عجیب‌ترین متخلف ارزی در ایران: فردی با پنج کلاس سواد که ۴۴۶ میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرد!

عجیب‌ترین متخلف ارزی در ایران: فردی با پنج کلاس سواد که ۴۴۶ میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرد!

سه شنبه هفته جاری دادگاه قربانعلی فرخزاد، مالک شرکت ماشین‌سازی تبریز، و تیمور عامری، مدیر اسبق حراست بانک مرکزی، برگزار شد.

جمعه 21 دی 1397 ساعت 19:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

به گزارش مردم سالاری آنلاین، عجیب‌ترین متخلف ارزی در ایران، پنج کلاس بیشتر سواد ندارد؛ با این همه ۴۴۶ میلیون دلار ارز با نرخ دولتی دریافته کرده که با احتساب دلار ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومانی، ارزش آن بیش از ۴.۷ هزار میلیارد تومان است. وی همین امسال ماشین‌‌سازی تبریز را خریداری کرده و طبق کیفرخواست صادره، با همکاری صرافی عامری که متعلق به تیمور عامری، یکی از مدیران بازنشسته حراست بانک مرکزی است، با پیش فاکتورهای جعلی، صدها میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرده، هیچ وارداتی انجام نداده و ارزها را در بازار آزاد با نرخ‌های بسیار بالا فروخته است. این «اعجوبه» که مدعی است تازه چندسالی است که فارسی یاد گرفته، قربانعلی فرخزاد است. این گزارش را تا انتها بخوانید تا با او و شیوه عجیب دستیابی‌اش به پول‌های انبوه بادآورده بیشتر آشنا شوید...

سه شنبه هفته جاری دادگاه قربانعلی فرخزاد، مالک شرکت ماشین‌سازی تبریز، و تیمور عامری، مدیر اسبق حراست بانک مرکزی، برگزار شد. محتوای کیفرخواست صادره نشان می‌دهد که چگونه ظرف یک سال اخیر، حجم قابل توجهی از ثروت کشور در بحران ارزی پیش‌آمده به تاراج رفته است.پرونده عجیب‌ترین تخلف ارزی، شش متهم دارد که دو متهم آن (یعنی قربانعلی فرخزاد و تیمور عامری) در بازداشت به سر می‌برند و چهار متهم دیگر متواری هستند. علیرضا و حمیدرضا عامری، فرزندان مدیر متهم بازنشته بانک مرکزی، دو متهم از چهار متهم فراری هستند که به ترکیه گریخته‌اند.

دو متهم فراری دیگر نیز مکی سلطانی و محمد وکیلی نام دارند.قاضی موحد در مورد قربانعلی فرخزاد، متهم ردیف اول پرونده، می گوید: «براساس گزارشات، متهم ردیف اول در مراحل مختلف جهت واردات ورق استیل و اقلام دیگر از چند بانک مبلغ ۴۴۶ میلیون و ۵ هزار و ۳۳۲ دلار دریافت کرده است... متهم ردیف اول با همکاری سایر متهمان از طریق جعل و به طور صوری در سال جاری و در یک مرحله ۳۲۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار اخذ کرده و در بازار به قیمت بسیار بالا به فروش رسانده است و ثروت اندوزی ناسالم و غیر قانونی انجام داده و هیچ کالایی وارد نکرده است!»فرخزاد در جلسه دادگاه گفت که ماشین‌سازی تبریز را اردیبهشت ماه امسال با قیمت حدود ۷۰۰ میلیارد خریده است و پیش از عید نیز میلگردسازی در تبریز را خریده و کارخانه ریخته‌گری هم جزئی از ماشین سازی است.

وی پیش از این که بازداشت شود، گفته بود: طبق توافقی که در معامله با سازمان خصوصی‌سازی داشتیم کل مبلغ کارخانه ماشین‌سازی تبریز همراه ریخته‌گری و زمین ایل‌گلی تبریز معامله ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و الباقی طی پنج سال به صورت سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت خواهد‌ شد.قربانعلی فرخزاد تنها تا پنجم ابتدایی سواد دارد. با این حال، مفاد کیفرخواست صادره نشان می‌دهد که که وی در بانک مرکزی نفوذ داشته است و در سال ۹۴ با وساطت یکی از مدیران بانک مرکزی به نام صمد کریمی با تیمور عامری آشنا شده است.

