سایه روشن های بودجه 98

سایه روشن های بودجه 98

ایرنا- تهران- رسانه های داخلی در گزارش های امروز خود با بررسی زوایای مختلف لایحه بودجه 98 ، دیدگاه های کارشناسان در این خصوص را بازتاب داده و به نقد و بررسی نقاط قوت و ضعف این لایحه پرداختند.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 9:10

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش گروه نشریات خبری؛ پس از آنکه رئیس جمهوری با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده را تشریح و سپس آن را به علی لاریجانی رییس مجلس تقدیم کرد، مسئولان و کارشناسان اقتصادی، بررسی آن را از زوایای مختلف آغاز کردند و برخی پیشنهادها، گمانه ‌زنی‌ها و گاه انتقادهایی را نسبت به بودجه 98 ابراز داشتند.
بررسی امروز (17 دیماه) روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که برخی روزنامه های منتسب به طیف اصلاح طلب، سمت گیری لایحه بودجه 98 را با توجه به شرایط تحریمی و مقتضیات زمانی قابل قبول دانستند و از اهتمام نمایندگان مجلس برای در پیش گرفتن مسیری ملی در تصمیم ‌گیری‌ها و پرهیز از مسائل و مجادلات منطقه‌ای در چارچوب بودجه خبر دادند.
رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز مدعی نبود شفافیت لازم در بودجه برخی نهادها شده و کاهش بودجه های عمرانی، طرح تحول سلامت و انرژی اتمی را مورد نقد قرار دادند. واکنش به سخنان اخیر «حسام الدین آشنا» مشاور رئیس جمهوری نیز از دیگر موضوعاتی است که این رسانه ها به آن پرداخته اند.

رسانه های اصلاح طلب
...............................
** بودجه 98 بودجه‌ای متناسب با شرایط تحریم و رکود
«محمد قلی یوسفی» عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با روزنامه ابتکار در واکنش به گفته های مخالفان و منتقدان لایحه بودجه سال 98 گفت: با وجود تورم، رکود و تحریم‌ها، هنر بودجه 98 حفظ شرایط موجود است و همچنان که نباید انتظارات را افزایش داد، حتی در این شرایط هم نمی‌توان مردم را نیز ناامید کرد... بودجه 98 بودجه‌ای متناسب با شرایط سخت و در زمان تورم و رکود و تحریم است و نمی‌توان از آن انتظار معجزه داشت... نباید انتظار داشت بودجه 98 بتواند مشکلات 40 ساله کشور را حل کند بلکه بودجه باید برنامه یک ساله برای حفظ شرایط موجود باشد، که در آن تلاش شده است فشار اقتصادی که متوجه مردم در شرایط تحریم و رکود است با مولفه‌هایی نظیر افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزد جبران شود.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: «محمدرضا تابش» نماینده اردکان یزد در مجلس در مورد ویژگی های لایحه بودجه 98 گفت که سمت گیری لایحه بودجه با توجه به شرایط تحریمی و مقتضیات زمانی که در آن قرار گرفته ایم قابل قبول است، یعنی دولت بودجه ای اضطراری تدوین کرده است. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در این بودجه اضطراری، به معیشت و امنیت غذایی مردم، خنثی سازی تحریم ها که منافع ملی حفظ شود و نسبت به حفظ اشتغال موجود توجه شده است چرا که فرصت های شغلی زیادی با توجه به اینکه زنجیره تولید و تامین مواد دچار اختلال شده از دست می رود.

«کامران دادخواه» استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه نورث‌ ایسترن آمریکا در گفت و گوی تفصیلی با خبرگزاری ایلنا گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر تحریم‌ها وجود دارند، روشی که دولت پیش گرفته کار درستی است. یعنی بودجه را در دو سطح تنظیم کند. البته من نمی‌دانم که این دو سطح چگونه برآورد شده‌اند. در چنین مواردی با استفاده از دانش اقتصادسنجی باید برآوردی از امکانات مالی دولت کرد.

**اهتمام مجلس در بررسی بودجه 98
روزنامه ایران در یادداشتی به قلم «بهروز نعمتی» می نویسد: امسال در مجلس به شکلی گسترده اهتمام نمایندگان برای پرهیز از مسائل و مجادلات منطقه‌ای در چارچوب بودجه و در پیش گرفتن مسیری ملی در تصمیم‌گیری‌ها دیده می‌شود. با این فضا می‌توان برای بودجه‌ای با کمترین میزان بخشی‌نگری خوشبین بود. خوشبینی بیشتر اینجاست که در مجلس اهتمامی هم برای حل مشکلاتی که تا قبل از این در محدوده‌های منطقه‌ای مطرح می‌شدند، در گستره ملی دیده می‌شود.

روزنامه ایران در مطلبی دیگر درباره تغییرات بودجه نوشت: مجلس در حالی مهیای بررسی بودجه 98 می‌شود که یک کلیدواژه جدید در فضای سیاسی و اقتصادی کشور در این رابطه مطرح شده؛ بودجه ملی. بودجه‌ای که دیگر در آن خبری از گروکشی‌های منطقه‌ای، بخشی‌نگری و امثال آن نیست. آیا بودجه 98 نهایتاً دارای این شاخصه خواهد بود؟ همه چیز بستگی به این دارد که مجلسی‌ها چقدر بخواهند در چکش‌کاری لایحه دولت از بخشی‌نگری عبور کنند.

