نوبخت : تغییر واحد پول در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانکی است

نوبخت : تغییر واحد پول در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانکی است

یکشنبه 21 آذر 1395

محمد باقر نوبخت گفت: در سال جاری 700تا750 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد اما با توجه به افزایش شمار جمعیت فعال کشور و ورود یک میلیون و250 هزار جویای کار جدید همه افراد موفق به کسب فرصت شغلی مناسب نشدند.

به گزارش بینا به نقل از تسنیم، وی با بیان اینکه کل اشتغال ایجاد شده در سال 300 هزار شغل در کشور ایجاد شد گفت: دولت در بودجه سال اینده اعتبار ویژه ای برای اشتغال در نظر گرفته است در همین راستا طرحی یک فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که در صورت تصویب نهایی مبلغ 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی برای اشتغالزایی در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرهای بزرگ اختصاص خواهد یافت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: علاوه براین مبلغ یک هزار میلیارد تومان نیز صرفا برای اشتغالزایی پیش بینی شده است همچنین پیشنهاد شده است مبلغ یک ونیم میلیارد دلار برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان به منظور جذب و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در سال 96 اختصاص یابد.

نوبخت تاکید کرد:آماری که در بحث ایجاد شغل مطرح می‌شود شغلی است که زندگی فردشاغل را تامین کند و مشاغل ساعتی هرچند در استاندارد جهانی محسوب می شود اما هدف برنامه ریزان از ارائه امار اشتغال نیست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سه موضوع محیط زیست، آب وفاضلاب و توسعه حمل ونقل ریلی را سه الویت بودجه سال 96 برشمرد و افزود:دولت در بودجه سال اینده به طور مشخص 10 هزار میلیارد تومان برای این اولویت ها پیش بینی کرده است .

وی افزود: دولت امسال خروج 90 هزار خودروی فرسوده را در دستور کار خود داشت و تاکنون 34 هزار دستگاه را از گردونه فعالیت خارج کرده است اما همچنان مشکل آلودگی هوا آزار دهنده است و لذا دولت برای مقابله با مشکل آلودگی هوا دو طرح مقابله با ریز گردها و برقی کردن خودروهای و موتور سیکلت ها را در دستور کار خواهد داشت.

رئیس سازمان مدیریت از خروج خطوط راه آهن در استانهای همدان ،کرمانشاه،رشت و ارومیه از بن بست و اتصال انها به خطوط داخلی و بین المللی تاپایان امسال خبرداد و گفت:یکی از اولویت های دولت در سال اینده نیز اتصال خطوط حمل ونقل ریلی کشور به خطوط سراسری و بین المللی است.

وی تاکید کرد؛ عزم دولت برای بودجه ریزی تخصیص قطره چکانی به همه طرحها نیست بلکه دولت تلاش می کند با تخصیص مناسب طرحهای دارای پیشرفت فیزیکی تکمیل و راه اندازی شود تا مردم شیرینی انرا احساس کنند.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی براینکه بسته شدن بودجه پیش از تصویب نهایی برنامه ششم چگونه امکانپذیر شده است گفت:آنچه که دولت تحت عنوان برنامه ششم به مجلس تقدیم کرده است برپایه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است و لذا هرچند این برنامه در مجلس به تصویب نرسیده است اما بودجه 96 برپایه همین رویکردها طراحی شده است.

وی تصریح کرد:براساس آنچه که در کمیسیونهای مجلس بر روی برنامه ششم انجام شده است برنامه تقدیمی دولت تغییر چندانی نکرده است در عین حال اگر در صحن علنی نمایندگان محترم تغییر خاصی در برنامه ششم اعمال کنند می توانند آنرا در بودجه اعمال کنند چراکه همین مجلس است که برنامه ششم و بودجه 96 را تصویب می‌کند.

نوبخت در پاسخ برخی ابهامات مطرح شده در زمینه همخوانی بودجه با سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی گفت: سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در مجموع 24 بند است که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در قالب 12 برنامه طراحی شده و وظایف تمامی دستگاه های اجرایی دقیقا مشخص شده است.

