مذاکرات لایحه عمران کشور

مذاکرات لایحه عمران کشور

آنچه از نظرتان می‌گذرد بخشی از مذاکرات مربوط به لایحه عمران کشور در مجلس یازدهم به تاریخ روز یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۱۶ است که به تصویب نیز رسید.

چهارشنبه 29 آبان 1398 ساعت 1:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

مذاکرات لایحه عمران کشور

رئیس‌: شور اول کمیسیون مختلط راجع به لایحه عمران مطرح است. آقایان لایحه را ملاحظه فرموده‌اند خبر کمیسیون قرائت می‌شود:

کمیسیون قوانین عدلیه با مشارکت کمیسیون‌های داخله و فلاحت و با حضور آقایان وزیر عدلیه و وزیر داخله و کفیل اداره کل فلاحت لایحه نمره ۱۶۸۲۱ دولت راجع به عمران کشور را مطرح و مورد شور و مطالعه قرار داده پس از مذاکرات مفصل در دو جلسه و توضیحات آقای وزیر عدلیه چون در اساس لایحه مزبور موافقت حاصل بود با اصلاحاتی که بر حسب پیشنهاد آقایان به عمل آمد شور اول آن خاتمه و اینک گزارش آن را به‌عنوان شور اول تقدیم مجلس شورای ملی می‌نماید که مورد شور واقع و سایر آقایان نمایندگان محترم هم نظریات خودشان را اظهار دارند.

رئیس: لایحه طبع و توزیع شده است و به نظر آقایان هم رسیده است. مذاکره در کلیات است.

- آقای ملک‌مدنی (اجازه)

ملک مدنی: به عقیده بنده این لایحه که فعلا در مجلس مطرح است مهم‌ترین لایحه‌ای است که از طرف دولت تهیه شده است و اثرات آن برای کشور و عمران و امور فلاحتی فوق‌العاده مهم است و بنده لازم دانستم در سهم خودم تشکر کنم از آوردن این لایحه و البته همه ما معتقدیم که چون ترقی و توسعه امور اقتصادی کشور از طریق فلاحت باید در درجه اول تامین شود این لایحه منظور را تامین کرده است. به عقیده بنده همان‌طور که در سایر قسمت‌ها و سایر امور کشور در پرتو توجهات اعلیحضرت همایونى مدارج عالیه ترقى را سیر کرده است قسمت فلاحت و امور زراعت بحمدالله موردتوجه واقع شده است و این قدم مهمى است که برای پیشرفت کارهاى زراعتى و صحیه در نظر گرفته شده است مخصوصا امور بهداشت عمومى یکى از مسائل مهمى است که در این لایحه کاملا پیش‌بینى شده است زیرا با اطلاعاتى که همه ما‌ها از وضعیت حال زراعتی و فلاحتى داریم باید این قسمت صحیه زارعین و فلاحین موردتوجه قرار گیرد و یک اقدام موثرى از طرف دولت بشود زیرا تا وقتى وسایل بهداشت و صحیه زارعین کشور درست نشود فلاحت این کشور آن رونقى را که منظور است حاصل نمى‌کند.

قسمت دیگر هم مساله تعمیر قنوات و بستن سد است که در قسمت خرده مالکین اکثرا در این موضوع هیاتى تشکیل می‌شد ولى هیچ وقت توافقى نمی‌شد که بتوانند یک پیشرفتى در عمران و آبادى نمایند و خوشبختانه حالا در این قانون پیش‌بینى شده است و امیدوارم با توجهى که دولت دارد این قانون که از مجلس گذشت بانک فلاحتى هم یک تسهیلاتى در موضوع قرضه در نظر بگیرند. همان‌طور که در کمیسیون خدمت آقایان عرض شد به عقیده بنده یکى از وسایل که بایستى در درجه اول در نظر گرفته شود مساله قرضه است که بایستى از طرف بانک فلاحتى به زارعین و ملاکین داده شود و مخصوصا با این شرایطى که فعلا آمده است خیلى تسهیل می‌کند این قانون و این ماده با این اصلاحاتى که به‌طور کلى در کمیسیون شده به عقیده بنده هیچ نواقصى ندارد و کاملا مورد استفاده است و همه آن نکاتى که باید در نظر گرفته شود(با شور مفصلى که با حضور آقاى وزیر عدلیه و آقاى وزیر داخله و رئیس کل فلاحت شد) در نظر گرفته شده و امیدوارم در عمل هم مورد دقت واقع شود و به‌طوری‌که عرض کردم اولین قدم اصلاح اقتصادى این کشور گذشتن این لایحه است از مجلس و بعد اجرای آن است ولى مخصوصا در قسمت قرضه بانک فلاحتى تسهیلاتى باید بشود زیرا همه احساس کرده‌اند که باید جدیت و فعالیت کنند که منبع تولید زیاد شود و البته مرحله اولش هم محصولى است که زارع و فلاح و ملاکین باید تهیه کنند و هیات دولت هم متوجه شده است عرایضى را هم که بنده می‌کنم از نقطه‌نظر تذکر است و البته یقین دارم که خود آقایان وزرا هم همین نظر را دارند و امیدوارم پس از گذشتن این قانون آقایانى که متصدى اجرا می‌شوند بتوانند نظریات دولت را اجرا کنند.

رئیس- آقاى مصدق جهانشاهى

مصدق جهانشاهى: بنده می‌خواستم تقدیر و تشکر کنم از هیات محترم دولت در موضوع این لایحه که تصویب شده و به‌صورت قانونى در مى‌آید زیرا البته آبادى و عمران بیشتر از حالا خواهد شد.

رئیس- آقاى مویداحمدى(اجازه)

مویداحمدى- بنده چون مخبر کمیسیون هستم از این نظر خواستم چند کلمه عرض کنم. در قسمت بهداشتى که پدر لایحه نام برده شده است راجع به تسهیلات قرضه از طرف بانک فلاحتى و این مطلب هم وعده‌ای است که آقاى وزیر عدلیه داده‌اند و در مقدمه لایحه هم این وعده که دولت داده است ذکر شده و آن این است که اساسنامه بانک فلاحتى عوض شد و البته با این اساسنامه فعلى نمی‌توانند پول قرض بدهند که املاک را آباد کنند بنابراین این قسمت را ملاحظه فرمودید که دولت در نظر گرفته است و در مقدمه لایحه هم نوشته شده است که در اساسنامه بانک فلاحتى تجدیدنظر خواهد شد و البته سرمایه ‌اش باید زیاد شود و رفع مضیقه را خواهد کرد و همان طور که آقایان فرمودند بنده هم عرض می‌کنم که این منتها آرزوى همه ملت ایران است چون مملکت ما فلاحتى است و دارای آب و هواى خوب و زمین‌هاى خوب می‌باشد و تا به‌حال آن طور که باید به تمام مملکت توجه نمی‌شد حالا که در سایر قسمت‌هاى مملکت رو به ترقى و تعالى می‌رویم در این قسمت فلاحت و عمران هم باید شروع شود و امیدواریم در عرض چند سال تمام مملکت ما، تمام دهات ما آباد شود و قسمت بانک فلاحتى هم همان‌طور که در مقدمه نوشته شد اصلاح خواهد شد و نظریه همه آقایان تامین می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 12

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 9

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 5

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 39

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 26

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 47

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 42

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 43

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 43

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 19

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 19

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 25

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 34

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 35

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 32

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 32

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 20

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 28

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 46

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 31