شاهزاده سلطان(ع) از انزوا خارج شد/پایان شایعه تخریب ساختمان قدیم بانک ملی

شاهزاده سلطان(ع) از انزوا خارج شد/پایان شایعه تخریب ساختمان قدیم بانک ملی

همدان- در شهر همدان از هر شخصی که سراغ این بقعه را بگیری ناخودآگاه می‌گوید: «پشت ساختمان بانک ملی» و این واژه خود سرآغاز بسیاری از اختلافات و به قول همدانی‌ها عامل مهجوری و مانعی برای توسعه این بقعه متبرک است که از سال ۱۳۳۶ آغاز و تاکنون ادامه دارد.

چهارشنبه 19 تیر 1398 ساعت 11:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

قدس آنلاین-گروه استان ها: شاهزاده سلطان حسین(ع) از بقاع شاخص همدان به شمار می‌رود که به عموی امام زمان (عج) نیز شهرت دارد  و نامی آشنا  برای بسیاری زائران و هم‌چنین گردشگران است.

در شهر همدان از هر شخصی که سراغ این بقعه را بگیری ناخودآگاه می‌گوید: «پشت ساختمان بانک ملی» و این واژه خود سرآغاز بسیاری از اختلافات و به قول همدانی‌ها عامل مهجوری و مانعی برای توسعه این بقعه متبرک است که از سال ۱۳۳۶ آغاز و تاکنون ادامه دارد.

بنا بر شواهد موجود در سال ۱۳۳۶ در جوار این بقعه متبرکه بانک ملی ایران نیز نسبت به ایجاد ساختمان اقدام می‌کند که همین امر در طی ۶۰ سال گذشته مورد اختلافات جدی بین اداره کل اوقاف و هم‌چنین سرپرستی بانک ملی ایران بوده است.

متولیان اداره کل اوقاف و امور خیریه که وجود ساختمان بانک ملی را در حریم این بقعه مانعی برای رشد و توسعه شاهزاده سلطان حسین(ع) می‌دانستند در این سال‌ها معتقد بودند که ساختمان بانک و این اختلاف بر سر حریم این بقعه مانع جدی برای توسعه این فضای معنوی است.

هرچند که به قول بسیاری از همدانی‌ها یک ساختمان قدیمی بانام بانک نمی‌تواند از اعتبار و ارادت آن‌ها بکاهد اما در این راستا بسیاری از نمایندگان همدان، مسئولان اوقاف و سایر افرادی که خواهان توسعه این بقعه بودند در این سال‌ها تلاش کردند تا ساختمان بانک ملی را تملک و به حریم این بقعه بیفزایند و همین انگیزه باعث شد تا پرونده‌ای تشکیل و حتی پای معاون حقوقی رئیس‌جمهوری و وزیر اقتصاد را به این کارزار بکشاند.

خبری خوش

روز هجدهم تیرماه ۱۳۹۸ در جلسه‌ای که برای تودیع و معارفه مدیرکل جدید استان همدان برگزار شد هرچند خبر رفتن حجت‌الاسلام محمد کاروند مدیرکل سابق اداره کل اوقاف در اذهان همکارانش تلخ جلوه کرد اما وی با اعلام خبری خوش سعی کرد تا حلاوت آخرین لحظه خدمت خود را به مردم همدان منتقل کند.

 حجت‌الاسلام محمد کاروند در این مراسم اعلام کرد:« بالاخره با کمک استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی این پرونده به ثمر نشست».

وی نخستین مرحله بازگشایی این رقبه برای امام‌زاده را قبل از فرارسیدن ماه محرم اعلام کرد و از همکاری بانک ملی نیز قدردانی کرد.

به گفته مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه همدان احداث ساختمان بانک ملی، این حرم مطهر را در انزوا و مهجوری قرار داده بود و از همه مهم‌تر مانع گسترش و توسعه عمرانی و فرهنگی این بقعه شده است.

تکلیف بانک ملی چه می‌شود؟

وجود ساختمانی قدیمی و با قدمتی افزون بر نیم‌قرن با عنوان بانک در حریم این بقعه خود یکی دیگر از دغدغه‌ها و سوا لاتی است که هنوز در ذهن بسیاری از همدانی‌ها مطرح می‌شود که با تملک این ساختمان چه بلایی سر این ساختمان قدیمی بانک خواهد آمد؟

البته این سؤال در فضای مجازی و مابین برخی از کاربران پیش‌ازاین به‌عنوان خوراکی برای تبلیغات تبدیل‌شده بود تا عده‌ای با مطرح کردن تخریب ساختمان بانک ملی به‌عنوان میراث فرهنگی چهره فعالیت‌های مذهبی را تخریب کنند.

