مذاکرات لایحه عمران کشور

مذاکرات لایحه عمران کشور

آنچه از نظرتان می‌گذرد بخشی از مذاکرات مربوط به لایحه عمران کشور در مجلس یازدهم به تاریخ روز یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۱۶ است که به تصویب نیز رسید.

چهارشنبه 29 آبان 1398 ساعت 1:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

مذاکرات لایحه عمران کشور

رئیس‌: شور اول کمیسیون مختلط راجع به لایحه عمران مطرح است. آقایان لایحه را ملاحظه فرموده‌اند خبر کمیسیون قرائت می‌شود:

کمیسیون قوانین عدلیه با مشارکت کمیسیون‌های داخله و فلاحت و با حضور آقایان وزیر عدلیه و وزیر داخله و کفیل اداره کل فلاحت لایحه نمره ۱۶۸۲۱ دولت راجع به عمران کشور را مطرح و مورد شور و مطالعه قرار داده پس از مذاکرات مفصل در دو جلسه و توضیحات آقای وزیر عدلیه چون در اساس لایحه مزبور موافقت حاصل بود با اصلاحاتی که بر حسب پیشنهاد آقایان به عمل آمد شور اول آن خاتمه و اینک گزارش آن را به‌عنوان شور اول تقدیم مجلس شورای ملی می‌نماید که مورد شور واقع و سایر آقایان نمایندگان محترم هم نظریات خودشان را اظهار دارند.

رئیس: لایحه طبع و توزیع شده است و به نظر آقایان هم رسیده است. مذاکره در کلیات است.

- آقای ملک‌مدنی (اجازه)

ملک مدنی: به عقیده بنده این لایحه که فعلا در مجلس مطرح است مهم‌ترین لایحه‌ای است که از طرف دولت تهیه شده است و اثرات آن برای کشور و عمران و امور فلاحتی فوق‌العاده مهم است و بنده لازم دانستم در سهم خودم تشکر کنم از آوردن این لایحه و البته همه ما معتقدیم که چون ترقی و توسعه امور اقتصادی کشور از طریق فلاحت باید در درجه اول تامین شود این لایحه منظور را تامین کرده است. به عقیده بنده همان‌طور که در سایر قسمت‌ها و سایر امور کشور در پرتو توجهات اعلیحضرت همایونى مدارج عالیه ترقى را سیر کرده است قسمت فلاحت و امور زراعت بحمدالله موردتوجه واقع شده است و این قدم مهمى است که برای پیشرفت کارهاى زراعتى و صحیه در نظر گرفته شده است مخصوصا امور بهداشت عمومى یکى از مسائل مهمى است که در این لایحه کاملا پیش‌بینى شده است زیرا با اطلاعاتى که همه ما‌ها از وضعیت حال زراعتی و فلاحتى داریم باید این قسمت صحیه زارعین و فلاحین موردتوجه قرار گیرد و یک اقدام موثرى از طرف دولت بشود زیرا تا وقتى وسایل بهداشت و صحیه زارعین کشور درست نشود فلاحت این کشور آن رونقى را که منظور است حاصل نمى‌کند.

قسمت دیگر هم مساله تعمیر قنوات و بستن سد است که در قسمت خرده مالکین اکثرا در این موضوع هیاتى تشکیل می‌شد ولى هیچ وقت توافقى نمی‌شد که بتوانند یک پیشرفتى در عمران و آبادى نمایند و خوشبختانه حالا در این قانون پیش‌بینى شده است و امیدوارم با توجهى که دولت دارد این قانون که از مجلس گذشت بانک فلاحتى هم یک تسهیلاتى در موضوع قرضه در نظر بگیرند. همان‌طور که در کمیسیون خدمت آقایان عرض شد به عقیده بنده یکى از وسایل که بایستى در درجه اول در نظر گرفته شود مساله قرضه است که بایستى از طرف بانک فلاحتى به زارعین و ملاکین داده شود و مخصوصا با این شرایطى که فعلا آمده است خیلى تسهیل می‌کند این قانون و این ماده با این اصلاحاتى که به‌طور کلى در کمیسیون شده به عقیده بنده هیچ نواقصى ندارد و کاملا مورد استفاده است و همه آن نکاتى که باید در نظر گرفته شود(با شور مفصلى که با حضور آقاى وزیر عدلیه و آقاى وزیر داخله و رئیس کل فلاحت شد) در نظر گرفته شده و امیدوارم در عمل هم مورد دقت واقع شود و به‌طوری‌که عرض کردم اولین قدم اصلاح اقتصادى این کشور گذشتن این لایحه است از مجلس و بعد اجرای آن است ولى مخصوصا در قسمت قرضه بانک فلاحتى تسهیلاتى باید بشود زیرا همه احساس کرده‌اند که باید جدیت و فعالیت کنند که منبع تولید زیاد شود و البته مرحله اولش هم محصولى است که زارع و فلاح و ملاکین باید تهیه کنند و هیات دولت هم متوجه شده است عرایضى را هم که بنده می‌کنم از نقطه‌نظر تذکر است و البته یقین دارم که خود آقایان وزرا هم همین نظر را دارند و امیدوارم پس از گذشتن این قانون آقایانى که متصدى اجرا می‌شوند بتوانند نظریات دولت را اجرا کنند.

