فریب بانک مرکزی با صدور ضمانت نامه های خاص

فریب بانک مرکزی با صدور ضمانت نامه های خاص

نماینده دادستان گفت: با صدور ضمانت نامه به نوعی بانک مرکزی را فریب می‌دهند و اعلام می‌کنند وقتی ضمانت‌نامه صادر کردیم ۱۰ درصد آن را وصول می کنیم.

یکشنبه 17 شهریور 1398 ساعت 12:2

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، در سی و یکمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه قاضی مسعودی مقام خطاب به پرویز احمدی گفت: اتهام شما مشارکت در ۱۰ فقره خیانت در امانت به میزان ۶ هزار و ۲۳۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قرائت و تحویل می‌شود به عنوان آخرین دفاع اگر مطلبی دارید بگویید.

متهم احمدی با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: وزیر آموزش و پرورش به نیت خدمت به معلمان بنده را احضار کرد و من این مسئولیت را پذیرفتم. پنج و نیم ماه بیشتر در بانک سرمایه نبودم و از این مدت سه ماه سرپرست موقت بودم.

متهم با بیان اینکه در تصمیمات اجرایی دخالتی نداشتم گفت: در ارتباط با مشتریان خاطی وقتی اولین نشست آقای جهانبانی و هدایتی صورتجلسه شد و نه در هیئت مدیره بودم و این موضوع آقای مدلل رسید و پیگیری نشد بنده ۲۴ مورد اقدام و جلوگیری از تخلف در بانک انجام دادن که اخراج کلهر و قطع پای غندالی از بانک از جمله این موارد است همچنین ۲۲ مورد اقدامات تحولی انجام دادم.

وی با اشاره به یکی از بدهکاران بانک سرمایه گفت: آقای نعیمایی قبلا روحانی و رئیس انجمن موسیقی ایران بود و از بدهکاران بانک بود به محض ورود به بانک اطلاع دادم که نعیمایی می‌خواهد با یک سبد گل به بانک بیاید بنده هم اعلام کردم تا بدهی هایش را به بانک نداده اینجا نیاید. الان هم در زندان اوین است.

متهم احمدی با بیان اینکه فرصت پنج ماهه زمانی نبود که من سیستم ها و تشکیلات را در بانک کشف کنم؛ گفت: امضای بنده هم تاثیر چندانی نداشت و سیستم نظارتی عمل شعب را مقایسه کرده تا مشخص شود به درستی عمل کرده است و اگر مشکلی وجود داشت چرا برخوردی صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: هفتاد درصد اعتبارات در بانک ها تا سطح کمیته اعتبارات داده می شود و تعداد کمی به هیات مدیره ارجاع می شود.

نماینده دادستان تهران در ادامه با حضور در جایگاه نسبت به اظهارات متهم خادم که روز گذشته صحبت کرده بود، گفت: در سال ۹۵ هیأت مدیره مصوبه ای تحت عنوان موافقت اصولی داشته و از طریق آن مبالغی به شرکت پایدار قشم ریخته و در مصوبه‌ای دیگر هشتصد میلیارد به ریخته گران داده می شود.

رسول قهرمانی تصریح کرد: برای بنده به عنوان مدعی‌العموم دشوار است که بپذیرم خادم از اینکه وجوه به پایدار قشم منتقل شود و در آنجا حیف شود اطلاع نداشته است.

وی گفت: خادم در شرکت سایه گستر تحصیل منفعت داشته اما هنوز مستندات آن را ندیدم.

نماینده دادستان تاکید کرد: اظهارات آقای احمدی در رابطه با حواشی بانک درست است و تیم متشکل از بخشایش و کاظمی وقتی با ممنوعیت در ارایه تسهیلات مواجه می شوند قانون را دور می زنند و راه دیگری انتخاب می کنند.

قهرمانی ادامه داد: با صدور ضمانت نامه به نوعی بانک مرکزی را فریب می‌دهند و اعلام می‌کنند وقتی ضمانت‌نامه صادر کردیم ۱۰ درصد آن را وصول می کنیم. به همین جهت بانک مرکزی فریب می خورد اگر چه سیستم نقدی بانک افزایش می‌یابد اما ضمانتنامه ها در بستر قانونی صادر نمی شود گفته شده که غندالی در برخی جلسات در صورت صدور برخی ضمانتنامه ها را می داده است، بر چه اساس این ها اجرا می شده است؟
اگر برای صندوق ذخیره فرهنگیان هم بوده چرا گزارش اعتباری نداشته است سوال من این است که شما چطور آنها را امضا کردید؟

متهم احمدی در ادامه دفاعیات خود گفت: در مورد نحوه مصرف تسهیلات من نمی‌توانم کنترل کنم وقتی شرکت دولتی طرف حساب باشد هیچگونه نمی‌شود فکر کرد که شرکت دولتی مشکل دار باشد.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به این سخنان متهم گفت: پول ها و گوشت ها برده شده رضوی هم هیچ پرداختی نداشته است آن وقت شما اینطور می گویید.

نماینده دادستان هم در واکنش به سخنان قاضی گفت: روی هر ملک رضوی که دست می‌گذاریم می بینیم در رهن بانک های دیگر است.

احمدی ادامه داد: یک روز آقای سیف به من زنگ زد و من ماجرا را برای ایشان تعریف کردم او هم وقتی اوضاع بانک را شنید گفت پای غندالی را از بانک سرمایه قطع کن.

متهم به پرداخت طلب ۴۰۰ میلیونی معلمان اشاره کرد و گفت: نیت من خدمت به معلمان بود به طوریکه حتی ۴۰۰ میلیون تومان از معوقات و حقوق طلب معلمان را به زور پرداخت کردیم نزد نوبخت و حتی بانک مرکزی رفتیم آنها گفتند نمی توانیم پرداخت کنیم در نهایت نزد همتی بانک ملی رفتند قرار شد  ۶۰۰ میلیون تومان را به آنها پرداخته و ۴۰۰ میلیون تومان را پرداخت کنیم.

در حال به روز رسانی...

کد خبر 4714037
مهدیه محمدی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 73

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 63

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 54

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 131

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 68

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 67

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 50

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 63

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 60

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 74

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 54

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 50

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 49

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 43

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 54

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 52