نرخ سود دستوری در طرح بانکداری تکرار می‌شود/ تنزل نقش بانک مرکزی

نرخ سود دستوری در طرح بانکداری تکرار می‌شود/ تنزل نقش بانک مرکزی

یک کارشناس اقتصادی گفت: در طرح جدید بانکداری عملا استقلال بانک مرکزی وجود ندارد ضمن اینکه نرخ سود دستوری باز هم در این طرح تکرار شده است

پنجشنبه 10 بهمن 1398 ساعت 23:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، علی سعدوندی امروز در اولین پیش نشست «ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی» که با عنوان «ارزیابی طرح بانکداری مجلس از منظر سیاست پولی» در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، درباره اینکه اولویت بندی اهداف بانک مرکزی چطور باید انجام شود، اظهار داشت: هدف اصلی بانک‌های مرکزی در تمام دنیا کنترل تورم بوده است هرچند نظریات جدیدی نیز ابداع شده تا مأموریت‌های جدیدی برای بانک مرکزی به منظور توسعه و رشد محول کند. البته این مأموریت‌ها در محیطی که انتظارات تورمی از بین رفته باشد. در این بین مأموریت بانک مرکزی برای توسعه و رشد اقتصادی در صورتی امکان پذیر خواهد بود که کشور ۳۰ یا ۴۰ سال با انتظارات تورمی برخورد کرده باشد و نرخ بهره را به صفر رسانده باشد ولی این مباحث در کشور ما جایی ندارد.

وی افزود: بنابراین این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توانیم تورم را کنترل کنیم بدون آنکه رشد اقتصادی داشته باشیم، در پاسخ باید گفت تأکید ما باید بر ایجاد اشتغال پایدار باشد و نباید رشد اقتصادی را فدای کنترل تورم کرده و به دنبال آن فنر تورمی را مانند ارز فشرده‌تر از قبل کرد.

مدرس اقتصاد دانشگاه ادامه داد: کنترل تورم بدون رشد اقتصادی نباید مطرح شود؛ حفظ ارزش پول ملی، رشد اقتصادی بلند مدت، کاهش نرخ بهره بلند مدت و … اهدافی است که بانک‌های مرکزی موفق دنیا انجام داده اند و ما هم باید رشد و توسعه بلندمدت را در دستور کار خود قرار دهیم.

تعارض منافع در طرح بانکداری مجلس

سعدوندی با اشاره به طرح جدید بانکداری در مجلس، گفت: تعارض منافع بین اهداف و سیاست‌های پولی بانک مرکزی در طرح جدید بانکداری دیده می‌شود. کنترل تورم بدون ابزار رشد اقتصادی طرحی است که مشابه‌های شکست خورده متعددی در دنیا دارد.

وی تأکید کرد: کنترل تورم و رشد اقتصادی در کشور مسئول می‌خواهد و مأموریتها باید تعریف شود و اهداف باید بین نهادها تقسیم شود.

مدرس اقتصاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا ابزارهای طرح جدید بانکداری برای تحقق اهداف بانک مرکزی کفایت می‌کند، گفت: ثبات و سلامت بانک‌های تجاری که در این طرح دیده شده با سایر اهداف بانک مرکزی تعارض دارد؛ تحقق این هدف طرح جدید بانکداری حتی می‌تواند وضعیت را از زمان فعلی بدتر کند. تا الان بانک مرکزی برای دولت بود اما با این طرح بانک مرکزی تبدیل می‌شود به بانک بانک‌ها.

در طرح جدید بانکداری، بانک مرکزی استقلال ندارد

وی افزود: تضمین ثبات و سلامت بانک‌ها با هدف مهم کنترل تورم تعارض دارد. اگر هدف‌گذاری تورم انجام شود بانک مرکزی می‌تواند به رشد اقتصادی و اشتغال پایدار هم برسد اما بدون کنترل تورم و تثبیت قیمت‌ها نمی‌توانیم گامی برای رشد اقتصادی برداریم. همچنین از سویی دیگر نمی‌توان انتظارات تورمی را بدون افزایش اعتبار و استقلال بانک مرکزی کم کرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در طرح جدید بانکداری، بانک مرکزی استقلال ندارد؛ وزیر اقتصاد، اعضای شورای بانک مرکزی را انتخاب می‌کند، با این طرح به جایی نخواهیم رسید چرا که ادامه وضعیت فعلی را خواهیم داشت.