وی افزود: در حال حاضر شرح وظایف تمامی دستگاه های اجرایی در قالب سرفصلهای مختلف بودجه مشخص شده است ضمن اینکه تمامی این تکالیف بصورت مجزا برای اطلاع نمایندگان محترم ارائه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دریافت گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه عمل به تکالیف است که هم اکنون روند گزارش گیری از دستگاه های اجرایی درحال انجام است .

نوبخت تقویت توان تولید ملی را یکی از تکالیف دولت در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود:در همین راستا 7500 واحد تولیدی نیمه فعال شناسایی شده است ضمن اینکه برخی واحدهای تولیدی نیمه کاره غیر فعال و واحدهای راکد شناسایی شدند.

وی افزود: تاکنون 17 هزار واحد تولیدی 11تا 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند که میزان اشتغال جدید ایجاد شده این واحدها و همچنین مشاغل موجود حفظ شده انها قابل محاسبه است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش وابستگی بودجه به نفت در سال آینده با اشاره افزایش توان تولید نفت کشور بعد از برجام گفت: سال گذشته فقط امکان صادرات یک میلیون بشکه نفت در کشور وجود داشت که این ظرفیت بعد از لغو تحریمهای ظالمانه امروز به بیش از 2.8 میلیون بشکه افزایش یافته است آیا نباید از این ظرفیت برای صادرات استفاده کرد.

وی افزود: براساس قانون باید بخشی از درآمد حاصل از نفت به صندوق ذخیره ارزی واریز شود ضمن اینکه طبق قانون استفاده از درآمد نفتی در بودجه به مفهوم تملک دارایی سرمایه ای است و مابه ازای آن باید واگذاری درآمد سرمایه ای انجام شود و این همان سرمایه گذاری است که در بودجه 62 هزارو 700 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پیش بینی شده است آیا کسی حاضر به کاستن از این بخش از بودجه هست، تا از میزان وابستگی آن به نفت بکاهد؟

وی افزود؛ درهمین حال برای ارتقای توان تامین مالی طرح های عمرانی و جلب مشارکت غیر دولتی در اجرای طرحهای عمرانی برنامه ریزی شده است تا بخشی از اعتبارات عمرانی با سپرده گذاری در بانکها و جلب مشارکت انها تخصیص یابد و زمینه برای واگذاری طرحها به بخش خصوصی فراهم شود.

وی افزود: کسانی که سرمایه گذاری را فقط روی هم گذاشتن آجرها و یا تسطیح زمین می دانند باید بدانند که بودجه های اختصاص یافته برای آموزش و تحقیقات نیز سرمایه گذاری است.

وی افزود: از مجموع بودجه 1085 هزار میلیارد تومانی پیشنهاد شده در قالب بودجه سال 96 مبلغ 775 هزار میلیارد تومان  متعلق به  شرکتهای دولتی است و 320 هزار میلیارد تومان نیز درآمدهای دولت ان  درآمد از محل مالیات  و حقوق و عوارض گمرکی، فروش نفت، فروش اوراق، سکوک ، اسناد خزانه و وگذاری سهام کارخانجات است .

وی تاکیدکرد: سهم درآمد نفتی در این بین 110تا111 هزار میلیارد تومان است و کاستن از این سهم مستلزم جبران آن از دیگر بخشها است.

وی خاطرنشان کرد؛ دولت امسال 40 هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی سرمایه گذاری کرده است که بخشی از این اعتبار از طریق اوراق مشارکت یا خزانه پرداخت شده است که سال آینده برای بازپرداخت ان باید 21 هزارمیلیارد تومان سود پرداخت کند که این رقم در بوجه 62هزارو 700 میلیارد تومانی سال آینده لحاظ نشده است.

وی تاکید کرد: دستیابی به رشد 7.7درصدی تولید ناخالص ملی و تورم 7.6 درصدی قطعا فقط با منابع داخلی امکان پذیر نیست و دولت در بودجه 50 میلیارد دلار فایناس پیش بینی کرده است.

