فریب بانک مرکزی با صدور ضمانت نامه های خاص

فریب بانک مرکزی با صدور ضمانت نامه های خاص

نماینده دادستان گفت: با صدور ضمانت نامه به نوعی بانک مرکزی را فریب می‌دهند و اعلام می‌کنند وقتی ضمانت‌نامه صادر کردیم ۱۰ درصد آن را وصول می کنیم.

یکشنبه 17 شهریور 1398 ساعت 12:2

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، در سی و یکمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه قاضی مسعودی مقام خطاب به پرویز احمدی گفت: اتهام شما مشارکت در ۱۰ فقره خیانت در امانت به میزان ۶ هزار و ۲۳۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قرائت و تحویل می‌شود به عنوان آخرین دفاع اگر مطلبی دارید بگویید.

متهم احمدی با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: وزیر آموزش و پرورش به نیت خدمت به معلمان بنده را احضار کرد و من این مسئولیت را پذیرفتم. پنج و نیم ماه بیشتر در بانک سرمایه نبودم و از این مدت سه ماه سرپرست موقت بودم.

متهم با بیان اینکه در تصمیمات اجرایی دخالتی نداشتم گفت: در ارتباط با مشتریان خاطی وقتی اولین نشست آقای جهانبانی و هدایتی صورتجلسه شد و نه در هیئت مدیره بودم و این موضوع آقای مدلل رسید و پیگیری نشد بنده ۲۴ مورد اقدام و جلوگیری از تخلف در بانک انجام دادن که اخراج کلهر و قطع پای غندالی از بانک از جمله این موارد است همچنین ۲۲ مورد اقدامات تحولی انجام دادم.

وی با اشاره به یکی از بدهکاران بانک سرمایه گفت: آقای نعیمایی قبلا روحانی و رئیس انجمن موسیقی ایران بود و از بدهکاران بانک بود به محض ورود به بانک اطلاع دادم که نعیمایی می‌خواهد با یک سبد گل به بانک بیاید بنده هم اعلام کردم تا بدهی هایش را به بانک نداده اینجا نیاید. الان هم در زندان اوین است.

متهم احمدی با بیان اینکه فرصت پنج ماهه زمانی نبود که من سیستم ها و تشکیلات را در بانک کشف کنم؛ گفت: امضای بنده هم تاثیر چندانی نداشت و سیستم نظارتی عمل شعب را مقایسه کرده تا مشخص شود به درستی عمل کرده است و اگر مشکلی وجود داشت چرا برخوردی صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: هفتاد درصد اعتبارات در بانک ها تا سطح کمیته اعتبارات داده می شود و تعداد کمی به هیات مدیره ارجاع می شود.

نماینده دادستان تهران در ادامه با حضور در جایگاه نسبت به اظهارات متهم خادم که روز گذشته صحبت کرده بود، گفت: در سال ۹۵ هیأت مدیره مصوبه ای تحت عنوان موافقت اصولی داشته و از طریق آن مبالغی به شرکت پایدار قشم ریخته و در مصوبه‌ای دیگر هشتصد میلیارد به ریخته گران داده می شود.

رسول قهرمانی تصریح کرد: برای بنده به عنوان مدعی‌العموم دشوار است که بپذیرم خادم از اینکه وجوه به پایدار قشم منتقل شود و در آنجا حیف شود اطلاع نداشته است.

وی گفت: خادم در شرکت سایه گستر تحصیل منفعت داشته اما هنوز مستندات آن را ندیدم.

نماینده دادستان تاکید کرد: اظهارات آقای احمدی در رابطه با حواشی بانک درست است و تیم متشکل از بخشایش و کاظمی وقتی با ممنوعیت در ارایه تسهیلات مواجه می شوند قانون را دور می زنند و راه دیگری انتخاب می کنند.

قهرمانی ادامه داد: با صدور ضمانت نامه به نوعی بانک مرکزی را فریب می‌دهند و اعلام می‌کنند وقتی ضمانت‌نامه صادر کردیم ۱۰ درصد آن را وصول می کنیم. به همین جهت بانک مرکزی فریب می خورد اگر چه سیستم نقدی بانک افزایش می‌یابد اما ضمانتنامه ها در بستر قانونی صادر نمی شود گفته شده که غندالی در برخی جلسات در صورت صدور برخی ضمانتنامه ها را می داده است، بر چه اساس این ها اجرا می شده است؟
اگر برای صندوق ذخیره فرهنگیان هم بوده چرا گزارش اعتباری نداشته است سوال من این است که شما چطور آنها را امضا کردید؟

متهم احمدی در ادامه دفاعیات خود گفت: در مورد نحوه مصرف تسهیلات من نمی‌توانم کنترل کنم وقتی شرکت دولتی طرف حساب باشد هیچگونه نمی‌شود فکر کرد که شرکت دولتی مشکل دار باشد.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به این سخنان متهم گفت: پول ها و گوشت ها برده شده رضوی هم هیچ پرداختی نداشته است آن وقت شما اینطور می گویید.

