غیرمجاز ها کاهش سود بانکی را خنتی می کنند

غیرمجاز ها کاهش سود بانکی را خنتی می کنند

بینا:بانک مرکزی پیش از تعیین همین نرخ سود هم می بایست ساختار پولی کشور را اصلاح می کرد. در این خصوص به طور مشخص می بایست تمام موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی درآیند تا سیاست هایی از این دست شامل تعییر نرخ سود اثرگذاری مشخصی در بازار پولی به همراه داشته باشد.

پیش از این اظهارنظرات کارشناسی مختلفی در این خصوص مطرح شده بود که علاوه بر کم تاثیر بودن کاهش 2 درصدی نرخ سود سپرده ها بر کاهش سپرده های بانکی، ماهیت این تصمیم را تحت الشعاع قرار می داد. به عقیده برخی کارشناسان، تعیین دستوری نرخ سود بانکی راهکاری نادرست است که از سوی تصمیم گیران حوزه پولی کشور بر آن تاکید می شود.
این موضوعی است که «مرتضی الله داد»، معاون اقتصادی اتاق ایران و رییس سابق موسسه عالی بانکداری نیز بر آن تاکید می کند. او در گفت و گویی با صدای اقتصاد، می گوید: تا زمانی که بانک مرکزی تمام موسسات مالی و اعتباری فعال را تحت نظارت قانونی خود در نیاورد، تعیین دستوری نرخ سود هم عملا در بازار اثرگذاری مشخصی نخواهد داشت، چرا که این موسسات عمدتا بر نرخ های تعیین شده پایبند نیستند.

* بعد از آنکه مدتی زمزمه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی مطرح بود، عصر روز گذشته شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های بلندمدت را دو درصد کاهش داد. همزمان با طرح این موضوع، تلاش دوباره برای تعیین دستوری نرخ سود از سوی برخی کارشناسان مورد نقد قرار گرفته است. این ساختار برای تعیین نرخ سود را تایید می کنید؟
اصولا نرخ های دستوری در سیستم پولی کارایی چندانی ندارد. همانطور که اشاره کردید، شب گذشته شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های بلندمدت را 20 درصد تعیین کرد. همچنین نرخ تسهیلات عقود مبادله ای 21 و عقود مشارکتی 24 درصد تعیین شد.
در این خصوص طرح یک مسئله لازم است و آن اینکه آیا بانک با این میزان نرخ سود، هزینه های خود را تامین خواهد کرد؟ بانک هزینه های مختلفی شامل؛ سپرده قانونی نزد بانک مرکزی، هزینه اداری، هزینه مطالبات مشکوک الوصول، هزینه مطالبات معوق و بسیاری دیگر. بنابراین هزینه های بانک چند درصد بالاتر از سود 20 درصدی است که به مشتریان می پردازند. البته برخی بانک ها منابع سپرده جاری شان بالاست و امکان کاهش هزینه های خود را دارند.
اما به طور کلی با تعیین دستوری نرخ ها به ویژه در خصوص نرخ تسهیلات، قابل پیش بینی است که بانک ها ترجیح دهند تسهیلات خود را به عقود مشارکتی اختصاص داده و کمتر عقود مبادله ای بپذیرند.
حال اگر تقاضای پول در داخل سیستم بیش از عرضه باشد (که البته این تقاضا بیشتر مربوط به بخش سوداگری است)، بازار متشکل پولی ای که بانک مرکزی نظارت چندانی روی آن ندارد تقویت می شود. اینها به نوعی در تعیین نرخ سود در بازار تاثیرگذار هستند.

* در واقع به عقیده شما موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز به نوعی تعیین کننده نرخ سود در بازار واقعی هستند؟
در این خصوص معتقدم تا زمانی که موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز فعالیت می کنند، قدرت بانک مرکزی برای اعمال نرخ سودهای تعیین شده به نتیجه نمی رسد. بدون شک باید تمام کنشگران بازار پولی تحت نظارت بانک مرکزی درآیند که در حال حاضر اینگونه نیست.
مسئله دیگر اما، رقابتی ست که میان خود بانک های تجاری تحت نظارت بانک مرکزی در جریان است. در حال حاضر بسیاری از بانک ها دارای معوقات گسترده هستند. برخی از این بانک ها در اتاق پایاپای و در پایان روز دچار مشکل کمبود منابع می شوند و به تبع این امر در برخی موارد اقدام به پرداخت سود بالاتر از نرخ های مصوب می کنند.
در این راستا بانک مرکزی ناچار است برای ایجاد آرامش به بازار، فعالیت اعتباری میان بانک ها را افزایش دهد تا بانک ها در شرایط نیاز بتوانند از سایر بانک های تجاری قرض بگیرند. این مسئله نباید به قرض گرفتن بانک ها از بانک مرکزی بی انجامد.