نوبخت افزود: 72 هزار میلیارد تومان از هزینه های دولت مربوط به امور رفاهی و اجتماعی شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی،صندوق بازنشستگی و بیمه های اجتماعی است آیا می توان برای کاستن از اتکای بودجه به نفت از این بخش هزینه ای بودجه کاست؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد:  سیاست دولت براین اصل بوده که منابع حاصل از نفت صرف طرح های عمرانی شود در همین راستا دولت با وجود تمامی محدودیتها سال 92 مبلغ 22 هزارو 400 میلیارد تومان ، سال 93 مبلغ 29 تا 30 هزارمیلیارد تومان و سال گذشته 27 هزارمیلیارد تومان برای طرحهای عمرانی بودجه اختصاص داد و امسال نیز تاکنون 21 هزارمیلیاردتومان پرداخت شده است و این رقم تا پایان سال به 40 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی تاکید کرد : با توجه به ظرفیتی که در تبصره 36 اصلاح قانون بودجه ایجاد شد مجلس بیش از 40 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیمانکاران تخصیص داد که بخشی از این مبلغ برای پرداخت طلب گندمکاران و مطالبات بیمه سلامت صرف شد .

وی افزود؛ علاوه براین مبلغ 20 هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت مطالبات پیمانکاران اختصاص یافته ازاست که تخصیص از ان این هفته انجام خواهد شد.

نوبخت درادامه به دیگر بندهای هزینه ای بودجه اشاره کرد و افزود:رقم پیش بینی شده برای بودجه آموزش و تحقیقات در لایحه بودجه 96 مبلغ 47 هزارو 500 میلیارد تومان است که این بودجه به هیچ وجه  نه تنها  هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است .

نوبخت ادامه تاکید کرد: بودجه با توجه به واقعیتهای موجود طراحی شده است و هم اکنون با تلاش های انجام شده کشور هرانچه که ظرفیت تولید و صادرات نفت  دارد انجام می دهد و وجه انرا دریافت می کند اما اگر هم مشکلی حادث شد که البته بعید است امکان بازنگری وجود دارد و تلاش می کنیم کشور را با سربلندی اداره کنیم.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به گمانه زنی های موجود در خصوص اقدامات احتمالی رئیس جمهور جدید آمریکا در باره برجام گفت : آمریکا یکی از شش کشور طرف مذاکره در زمینه برجام است ضمن اینکه امروز با اقدامات و اعتماد سازی های ایران مهمترین بهانه غرب در قبال فعالیت های هسته ای ایران یعنی انحراف از فعالیتهای صلح آمیز و فعالیتهای نظامی در ابعاد هسته ای از انها گرفته شده است و آژانس بین المللی هسته ای بر این واقعیت صحه گذاشته است.

وی افزود: امروز ایران از چهره مخدوشی که برای آن نزد جهانیان ترسیم شده بود فاصله گرفته است و هر گونه اقدام آمریکا در نقض برجام این کشور رادر افکار عمومی جهان مفتضح خواهد کرد.

وی تاکید کرد: امروز ایران در سایه برجام توانسته حقی را که تاپیش از این ما را ظالمانه از ان محروم می کردند بدست بیاور و هم اکنون چرخه کامل غنی سازی را در اختیار دارد و برای اعتماد سازی پذیرفته است که سطح غنی سازی را در حد 4 درصد حفظ کند.

وی افزود: در این نکته که جمهوری اسلامی ایران برنده مذاکرات است شکی نیست و ملت بزرگ ایران ثابت کرده است که هیچگاه به دنبال تسلیحات هسته ای نبوده است اما امروز جهان نگران اقدامات غیر قابل پیش بینی رئیس جمهور جدید آمریکا است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه  در ادامه ضمن تکذیب افزایش نرخ بنزین گفت: آنچه که در لایحه بودجه ذکر شده است اختصاص پنج واحد درصد از افزایش قیمت حاملهای انرژی است که پیش از این حادث شده و قیمت بنزین به 1000تومان فعلی رسیده است و سال گذشته نیز این بند در بودجه وجود داشت و هیچ افزایش قیمتی در حاملهای انرژی ایجاد نشد.