نماینده دادستان هم در واکنش به سخنان قاضی گفت: روی هر ملک رضوی که دست می‌گذاریم می بینیم در رهن بانک های دیگر است.

احمدی ادامه داد: یک روز آقای سیف به من زنگ زد و من ماجرا را برای ایشان تعریف کردم او هم وقتی اوضاع بانک را شنید گفت پای غندالی را از بانک سرمایه قطع کن.

متهم به پرداخت طلب ۴۰۰ میلیونی معلمان اشاره کرد و گفت: نیت من خدمت به معلمان بود به طوریکه حتی ۴۰۰ میلیون تومان از معوقات و حقوق طلب معلمان را به زور پرداخت کردیم نزد نوبخت و حتی بانک مرکزی رفتیم آنها گفتند نمی توانیم پرداخت کنیم در نهایت نزد همتی بانک ملی رفتند قرار شد  ۶۰۰ میلیون تومان را به آنها پرداخته و ۴۰۰ میلیون تومان را پرداخت کنیم.

در حال به روز رسانی...

کد خبر 4714037
مهدیه محمدی

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس اتحادیه: بازار طلا آرام تر می شود/ از فروش اینترنتی طلا جلوگیری می کنیم

امسال در بازار طلا و ارز نوساناتی وجود داشته اما قیمت ها نشان می دهد، هر روز که جلوتر می رویم، به آرامش بازار بیشتر نزدیک می شویم چون قیمت ها معمول و معقول نوسان داشته است مثل انس جهانی که در هفته گذشته به نزدیک 1560 دلار رسید که امروز باز به زیر 1500 دلار برگشته است. اما خوشبختانه ما در بازار ایرا ...

 • 21

بیمه رایگان یک آهن فروش میلیاردر/تعیین تکلیف ۸۰ هزار چند بیمه ای

ساری - مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: یک فرد به رغم داشتن فروشگاه آهن آلات و درآمدهای میلیاردی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت است که با اجرای طرح تعیین مزد، عدالت محقق می شود.

 • 50

بزرگترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور افتتاح شد

بزرگترین و مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد با حضور مدیرعامل بیمه ایران افتتاح شد.

 • 24

کاهش ۳۸۰۰ واحدی شاخص بورس

پس از رشد فزاینده نماگر اصلی بورس در روز گذشته این شاخص امروز ۳۸۴۳ واحد افت کرد و به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت.

 • 51

انتقال شعبه بانک توسعه صادرات در آستارا به شعبه رشت

شعبه بانک توسعه صادرات ایران در شهرستان آستارا به شعبه رشت در استان گیلان انتقال می یابد.

 • 24

هفتمین دوره ماراتون برنامه‌نویسی تلفن همراه برگزار می‌شود

هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور، با حمایت شرکت بیمه تعاون توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 • 23

کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند

رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.

 • 47

گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان: هر زندانی ۱۳ میلیون دلار

زندان گوانتانامو که ۱۸ سال پیش برای نگهداری بازداشت‌شدگان به اتهامات تروریستی تاسیس شد، گران قیمت‌ترین زندان جهان شده است.

 • 49

قیمت دلار ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز، ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 49

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوبی را طی می‌کند و به جهش بیشتری نیاز دارد.

 • 15

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام‌رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.

 • 28

برخی مدیران دچار روزمرگی شدند/اجرای ۹طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در نیر

نیر - فرماندار شهرستان نیر با بیان اینکه برخی مدیران دچار روزمرگی شده اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در تمامی شرایط با برنامه و منسجم پیش روند.

 • 24

کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد

فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.

 • 23

تسهیلات ۳ هزار میلیاردی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت تسهیلات تکلیفی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد خبر داد.

 • 29

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

 • 22

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

 • 25

کتاب‌های نادر در یک مزایده

یک حراجی واقع در شیکاگو مجموعه‌ای ‌از کتاب‌های نادر یک مجموعه‌دار خصوصی را در ماه نوامبر به مزایده می‌گذارد.

 • 18