شیوه عزل‌ و نصب رئیس کل بزودی نهایی می‌شود

شیوه عزل‌ و نصب رئیس کل بزودی نهایی می‌شود

بینا: رئیس کل بانک مرکزی با تأیید خبر تسنیم مبنی بر ۵ ساله شدن مدت فعالیت ریاست این بانک و صدور حکم از سوی رئیس جمهور گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام تا یکی دو جلسه آینده درباره عزل و نصب و پذیرش استعفای رئیس کل بانک مرکزی به اجماع می رسد.

ولی الله سیف در گفت‌وگو با تسنیم، در ارتباط با جزئیات جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و تصویب کلیات نحوه اداره بانک مرکزی اظهار داشت: این تغییرات در ساختار عزل و نصب و نحوه استعفای رئیس کل بانک مرکزی است.

وی با بیان اینکه بعید است ساختار حقوقی بانک مرکزی تغییر کند، افزود: جزئیات نحوه اداره بانک مرکزی احتمالاً در جلسات آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح و تصویب خواهد شد.

* خلاء قانونی درباره پذیرش استعفای رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه هدف از بررسی نحوه اداره بانک مرکزی در مجمع تشخیص برطرف شدن خلاء قانونی برنامه پنجم توسعه است، گفت: مذاکراتی که در مجمع برای اداره بانک مرکزی مطرح شده به منظور رفع خلاءهای قانونی در این خصوص است چراکه در برنامه پنجم درباره سازو کار عزل و نصب و پذیرش استعفای رئیس کل بانک مرکزی خلاء وجود دارد.

سیف با تاکید بر بلاتکلیفی در قانون برای پذیرش استعفای رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ملاحظه جدی در بررسی های مجمع برای استقلال بانک مرکزی وجود دارد؛ هدف این است که روشی تعیین شود تا استقلال بانک مرکزی از نظر مفهومی لحاظ شود.

* تغییر روش عزل و نصب رئیس کل با حفظ استقلال مفهومی بانک مرکزی

این عضو کابینه دولت یازدهم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پیشنهادهای مطرح شده در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای روش عزل و نصب رئیس کل بانک مرکزی در چه محورهایی بوده است؟ تأکید کرد: روش عزل و نصب رئیس کل بانک مرکزی خیلی مهم نیست بلکه مهم حفظ استقلال این بانک است.

وی در تشریح چگونگی استقلال مفهومی بانک مرکزی گفت: استقلال مفهومی کمک می کند سیاست گذار پولی تصمیمات لازم را به راحتی و با استقلال کامل در جهت تحقق اهداف اقتصاد کلان بگیرد ضمن آنکه هماهنگی مورد نیاز در سیاست های پولی و مالی حتما باید وجود داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه در شرایط فعلی رئیس جمهور شخصاً هماهنگی سیاست های پولی و مالی را ایجاد می کند، تصریح کرد: بخاطر درک درست رئیس جمهور از این سیاست‌ها دستاوردهای خوبی در اقتصاد ایجاد شد که مهمترین آن کاهش تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی و شکوفایی اقفتصادی است.

* بحث خیلی گسترده نیست/ مجمع فقط درباره شیوه عزل و نصب تصمیم خواهد گرفت

سیف با تأکید براینکه باید ساز و کار استمرار  هماهنگی سیاست های پولی و مالی فراهم شود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در راستای حفظ استقلال مفهومی بانک مرکزی چه پیشنهادهایی در مجمع بررسی شده است؟ اظهار داشت: سازوکارهای مختلفی در این خصوص مطرح شده است اما توجه داشته باشید که بحث در اینباره خیلی گسترده نیست و صرفاً مجمع درحال بررسی روش ها و سازوکارهای عزل و نصب و استعفای رئیس کل بانک مرکزی است.

وی ضمن اشاره به اینکه طی یکی دو جلسه آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم گیری در این خصوص به اتمام می رسد، گفت: علاوه بر تصمیم گیری درباره عزل و نصب، پذیرش استفعای رئیس کل بانک مرکزی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه هیچ قانونی درباره چگونگی پذیرش استعفای رئیس کل وجود ندارد.

* تأیید خبر تسنیم/ 5 ساله شدن ریاست بانک مرکزی قطعی است

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه مجمع روی کلیات نحوه اداره این بانک به اجماع رسیده در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا درباره مدت فعالیت رئیس کل نیز تصمیم گیری شده است؟ گفت: بله، اتفاقاً یکی از نکاتی که تصمیم گیری شد همین بود؛ در مجمع تصمیم بر این شد تا مدت فعالیت رئیس کل بانک مرکزی 5 سال باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه در نصب نیز رئیس کل با حکم رئیس جمهور منصوب خواهد شد؟ افزود: بله؛ حکم را رئیس جمهور خواهد داد اما درباره ساز و کار صدور حکم بناست تصمیم گیری هایی انجام شود.

نحوه اداره‌ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که رهبری معظم انقلاب در سال 89 به‌عنوان معضل به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده بودند صبح شنبه در در دستور کار این مجمع قرار گرفت و کلیات آن به تصویب رسید.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 8

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 8

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 6

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 7

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 9

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 7

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 8

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 2

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 6

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 8

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 8

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال ۹۹

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال جاری در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط،ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه اعطایی ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی منتشر شد.

 • 6

حمایت ۲۴۰ میلیاردی بانک کشاورزی از مجتمع تولید خوراک دام و طیور

یکی از بزرگترین مجتمع های تولید خوراک دام وطیور جنوب‌غربی کشور با حمایت و مشارکت۲۴۰ میلیاردریالی بانک کشاورزی  در زمینی به مساحت۴هکتار و باظرفیت۱۰هزارتن خشکاندن و بوجاری محصولات بناشده است

 • 7

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 22

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 24

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 23

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 7

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 23

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 14

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 11