منابع انسانی و فرهنگ‌سازی از مهم‌ترین مولفه‌های پیاده‌سازی

منابع انسانی و فرهنگ‌سازی از مهم‌ترین مولفه‌های پیاده‌سازی

معاون امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت : منابع انسانی و فرهنگ‌سازمانی از مهم‌ترین مولفه‌های پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال است

شنبه 12 بهمن 1398 ساعت 4:54

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی بانک توسعه تعاون، جلسه کارگروه پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال بانک توسعه تعاون صبح امروز با حضور عباس معمار نژاد معاون امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی و مرادپور مدیرکل بیمه و بانکی این وزارت خانه و همچنین حجت‌اله مهدیان ریاست هیأت مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون، اعضای هیأت مدیره و مدیران ستادی و سایر اعضای کارگروه بانکداری دیجیتال در محل این بانک برگزار شد.

حجت‌اله مهدیان ریاست هیأت مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون بابیان اینکه تحول دیجیتال از لایه‌های ارزش به بانکداری دیجیتال می‌رسد گفت: فراهم نمودن زمینه لازم برای رسیدن به اقتصاد هوشمند که از بازیگران و نقش‌آفرینان مختلف تشکیل‌شده است بی‌شک یکی از فعالان موثر برای این امر مهم نظام بانکی است.

مهدیان با تأکید بر اینکه شبکه بانکی از بانک‌های تخصصی، توسعه‌ای و تجاری در قالب دولتی، خصوصی و غیردولتی تشکیل‌شده است گفت: تعریف مدل کسب‌وکار مبتنی بر بانکداری دیجیتال، ارتباط مستقیم با اهداف مشتریان، مأموریت و رویکرد و کارکرد هر بانک در حوزه فعالیت مرتبط دارد که مسلماً بانک توسعه‌ای تعاون که مطابق اساسنامه عهده‌دار فعالیت برای ارتقاء کمی و کیفی بخش تعاون و کمک به رشد و توسعه تعاونگران درزمینه‌های مختلف اقتصادی می‌باشد و برابر اساسنامه هفتاد درصد از تسهیلات و منابع این بانک برای نیازهای ایجادی، تکمیلی، توسعه‌ای و تأمین سرمایه در گردش تعاونی‌ها تخصیص داده می‌شود، مستلزم مدل کسب‌وکار خاصی که از یک‌سو با ظرفیت و توانمندی‌های بانکداری مبتنی بر دیجیتال و از سوی دیگر با جامعه هدف و سازوکار و مختصات و ویژگی‌های بخش تعاون مرتبط است، می‌باشد.

مهدیان بابیان اینکه پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال در بانک توسعه تعاون هم سو با تکالیف ابلاغی پیش‌تر به‌عنوان یک ضرورت جدی در این بانک تلقی گردیده و در همین راستا کارایی، اثربخشی، بهره‌وری و تسهیل و تسریع و تنوع‌بخشی در ارائه خدمات و فعالیت بر اساس نیاز جامعه هدف به‌عنوان عوامل مهم در شکل‌گیری و تدوین نقشه راه بانکداری دیجیتال مدنظر قرارگرفته است گفت: تعریف مدل کسب‌وکار برای بانک توسعه‌ای تعاون می‌تواند یک ظرفیت شبکه‌ای با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها با رویکرد ارائه ارزش، ایجاد ارزش و کسب ارزش باشد.

همچنین در این جلسه امیر هوشنگ عصار زاده عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون نیز بابیان اینکه این بانک از سال ۹۷ با ایجاد شورای تحول به استقبال پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال در بانک توسعه تعاون رفته است گفت: با تشکیل شورای تحول؛ تمرکز بر مدل کسب‌وکار و استراتژی مرتبط با آن شکل‌گرفته و در سال جاری با بهره‌گیری از شرکت‌های مشاور تهیه نقشه راه پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال توسط بانک توسعه تعاون به‌صورت جدی در حال پیگیری و تدوین می‌باشد.