رئیس- آقاى مصدق جهانشاهى

مصدق جهانشاهى: بنده می‌خواستم تقدیر و تشکر کنم از هیات محترم دولت در موضوع این لایحه که تصویب شده و به‌صورت قانونى در مى‌آید زیرا البته آبادى و عمران بیشتر از حالا خواهد شد.

رئیس- آقاى مویداحمدى(اجازه)

مویداحمدى- بنده چون مخبر کمیسیون هستم از این نظر خواستم چند کلمه عرض کنم. در قسمت بهداشتى که پدر لایحه نام برده شده است راجع به تسهیلات قرضه از طرف بانک فلاحتى و این مطلب هم وعده‌ای است که آقاى وزیر عدلیه داده‌اند و در مقدمه لایحه هم این وعده که دولت داده است ذکر شده و آن این است که اساسنامه بانک فلاحتى عوض شد و البته با این اساسنامه فعلى نمی‌توانند پول قرض بدهند که املاک را آباد کنند بنابراین این قسمت را ملاحظه فرمودید که دولت در نظر گرفته است و در مقدمه لایحه هم نوشته شده است که در اساسنامه بانک فلاحتى تجدیدنظر خواهد شد و البته سرمایه ‌اش باید زیاد شود و رفع مضیقه را خواهد کرد و همان طور که آقایان فرمودند بنده هم عرض می‌کنم که این منتها آرزوى همه ملت ایران است چون مملکت ما فلاحتى است و دارای آب و هواى خوب و زمین‌هاى خوب می‌باشد و تا به‌حال آن طور که باید به تمام مملکت توجه نمی‌شد حالا که در سایر قسمت‌هاى مملکت رو به ترقى و تعالى می‌رویم در این قسمت فلاحت و عمران هم باید شروع شود و امیدواریم در عرض چند سال تمام مملکت ما، تمام دهات ما آباد شود و قسمت بانک فلاحتى هم همان‌طور که در مقدمه نوشته شد اصلاح خواهد شد و نظریه همه آقایان تامین می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 9

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 9

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 12

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 3

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 16

افتتاح و بهره برداری از ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار

ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار با حضور مسؤلان استانی و شهرستانی و به صورت ارتباط برخط با مدیرعامل این بانک به افتتاح و بهره برداری رسید.

 • 20

تقدیر وزیر اقتصاد از تلاش های بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF

وزیر اقتصاد از تلاش های بی وقفه بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF و خدمات رسانی به مردم و مشتریان تقدیر کرد.

 • 23

بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تاسیس می‌شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ‌از اخذ موافقت با تاسیس بزرگ‌ترین صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه خبر داد.

 • 18

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریالی اوراق سلف «فولاد»

عرضه اولیه یک هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه با هدف تأمین سرمایه در گردش شرکت با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت روز شنبه ۱۴تیرماه در بورس کالا انجام می شود.

 • 18

ادامه سقف شکنی بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۶۶۰۰۰ واحدی علاوه بر سقف شکنی مجدد در آخرین روز معاملاتی هفته جاری به یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد رسید.

 • 19

گمرک مرزبان اقتصادی است اما ابزار اجرای آن را ندارد

رئیس کل گمرک ایران از ایجاد شبکه‌ای از فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار برای حمایت از تولید و تسهیل تجارت خبر داد.

 • 3

پتروشیمی بندر امام در راه بازار سهام

سهام شرکت پتروشیمی بندر امام امسال به بازار سرمایه عرضه می‌شود.

 • 14

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک پارسیان

بورس تهران با صدور اطلاعیه از آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک‌پارسیان‌ (وپارس) برای سررسید مهرماه ۱۳۹۹ در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

 • 20

درج نماد «آبادا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه از درج نماد «آبادا» در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 15

جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در گزارش اردیبهشت ماه خود اعلام کرده است که بانک ملی ایران در بررسی عملکرد عمده ابزارهای پذیرش جایگاه های مطلوبی در اختیار دارد.

 • 16

۷۰ درصد از تسهیلات اگزیم بانک در اختیار بخش صنعت و معدن

معاون اداره صادرات کالای اگزیم بانک کشور اعلام کرد: بالغ بر ۷۰ درصد تسهیلات اعطایی طی سال ۹۸ به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که این رقم نسبت به سال گذشته از رشد مثبت برخوردار بوده است.

 • 17

بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

 • 4

معامله آپارتمان در بورس املاک و مستغلات

مدیرعامل بورس تهران گفت: یکی از اهداف بورس جدید، سرمایه‌گذاری و پس انداز سالانه در بخش مسکن به صورت متری خواهد بود.

 • 15

ورود به درگاه‌های اینترنتی پست بانک دو عامله شد

رییس اداره‌کل بانکداری الکترونیک پست‌بانک‌ایران اعلام کرد: در راستای افزایش ضریب امنیتی درگاه‌های اینترنتی، ورود به سامانه اینترنت این بانک دو عامله شد.

 • 28

نگران تامین منابع مالی نباشید، بانک کشاورزی در کنار شماست

مدیرعامل بانک کشاورزی به همراه وزیر جهادکشاورزی، استاندار اردبیل، نمایندگان مجلس و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰هکتاری پارس آباد مغان بازدید کرد.

 • 30