شرط خرید اوراق سپرده‌ ممتاز مسکن

شرط خرید اوراق سپرده‌ ممتاز مسکن

رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن گفت: فروش اوراق سپرده‌های ممتاز منوط به ثبت‌نام در سامانه «سجام» است.

چهارشنبه 19 تیر 1398 ساعت 0:6

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، سامانه سجام در راستای اجرای قانون مبارزه با پولشویی (مصوب سال ۱۳۸۶) و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (مصوب سال ۱۳۹۴) راه‌اندازی شده است.

سجام یکی از سامانه‌های زیرساختی بازار سرمایه است که تمام فعالان بازار سرمایه اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، صرف‌نظر از میزان فعالیت خود و برای انجام حتی یک مبادله در بازار سرمایه باید در آن ثبت نام کنند. این الزام البته از سال گذشته از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد، اما با توجه به حجم بالای تقاضای ثبت نام از یک‌سو و ضرورت اطلاع‌رسانی فراگیر به فعالان بازار سرمایه از سوی دیگر، مهلت آن تمدید شد. در حال حاضر هر گونه فعالیت در بازار سرمایه منوط به ثبت‌نام اینترنتی در این سامانه است و این در حالی است که هنوز گروهی از مشتریان بانک مسکن به رغم اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته، این ثبت‌نام را انجام نداده‌اند.

علی کشاورز، رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن اظهار کرد: سه گروه از مشتریان بانک مسکن شامل تسهیلات‌گیرندگان از محل اوراق مسکن، دارندگان سپرده‌های ممتاز که بخشی از سود خود را به شکل اوراق دریافت و آن را از طریق فرابورس به متقاضیان مسکن می‌فروشند و نیز صاحبان واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری ره‌آورد آباد مسکن الزاما باید در سامانه سجام ثبت نام کنند تا امکان هر نوع مراوده در بازار سرمایه را داشته باشند.

وی در خصوص مزایای ثبت‌نام در سجام گفت: با این اقدام در زمان مراجعه به کارگزاری‌ها، صندوق‌ های سرمایه گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه نیازی به احراز هویت افراد وجود ندارد؛ البته امکان ویرایش اطلاعات ارتباطی همچون نشانی، شماره حساب و شماره تلفن در آینده وجود خواهد داشت.

به گفته کشاورز، با راه‌اندازی این سامانه هر شخص، تنها با یک بار شناسایی و ثبت اطلاعات، امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت. هر فرد با ثبت نام در سجام به تمام سرویس‌های بازار سرمایه دسترسی خواهد داشت و ارسال تمام اسناد، مدارک، اخطارها و مکاتبات از طریق اطلاعات ارتباطی ثبت شده در سامانه سجام صورت می‌گیرد.

رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن با اشاره به اینکه در حال حاضر ثبت نام اینترنتی در سامانه سجام برای برخورداری از امکان ارتباط با بازار سرمایه از جمله فروش اوراق مسکن در فرابورس الزامی است، اظهار کرد: ثبت نام در سامانه سجام دو مرحله دارد که مرحله نخست آن ارایه مشخصات و شماره حساب فردی در سامانه اینترنتی بوده و در مرحله دوم پس از دریافت پیامک فرد باید مدارک احراز هویت خود را به صورت حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت ارایه کند. در حال حاضر مرحله اول این ثبت‌نام که به صورت اینترنتی انجام می‌شود، برای تمام کسانی که با بازار سرمایه در ارتباط هستند اجباری است و از این رو صاحبان حساب‌های ممتاز و دیگر مشتریانی که به آنها اشاره شد، حتما باید در اولین فرصت برای دریافت منافع مالی خود نسبت به این ثبت‌نام اقدام کنند.

به گفته کشاورز، هنوز ضرب‌الاجلی برای الزامی شدن مرحله دوم ثبت‌نام در سجام یعنی احراز هویت در دفاتر پیشخوان به شکل حضوری اعلام نشده است، اما با توجه به اینکه به زودی این موضوع نیز عملیاتی می‌شود، مشتریان بانک مسکن باید ثبت‌نام خود را در اسرع وقت کامل کنند.

