عجیب‌ترین متخلف ارزی در ایران: فردی با پنج کلاس سواد که ۴۴۶ میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرد!

عجیب‌ترین متخلف ارزی در ایران: فردی با پنج کلاس سواد که ۴۴۶ میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرد!

سه شنبه هفته جاری دادگاه قربانعلی فرخزاد، مالک شرکت ماشین‌سازی تبریز، و تیمور عامری، مدیر اسبق حراست بانک مرکزی، برگزار شد.

جمعه 21 دی 1397 ساعت 19:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

به گزارش مردم سالاری آنلاین، عجیب‌ترین متخلف ارزی در ایران، پنج کلاس بیشتر سواد ندارد؛ با این همه ۴۴۶ میلیون دلار ارز با نرخ دولتی دریافته کرده که با احتساب دلار ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومانی، ارزش آن بیش از ۴.۷ هزار میلیارد تومان است. وی همین امسال ماشین‌‌سازی تبریز را خریداری کرده و طبق کیفرخواست صادره، با همکاری صرافی عامری که متعلق به تیمور عامری، یکی از مدیران بازنشسته حراست بانک مرکزی است، با پیش فاکتورهای جعلی، صدها میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرده، هیچ وارداتی انجام نداده و ارزها را در بازار آزاد با نرخ‌های بسیار بالا فروخته است. این «اعجوبه» که مدعی است تازه چندسالی است که فارسی یاد گرفته، قربانعلی فرخزاد است. این گزارش را تا انتها بخوانید تا با او و شیوه عجیب دستیابی‌اش به پول‌های انبوه بادآورده بیشتر آشنا شوید...

سه شنبه هفته جاری دادگاه قربانعلی فرخزاد، مالک شرکت ماشین‌سازی تبریز، و تیمور عامری، مدیر اسبق حراست بانک مرکزی، برگزار شد. محتوای کیفرخواست صادره نشان می‌دهد که چگونه ظرف یک سال اخیر، حجم قابل توجهی از ثروت کشور در بحران ارزی پیش‌آمده به تاراج رفته است.پرونده عجیب‌ترین تخلف ارزی، شش متهم دارد که دو متهم آن (یعنی قربانعلی فرخزاد و تیمور عامری) در بازداشت به سر می‌برند و چهار متهم دیگر متواری هستند. علیرضا و حمیدرضا عامری، فرزندان مدیر متهم بازنشته بانک مرکزی، دو متهم از چهار متهم فراری هستند که به ترکیه گریخته‌اند.

دو متهم فراری دیگر نیز مکی سلطانی و محمد وکیلی نام دارند.قاضی موحد در مورد قربانعلی فرخزاد، متهم ردیف اول پرونده، می گوید: «براساس گزارشات، متهم ردیف اول در مراحل مختلف جهت واردات ورق استیل و اقلام دیگر از چند بانک مبلغ ۴۴۶ میلیون و ۵ هزار و ۳۳۲ دلار دریافت کرده است... متهم ردیف اول با همکاری سایر متهمان از طریق جعل و به طور صوری در سال جاری و در یک مرحله ۳۲۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار اخذ کرده و در بازار به قیمت بسیار بالا به فروش رسانده است و ثروت اندوزی ناسالم و غیر قانونی انجام داده و هیچ کالایی وارد نکرده است!»فرخزاد در جلسه دادگاه گفت که ماشین‌سازی تبریز را اردیبهشت ماه امسال با قیمت حدود ۷۰۰ میلیارد خریده است و پیش از عید نیز میلگردسازی در تبریز را خریده و کارخانه ریخته‌گری هم جزئی از ماشین سازی است.

وی پیش از این که بازداشت شود، گفته بود: طبق توافقی که در معامله با سازمان خصوصی‌سازی داشتیم کل مبلغ کارخانه ماشین‌سازی تبریز همراه ریخته‌گری و زمین ایل‌گلی تبریز معامله ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و الباقی طی پنج سال به صورت سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت خواهد‌ شد.قربانعلی فرخزاد تنها تا پنجم ابتدایی سواد دارد. با این حال، مفاد کیفرخواست صادره نشان می‌دهد که که وی در بانک مرکزی نفوذ داشته است و در سال ۹۴ با وساطت یکی از مدیران بانک مرکزی به نام صمد کریمی با تیمور عامری آشنا شده است.

فرخزاد تنها در بانک ملی ۲۵ حساب داشته و چیزی بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان گردش حساب‌اش بوده است. تنها در ۲۵ بهمن سال گذشته، ۱۴۵۰۰ میلیارد تومان وارد حساب وی شده و در همان روز نیز از حساب‌اش خارج شده است.عمده فعالیت فرخزاد در بازه زمانی یک سال اخیر و در اوج بحران ارزی صورت گرفته است. در تمام تخلفات ارزی فرخزاد، رد پای صرافی عامری دیده می‌شود.

