سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!

سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!

سه شنبه 2 بهمن 1397 ساعت 7:54

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

موج انصراف از دریافت وام مسکن این روزها به یک سونامی تبدیل شده است و بیشتر سپرده گذاران و افرادی که عزم جدی برای خرید خانه از طریق دریافت وام مسکن داشتند با اوج گرفتن قیمت‌ها از دریافت وام مسکن منصرف شده‌اند. بیشتر متقاضیان انصرافی، زوج‌های جوان بودند که مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار از طریق بانک مسکن برای دریافت وام اقدام کرده بودند.

اوضاع مسکن طی چند ماه اخیر شدیدا دستخوش تغییر شده و افزایش ناگهانی قیمتها به خصوص در شهر تهران شوک شدیدی به متقاضیان وام وارد کرد. بیشتر انصرافی‌ها از بخش وام صندوق یکم بوده‌اند اما وام مسکن صندوق یکم چه بوده که موجب شده انصراف‌ها اوج بگیرد؟

صندوق یکم چیست؟

علی مسعودی از کارگزاران وام بانکی در باره مشخصات این وام می‌گوید: این وام به صورت انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود و برای مناطق جغرافیایی و وضعیت مجرد یا متاهل بودن افراد مبلغ متفاوتی پرداخت می‌گردد که برای انفرادی و در تهران، ۸۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد تا ۶۰ میلیون و در منطقه‌های دیگر تا ۴۰ میلیون تعریف شده است.

وی افزود: برای زوجین نیز در تهران ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۱۲۰ میلیون و دیگر مناطق ۸۰میلیون تومان امکان دریافت وجود دارد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، میزان سود بازپرداخت وام مسکن یکم ۵/۹درصد و حداکثر زمان برای بازپرداخت آن ۱۲ سال است. مثلا برای فردی که وام ۸۰ میلیون تومانی دریافت کرده است ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط در نظر گرفته می‌شود و در مجموع ۵۴ میلیون سود برمی‌گرداند. همچنین سود وام ۱۶۰ میلیونی نیز ۱۲۸ میلیون تومان است و قسط‌های آن ۲ میلیون تومانی خواهد بود.

همراه داشتن یک ضامن معتبر با داشتن فیش حقوقی خاص و دارای درآمد ماهانه به صورت سه‌برابر مبلغ قسط از مهم‌‌ترین شرایط دریافت وام مسکن یکم است.

از جمله اولین اولویت‌ها برای شرایط دریافت وام مسکن یکم، این است که متقاضی تا به حال نه خانه‌ای خرید و فروش کرده باشد، نه از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده باشد و نه از مزایای دولتی مانند زمین و خانه‌های سازمانی بهره برده باشد که در این صورت فرم «ج» استعلام از وزارت راه و شهرسازی قرمز خواهد بود. اما در صورت استفاده‌نکردن از تسهیلات برای ملک خود می‌توانید از این وام استفاده کنید.

همچنین یکی از شرایط دریافت وام مسکن یکم، سن فرد متقاضی است. که باید ۱۸ سال را تمام کرده باشد و برای خود درآمد مستقلی داشته باشد.

۶۰ هزار نا امید!

در این میان مدیر عامل بانک مسکن روز گذشته خبر داد که ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم منصرف شده‌اند بطوریکه تنها طی ۱۰ ماه بیش از ده‌ها هزار نفر به دلیل افزایش قیمت‌های شدیدی که امسال اتفاق افتاد نتوانستند بیشتر از این صبر کنند و ترجیح دادند عطای وام را به لقایش ببخشند.

به نظر می‌رسد دلیل اصلی انصراف بالارفتن قیمت مسکن است. بیشتر متقاضیان باید برای خرید ملک حد اقل ۲۰۰ میلیون آورده داشته باشند اما به نظر می‌رسد بیشتر این متقاضیان چشم انتظار افزایش سطح تسهیلات بودند که به نظر می‌رسد این موضوع هم منتفی شده است چرا که رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن می‌گوید افزایش سقف تسهیلات مسکن در دستور کار قرار ندارد.

با این حال خبر هولناک تر این است که گویا منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم به اتمام هم رسیده است و کسانی که منصرف نشده‌اند و مایل به دریافت وام هستند، برای پرداخت تسهیلات جدید باید منتظر افزایش سقف منابع باشند، چرا که در غیر این صورت بانک مسکن تسهیلات را از محل وصول اقساط تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

در چنین وضعیت نگران کننده‌ای البته پیشنهادی برای افزایش منابع از محل صندوق توسعه ملی ارائه شده اما ظاهرا هنوز به نتیجه‌ نرسیده است و قطعا بدون کمک صندوق توسعه ملی آن گونه که مسئولان بانک مسکن می‌گویند امکان افزایش سقف تسهیلات امکان پذیر نیست.

بی خاصیت شدن وام مسکن برای خرید ملک موضوعی است که از چند ماه قبل جنبه عینی به خود گرفت که این امر ناشی از سبقت گرفتن قیمت‌ها از سطح تسهیلات بود. پس لرزه‌های این فروپاشی در بخش خرید اوراق تسه مسکن هم قابل ملاحظه بود بطوریکه در مقاطعی قیمت این برگه‌ها به خاطر نبود مشتری سقوط سرسام آوری را تجربه کرد.

