نماینده دادستان: تخصیص 110 میلیارد تسهیلات برای شرکت کارتن خوابی که نفت و قیر از کشور خارج می ‌کرد/ متهم ضیایی: از پشت پرده ضمانتنامه ها مطلع بودم

نماینده دادستان: تخصیص 110 میلیارد تسهیلات برای شرکت کارتن خوابی که نفت و قیر از کشور خارج می ‌کرد/ متهم ضیایی: از پشت پرده ضمانتنامه ها مطلع بودم

آخرین جلسه دفاعیات یاسر ضیایی از متهمان بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام و در دادگاه انقلاب برگزار شد.

دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 8:25

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از خبرگذاری برنا 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، درابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام به قرائت اتهامات یاسر ضیایی پرداخت و گفت: متهم هستید به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق 7 فقره خیانت در امانت به ارزش چهار هزار و نهصد و هشتاد و هفت میلیارد و ششصد و پنجاه میلیون ریال، منجر به کسب منفعت به میزان 20 میلیارد ریال از سامان مدلل، 12 میلیارد ریال از حسین هدایتی، 20 میلیارد ریال و یک خودرو BMW از محمد امامی.

متهم یاسر ضیایی برای طرح آخرین دفاعیات خود در جایگاه حاضر شد؛ وی ضمن تشکر از دفاع جمعیت دانشگاهی از قاضی مسعودی مقام در برابر هجمه‌های رسانه ای، گفت: از تاریخ 94/7/7 تا 94/11/5 قائم مقام بانک سرمایه بودم . دوره مدیریتی من به صورت پاره وقت و با حفظ سمتم در شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان بوده است. اعضای هیات مدیره در زمان قائم مقامی من آقایان احمدی، توسلی و بخشایش بوده اند.

وی در تشریح گراننمایی ملک هادی رضوی که از اتهاماتش بود، توضیح داد: 100 میلیارد از مجموع 496 میلیارد اتهام من ،مربوط به ملک هادی رضوی بوده است. اصلا تهاتر در دوره من صورت نگرفته است و فقط اقاله شده. در تاریخ 94/12/23 هیات مدیره وقت(حیدرآبادی) مصوبه صورت می گیرد. ملکی که قرار بوده اقاله شود در دوره بعدی تسویه و تهاتر می‌شود.

متهم ضیایی افزود: حتی کارشناسی کارشناسانی که من معرفی کرده بودم به بانک ارسال نشده است. یک روز بعد از تسویه و تهاتر، کارشناسی ما به بانک ارائه شد.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: شما کارشناسانی را معرفی کردید که کار بانکی نمی کردند.

متهم ضیایی در پاسخ گفت: نامه ای که برای مارشناسی ارسال شد با نام کارشناسانی که ما معرفی کردیم، نبود. نامه ای که من امضا کردم را درخواست کردم از آقای علی محمدی اصل یا فرعش را به من بدهند. نامه تهاتری که الان وجود دارد با سربزگ جعلی است.

وی با تاکید بر اینکه کارشناسانی را که وی معرفی کرده بود برای اقاله بوده است، بیان داست: تهاتر بر اساس مصوبه 94/12/9 صورت می گیرد. کارشناسی با سربرگ جعلی در دوره حیدرآبادی صورت می گیرد. بنابراین از 492 میلیارد تومان اتهام من 100 میلیارد برای تهاتر ملک هادی رضوی بوده است.

متهم ضیایی ادامه داد: من تمام مسئولیت امضاهایی که کرده ام را می پذیرم. اما  هیات مدیره وقت من و مجمع عمومی نیز باید مسئولیت کارهای خود را قبول کنند. من عضو کمیته اعتباری و رئیس هیچ یک از شعبات نبودم. اینکه بگویند فلان کار را ما کردیم چون ضیایی گفت، درست نیست. من زیرمجموعه هیات مدیره بودم.

متهم یاسر ضیایی درباره اعطای تسهیلات به حسین هدایتی گفت: تسهیلاتی که به شرکت جاوید گشت هیرمند داده شد در زمان من 60 میلیارد تومان بود، 70 میلیارد دیگر تا آخر اسفند داده شد که دوره مسئولیت حیدرآبادی بوده است.

وی افزود: من در حضور دادگاه درباره بده بستان ها با آقای هدایتی قبول اشتباه می کنم و تسویه را هم انجام می دهم.  اما درباره 60 میلیارد که با مصوبه هیات مدیره قرار شد بانک تسهیلات به مبلغ 60 میلیارد اختصاص دهد. برای ملک کرج کارشناسی ای که صورت گرفت با کمترین مبلغ کارشناسی، 192 میلیارد تومان تخمین زده شد با این فرض که کاربری این ملک از صنعتی به تجاری تغییر کند.

متهم ضیایی ادامه داد: در دوره حیدرآبادی شرکت جاویدگشت نامه ای به بانک می نویسد و درخواست تجدید ارزیابی می کند تا مصوبه بیشتری بگیرد؛ آقای حیدرآبادی دستور تجدید ارزیابی کارشناسی را می دهد. در تجدید ارزیابی ملک 685 میلیارد کارشناسی می شود، در حالی که در کارشناسی ما 192 میلیارد بود.