 رابطه «اعجوبه» با مدیر سابق حراست بانک مرکزی

تیمور عامری مدیر بازنشسته بانک مرکزی است که در سال ۱۳۸۹ صرافی عامری را در بلوار میرداماد تهران تأسیس می‌کند. قربانعلی فرخزاد با همکاری صرافی عامری نسبت به تهیه پیش‌فاکتورهای صوری اقدام می‌کند و با همین پیش‌فاکتورها، در یک سال گذشته، صدها میلیون دلار ارز دولتی دریافت می‌کند.فرخزاد بعد از بهمن ۹۶ حضوری مستمر در صرافی عامری داشته و سه تا چهار روز در هفته را در این صرافی می‌گذرانده است. پیش‌فاکتورها از امارت می‌آمده، در صرافی عامری پر می‌شده و سپس با ارائه اسناد به بانک ملی شعبه خیابان حافظ، ارز با نرخ دولتی به دست تیم فرخزاد می‌رسیده است.

به گفته نماینده دادستان: قربانعلی فرخزاد از تاریخ ۵ بهمن ۹۶ تا ۵ تیر ۹۷ با تهیه پیش‌فاکتورهای جعلی ۳۲۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار از بانک ملی با همکاری تیمور عامری دریافت کرده است. در سال ۹۶ قربانعلی فرخزاد برای استفاده از ارز دولتی به تیمور عامری مراجعه می‌کند. تیمور عامری برای تامین مبلغ ریالی، وی را به علیرضا عامری (فرزندش) و مکی سلطانی معرفی می‌کند و به این نحو با توجه به ارتباط کاری بین صرافی عامری و صرافی وکیلی وی را مجاب می‌کند تا پیش‌فاکتور شرکت‌های کاغذی را در اختیار علیرضا عامری قرار بدهد.

ارز دریافتی عمدتاً به امارات حواله می‌شده و در اختیار یکی دیگر از متهمان یعنی، محمد وکیلی قرار می‌گرفته است.محمد وکیلی نیز طبق توافق در خارج ازکشور اقدام به فروش ارز دولتی می‌کرده و پس از دریافت سهم خود، سهم قربانعلی فرخزاد را به حساب او واریز می‌کرده است!

رابطه با مدیرعامل جنجالی شرکت نیشکر هفت تپه

مورد عجیب دیگر در پرونده مالک ماشین‌سازی تبریز، رابطه با مدیرعامل جنجالی شرکت نیشکر هفت تپه است. گفته می‌شود که نام امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت هفت تپه، نیز در میان متخلفان ارزی قرار دارد. حتی در برخی‌ها خبرها مطرح شده که اسدبیگی متواری است. با این حال، حسینی پویا، دادستان اهواز، امروز خبر منتشره در برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر اینکه مدیر عامل شرکت هفت تپه متواری است را تکذیب و عنوان کرد: نامبرده متواری نیست و در جلسات کارگروه زیر مجموعه شورای تامین که به منظور بررسی و مشکلات هفت تپه تشکیل می‌شود، در دادستانی مرکز استان خوزستان حضور مستمر دارد!

به گفته نماینده دادستان، «قربانعلی فرخزاد در سال ۹۴ بدون اینکه یک ریال برای خرید ارز دولتی پرداخت کند، با همکاری امید اسدبیگی از بانک اقتصاد نوین ارز دولتی به مبلغ ۹۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۲۶۷ دلار، دریافت می‌گفت».

سال ۹۴ همان سالی است که شرکت نیشکر هفت تپه خصوصی‌ شده و به اسدبیگی واگذار شده است!امید اسدبیگی که به گفته نماینده دادستان «از متهمین تحت تعقیب دادسرا است»، با تهیه پیش‌فاکتورهای جعلی به نام قربانعلی فرخزاد اقدام به ثبت سفارش برای خط تولید نوشابه‌های گازدار و ورق خام MDF می‌کرده و طبق وکالتی که از وی داشته، ارز از بانک اقتصاد نوین دریافت می‌کرده، در بازار آزاد می‌فروخته و سهم قربانعلی فرخزاد را پرداخت می‌کرده است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دلار ۱۲۹۹۰ تومان شد

قیمت دلار در صرافی‌ های بانک‌ها ۱۲هزار و ۹۹۰ تومان تعیین شده است.

 • 3

بهبود اقتصاد با قطع بندناف درآمدهای نفتی ممکن است

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی گفت: بهتر شدن شرایط اقتصادی کشور با قطع شدن بند ناف درآمدهای نفتی امکان پذیر است.