وی با اشاره به پیش بینی افزایش 10 درصدی حقوق و دستمزد در سال آینده گفت: میزان افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم است، لذا پیش بینی نرخ تورم برای سال اینده 7.8 درصد است که میزان افزایش پیش بینی شده برای حقوق کارکنان دولت اندکی بیش از نرخ تورم است.

نوبخت نرخ ارز در بودجه سال آینده را 3300 تومان اعلام و گریزی هم به نوسانات نرخ این روزهای ارز در بازار زد و گفت: تحلیل بانک مرکزی این ایت که این نوسانات درماه های پایانی سال همه ساله تکرار شده است و افزایش حجم سفرها تسویه حساب تجار با طرفهای خارجی و البته انتقال بخشی از نیاز واردکنندگان به بازار از جمله علل نوسانات هفته های اخیر بازار ارز است.

وی تاکیدکرد: دولت به هیچ عنوان حاضر نیست برای بدست آوردن مقداری ریال اقدامات ارزشمند در تقویت پول ملی و کنترل تورم را مخدوش کند ضمن اینکه دولت نیز خریدار ارز از همین بازار است.

وی افزود: قطعا با اقدامات بانک مرکزی نرخ ارز به مدار طبیعی باز خواهد گشت و تلاش خواهدشد با بازگشت ثبات به بازار سیاست یکسان سازی نرخ ارز اجرایی شود.

نوبخت در ادامه با اشاره به ادامه پرداخت یارانه در سال آینده گفت:آنچه که در تبصره 14 لایحه بودجه آمده است پرداخت یارانه به کسانی که نیازمند دریافت آن هستند ادامه خواهد یافت.

وی گفت: تاکنون یارانه 3.8 میلیون نفر قطع شده است  و به اعتقاد ما دارندگان درآمد 3 میلیون تومانی به ویژه در شهرهای بزرگ ثروتمند محسوب نمی شوند.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مصوبه دولت برای تغییر واحد پولی از ریال به تومان گفت: این اقدام در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانکی است، ضمن اینکه محاسبات روزمره مردم مدتهاست که به ریال نیست .

وی در خاتمه در پاسخ به این سوال مجری برنامه نگاه یک که آیا از محتوای اقدام متقابل ایران در قبال نقض برجام ازسوی امریکا با خبر است یا خیر؟ گفت: به دلیل مشغله ای در هفته اخیر برای بازدید از طرح های مختلف در شهرستان داشتم از جزئیات این تصمیم بی خبر هستم.

نوبخت در واکنش به مجری برنامه که درحین طرح این سوال ، سوال خود را نوعی شیطنت خبرنگاری توصیف کرده  بود گفت: به هیچ وجه این سوال شما شیطنت خبرنگاری نیست هرچند که از همکا ان شما در صدا وسیما از این دست شیطنتها بعید نیست.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مطالبات سال ۹۸ داروخانه‌ها تا پایان خرداد پرداخت شد

مدیرکل روابط عمومی بیمه سلامت گفت: مطالبات سال ٩٧ داروخانه‌های طرف قرارداد در سراسر کشور به طور متوسط تا آذر ماه پرداخت شده و پرداخت مانده مطالبات سال ۹۷ به محض دریافت اعتبار پرداخت می‌شود.

 • 44

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 54

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 56

قیمت سکه طرح جدید ۱۹ مردادماه ۹۸ به ۴میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید.

 • 45

اختلال در دسترسی به "پورتال اطلاع رسانی" بانک رفاه کارگران محتمل

احتمال اختلال در دسترسی به پورتال اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران وجود دارد.

 • 48

رشد ۱۴۳ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۱۴۳ واحدی در ارتفاع ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحدی ایستاد.