عصارزاده با اشاره به تفاوت‌های ماهیتی در بانک توسعه‌ای و غیر توسعه‌ای افزود: لازم است در تدوین مدل کسب‌وکار این تفاوت و تمایز به‌دقت لحاظ گردد و پارامترهای خاص سنجش عملکرد و اثربخشی بانک‌های توسعه‌ای به‌ویژه توسعه تعاون در مقایسه با بانک داری تجاری مدنظر قرار گیرد.

وی بابیان اینکه در بانک‌ها توسعه‌ای کمک به اشتغال و کارآفرینی، رونق تولید و توسعه بخش‌های اقتصادی از حیث کمی و کیفی یک رسالت و وظیفه ذاتی تلقی می‌گردد گفت: اثربخشی عملکرد این دسته از بانک‌ها به یک بخش از اقتصاد، از یک‌سو به نحوه تأمین منابع و از سوی دیگر به نحوه تخصیص آن مرتبط می‌شود که مسلماً توفیر و قیمت تمام‌شده پایین در نوع، ترکیب و میزان منابع می‌تواند در اثربخشی تسهیلات با رویکرد توسعه‌ای قابل‌توجه باشد.

عضو هیأت مدیره بانک توسعه تعاون ماهیت ریسک‌پذیری بانک‌های توسعه‌ای و ساختار مشتریان و جامعه هدف آنان را به یکی دیگر از مولفه‌های موثر در شکل‌گیری مدل کسب‌وکار مبتنی بر دیجیتال یادکرد و دراین‌باره گفت: باید تلاش شود تا علاوه بر تعیین نقطه سربه‌سر فعالیت بانک‌های توسعه‌ای، به نحوه هزینه کرد این بانک‌ها که تا چه میزان از هزینه‌ها باعث توسعه‌ای و تا چه میزان از هزینه‌ها ناکارآمد می‌باشد موردتوجه قرار گیرد. وی در همین رابطه افزود برای امکان ارزش‌آفرینی بهتر بانک‌های توسعه‌ای می‌بایست تأمین منابع موردنیاز این بانک‌ها از محل جذب عمومی صورت گیرد و دولت عهده‌دار تأمین منابع در جهت هزینه توسعه‌ای اثربخش باشد.

 گفتنی است در جمع‌بندی جلسه گزارش پیشرفت تهیه نقشه راه پیاده‌سازی بانک داری دیجیتال توسط بانک توسعه تعاون، دکتر معمار نژاد معاون امور بانکی و بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد و دارایی ضمن تشکر از مجموعه تلاش بانک توسعه تعاون در پرداخت به این امر مهم و با تأکید بر اینکه نقشه راه استقرار بانکداری دیجیتال می‌بایست بر اساس سرفصل‌های استراتژی در حوزه بانکداری دیجیتال و همسویی آن با سایر استراتژی‌های مدل کسب‌وکار، سامانه جامع بانکداری و تحلیل داده‌ها مشتریان تدوین گردد گفت: تعامل با ذینفعان در اکوسیستم جدید بانکداری، مدیریت کانال‌های ارتباطی، مدیریت امنیت، تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارتباطی و ساختار و نظام تحول و مدیریت طرح استفاده از فناوری‌های نوین ازجمله مولفه‌های مهم در تدوین نقشه راه و پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال است.

وی توفیق در این طرح مهم را مستلزم تفهیم و تعامل منابع انسانی در پیاده‌سازی مدل کسب‌وکار و شکل‌گیری و هدایت فرهنگ‌سازمانی و برقراری ارتباط فی‌مابین استراتژی منابع انسانی با استراتژی کلان بانک در پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال دانست و توجه به این دو مولفه مهم امر را ضامن تحقق و اجرای آن قلمداد کرد.

شایان‌ذکر است در این جلسه علاوه بر ارائه گزارش توسط شرکت مشاور در تدوین نقشه راه پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال، سایر اعضای کارگروه که از کارشناسان خبره نظام بانکی و اساتید دانشگاهی بوده‌اند نیز نسبت به‌نقد و بررسی و ارائه راهکارهای کارشناسی در نحوه و چگونگی تدوین و پیاده‌سازی نقشه راه بانکداری دیجیتال پرداختند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 137

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 114

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 86

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 330

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 90

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 73

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 76

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 246

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 218

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 113

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 91

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 240

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 80

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 66

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 118

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 78

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 79

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 93

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 77