 • 3

آیا ابر بانک سپه برای بانک‌های نظامی معجزه می‌کند؟/ کامران ندری: جلوی فعالیت اقتصادی نهادهای نظامی باید گرفته شود

کامران ندری می‌گوید: این بار نباید به نیرو‌های مسلح اجازه داد تا بانک‌ها را خریداری کنند زیرا فعالیت نیرو‌های نظامی در کشور مشخص است و نباید وارد حوزه اقتصادی با هدف سودآوری شوند، زیرا با توجه به نفوذ نیرو‌های نظامی در کشور و در ارکان سیاسی این گروه دارای قدرت انحصاری می‌شوند و رقابت را در اقتصاد ت ...

 • 2

بیشترین شکایت در قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تشریح عملکرد این سازمان در یکسال گذشته بیشترین مورد شکایت در قصور پزشکی را در حوزه جراحی زنان و زایمان اعلام کرد.

 • 3

ارزش لیر ترکیه سقوط کرد

تهران - ایرنا - ترکیه پس از بحران ارزی در مرداد سال گذشته و سقوط ارزش لیر، بار دیگر شاهد سقوط پنج درصدی ارزش پول ملی خود شد.

 • 4

مردم از اتصال به وای‌فای اماکن ناشناس خودداری کنند

تهران- ایرنا - معاون اجتماعی پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیروی انتظامی گفت: هموطنان و مسافران نوروزی سعی کنند برای جلوگیری از سوءاستفاده به خصوص در طول سفرهای نوروزی، از مودم‌های جیبی یا اینترنت همراه استفاده و از اتصال به وای‌فای اماکن ناشناس خودداری کنند.

 • 3

بازدید همتی از صرافی‌های تهران

براساس تصمیم بانک مرکزی صرافی‌های ملی، پارسیان، کارآفرین، رفاه، شهر، سینا، مسکن و تجارت طی امروز و فردا، نیازهای ارزی هموطنان را تأمین می‌کنند.

 • 3

آمریکا تعدادی از بانک های دولتی ونزوئلا را تحریم کرد

تهران – ایرنا – به گزارش خبرگزاری رویترز، یک روز پس از بازداشت دستیار ارشد رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، آمریکا تعدادی از بانک های دولتی این کشور را تحریم نمود.

 • 3

راهکار رییس بانک مرکزی درباره ارزان شدن ارز به نظر

اقتصادنیوز:‌ رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به تعداد زیاد رانت‌خواران و اینکه با اعمال نفوذ از بانک‌ها وام گرفتند، اعلام کرد: هنوز هم نرخ ارز واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد. اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند، نرخ‌ها به سرعت کاهش می‌یابد.

 • 2

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

به دنبال بازداشت چندین نفر از مقامات دولت در سایه ونزوئلا، آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرد.

 • 3

پوند تقویت شد

به دنبال توافق سر تمدید مهلت برگزیت، ارزش پوند تقویت شد.

 • 3

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 4

تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند بانک ونزوئلا

واشنگتن تحریم‌های جدیدی را علیه چند بانک ونزوئلا شامل "بانک توسعه اقتصادی و اجتماعی ونزوئلا" و چهار شرکت وابسته به آن اعمال کرد.

 • 2

خروج ۱.۲ تریلیون یورو دارایی ۷ بانک بزرگ از بریتانیا

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: ۷ بانک بزرگ سرمایه‌گذاری در حدود ۱.۲ تریلیون یورو از دارایی‌های خود را از برگزیت به منطقه دیگری از اروپا انتقال خواهند داد.

 • 4

سقوط سنگین قیمت نفت با نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهان

درحالی‌که با تمرکز سرمایه‌گذاران به عدم پیشرفت مذاکرات تجاری و داده‌های اقتصادی هشداردهنده آلمان و آمریکا، نگرانی از کند شدن شدید اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای نفت تشدید شد، قیمت نفت سقوط کرد.

 • 4

جمهوری اسلواکی به دانشجویان دکتری بورس تحصیلی می دهد

جمهوری اسلواکی به اساتید دانشگاهی، دانشجویان مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) و پژوهشگران برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بورس تحصیلی می دهد.

 • 3

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

وزارت انرژی آمریکا ۴.۳۲ میلیون بشکه نفت شیرین از ذخایر نفت استراتژیک خود به ارزش بیش از ۲۸۵.۷ میلیون دلار که قیمت آن به طور میانگین ۶۶.۱۴ دلار در هر بشکه می‌شود را فروخته است.

 • 3

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 4

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 9