*با این اوصاف، به عقیده شما با وجود مسائل موجود، آیا کاهش نرخ سود می تواند تاثیر مشخصی بر بازار پولی داشته باشد؟
گرچه تعیین دستوری نرخ سود نادرست است اما بانک مرکزی پیش از تعیین همین نرخ سود هم می بایست ساختار پولی کشور را اصلاح می کرد. در این خصوص به طور مشخص می بایست تمام موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی درآیند تا سیاست هایی از این دست شامل تعییر نرخ سود اثرگذاری مشخصی در بازار پولی به همراه داشته باشد.
متاسفانه بانک مرکزی در حوزه نظارت بر بنگاههای پولی موفق نبوده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه‌های مالی کشور در بورس

مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد.

 • 11

موزه بانک ملی ایران سه ساله شد

۲۱ تیرماه سالروز تاسیس موزه بانک ملی ایران است و این گنجینه فاخر و میراث ماندگار ملی طی سه سال گذشته، میزبان علاقه مندان به تاریخ، هنر و تاریخچه پولی و بانکی کشور بوده است.

 • 12

افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از ۱۲ هزار واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.

 • 10

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

بانک‌پاسارگاد با انجام اقدامات متعددی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور سنگ تمام گذاشت.

 • 13

پاسخگویی ۲۴ ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک‌پاسارگاد (CRM)

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند موارد پیشنهاد، انتقاد، مغایرت، سؤال و شکایت خود را از طریق سامانه (CRM) ثبت و از نتیجه آن آگاه شوند.

 • 11

سقف انتقال وجه، از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد افزایش یافت

بانک‌پاسارگاد جهت رفاه حال مشتریان، سقف پیش‌فرض برای انتقال وجه به سایر حساب‌ها و یا حواله بین بانکی را برای تمام کاربران اینترنت بانک با رمز ثابت و دوعاملی، به مبلغ۵۰ میلیون ریال افزایش داد.

 • 10

آگهی پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک کارآفرین (شرکت سهامی عام) در تاریخ ۳۱ تیر ماه، سود سهام عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ از روز شنبه ۱۱ مرداد ماه به شرح ذیل واریز خواهد شد:

 • 11

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین در تاریخ ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 12

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 11

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک ملی ایران به همه مشتریان خود توصیه می کند در صورت ضرورت مراجعه حضوری به واحدها، رعایت پروتکل های بهداشتی را در اولویت قرار دهند.

 • 13

آمادگی بانک توسعه صادرات برای خرید اسکناس ارز صادرکنندگان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر لزوم حمایت از بازگشت ارز به کشور، گفت: آمادگی داریم تمام اسکناس ارز صادرکنندگان را خریداری و به نرخ روز به آنها پرداخت کنیم.

 • 13

برگزاری آنلاین مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان

مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان روز سه شنبه۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود و مراسم آن به صورت آنلاین پخش می شود.

 • 12

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری

نخستین گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی و موسسات مالی غیراعتباری (تحت پوشش حراست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) به میزبانی بانک گردشگری در تهران برگزار شد.

 • 13

تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت نیروی برق حرارتی

مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.

 • 13

بهره برداری ازطرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد بااعتبار بانک صنعت ومعدن

فاز اول طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با اعتبارات بانک صنعت و معدن در شهرستان کوار به دستور رییس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

 • 17

تمدید بدهی واحدهای پرورش مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا

بانک کشاورزی به واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی آسیب دیده از کرونا که سررسید اقساط آنان اسفند۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ است،برای یک دوره تولید و حد اکثر یکسال مهلت داد.

 • 15

اعلام زمان برگزاری مجمع ۵ بانک بورسی

جزییات و زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده صاحبان سهام ۵ بانک مشخص و اعلام شد.

 • 18

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۹۹ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ١٣٩٨ منتشر شد که بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۲.۵ درصد، نرخ تورم ۳۴.۸ درصد و حجم نقدینگی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 • 16

کاهش ۴.۵ درصدی فروش بیمه‌های زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) با اشاره به تاثیر بحران ویروس کرونا و رکود اقتصادی جهانی پیش‌بینی کرده که حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معادل ۴.۵ درصد کاهش یابد.

 • 20

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک تجارت

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک تجارت خبر داد.

 • 17