بانک مسکن بی خاصیت می‌شود؟

حال ممکن است این سوال ایجاد شود که با شرایط پیش آمده، بانک مسکن چه وضعیتی پیدا می‌کند؟

ظاهرا مدیران این بانک بعد از وضع پیش آمده ترجیح داده‌اند به سمت ارائه وام به بخش باز آفرینی شهری یا بافت فرسوده برای ساخت و ساز بروند. در حال‌ حاضر در موضوع بازآفرینی شهری هدفگذاری کرده‌اند و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه رقمی در قالب وجوه اداره شده قرار داده شده است که تامین مالی آن توسط سازمان برنامه انجام شده است.

البته بخشی از کسانی که هنوز از دریافت وام نا امید نیستند چشم انتظار معجزه ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان باقی مانده‌ای هستند که از تتمه سپرده‌ها باقی مانده و ممکن است چند نفر را خانه دار کند.

فریب کاری برخی مالکان!

از سوی دیگر این روزها یک فریبکاری دیگری از سوی برخی مالکان مسکن صورت می‌گیرد که خود بر آشفتگی اوضاع می‌افزاید. ظاهرا ماجرا از این قرار است که در برخی سایت‌های مجازی خرید و فروش ملک به طور مثال، فردی که قیمت خانه اش متری ۱۰ میلیون تومان است و اصلا قصد فروش خانه را ندارد با توجه به رایگان بودن تبلیغات در این سایت، یک آگهی منتشر و قیمت خانه خود را متری ۱۶ میلیون تومان تعیین می‌کند.

این موضوع باعث می‌شود با توجه به اینکه مردم برای خرید ملک به اینترنت مراجعه می‌کنند دچار فریب شده و سرخورده شوند.

در کنار این نا امیدی‌ها البته اخبار امیدوار کننده‌ای از سوی وزارت راه و مسکن منتشر شده مبنی بر اینکه برنامه‌ریزی برای ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و کم درآمد جامعه در ۲۲ شهر جدید آغاز شده و برای ۴۰۰ هزار واحد مسکونی البته در شهرهای جدید هم برنامه ریزی شده است که مشخص نیست این موارد چه تاثیری در وضعیت مسکن در کشور داشته باشد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

قیمت فروش ارز مسافرتی اعلام شد

قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک های عامل آغاز می شود. گفتنی است.

از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد

طی مراسمی از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی « دیبا » رونمایی شد.

تسهیلات آنی بانک تجارت؛ بدون ضامن با سود و اقساط انتخابی

با سپرده‌گذاری در بانک تجارت می‌توانید در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به ضامن و با نرخ سود حداقلی وام بگیرید یا اینکه یکی از نزدیکان خود را برای دریافت وام به بانک معرفی کنید.

راهنمای دریافت تسهیلات سودمند بانک رفاه با سود 2 درصد

اگر به دنبال دریافت وام با نرخ سود حداقلی هستید، طرح سودمند بانک رفاه کارگران می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا ضمن دریافت سود سپرده، تا سقف 100 میلیون تومان وام بگیرید.

واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد

بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از ۴ دستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۹۸ انجام شود.

 • 17

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور ایران با اعتراف به اختلاف نظر واشگتن با اروپا درباره ایران گفت که کشورش به این دلیل از برجام خارج شده که بتواند فشارهایش علیه تهران را افزایش دهد.

 • 14

بورس بازی بلدید؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که آشنایی با بورس و فعالیت در آن نقش موثری در زندگی افراد دارد، گفت: متاسفانه همه افراد جامعه بورس و فرصت‌های آن را نمی‌شناسند.

 • 15

همتی: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند.

 • 16

رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین شامگاه جمعه با هیات تجاری ایالات متحده آمریکا که به منظور گفت و گوهای تجاری به این کشور سفر کرده است دیدار و گفت و گو کرد.

 • 15

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

 • 15

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید خود تسهیلاتی را برای صادرکنندگانی که ارز بیشتری را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

 • 15

قیمت نفت امروز ۶۵ دلار را رد کرد

قیمت نفت امروز از ۶۵ دلار گذشت اما با بروز نشانه هایی از کاهش تقاضا، از میان رشدش کاسته شد و به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

 • 15

بهای نفت به بالاترین حد خود در سال 2019 رسید

تهران - ایرنا - تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش عرضه نفت اوپک باعث شد تا بهای نفت خام برنت امروز جمعه 26 بهمن ( 15 فوریه ) به بالاترین حد خود در سال 2019 میلادی برسد.

 • 16

مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: مسئولان استانی باید با تدابیر داخلی نسبت به تنظیم بازار اقدام کنند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند.

 • 6

دادوستد ۴۵۹میلیارد سهم در بورس طی ۲۱۷ روز معاملاتی

تعداد ۴۵۹ میلیارد و ۶۵۷ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۱۷ روز معاملاتی به ارزش ۱۳۸۷ هزار و ۳۴۹ میلیارد میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار دادوستد شده است.

 • 16