فرخزاد تنها در بانک ملی ۲۵ حساب داشته و چیزی بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان گردش حساب‌اش بوده است. تنها در ۲۵ بهمن سال گذشته، ۱۴۵۰۰ میلیارد تومان وارد حساب وی شده و در همان روز نیز از حساب‌اش خارج شده است.عمده فعالیت فرخزاد در بازه زمانی یک سال اخیر و در اوج بحران ارزی صورت گرفته است. در تمام تخلفات ارزی فرخزاد، رد پای صرافی عامری دیده می‌شود.

 رابطه «اعجوبه» با مدیر سابق حراست بانک مرکزی

تیمور عامری مدیر بازنشسته بانک مرکزی است که در سال ۱۳۸۹ صرافی عامری را در بلوار میرداماد تهران تأسیس می‌کند. قربانعلی فرخزاد با همکاری صرافی عامری نسبت به تهیه پیش‌فاکتورهای صوری اقدام می‌کند و با همین پیش‌فاکتورها، در یک سال گذشته، صدها میلیون دلار ارز دولتی دریافت می‌کند.فرخزاد بعد از بهمن ۹۶ حضوری مستمر در صرافی عامری داشته و سه تا چهار روز در هفته را در این صرافی می‌گذرانده است. پیش‌فاکتورها از امارت می‌آمده، در صرافی عامری پر می‌شده و سپس با ارائه اسناد به بانک ملی شعبه خیابان حافظ، ارز با نرخ دولتی به دست تیم فرخزاد می‌رسیده است.

به گفته نماینده دادستان: قربانعلی فرخزاد از تاریخ ۵ بهمن ۹۶ تا ۵ تیر ۹۷ با تهیه پیش‌فاکتورهای جعلی ۳۲۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار از بانک ملی با همکاری تیمور عامری دریافت کرده است. در سال ۹۶ قربانعلی فرخزاد برای استفاده از ارز دولتی به تیمور عامری مراجعه می‌کند. تیمور عامری برای تامین مبلغ ریالی، وی را به علیرضا عامری (فرزندش) و مکی سلطانی معرفی می‌کند و به این نحو با توجه به ارتباط کاری بین صرافی عامری و صرافی وکیلی وی را مجاب می‌کند تا پیش‌فاکتور شرکت‌های کاغذی را در اختیار علیرضا عامری قرار بدهد.

ارز دریافتی عمدتاً به امارات حواله می‌شده و در اختیار یکی دیگر از متهمان یعنی، محمد وکیلی قرار می‌گرفته است.محمد وکیلی نیز طبق توافق در خارج ازکشور اقدام به فروش ارز دولتی می‌کرده و پس از دریافت سهم خود، سهم قربانعلی فرخزاد را به حساب او واریز می‌کرده است!

رابطه با مدیرعامل جنجالی شرکت نیشکر هفت تپه

مورد عجیب دیگر در پرونده مالک ماشین‌سازی تبریز، رابطه با مدیرعامل جنجالی شرکت نیشکر هفت تپه است. گفته می‌شود که نام امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت هفت تپه، نیز در میان متخلفان ارزی قرار دارد. حتی در برخی‌ها خبرها مطرح شده که اسدبیگی متواری است. با این حال، حسینی پویا، دادستان اهواز، امروز خبر منتشره در برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر اینکه مدیر عامل شرکت هفت تپه متواری است را تکذیب و عنوان کرد: نامبرده متواری نیست و در جلسات کارگروه زیر مجموعه شورای تامین که به منظور بررسی و مشکلات هفت تپه تشکیل می‌شود، در دادستانی مرکز استان خوزستان حضور مستمر دارد!

به گفته نماینده دادستان، «قربانعلی فرخزاد در سال ۹۴ بدون اینکه یک ریال برای خرید ارز دولتی پرداخت کند، با همکاری امید اسدبیگی از بانک اقتصاد نوین ارز دولتی به مبلغ ۹۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۲۶۷ دلار، دریافت می‌گفت».

