سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!

سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!

سه شنبه 2 بهمن 1397 ساعت 7:54

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

موج انصراف از دریافت وام مسکن این روزها به یک سونامی تبدیل شده است و بیشتر سپرده گذاران و افرادی که عزم جدی برای خرید خانه از طریق دریافت وام مسکن داشتند با اوج گرفتن قیمت‌ها از دریافت وام مسکن منصرف شده‌اند. بیشتر متقاضیان انصرافی، زوج‌های جوان بودند که مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار از طریق بانک مسکن برای دریافت وام اقدام کرده بودند.

اوضاع مسکن طی چند ماه اخیر شدیدا دستخوش تغییر شده و افزایش ناگهانی قیمتها به خصوص در شهر تهران شوک شدیدی به متقاضیان وام وارد کرد. بیشتر انصرافی‌ها از بخش وام صندوق یکم بوده‌اند اما وام مسکن صندوق یکم چه بوده که موجب شده انصراف‌ها اوج بگیرد؟

صندوق یکم چیست؟

علی مسعودی از کارگزاران وام بانکی در باره مشخصات این وام می‌گوید: این وام به صورت انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود و برای مناطق جغرافیایی و وضعیت مجرد یا متاهل بودن افراد مبلغ متفاوتی پرداخت می‌گردد که برای انفرادی و در تهران، ۸۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد تا ۶۰ میلیون و در منطقه‌های دیگر تا ۴۰ میلیون تعریف شده است.

وی افزود: برای زوجین نیز در تهران ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۱۲۰ میلیون و دیگر مناطق ۸۰میلیون تومان امکان دریافت وجود دارد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، میزان سود بازپرداخت وام مسکن یکم ۵/۹درصد و حداکثر زمان برای بازپرداخت آن ۱۲ سال است. مثلا برای فردی که وام ۸۰ میلیون تومانی دریافت کرده است ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط در نظر گرفته می‌شود و در مجموع ۵۴ میلیون سود برمی‌گرداند. همچنین سود وام ۱۶۰ میلیونی نیز ۱۲۸ میلیون تومان است و قسط‌های آن ۲ میلیون تومانی خواهد بود.

همراه داشتن یک ضامن معتبر با داشتن فیش حقوقی خاص و دارای درآمد ماهانه به صورت سه‌برابر مبلغ قسط از مهم‌‌ترین شرایط دریافت وام مسکن یکم است.

از جمله اولین اولویت‌ها برای شرایط دریافت وام مسکن یکم، این است که متقاضی تا به حال نه خانه‌ای خرید و فروش کرده باشد، نه از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده باشد و نه از مزایای دولتی مانند زمین و خانه‌های سازمانی بهره برده باشد که در این صورت فرم «ج» استعلام از وزارت راه و شهرسازی قرمز خواهد بود. اما در صورت استفاده‌نکردن از تسهیلات برای ملک خود می‌توانید از این وام استفاده کنید.

همچنین یکی از شرایط دریافت وام مسکن یکم، سن فرد متقاضی است. که باید ۱۸ سال را تمام کرده باشد و برای خود درآمد مستقلی داشته باشد.

۶۰ هزار نا امید!

در این میان مدیر عامل بانک مسکن روز گذشته خبر داد که ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم منصرف شده‌اند بطوریکه تنها طی ۱۰ ماه بیش از ده‌ها هزار نفر به دلیل افزایش قیمت‌های شدیدی که امسال اتفاق افتاد نتوانستند بیشتر از این صبر کنند و ترجیح دادند عطای وام را به لقایش ببخشند.

به نظر می‌رسد دلیل اصلی انصراف بالارفتن قیمت مسکن است. بیشتر متقاضیان باید برای خرید ملک حد اقل ۲۰۰ میلیون آورده داشته باشند اما به نظر می‌رسد بیشتر این متقاضیان چشم انتظار افزایش سطح تسهیلات بودند که به نظر می‌رسد این موضوع هم منتفی شده است چرا که رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن می‌گوید افزایش سقف تسهیلات مسکن در دستور کار قرار ندارد.

با این حال خبر هولناک تر این است که گویا منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم به اتمام هم رسیده است و کسانی که منصرف نشده‌اند و مایل به دریافت وام هستند، برای پرداخت تسهیلات جدید باید منتظر افزایش سقف منابع باشند، چرا که در غیر این صورت بانک مسکن تسهیلات را از محل وصول اقساط تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

در چنین وضعیت نگران کننده‌ای البته پیشنهادی برای افزایش منابع از محل صندوق توسعه ملی ارائه شده اما ظاهرا هنوز به نتیجه‌ نرسیده است و قطعا بدون کمک صندوق توسعه ملی آن گونه که مسئولان بانک مسکن می‌گویند امکان افزایش سقف تسهیلات امکان پذیر نیست.

بی خاصیت شدن وام مسکن برای خرید ملک موضوعی است که از چند ماه قبل جنبه عینی به خود گرفت که این امر ناشی از سبقت گرفتن قیمت‌ها از سطح تسهیلات بود. پس لرزه‌های این فروپاشی در بخش خرید اوراق تسه مسکن هم قابل ملاحظه بود بطوریکه در مقاطعی قیمت این برگه‌ها به خاطر نبود مشتری سقوط سرسام آوری را تجربه کرد.