در همین راستا مدیرکل سابق اداره کل اوقاف در آخرین ثانیه‌های خدمت عنوان کرد: در این رابطه مقررشده است تا استانداری همدان زمین و یا ملکی را به‌عنوان جایگزین در اختیار بانک ملی قرار دهد و از طرفی چون ساختمان بانک ملی به لحاظ معماری و تاریخی بافت باارزشی برای شهر همدان محسوب می‌شود لذا تخریب و تغییر در بنای این ملک به هیچ وجهه در دستور کار نیست و مقررشده است این بنا با حفظ ظاهر کنونی به‌عنوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی به بقعه متبرکه الحاق شود.

حال باید به نظاره نشست که قول توسعه این بقعه متبرکه که افزون بر نیم‌قرن مسئولان اوقاف ساختمان بانک را سد راه  آن می‌دانستند با برداشتن این مانع به چه شکلی دنبال می‌کنند و مدیرکل جدید اوقاف استان همدان تا چه میزان و به چه شکلی برای ترویج شعائر اسلامی و مذهبی از این فضای ایجادشده بهره‌برداری خواهد کرد؟

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با سکوی تجارت الکترونیک پست

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست با اشاره به راه‌اندازی سکوی تجارت الکترونیک پست، گفت: با ستاپ، به جای این که شرکت پست، خودش مسئولیت صفر تا صد توسعه را در دست بگیرید، امکانات لجستیکی و نرم‌افزارهای بنیادی خود برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد.

 • 2

تکذیب آتش سوزی صرافی بانک صادرات

بانک صادرات اعلام کرد : در حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد تهران، بانک صادرات در آن محل فاقد صرافی بوده و آتش‌سوزی صرافی تکذیب می‌شود.

 • 6

این نوع مدیریت را مادربزرگ من هم بلد بود

فیفا در پایان هر فصل فوتبالی با سیلی از شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی از تیم‌های ایرانی روبرو می‌شود. شکایت‌هایی که در بسیاری از آنها ایرانی‌ها محکوم و مجبور می‌شوند، با زور فیفا بدهی خود را به صورت دلار به طرف مقابل پرداخت کنند.

 • 9

دلار در کانال سرازیر ۱۱ تومانی/قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

امروز در تهران هر دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۴۹۰ تومان، یورو با قیمت ۱۳ هزار و ۳۹۷ تومان و درهم امارات با نرخ ۳ هزار و ۲۹۲ تومان عرضه شد.

 • 7

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

 • 7

مجمع پست بانک هم لغو شد

مجمع عمومی شرکت پست بانک برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 8

روسیه به فروش اوراق قرضه آمریکا ادامه داد

روسیه که زمانی بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار داشت، در ماه می، به کاهش دارایی خود از این اوراق ادامه داده و میزان آن را به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسانده است.

 • 8

اپل "MacBook Pro" و "​​MacBook Air" را برای دانش آموزان ارتقا می دهد

اپل یک تازه سازی شگفت آور را به نمایش گذاشته است،این شرکت در حالی که قیمت این دستگاه ها را کاهش داده مک بوک پرو 13 و مک بوک ایر را نیز به روز رسانی کرده و نسخه مک بوک 12 اینچی را حذف کرده است.

 • 6

سقف یک گنبد میراثی دور میدان حسن آباد از بین رفت

معاون خدمات شهری منطقه ۱۱ گفت: بر اثر آتش سوزی شب گذشته، سقف گنبد میراثی واقع در ضلع شمال غربی میدان از بین رفت.

 • 8

همتی وارد آنکارا شد/مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه

رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه به آنکارا رفت.

 • 9

سازمان جهانی بهداشت: در ژوئن بیش از ۵۶۰ فلسطینی در غزه زخمی شدند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در ماه ژوئن گذشته ۵۶۱ فلسطینی ساکن غزه زخمی شدند.

 • 9

واردات ۲۲ درصد کم شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره به روند صعودی بیکاری، بر اهمیت رونق تولید در رفع مشکلات بیکاری و معیشت تاکید کرد و از کاهش ۲۲ درصدی واردات در سال گذشته خبر داد.

 • 2

شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن

صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ بیمه میهن شفاف شد.

 • 9

لغو دعوت به مجمع بانک دی

مجمع عمومی شرکت بانک دی برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 9