نوبخت : تغییر واحد پول در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانکی است

نوبخت : تغییر واحد پول در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانکی است

یکشنبه 21 آذر 1395

محمد باقر نوبخت گفت: در سال جاری 700تا750 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد اما با توجه به افزایش شمار جمعیت فعال کشور و ورود یک میلیون و250 هزار جویای کار جدید همه افراد موفق به کسب فرصت شغلی مناسب نشدند.

به گزارش بینا به نقل از تسنیم، وی با بیان اینکه کل اشتغال ایجاد شده در سال 300 هزار شغل در کشور ایجاد شد گفت: دولت در بودجه سال اینده اعتبار ویژه ای برای اشتغال در نظر گرفته است در همین راستا طرحی یک فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که در صورت تصویب نهایی مبلغ 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی برای اشتغالزایی در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرهای بزرگ اختصاص خواهد یافت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: علاوه براین مبلغ یک هزار میلیارد تومان نیز صرفا برای اشتغالزایی پیش بینی شده است همچنین پیشنهاد شده است مبلغ یک ونیم میلیارد دلار برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان به منظور جذب و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در سال 96 اختصاص یابد.

نوبخت تاکید کرد:آماری که در بحث ایجاد شغل مطرح می‌شود شغلی است که زندگی فردشاغل را تامین کند و مشاغل ساعتی هرچند در استاندارد جهانی محسوب می شود اما هدف برنامه ریزان از ارائه امار اشتغال نیست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سه موضوع محیط زیست، آب وفاضلاب و توسعه حمل ونقل ریلی را سه الویت بودجه سال 96 برشمرد و افزود:دولت در بودجه سال اینده به طور مشخص 10 هزار میلیارد تومان برای این اولویت ها پیش بینی کرده است .

وی افزود: دولت امسال خروج 90 هزار خودروی فرسوده را در دستور کار خود داشت و تاکنون 34 هزار دستگاه را از گردونه فعالیت خارج کرده است اما همچنان مشکل آلودگی هوا آزار دهنده است و لذا دولت برای مقابله با مشکل آلودگی هوا دو طرح مقابله با ریز گردها و برقی کردن خودروهای و موتور سیکلت ها را در دستور کار خواهد داشت.

رئیس سازمان مدیریت از خروج خطوط راه آهن در استانهای همدان ،کرمانشاه،رشت و ارومیه از بن بست و اتصال انها به خطوط داخلی و بین المللی تاپایان امسال خبرداد و گفت:یکی از اولویت های دولت در سال اینده نیز اتصال خطوط حمل ونقل ریلی کشور به خطوط سراسری و بین المللی است.

وی تاکید کرد؛ عزم دولت برای بودجه ریزی تخصیص قطره چکانی به همه طرحها نیست بلکه دولت تلاش می کند با تخصیص مناسب طرحهای دارای پیشرفت فیزیکی تکمیل و راه اندازی شود تا مردم شیرینی انرا احساس کنند.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی براینکه بسته شدن بودجه پیش از تصویب نهایی برنامه ششم چگونه امکانپذیر شده است گفت:آنچه که دولت تحت عنوان برنامه ششم به مجلس تقدیم کرده است برپایه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است و لذا هرچند این برنامه در مجلس به تصویب نرسیده است اما بودجه 96 برپایه همین رویکردها طراحی شده است.

وی تصریح کرد:براساس آنچه که در کمیسیونهای مجلس بر روی برنامه ششم انجام شده است برنامه تقدیمی دولت تغییر چندانی نکرده است در عین حال اگر در صحن علنی نمایندگان محترم تغییر خاصی در برنامه ششم اعمال کنند می توانند آنرا در بودجه اعمال کنند چراکه همین مجلس است که برنامه ششم و بودجه 96 را تصویب می‌کند.

نوبخت در پاسخ برخی ابهامات مطرح شده در زمینه همخوانی بودجه با سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی گفت: سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در مجموع 24 بند است که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در قالب 12 برنامه طراحی شده و وظایف تمامی دستگاه های اجرایی دقیقا مشخص شده است.

وی افزود: در حال حاضر شرح وظایف تمامی دستگاه های اجرایی در قالب سرفصلهای مختلف بودجه مشخص شده است ضمن اینکه تمامی این تکالیف بصورت مجزا برای اطلاع نمایندگان محترم ارائه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دریافت گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه عمل به تکالیف است که هم اکنون روند گزارش گیری از دستگاه های اجرایی درحال انجام است .

نوبخت تقویت توان تولید ملی را یکی از تکالیف دولت در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود:در همین راستا 7500 واحد تولیدی نیمه فعال شناسایی شده است ضمن اینکه برخی واحدهای تولیدی نیمه کاره غیر فعال و واحدهای راکد شناسایی شدند.

