سیف فرمان بستن حساب غیرمجازها را می‌دهد؟

سیف فرمان بستن حساب غیرمجازها را می‌دهد؟

بینا: موسسات غیرمجاز و صندوق‌های اعتباری که از بانک مرکزی مجوز نگرفته‌اند، به خط پایان نزدیک می‌شوند؛ در نخستین گام شورای عالی امنیت ملی به بانک مرکزی قدرت بیشتری داده و به نظر می‌رسد در روزهای آینده حساب موسسات غیرمجاز نزد بانک‌ها بسته خواهد شد.

به گزارش بینا، روزهای دشواری در انتظار موسسات اعتباری و مالی و صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای است که سال‌های دور از نظارت بانک مرکزی از مردم با پرداخت نرخ سود بالاتر پول می‌گرفتند و کسی نمی‌دانست این پول‌ها در چه بخش‌هایی سرمایه‌گذاری می‌شود. افزون بر بی‌انضباطی شدید مالی به دلیل گردش نقدینگی سریع و مخرب 25 درصد از کل نقدینگی 740 هزار میلیارد تومانی، شایبه پول‌شویی در نتیجه این دادوستد آزادانه پولی هم مطرح می‌شود.

اظهارنظر اخیر دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور در تبریز مبنی برای اعطای قدرت قانونی به بانک مرکزی برای وارد عمل شدن از سوی شورای عالی امنیت ملی، نشانه آشکاری است از اینکه پرونده موسسات غیرمجاز مالی و اعتباری در عالی ترین نهاد امنیتی کشور گشوده شده و به نظر می‌رسد در گام نخست به بانک‌ها دستور داده شده تا هرجه سریع‌تر همکاری خود با این موسسات غیرمجاز را پایان دهند.  رییس جمهوری با تاکید بر اینکه "ما باید جلوی موسسات مالی غیرمجاز را بگیریم" ، گفت: شورای عالی امنیت ملی با قدرت قانونی که دارد در این عرصه وارد شده است و به بانک مرکزی قدرت قانونی داده که وارد عمل شود.  

هر چه سریعتر  این بانک ها در ارایه خدمات  به موسسات غیرمجاز تجدید نظر نمایند. ضمن آنکه بانکها لازم است در اسرع وقت لیستی از موسسات غیرمجازی که به آنها خدمات ارایه می کنند، به بانک مرکزی ارسال کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهور تصریح کرد:در جامعه ما بعضی‌ها فکر می‌کنند هر جا که تابلویی بالا آمد حال اسمش موسسه‌ مالی یا اعتباری و یا صندوق است، معنایش این است که دولت مهر تأیید به آن زده است در حالی که چنین نیست. روحانی با اشاره به مسئولیت سنگین بانک مرکزی گفت: یکی از تلاش‌های دولت این است که مؤسساتی را که فعالیت‌شان از نظر بانک مرکزی و دولت مجاز و قابل اعتماد نیست، به مردم اعلام کند و رسانه ها از جمله صدا و سیما باید دولت را در این عرصه یاری دهند رئیس قوه مجریه از رتبه بندی موسسات مالی و بانکها خبر داد و گفت: باید جلوی گسترش موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز را بگیریم که برای این منظور نیاز است شورای عالی امنیت ملی وارد عمل شود.

رئیس جمهور در همین خصوص اظهار داشت: باید مردم آگاه شوند و پول خود را در بانکهایی قرار دهند که دولت و بانک مرکزی آنها را تایید می کند.به گفته رئیس جمهور، دولت این کار را شروع کرده و مسئولیت ویژه‌ای را به بانک مرکزی داده است. روحانی بنگاه‌داری بانک‌ها را منشا فساد و ضد توسعه دانست و اظهارداشت :بانک، واسطه‌ای بین مردم و بخش اقتصادی جامعه است و منابع آن نیز منابع عمومی است و در این شرایط چون بانک اموال عمومی را در اختیار دارد ، باید تحت نظارت دقیق باشد .

ناجا همکار بانک مرکزی می‌شود

به گزارش شبکه خبری و اطلاع‌رسانی بانک و بیمه ایران (بینا)، یک هفته پس از اظهارنظرهای عالی‌ترین مقامات اقتصادی دولت و بانک مرکزی و البته دادستان کل کشور درباره پرونده پر رمز و راز موسسات غیرمجاز و حتی ادعای دبیر کل بانک مرکزی مبنی بر کلاهبرداری 300 لیزینگ فاقد مجوز از مردم ، سخنگوی نیروی انتظامی (ناجا) در واکنش به اظهارنظر دبیرکل بانک مرکزی مبنی صدور مجوز 5000 صندوق قرض‌الحسنه توسط نیروی انتظامی در سال‌های گذشته اظهار کرد:  درصورت درخواست، آمار صندوق‌های قرض‌الحسنه دراختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد. به گزارش نسیم، سردار سعید منتظرالمهدی تاکید کرد: سنگ بنای صندوق‌های قرض‌الحسنه تا سال ۸۳ با استعلام از پلیس انجام می‌گرفت و از این سال به بعد هیچ مجوزی صادر نشده است. به گزارش سرویس پیامکی خبرگزاری دولتی ایرنا، سخنگوی ناجا همچنین گفت: گردش مالی تمام صندوق‌های قرض‌الحسنه به اندازه یک موسسه اعتباری نیست و همکاری تنگاتنگ پلیس با بانک مرکزی ادامه می‌یابد. 

بانک مرکزی از اتهام تا دفاع

مقامات ارشد بانک مرکزی که تا پیش از این از منتقدان جدی فعالیت آزادانه موسسات غیرمجاز مالی و اعتباری بودند، در هفته‌های اخیر با موجی از انتقادها و اتهام‌ها مواجه هستند که شایبه طفره‌رفتن بانک مرکزی، کوتاهی ابهام‌برانگیز بانک مرکزی، ضعف نظارت این نهاد ارشد بازار پولی و ... دارد. حالا با مجوز شورای عالی امنیت ملی و همراهی کلامی مجلس و قوه قضاییه باید دید بانک مرکزی به بانک‌ها دستور خواهد داد تا حساب موسسات غیرمجاز را ببندند و همکاری خود را قطع کنند؟ 

هفته گذشته وقتی ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ، مدیران عامل بانک‌ها و موسسات مجاز را فراخواند آشکارا از همکاری بانک‌ها با موسسات غیرمجاز انتقاد کرد و تاکید کرد:یکی از مشکلاتی که لازم است مورد توجه قرار گیرد ارایه خدمات برخی از بانک های کشور به اینگونه موسسات است.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: ارائه خدمات به این گونه موسسات هیچ توجیهی ندارد .لذا می بایست هر چه سریعتر  این بانک ها در ارایه خدمات  به موسسات غیرمجاز تجدید نظر نمایند. ضمن آنکه بانکها لازم است در اسرع وقت لیستی از موسسات غیرمجازی که به آنها خدمات ارایه می کنند، به بانک مرکزی ارسال کنند.

نظرات

ناشناس

5 سال و 2 ماه و 24 روز پیش

این موسسات همه شون بد نیستند خیلی از این ها دارند توی این مملکت و برای مردم خدمت می کنند تسهیلات می دهند و مشکلات مردم رو حل می کنند در حالیکه بانک های تحت نظارت بانک مرکزی فقط به گردن کلفت ها وام میدهند و اختلاس هم میکنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 76

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 68

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 70

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 78

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 89

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 47

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 54

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 49

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 45

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 33

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 49

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 12

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 38

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 39

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 30

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 29

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 45

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 47

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 48

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 44