صادرکنندگان ۸.۳ میلیارد یورو ارز به نیما فروختند

صادرکنندگان ۸.۳ میلیارد یورو ارز به نیما فروختند

آمار رسمی از روند فروش ارز صادراتی در سامانه نیما حکایت از آن دارد که صادرکنندگان از ابتدای امسال تاکنون معادل بالغ بر ۸.۳ میلیارد یورو انواع ارز به این سامانه فروخته‌اند.

شنبه 13 مهر 1398 ساعت 19:52

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، هنوز هم یکی از سختگیرانه‌ترین دستورکارهای بانک مرکزی است. حالا بیش از یکسال و نیم است که دولت با محوریت بانک مرکزی، صادرکنندگان کشور را ملزم کرده تا ارز حاصل از صادرات خود را به روش‌های اعلام شده، به داخل کشور بازگردانند و اسناد مثبته آن را هم ارایه کنند.

در ابتدای کار، اما و اگرهای زیادی در رابطه با چگونگی فروش ارز حاصل از صادرات به بخش‌های مختلف اقتصادی و حتی بازتعریف چگونگی بازگشت ارز به چرخه اقتصادی وجود داشت و شیوه‌های رفع تعهد ارزی به گونه‌ای تدوین شده بود که کمتر صادرکننده‌ای می‌توانست با روش‌های اعلامی بانک مرکزی، ارز حاصل از صادرات خود را برگرداند.

اما به مرور، زمانی که بانک مرکزی و دولت تصمیم گرفتند تا به بخش‌خصوصی اعتماد کرده و نظرات آن را ملاک عمل خود در تدوین بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها قرار دهند، به مرور اوضاع بهتر شد و بازگشت ارز صادرکنندگان به اقتصاد کشور رونق گرفت.

در عین حال بانک مرکزی هم تصمیم گرفته که با توجه به شرایط سخت اقتصاد ایران و مشکلاتی که به واسطه محدودیت‌های بین‌المللی و مسائل تحریمی پیش روی صادرات غیرنفتی وجود دارد، با صادرکنندگان تعامل لازم را داشته باشد و حتی در مواردی، مورد به مورد پرونده‌های آنها را در مجامع مشورتی از جمله کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که اتفاقا این روزها مرجعی برای تصمیم‌گیری‌های مشورتی ارزی شده است، بررسی و در مورد آنها تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

بررسی‌های خبرنگار مهر از عملکرد سامانه نیما به عنوان بستری برای خرید و فروش ارز حاصل از صادرات که اتفاقا مشتریان اصلی آن، اکنون واردکنندگان کشور هستند، نشان می‌دهد که از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون، مجموع معاملات فروش ارز صادراتی جمعا معادل ۸ میلیارد و ۳۷۴ میلیون و ۲۲۰ هزار یورو انواع ارز بوده است.

در عین حال، مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات در سامانه نیما نیز به خوبی نشان می‌دهد که واردکنندگان رغبت زیادی بابت خرید ارزهای صادراتی دارند و البته هنوز هم عرضه ارزهای صادراتی آنگونه که خبرگزاری مهر در گزارش ماههای گذشته خود ذکر کرده، نسبت به تقاضای آن بالاتر است و خود این امر، نرخ را متعادل می‌سازد.

بر این اساس مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات حکایت از آن دارد که از ابتدای فروردین سال جاری تاکنون، معادل بالغ بر ۷ میلیارد و ۴۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو انواع ارز بوده است که این امر از استقبال صادرکنندگان از خرید ارز حاصل از صادرات با یک قیمت رقابتی حکایت دارد.

همچنین در این مدت، میانگین نرخ فروش دلار در بازار ثانویه (نیما) ۱۰ هزار و ۷۳۰ تومان بوده است؛ ضمن اینکه میانگین نرخ فروش یورو در بازار ثانویه نیز ۱۱ هزار و ۷۳۱ تومان است.

از سوی دیگر، میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه، بر اساس آمار رسمی ۱۰ هزار و ۶۴۶ تومان و میانگین نرخ خرید یورو در بازار ثانویه نیز۱۱ هزار و ۶۳۹ تومان بوده است.

کد خبر 4736345
محبوبه فکوری

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 67

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 71

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 80

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 72

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 54

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 63

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 54

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 67

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 67

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 61

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 64

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 61

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 65

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 65

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 60

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 65

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 106

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 69

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 65

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 73