وی افزود: تاکنون 17 هزار واحد تولیدی 11تا 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند که میزان اشتغال جدید ایجاد شده این واحدها و همچنین مشاغل موجود حفظ شده انها قابل محاسبه است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش وابستگی بودجه به نفت در سال آینده با اشاره افزایش توان تولید نفت کشور بعد از برجام گفت: سال گذشته فقط امکان صادرات یک میلیون بشکه نفت در کشور وجود داشت که این ظرفیت بعد از لغو تحریمهای ظالمانه امروز به بیش از 2.8 میلیون بشکه افزایش یافته است آیا نباید از این ظرفیت برای صادرات استفاده کرد.

وی افزود: براساس قانون باید بخشی از درآمد حاصل از نفت به صندوق ذخیره ارزی واریز شود ضمن اینکه طبق قانون استفاده از درآمد نفتی در بودجه به مفهوم تملک دارایی سرمایه ای است و مابه ازای آن باید واگذاری درآمد سرمایه ای انجام شود و این همان سرمایه گذاری است که در بودجه 62 هزارو 700 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پیش بینی شده است آیا کسی حاضر به کاستن از این بخش از بودجه هست، تا از میزان وابستگی آن به نفت بکاهد؟

وی افزود؛ درهمین حال برای ارتقای توان تامین مالی طرح های عمرانی و جلب مشارکت غیر دولتی در اجرای طرحهای عمرانی برنامه ریزی شده است تا بخشی از اعتبارات عمرانی با سپرده گذاری در بانکها و جلب مشارکت انها تخصیص یابد و زمینه برای واگذاری طرحها به بخش خصوصی فراهم شود.

وی افزود: کسانی که سرمایه گذاری را فقط روی هم گذاشتن آجرها و یا تسطیح زمین می دانند باید بدانند که بودجه های اختصاص یافته برای آموزش و تحقیقات نیز سرمایه گذاری است.

وی افزود: از مجموع بودجه 1085 هزار میلیارد تومانی پیشنهاد شده در قالب بودجه سال 96 مبلغ 775 هزار میلیارد تومان  متعلق به  شرکتهای دولتی است و 320 هزار میلیارد تومان نیز درآمدهای دولت ان  درآمد از محل مالیات  و حقوق و عوارض گمرکی، فروش نفت، فروش اوراق، سکوک ، اسناد خزانه و وگذاری سهام کارخانجات است .

وی تاکیدکرد: سهم درآمد نفتی در این بین 110تا111 هزار میلیارد تومان است و کاستن از این سهم مستلزم جبران آن از دیگر بخشها است.

وی خاطرنشان کرد؛ دولت امسال 40 هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی سرمایه گذاری کرده است که بخشی از این اعتبار از طریق اوراق مشارکت یا خزانه پرداخت شده است که سال آینده برای بازپرداخت ان باید 21 هزارمیلیارد تومان سود پرداخت کند که این رقم در بوجه 62هزارو 700 میلیارد تومانی سال آینده لحاظ نشده است.

وی تاکید کرد: دستیابی به رشد 7.7درصدی تولید ناخالص ملی و تورم 7.6 درصدی قطعا فقط با منابع داخلی امکان پذیر نیست و دولت در بودجه 50 میلیارد دلار فایناس پیش بینی کرده است.

نوبخت افزود: 72 هزار میلیارد تومان از هزینه های دولت مربوط به امور رفاهی و اجتماعی شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی،صندوق بازنشستگی و بیمه های اجتماعی است آیا می توان برای کاستن از اتکای بودجه به نفت از این بخش هزینه ای بودجه کاست؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد:  سیاست دولت براین اصل بوده که منابع حاصل از نفت صرف طرح های عمرانی شود در همین راستا دولت با وجود تمامی محدودیتها سال 92 مبلغ 22 هزارو 400 میلیارد تومان ، سال 93 مبلغ 29 تا 30 هزارمیلیارد تومان و سال گذشته 27 هزارمیلیارد تومان برای طرحهای عمرانی بودجه اختصاص داد و امسال نیز تاکنون 21 هزارمیلیاردتومان پرداخت شده است و این رقم تا پایان سال به 40 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی تاکید کرد : با توجه به ظرفیتی که در تبصره 36 اصلاح قانون بودجه ایجاد شد مجلس بیش از 40 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیمانکاران تخصیص داد که بخشی از این مبلغ برای پرداخت طلب گندمکاران و مطالبات بیمه سلامت صرف شد .

وی افزود؛ علاوه براین مبلغ 20 هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت مطالبات پیمانکاران اختصاص یافته ازاست که تخصیص از ان این هفته انجام خواهد شد.

نوبخت درادامه به دیگر بندهای هزینه ای بودجه اشاره کرد و افزود:رقم پیش بینی شده برای بودجه آموزش و تحقیقات در لایحه بودجه 96 مبلغ 47 هزارو 500 میلیارد تومان است که این بودجه به هیچ وجه  نه تنها  هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است .

