورای عالی کودک نداریم

موسس خانه خورشید در پایان تصریح کرد: در کشور شورای عالی‌های زیادی تشکیل شده است اما ما هنوز شورای عالی کودک نداریم؛ آیا سرمایه ‌ای مهم‌تر از کودک وجود دارد؟ بنابراین با تشکیل شورای عالی کودکان این امکان مهیا خواهد شد تا سازمان‌ها دولتی و سیاستگذاران با کمک نهادهای مدنی و فعالان حوزه کودکان یکسری برنامه‌های همه جانبه برای کودکان تدوین کنند. زمانی که ما از دوران کودکی به مسائل آموزشی توجه نمی‌کنیم آن فرد رشد کرده اما آن توانایی که باید داشته باشد را ندارد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 21

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 24

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 23

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 22

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 7

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 11

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 23

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 16

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 17

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 15

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 12

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 19

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 18

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 32

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 41

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 37

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 44

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 32

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 25

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 23