مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

یک عضو سابق کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبات بودجه نباید به شکلی باشد که شاکله آن را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله همین موضوعات به حساب می‌آید و امسال اضافه شده است.

یکشنبه 17 اسفند 1399

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو سابق  کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی درباره موظف کردن بانک مرکزی توسط مجلس برای دراختیار گذاشتن نتخواه به دولت بابت پرداخت یارانه‌ها گفت: در طول این ۴۲ سال در زمان بررسی لایحه بودجه سالیانه تاکنون سابقه نداشته که تنخواهی را برای دریافت کمک از بانک مرکزی در نظر گیرند که باید آن را به دولت بپردازد.

وی در ادامه اضافه کرد: تنخواه گردانی درخصوص هدفمندی یارانه‌ها گذشته از مسئله مورد اشاره مفهومی ندارد. حداقل در ماه باید ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان و اکنون هم با توجه به شرایط کرونا که کمک معیشتی به آن اضافه شده، حدود ۶۰۰۰  میلیارد تومان پرداخت ‌شود که در این مبالغ اصلا تنخواه درنظر گرفته شده از بانک مرکزی جایی ندارد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در این رابطه یادآور شد: مصوبه فوق صد درصد از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار نخواهد گرفت زیرا با قانون هدفمندی یارانه‌ها در مغایرت است. علاوه براین مصوبات بودجه نباید به شکلی مورد تصویب قرار گیرد که شاکله قانون بودجه را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله موضوعاتی است که امسال اضافه شده و برهمین اساس مطرح کردم که احتمال تایید آن از سوی شورای نگهبان بسیار اندک به نظر می‌رسد.

آقاپور علیشاهی دراین‌باره که درصورت نهایی شدن مصوبه فوق دسترسی دولت به منابع بانک مرکزی باز خواهد شد، ابراز کرد: اشاره کردم که مصوبه فوق با قانون هدفمندی یارانه‌ها در مغایرت قرار دارد زیرا آنچه سال۸۹ برای هدفمندی یارانه‌ها به تصویب گذاشته شد، حامل‌های انرژی به عنوان  منابع درآمدی تامین کننده یارانه‌ها، مورد توجه قرار گرفت.

این عضوسابق کمیسیون اقتصادی در ادامه افزود: سازمان برنامه و بودجه باید به صورت ماهانه این مبلغ را مورد تامین قرار دهد و به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز کند، اعضای خانه ملت به جای پیگیری این قضیه بانک مرکزی را موظف به پرداخت تنخواه می‌کنند که کار این نهاد پولی اصلا ربطی به این قضیه ندارد.

وی در این خصوص تصریح کرد: وظیفه بانک مرکزی تعیین سیاست‌های پولی برای کل کشور است و درخصوص اجرایی کردن این سیاست ابزارهای مختلفی در اختیار دارد. علاوه براین کنترل تورم، قیمت‌ها وحجم نقدینگی نیز از جمله وظایف آن به حساب می‌آید که با این تصمیم وظیفه آن را در حد حسابداری دیده شده است.

عضو سابق کمیسیون اقتصادی دراین خصوص که تامین منابع مالی هدفمندی وظیفه خزانه‌داری است، توضیح داد: سازمان برنامه و بودجه مبالغ را هماهنگ می‌کند و این ارقام به حساب خزانه‌داری کشور جمع‌آوری می‌شود و از آنجا به حساب افراد واریز می‌شود که درکل به وزارت اقتصاد و دارایی ارتباط دارد و کار آن از وظایف بانک مرکری مجزا است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 95

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 90

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 160

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 197

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 180

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 105

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 98

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 101

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 79

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 50

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 67

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 58

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 27

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 151

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 25

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 25

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 26

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 25

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 33