نوبخت ادامه تاکید کرد: بودجه با توجه به واقعیتهای موجود طراحی شده است و هم اکنون با تلاش های انجام شده کشور هرانچه که ظرفیت تولید و صادرات نفت  دارد انجام می دهد و وجه انرا دریافت می کند اما اگر هم مشکلی حادث شد که البته بعید است امکان بازنگری وجود دارد و تلاش می کنیم کشور را با سربلندی اداره کنیم.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به گمانه زنی های موجود در خصوص اقدامات احتمالی رئیس جمهور جدید آمریکا در باره برجام گفت : آمریکا یکی از شش کشور طرف مذاکره در زمینه برجام است ضمن اینکه امروز با اقدامات و اعتماد سازی های ایران مهمترین بهانه غرب در قبال فعالیت های هسته ای ایران یعنی انحراف از فعالیتهای صلح آمیز و فعالیتهای نظامی در ابعاد هسته ای از انها گرفته شده است و آژانس بین المللی هسته ای بر این واقعیت صحه گذاشته است.

وی افزود: امروز ایران از چهره مخدوشی که برای آن نزد جهانیان ترسیم شده بود فاصله گرفته است و هر گونه اقدام آمریکا در نقض برجام این کشور رادر افکار عمومی جهان مفتضح خواهد کرد.

وی تاکید کرد: امروز ایران در سایه برجام توانسته حقی را که تاپیش از این ما را ظالمانه از ان محروم می کردند بدست بیاور و هم اکنون چرخه کامل غنی سازی را در اختیار دارد و برای اعتماد سازی پذیرفته است که سطح غنی سازی را در حد 4 درصد حفظ کند.

وی افزود: در این نکته که جمهوری اسلامی ایران برنده مذاکرات است شکی نیست و ملت بزرگ ایران ثابت کرده است که هیچگاه به دنبال تسلیحات هسته ای نبوده است اما امروز جهان نگران اقدامات غیر قابل پیش بینی رئیس جمهور جدید آمریکا است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه  در ادامه ضمن تکذیب افزایش نرخ بنزین گفت: آنچه که در لایحه بودجه ذکر شده است اختصاص پنج واحد درصد از افزایش قیمت حاملهای انرژی است که پیش از این حادث شده و قیمت بنزین به 1000تومان فعلی رسیده است و سال گذشته نیز این بند در بودجه وجود داشت و هیچ افزایش قیمتی در حاملهای انرژی ایجاد نشد.

وی با اشاره به پیش بینی افزایش 10 درصدی حقوق و دستمزد در سال آینده گفت: میزان افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم است، لذا پیش بینی نرخ تورم برای سال اینده 7.8 درصد است که میزان افزایش پیش بینی شده برای حقوق کارکنان دولت اندکی بیش از نرخ تورم است.

نوبخت نرخ ارز در بودجه سال آینده را 3300 تومان اعلام و گریزی هم به نوسانات نرخ این روزهای ارز در بازار زد و گفت: تحلیل بانک مرکزی این ایت که این نوسانات درماه های پایانی سال همه ساله تکرار شده است و افزایش حجم سفرها تسویه حساب تجار با طرفهای خارجی و البته انتقال بخشی از نیاز واردکنندگان به بازار از جمله علل نوسانات هفته های اخیر بازار ارز است.

وی تاکیدکرد: دولت به هیچ عنوان حاضر نیست برای بدست آوردن مقداری ریال اقدامات ارزشمند در تقویت پول ملی و کنترل تورم را مخدوش کند ضمن اینکه دولت نیز خریدار ارز از همین بازار است.

وی افزود: قطعا با اقدامات بانک مرکزی نرخ ارز به مدار طبیعی باز خواهد گشت و تلاش خواهدشد با بازگشت ثبات به بازار سیاست یکسان سازی نرخ ارز اجرایی شود.

نوبخت در ادامه با اشاره به ادامه پرداخت یارانه در سال آینده گفت:آنچه که در تبصره 14 لایحه بودجه آمده است پرداخت یارانه به کسانی که نیازمند دریافت آن هستند ادامه خواهد یافت.

وی گفت: تاکنون یارانه 3.8 میلیون نفر قطع شده است  و به اعتقاد ما دارندگان درآمد 3 میلیون تومانی به ویژه در شهرهای بزرگ ثروتمند محسوب نمی شوند.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مصوبه دولت برای تغییر واحد پولی از ریال به تومان گفت: این اقدام در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانکی است، ضمن اینکه محاسبات روزمره مردم مدتهاست که به ریال نیست .

وی در خاتمه در پاسخ به این سوال مجری برنامه نگاه یک که آیا از محتوای اقدام متقابل ایران در قبال نقض برجام ازسوی امریکا با خبر است یا خیر؟ گفت: به دلیل مشغله ای در هفته اخیر برای بازدید از طرح های مختلف در شهرستان داشتم از جزئیات این تصمیم بی خبر هستم.

نوبخت در واکنش به مجری برنامه که درحین طرح این سوال ، سوال خود را نوعی شیطنت خبرنگاری توصیف کرده  بود گفت: به هیچ وجه این سوال شما شیطنت خبرنگاری نیست هرچند که از همکا ان شما در صدا وسیما از این دست شیطنتها بعید نیست.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 394

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 124

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 129

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 112

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 156

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 155

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 144

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 124

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 128

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 139

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 134

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 114

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 146

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 168

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 123

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 156

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 137

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 149

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 115

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 150