وی با بیان اینکه لینک ثبت نام اینترنتی در سجام به نشانی dara.csdiran.com/sejam در سایت بانک مسکن قرار گرفته است، افزود: علاوه بر این لینک مذکور در سامانه شعب بانک مسکن نیز قرار گرفته است. بنابراین به منظور سهولت ثبت نام مشتریان بانک مسکن می‌توانند به شعب مراجعه کنند تا فرایند ثبت‌نام اینترنتی برای آنها توسط همکاران شعب انجام شود. البته مسوولیت ثبت‌نام بر عهده افرادی است که به هر ترتیب در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند؛ اما متصدیان شعب می‌توانند مشتریان را در این زمینه کمک کنند.

رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن در ادامه با اشاره به مشکل نبود دفاتر پیشخوان در برخی از شهرستان‌ها، گفت: متقاضیان ثبت نام در سجام در برخی از شهرستان‌ها ناگزیر هستند برای احراز هویت به مرکز استان مراجعه کنند که این مساله فرایند تکمیل ثبت‌نام را قدری دشوار کرده است. از این رو در هفته جاری جلسه‌ای با اتحادیه دفاتر پیشخوان خواهیم داشت و راهکارهای پیشنهادی خود را به منظور تسهیل ثبت‌نام مشتریان بانک مسکن در سجام ارایه می‌کنیم.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با سکوی تجارت الکترونیک پست

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست با اشاره به راه‌اندازی سکوی تجارت الکترونیک پست، گفت: با ستاپ، به جای این که شرکت پست، خودش مسئولیت صفر تا صد توسعه را در دست بگیرید، امکانات لجستیکی و نرم‌افزارهای بنیادی خود برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد.

 • 2

تکذیب آتش سوزی صرافی بانک صادرات

بانک صادرات اعلام کرد : در حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد تهران، بانک صادرات در آن محل فاقد صرافی بوده و آتش‌سوزی صرافی تکذیب می‌شود.

 • 6

این نوع مدیریت را مادربزرگ من هم بلد بود

فیفا در پایان هر فصل فوتبالی با سیلی از شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی از تیم‌های ایرانی روبرو می‌شود. شکایت‌هایی که در بسیاری از آنها ایرانی‌ها محکوم و مجبور می‌شوند، با زور فیفا بدهی خود را به صورت دلار به طرف مقابل پرداخت کنند.

 • 9

دلار در کانال سرازیر ۱۱ تومانی/قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

امروز در تهران هر دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۴۹۰ تومان، یورو با قیمت ۱۳ هزار و ۳۹۷ تومان و درهم امارات با نرخ ۳ هزار و ۲۹۲ تومان عرضه شد.

 • 7

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

 • 7

مجمع پست بانک هم لغو شد

مجمع عمومی شرکت پست بانک برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 8

روسیه به فروش اوراق قرضه آمریکا ادامه داد

روسیه که زمانی بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار داشت، در ماه می، به کاهش دارایی خود از این اوراق ادامه داده و میزان آن را به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسانده است.

 • 8

اپل "MacBook Pro" و "​​MacBook Air" را برای دانش آموزان ارتقا می دهد

اپل یک تازه سازی شگفت آور را به نمایش گذاشته است،این شرکت در حالی که قیمت این دستگاه ها را کاهش داده مک بوک پرو 13 و مک بوک ایر را نیز به روز رسانی کرده و نسخه مک بوک 12 اینچی را حذف کرده است.

 • 6

سقف یک گنبد میراثی دور میدان حسن آباد از بین رفت

معاون خدمات شهری منطقه ۱۱ گفت: بر اثر آتش سوزی شب گذشته، سقف گنبد میراثی واقع در ضلع شمال غربی میدان از بین رفت.

 • 8

همتی وارد آنکارا شد/مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه

رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه به آنکارا رفت.

 • 9

سازمان جهانی بهداشت: در ژوئن بیش از ۵۶۰ فلسطینی در غزه زخمی شدند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در ماه ژوئن گذشته ۵۶۱ فلسطینی ساکن غزه زخمی شدند.

 • 9

واردات ۲۲ درصد کم شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره به روند صعودی بیکاری، بر اهمیت رونق تولید در رفع مشکلات بیکاری و معیشت تاکید کرد و از کاهش ۲۲ درصدی واردات در سال گذشته خبر داد.

 • 2

شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن

صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ بیمه میهن شفاف شد.

 • 9

لغو دعوت به مجمع بانک دی

مجمع عمومی شرکت بانک دی برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 9