سعدوندی تاکید کرد: نباید فعلاً هزینه‌های دولت کاهش داشته باشد. باید بدانیم که با رکودی که رشد منفی داشته باشد نمی‌توان تورم را کنترل کرد.

نظام ارزی شناور مدیریت شده، به معنای سرکوب نرخ ارز است

وی در ادامه اظهار داشت: طرح جدید بانکداری خیلی بهتر از قانون قبلی است ولی احتمالاً نتایج بدتری خواهد داشت. در این طرح نظام ارزی شناور مدیریت شده درنظر گرفته شده است، حال مگر چنین چیزی داریم؟ این همه سال این طرح اجرا شد چه نتیجه‌ای دیدیم با این طرح مدیریت بازار ارز از جیب مردم انجام می‌شود. همچنین سوبسید تجارت خارجی در طرح شناور مدیریت شده از هزینه‌های فقرزدایی و اشتغالزایی تأمین می‌شود. نظام شناور مدیریت شده به معنای سرکوب قیمت ارز است و اصلاً نمی‌توان از آن به عنوان اقدام مثبت در راستای مدیریت ارزی و بانک مرکزی درنظر گرفته شود.

سعدوندی با بیان اینکه سیاستگذاری مالی باید ادامه داشته باشد، گفت: قاعده مالی با روال فعلی مضر به حال ماست و دولت باید وارد اقتصاد شود و بر آن تأثیر گذارد اما نه از محل خزانه بانک مرکزی.

نرخ سود دستوری تکرار می‌شود

وی با بیان اینکه کسری بودجه در کوتاه مدت نمی‌تواند منجر به افزایش تورم شود، تصریح کرد: در طرح جدید بانکداری عملاً استقلال بانک مرکزی وجود ندارد ضمن اینکه نرخ سود دستوری باز هم در این طرح تکرار شده است؛ نمی‌توانیم همه نرخ‌ها را دستوری تعیین کنیم چرا که کارایی را کم می‌کند و تورم را بالا می‌برد.

این مدرس اقتصاد دانشگاه ادامه داد: از سویی دیگر نرخ ذخیره قانونی در طرح جدید بانکداری تکرار شده، این در حالیست که این نرخ در دنیا منسوخ شده در طرح جدید بانکداری دیده شده است که این نمی‌تواند کمکی به حال بانک مرکزی کند. همچنین در بخش دیگری از این طرح بانک مرکزی مکلف به خرید ارز دولت شده است اگر این طرح به تصویب برسد عملاً به هیچ جایی نخواهیم رسید چرا که باید منابع ریالی و ارزی جدا شود.

سعدوندی با بیان اینکه تورم و رشد نرخ اقتصادی پایدار باید به عنوان هدف در نظر گرفته شود، گفت: مطلقاً به خنثی بودن پول در کوتاه مدت اعتقاد ندارم و سلامت نظام بانکی که در این طرح دیده شده با سایر اهداف بانک مرکزی تعارض دارد.

وی همچنین در پایان گفت: یکی دیگر از ایردات طرح جدید بانکداری این است که مقرر شده نمایندگانی از اتاق‌ها که نماینده پولدارها هستند در شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی حضور داشته باشند ولی نماینده کارگران نقشی در تصمیم گیری ها نداشته باشند.

به گزارش مهر، پس از این سخن علی روحانی دبیر کمیسیون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت که در فرآیند بررسی مجدد این طرح در کمیسیون این بخش حذف شده ولی شاید بعد از برگشت صحن علنی دوباره لحاظ شود.

کد خبر 4836785

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 34

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 39

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 40

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 27

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 24

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 25

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 22

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 23

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 25

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 23

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 11

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 25

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 27

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 20

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 39

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 33

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 25

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 28

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 23

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 10