عملکرد سهام بانک‌ها و بانک تجارت در بازار سرمایه

عملکرد سهام بانک‌ها و بانک تجارت در بازار سرمایه

بازار سهام، سال ۹۷ را در حالی آغاز کرد که سال سختی را پشت سر گذاشته بود. شاخص کل در سال گذشته با ثبت بازدهی ۲۴.۷ درصدی نتوانسته بود در مقایسه با بازارهای موازی عملکرد قابل توجهی از خود نشان دهد. از طرفی افت قابل توجه قیمت سهام بانک‌ها در سال‌های اخیر زیان فراوانی را به سهامداران وارد کرده بود.

سه شنبه 18 دی 1397
امین فتحی

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

، بنابر اعلام بانک تجارت، سال ۹۷ چهره‌ای متفاوت از سال‌های گذشته شد و شاخص کل از رقم ۹۶ هزار واحد در ابتدای سال با ثبت بازدهی ۱۱۷ درصدی تا پایان مهرماه به رقم ۱۸۷ هزار واحد رسید تا کام سهامداران شیرین شود. در این بین صنعت بانکداری نیز از رشد بازار عقب نمانده است. شاخص قیمت صنعت بانکداری از ابتدای سال تا پایان مهرماه بازدهی ۵۹ درصدی را به ثبت رسانده که البته به دلیل بسته بودن نماد برخی بانک‌ها باید بازدهی این گروه را به تفکیک سهم‌ها نگاه کرد. در ادامه بازده برخی بانک‌ها در بازه زمانی مختلف ارائه می‌شود.

بانک تجارت از ابتدای سال تاکنون بازدهی بالای ۱۰۰ درصد را به ثبت رسانده و ارزش بازار بانک از ۲۸ هزار میلیارد ریال در ابتدای سال به ۶۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. جدول فوق نشان می‌دهد که بانک تجارت از نظر بازدهی از سایر بانک‌ها به مراتب بهتر بوده و با برنامه‌های بانک جهت افزایش سرمایه و خروج از زیان و بهبود عملکرد عملیاتی، می‌توان انتظار داشت که رشد قیمت سهام بانک همچنان ادامه‌دار باشد.

صنعت بانکداری در حال حاضر با ارزش بازار ۴۳۰ هزار میلیارد ریال حدود ۵.۶ درصد از کل ارزش بازار بورس را شامل می‌شود که این نسبت در سال‌های قبل به بالای ۱۰ درصد نیز رسیده بود. در ادامه جدول مقایسه‌ای قیمت و ارزش بازار برخی بانک‌ها ارائه شده است. بانک تجارت در حال حاضر با ارزش بازار نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد ریال سومین بانک بزرگ بورس محسوب می‌شود.

از طرف دیگر مقایسه ارزش بانک‌های شبه دولتی با یکدیگر نشان می‌دهد که ارزش بازار بانک تجارت تقریبا همپای بانک ملت پیش رفته و در مقایسه با بانک صادرات نیز بهبود یافته است. به طوری که ارزش بازار بانک تجارت نسبت به بانک صادرات از ۸۰ درصد در ابتدای سال به ۹۰ درصد تا پایان آبان ماه رسیده است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

بررسی عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال ۹۷ نشان می‌دهد که سهم وام ازدواج از این تسهیلات ۵۵ درصد کل بوده و تا نیمه دی ماه سال‌جاری، ۸۳۹ هزار نفر وام ازدواج دریافت کردند.

 • 2

حجم روابط تجاری روسیه-ژاپن به رکورد ۲۰ میلیارد دلار رسید

وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: حجم روابط تجاری مسکو-توکیو در سال گذشته میلادی با ۲۰ درصد افزایش به ۲۰ میلیارد دلار رسید.

 • 2

وزیر نفت: چاه اکتشافی جزیره مینو به نفت رسید

وزیر نفت گفت: در چاه اکتشافی جزیره مینو در عمق 3 هزار و 770 متری به نفت رسیدیم.

 • 2

آنر وی ۲۰ موسکینو ادیشن رونمایی شد

آنر V20 موسکینو ادیشن به‌عنوان مدل ویژه‌ی گوشی پرچم‌دار آنر V20،‌ در جریان برگزاری رویداد ویژه‌ی آنر در شهر پاریس رونمایی شد.

 • 2

۷۰۰ میلیارد تومان وام تهیه کننده «شهرزاد» از بانک سرمایه!

رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان درباره نقش تهیه‌کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه توضیحاتی داد.

 • 2

کاهش بدهی های خارجی روسیه

بدهی روسیه تا ابتدای سال جاری میلادی ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 • 2

کاهش بدهی‌های خارجی روسیه

بدهی روسیه تا ابتدای سال جاری میلادی ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 • 2

بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی ۵۰۰ میلیارد دلاری کویت

وزیر نفت کویت در خصوص ضرورت و توانایی شرکت نفتی دولتی برای صرف ۵۰۰ میلیارد دلار روی یک برنامه توسعه تا سال ۲۰۴۰، بدبین است.

 • 2

برنامه بانک مرکزی برای تغییر و تحول جدی در صنعت پرداخت

مدیراداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از برنامه جدی این بانک برای تغییر و تحول در صنعت پرداخت خبر داد و گفت: دیگر بانک‌ها و psp ها قادر به تامین تمام نیازهای این بخش نیستند.

 • 2

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

یک مرجع تقلید گفت: قدیم الایام کلا 4 بانک بود؛ این همه بانک یعنی این همه رباخواری! این نوع عملکرد ما سبب می‌شود که باران رحمت کمتر بیاید، آیا شجاعت ندارید این‌ها را پشت تریبون مجلس بیان کنید؟

 • 2

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

یک مرجع تقلید گفت: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4 درصد بابت کارمزد بگیرید، اما یکبار نه هر سال!

 • 2

پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟

در بیشتر کشورهای جهان پزشکان به دلیل ماهیت چالش برانگیز شغل خود و مسئولیتی که در برابر سلامت عمومی مردم دارند، بیشترین درآمدها را ‌کسب می‌کنند.

 • 3

مثلث خطای فردی

امین کریمی پژوهشگر اقتصاد رفتاری ...

 • 3

وقت «اشباع» در بازارها؟

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

نقاط پرمعامله بورس در پاییز

فاطمه اسماعیلی‌ ...

 • 3

پرداخت وام‌ های قرض الحسنه به شیوه فعلی رباخواری آشکار است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: این نوع قرض الحسنه ای که در بانک‌ها داده می‌شود، به طور حتم خلاف شرع و حرام است و نوعی رباخواری آشکار محسوب می‌شود.

 • 3

همتی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/ وضعیت ذخایر ارزی کشور است

همتی با اعلام اینکه مشکلی برای ارز نداریم، گفت: افرادی که می گویند وضع ما خوب نیست، اصلاً اطلاعی از وضعیت ندارند.

 • 4