 • 38

سایت آمازون خانه می فروشد!

به تازگی در آمازون بسته ای شامل پنل های چوبی عرضه شده که می توان با سرهم کردن آنها یک خانه به مساحت ۲۲۷ فوت مربع ساخت.

 • 42

فقط ۳۸ درصد از خسارات سیل پرداخت شد

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه تاکنون ۱۴۲ میلیارد تومان به آسیب‌دیدگان سیل پرداخت کرده است؛ اما این مبلغ هنوز با آخرین پیش‌بینی‌های رسمی از کل خسارات مرتبط با سیل که حدود ۳۶۵ میلیارد تومان است فاصله زیادی دارد.

 • 37

زورآزمایی بانک مرکزی با متخلفان ارزی

رئیس‌کل بانک مرکزی با کسی شوخی ندارد و می‌خواهد از همه حساب‌کشی کند، او گفته که اگر زورمان نرسد به رئیس‌جمهور می‌گوییم. به این ترتیب به نظر می‌رسد که برخی از شرکت‌هایی که اقدام به رفع تعهد ارزی نکرده‌اند و دولتی هم بوده‌اند، به نوعی به زور قصد داشتند قانون را دور بزنند که با رسانه‌ای شدن این موضوع ...

 • 54

پیشنهاد نصب تابلو بورس کالا در عراق

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با استقبال از پیشنهاد نصب تابلوی بورس کالای ایران در عراق گفت: با نصب این تابلو، عراقی‌ها می‌توانند بدون واسطه از طریق بورس کالا، محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

 • 37

قیمت دلار امروز ۱۹ مرداد به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی امروز شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ برای فروش به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

 • 46

پست بانک ایران بیش از ۱۵ هزار طرح روستایی را تامین مالی کرده است

دکترشیری گفت:این بانک باپرداخت ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال تسهیلات درقالب قانون حمایت ازتوسعه وایجاد اشتغال درمناطق روستایی و عشایری توانسته تامین مالی بیش از ۱۵هزارطرح اشتغالزایی رابخوبی انجام دهد.

 • 44

غزه هر ماه ۷۰ میلیون دلار به دلیل محاصره خسارت می‌بیند

رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که این باریکه هر ماه در نتیجه ادامه محاصره و بحران‌های پیش‌رو از جمله عدم پرداخت حقوق کارمندان، متحمل ۷۰ میلیون دلار خسارت می‌شود.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 40

توفیقات تولید مسکن با اجرای ۴ پروژه صندوق سرمایه‌گذاری

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به تجربه‌ ارزشمند مجموعه بانک مسکن در اجرای ۴ پروژه مسکونی با استفاده از ابزار مالی صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، خواستار رفع محدودیت در صدور مجوز شد.

 • 48

پرداخت پیش از موعد سود سهام بازنشستگان از سوی بیمه ملت

بیمه ملت، سود سهام بازنشستگان سهامدار خود را پیش از موعد مقرر، پرداخت می کند.

 • 45

آیفون تاشو ۳۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت

خبر تلاش اپل برای تولید آیفون تاشو مدتی است در فضای مجازی منتشر شده و اطلاعات تازه حاکی است که قیمت این آیفون سرسام آور و برابر با ۳۵۰۰ دلار خواهد بود.

 • 33

نوارغزه ماهانه ۷۰ میلیون دلار به دلیل تداوم محاصره خسارت می‌بیند

یک عضو مجلس قانون گذاری فلسطین اعلام کرد که نوارغزه به دلیل تداوم محاصره صهیونیستها، ماهانه ۷۰ میلیون دلار خسارت متحمل می شود.

 • 37

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از خبرگزاری ایرنا در استان قم

مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در بازدید از خبرگزاری ایرنا در استان قم با تبریک روزخبرنگار و تأکید بر نقش حساس این حرفه در تعیین سرنوشت کشور گفت: ایجاد امید و همدلی در جامعه باید محور فعالیت رسانه ها باشد.

 • 44