وی با اشاره به بازه زمانی حضورش در بانک گفت: من تا 94/11/7 در بانک بودم و تمامی اقدامات لازم، شامل قرارداد ترهینی، نامه به دفترخانه، استعلام دفترخانه از شهرداری و اداره مالیات، تنطیم قرارداد و... را انجام دادم. وقتی از بانک خارج شدم تمام استعلاملت را انجام دادم اما مدیریت بعدی این ملک را در ترهین نمی گذارد و تسویه را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: پس 130 میلیارد تسهیلات داده نشده بلکه در زمان من 60 میلیارد داده شده.

متهم یاسر ضیایی درباره 100 میلیارد تسهیلات به شرکت الکترو کژال دیاموند گفت: من عضو هیات مدیره یا ارکان اعتباری نبودم. امضای من در فرم قرارداد هیات مدیره نیست اما امضای من در صورت جلسات وجود دارد. در فرم استاندارد هیات مدیره که مبنای شکایت بوده، حتی امضای بلاشرط من هم نیست.

متهم ضیایی ادامه داد: بنده از اینکه چه کسانی پشت ضمانت نامه ها بودند اطلاع داشتم.این قبل از ورود من به بانک استارت خورد. من در برکناری راهدی طبق اقاریر خود او نقش داشته ام. از آذر 94 که زاهدی جابجا شد هیچ ضمانتنامه ای صادر نمی شود. اگر من برای تسهیل و کارسازی ضمانتنامه ها به بانک آمده بودم چرا در زمان انتقال زاهدی یک ضمانتنامه هم صادر نشده است؟ در زمان زاهدی من هم از شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان برکنار شدم و هم از بانک.

وی افزود: تهاتر ملک لواسان در زمان من نبود بلکه در تیرماه 94 بود. امضای من بلااثر بوده چرا که نه در کمیته اعتباری بودم و نه در هیات مدیره.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: صحبت های ایشان درباره هادی رضوی نیاز به بررسی دارد. در یک جایی امضای آقای ضیایی موجود است و ارجاع به کارشناس غیر بانکی.

کارشناس بانک گفت: چنین نامه ای نیست و در اتوماسیون هم نبوده است.

ضیایی گفت: چون این نامه برای اقاله بوده، من می دانستم اگر رضوی برای اقاله فشار بیاورد آقای عبدی طاقت نمی آورد.

قهرمانی پاسخ داد: کلیه مکاتبات بانکی باید اتوماسیون بشود. قائم مقام بانک را چه به ارجاع به کارشناس؟ این مسئله در حوزه اعتباری است شما چرا نامه دادید؟

ضیایی پاسخ داد: بانک حریف رضوی نمی شد. آقای رضوی همه نوع اتهامی به همه زده اند.

قهرمانی در خصوص بیانات ضیایی درباره هدایتی گفت:  هدایتی ملک را خیلی ارزان تر از اینها خریده بود. اگر در زمان شما 192 میلیارد کارشناسی شده باز هم قابل بررسی است. کارشناسی ملک باید با واقعیات صورت بگیرد نه با اگر  و مگر. من نمی توانم بگویم اگر این ملک از طلا ساخته بشود قیمتش فلان مقدار می شود. در 192 میلیارد کارشناسی شما هم حرف است. ملکی که هدایتی خریده بسیار ارزان تر بوده است.

نماینده دادستان افزود: قبل از ورود به بانک سرمایه با آقای هدایتی مراوده مالی داشتید مدتی در ملک نیاوران ایشان اقامت داشتید که باید پاسخ بدهید.

قهرمانی درباره یکی از شرکت های کارتن خواب گفت: برای شرکت راهبردپویان که همه پولها در این شرکت جمع می شده و نفت ها و قیرهایی که از کشور خارج شده توسط این شرکت خریداری می شده است، 110 میلیارد تومان تسهیلات دادید و اضای شما موجود است.

وی افزود: شما به عنوان قائم مقام امضا می کردید تا هیات مدیره را متقاعد کنید و امضای آنها را بگیرید. در نامه دیگر امضا نمی کردید چون می دانستید آقای امامی و فساد پشت آن است. باز هم با جمیع جهات در آن فساد نقش داشته اید. در شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان با تیم فساد آشنا شدید و ضمانتنامه هایی را اخذ کردید و بانک سرمایه باز با همان تیم کار کردید.

ضیایی در پاسخ گفت: من مثل آقای کلهر عمل نکردم که دارای صلاحیت باشم و در جایی امضا کنم و در جای دیگر امضا نکنم. در مصوبات استاندارد هیات مدیره خیلی چیزها را امضا نکردم و متهم نیستم. برخی از صورت جلسات را امضا کردم. من دارای انضای مجاز نبودم. امضای من بلااثر بود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 291

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 102

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 106

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 96

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 129

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 125

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 125

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 102

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 105

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 117

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 112

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 98

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 126

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 143

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 103

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 133

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 120

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 126

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 94

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 123