سال ۹۴ همان سالی است که شرکت نیشکر هفت تپه خصوصی‌ شده و به اسدبیگی واگذار شده است!امید اسدبیگی که به گفته نماینده دادستان «از متهمین تحت تعقیب دادسرا است»، با تهیه پیش‌فاکتورهای جعلی به نام قربانعلی فرخزاد اقدام به ثبت سفارش برای خط تولید نوشابه‌های گازدار و ورق خام MDF می‌کرده و طبق وکالتی که از وی داشته، ارز از بانک اقتصاد نوین دریافت می‌کرده، در بازار آزاد می‌فروخته و سهم قربانعلی فرخزاد را پرداخت می‌کرده است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

واکنش بورس به قانون مالیات بر عایدی سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه دلالی و سفته‌بازی را در بازارهای مالی کاهش می‌دهد و این قانون می‌تواند به رونق بازار سرمایه کمک کند.

 • 25

نسبت هزینه به درآمد آمریکایی‌ها چه قدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد مدرک تحصیلی ارتباط زیادی با هزینه و درامد شهروندان آمریکایی دارد.

 • 97

کاهش رشد اقتصادی پاکستان

رشد اقتصادی پاکستان به 3.29 درصد کاهش یافت.

 • 88

نرخ منطقی ارز از روز شنبه/ بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

رییس کل بانک مرکزی با بیان هیچیک از بنیان های اقتصادی تعیین کننده نرخ ارز تغییری نکرده است، گفت: روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

 • 129

اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد از اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد تا پایان سال جاری خبر داد.

 • 75

بیماری این کودکان دردآور است

بیماری SMA به عنوان یک اختلال ژنتیکی، برخی خانواده ها درگیر مشکلات و هزینه های سنگینی ساخته است که نیازمند حمایت وزارت بهداشت و دولت هستند.

 • 70

جزئیاتی از هیوندای پالیسید، رقیب ارزان فورد اکسپلورر (+عکس)

سامانه هدایتگر پارک و سیستم کنترل کروز هوشمند نیز از دیگر گزینه‌های این خودرو در نسخه استاندارد محسوب می‌شود.

 • 82

سکه طرح جدید ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید.

 • 76

هیأت مدیره بانک سرمایه تغییر کرد

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 83

جهش ۳ درصدی قیمت نفت با انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان

ظهر پنج‌شنبه، با گزارشاتی از انفجار ۲ نفتکش در دریای عمان، در نزدیکی خط ساحلی ایران، قیمت نفت ۳ درصد جهش کرد.

 • 76

نحوه فعالیت صرافان در بازار متشکل ارزی بررسی شد

جلسه بحث و بررسی عملیاتی شدن و آغاز به کار بازار متشکل ارزی با حضور هیات مدیره این شرکت و برخی صرافان سراسر کشور برگزار شد.

 • 85

ترکیب جدید هیات مدیره بانک سرمایه

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 78

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 80

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 80

توسعه صادرات یکی از نقش‌های بزرگ تعاونی‌هاست

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: تعاون بار معنایی خاصی مبتنی بر ارزش‌های ملی و دینی ما دارد و به اتکای همین بارمعنایی، تعاون می‌تواند قوی‌تر و بهتر از دولت و بخش خصوصی در عرصه اقتصاد وارد شود.

 • 71

خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بالا برد

خبر حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان قیمت نفت در بازارهای جهانی را ۲.۵ دلار بالا برد.

 • 75

وزیر اقتصاد: واردات کالاهای اساسی افزایش یافت

وزیر اقتصاد گفت: در سه‌ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، واردات کالاهای اساسی رشد قابل‌توجهی داشته و در برخی از اقلام بیش از دو برابر واردات صورت گرفته است.

 • 19

بانک‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان اموال مازاد را فروختند

معاون امور بانک وزیر اقتصاد از فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت طی یک سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک ها فروخته شد.

 • 77