بانک مسکن بی خاصیت می‌شود؟

حال ممکن است این سوال ایجاد شود که با شرایط پیش آمده، بانک مسکن چه وضعیتی پیدا می‌کند؟

ظاهرا مدیران این بانک بعد از وضع پیش آمده ترجیح داده‌اند به سمت ارائه وام به بخش باز آفرینی شهری یا بافت فرسوده برای ساخت و ساز بروند. در حال‌ حاضر در موضوع بازآفرینی شهری هدفگذاری کرده‌اند و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه رقمی در قالب وجوه اداره شده قرار داده شده است که تامین مالی آن توسط سازمان برنامه انجام شده است.

البته بخشی از کسانی که هنوز از دریافت وام نا امید نیستند چشم انتظار معجزه ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان باقی مانده‌ای هستند که از تتمه سپرده‌ها باقی مانده و ممکن است چند نفر را خانه دار کند.

فریب کاری برخی مالکان!

از سوی دیگر این روزها یک فریبکاری دیگری از سوی برخی مالکان مسکن صورت می‌گیرد که خود بر آشفتگی اوضاع می‌افزاید. ظاهرا ماجرا از این قرار است که در برخی سایت‌های مجازی خرید و فروش ملک به طور مثال، فردی که قیمت خانه اش متری ۱۰ میلیون تومان است و اصلا قصد فروش خانه را ندارد با توجه به رایگان بودن تبلیغات در این سایت، یک آگهی منتشر و قیمت خانه خود را متری ۱۶ میلیون تومان تعیین می‌کند.

این موضوع باعث می‌شود با توجه به اینکه مردم برای خرید ملک به اینترنت مراجعه می‌کنند دچار فریب شده و سرخورده شوند.

در کنار این نا امیدی‌ها البته اخبار امیدوار کننده‌ای از سوی وزارت راه و مسکن منتشر شده مبنی بر اینکه برنامه‌ریزی برای ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و کم درآمد جامعه در ۲۲ شهر جدید آغاز شده و برای ۴۰۰ هزار واحد مسکونی البته در شهرهای جدید هم برنامه ریزی شده است که مشخص نیست این موارد چه تاثیری در وضعیت مسکن در کشور داشته باشد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال ...

 • 4

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود ۳۰ سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان و امارات امروز (یک‌شنبه) اعلام کردند که سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

 • 10

تسویه کامل سود سهام عدالت همه مشمولان تا چند روز دیگر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:‌ پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت طی روزهای جاری خاتمه می یابد.

 • 15

کمک مالی عربستان و امارات به سودان با وجود مخالفت انقلابیون

خبرگزاری رسمی عربستان از بسته کمک مالی این کشور و امارات به سودان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد.

 • 11

تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار، محقق کننده شعار سال است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار می تواند بخش مهمی از محدودیت های تولید را کاهش دهد و مسیر دستیابی به شعار سال را تسهیل کند.

 • 6

افزایش نرخ تورم ژاپن

هر چند تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه مارس افزایش یافت اما کماکان نسبت به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله دارد.

 • 19

زور دلالان از دلار هم بیشتر است

افزایش قیمت برخی اقلام اساسی در کشور که تولید آنها کمترین ارتباط را با قیمت ارز دارد مساله‌ای است که درماه‌های گذشته باعث ایجاد سختی‌هایی در تامین معاش مردم شده است؛ امری که به نظر می‌رسد برای بررسی آن باید به عملکرد دستگاه‌های داخلی پرداخته شود.

 • 15

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 15

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 15

چگونه دوبی از فرایند نرخ گذاری دلار تهران حذف می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند بازار متشکل ارزی به تدریج نرخ گذاری دلار تهران را از دوبی به داخل کشور منتقل می‌کند.

 • 18

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.

 • 19

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.

 • 22

اهدا۲۰هزاربسته آموزشی بهداشتی به سیل زدگان لرستان توسط بانک آینده

تهران- بانک آینده با همکاری جمعیت هلال احمر ۲۰هزار بسته کمک آموزشی و بهداشتی به دانش ‌آموزان سیل‌ زده لرستان اهدا کرد .

 • 24

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت

تهران- ایرنا- نیروهای نظامی حفتر بدون برخورداری از پشتیبانی مالی واقتصادی روز به روز رو به ضعف خواهند گذاشت و این واقعیت وابستگی حفتر به پشتیبانی وکمک های خارجی بویژه عربستان را نشان می دهد.

 • 20

بازار متشکل ارزی چیست؟ چه نفعی برای صرافی‌ها دارد؟

بازار متشکل ارزی به اعتقاد کارشناسان می‌تواند منجر به سامان یافتن بازار ارز کشور شود. دکتر مجید شاکری، تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با مهر درباره نحوه کار این بازار توضیح داده است.

 • 18

کاهش شدید ارزش پول سوئد

ارزش کرون در طی هفت سال اخیر در برابر دلار تقریبا نصف شده است.

 • 19

کاهش شدید ارزش پول سوئد

ارزش کرون در طی هفت سال اخیر در برابر دلار تقریبا نصف شده است.

 • 16