** کمپین «بودجه ملی»
در بخشی از گزارش روزنامه ایران درباره کمپین «بودجه ملی» می خوانیم: در روزهای اخیر به دنبال دعوت جمعی از صاحبنظران کشور از نمایندگان مجلس برای پرهیز از بخشی نگری در بررسی لایحه بودجه 98، کمپین «بودجه ملی» پویشی غیرسیاسی به همت جمعی از نخبگان توسعه‌گرا برپا است که تاکنون شمار قابل توجهی از نمایندگان کنونی و ادوار مجلس، چهره‌های دانشگاهی، صاحبنظران اقتصادی و نیز فعالان سیاسی از جناح‌ها و احزاب مختلف اصلاح طلب، اعتدالگرا و اصولگرا به آن پیوسته‌اند... ابوالفضل سروش، نماینده تهران که به این کمپین پیوسته، در صفحه اینستاگرام خود نوشته: «بر این باورم که بخشی‌نگری و سهم‌خواهی منطقه‌ای به بودجه سالانه مانعی عظیم بر سر مسیر کلان‌نگری و گام‌های ملی است، بخشی‌نگری ضعف مستمر نظام بودجه نویسی کشور است که متأسفانه هر سال نسبت به سال قبل عمق و وسعت بیشتری به خود می‌گیرد.

** مجلسی‌ها به دنبال اعمال تغییراتی در بودجه
به نوشته روزنامه ایران، هر چند رئیس جمهوری پیشتر از مجلس خواسته بود تا در لایحه بودجه دخل و تصرف زیادی انجام ندهد اما سرازیر شدن بیش از 4 هزار پیشنهاد به این لایحه نشان از این دارد که مجلسی‌ها به دنبال تغییراتی در آن هستند. این تغییرات چیست و نمایندگان بیشتر در چه جاهایی این تغییرات را لازم می‌بینند؟ آن طورکه «مهدی فرشادان» عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی می‌گوید، مهم‌ ترین تغییری که نمایندگان در پی آن هستند ناظر به اعتبارات حمایتی بودجه از اقشار کم درآمد می ‌شود.

**پیشنهادها برای جلوگیری از کسری بودجه
روزنامه شرق در گزارشی با اشاره به کسری بودجه به دلیل کمبود منابع و تحریم‌ها به نقل از «وحید شقاقی» کارشناس اقتصادی می نویسد: ما دستگاه‌های موازی زیادی در کشور داریم که برای این فعالیت‌های موازی، بودجه دریافت می‌کنند. دستگاه‌های بسیار زیادی داریم که کارآمدی خاصی نداشته‌‌اند و بسیاری از این دستگاه‌ها هستند که بودجه می‌گیرند اما پاسخگو هم نیستند و همه اینها به عدم‌شفافیت و بزرگ ‌ترشدن دولت منجر می‌شود.

در گزارشی از روزنامه آرمان می خوانیم: در ایران، به دلیل نفوذ سیاسی دولت بر بانک مرکزی و عدم تفکیک این دو حوزه، دولت‌ها همواره با فشار بر بانک مرکزی ‌خواسته‌های خود را دنبال کرده‌اند. مهم‌ترین فشار دولت بر بانک مرکزی زمانی ایجاد می‌شود که بحث کسری بودجه به میان می‌آید. در سال‌های گذشته بودجه دولت‌ها به طور مستمر دچار کسری بوده و در دوره‌های مختلف، دولت کسری بودجه را از منابع بانک مرکزی یا فروش اجباری ارز ناشی از صادرات نفت به بانک مرکزی جبران کرده و مدیریت ترازنامه را برای این بانک مشکل ساخته است؛ بنابراین، رفتار بودجه‌ای دولت نیز از طریق اثرگذاری بر حجم و اجزای ترازنامه بانک مرکزی، استقلال مالی این بانک را عملا محدود کرده است.

** انتقاد از سخنان مشاور رئیس‌جمهوری
تارنمای فرارو در مطلبی با عنوان 'جنجال بودجه‌ای' در انتقاد از سخنان اخیر حسام الدین آشنا درباره پشت پرده بودجه برخی نهاد‌ها مبنی بر اینکه 'پشت هر ردیف بودجه یک قبیله و یک پدر و مادر قرار دارد.' نوشت: اظهار نظر آشنا در یک جمع دانشجویی درباره لایحه بودجه با واکنش تند نمایندگان مجلس روبه رو شده است. یکی از مهمترین واکنش‌ها متعلق به غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است....تاجگردون در اینستاگرام خود نوشت: «هر رئیس جمهور گویا باید یک مشایی داشته باشد. مشاور محترم رئیس جمهور بعد از شش سال از دوره رئیس جمهور، با دادن آدرس غلط به جامعه فرار به جلو می‌کنید. بودجه را دولت می‌دهد. شش سال هم آقای روحانی بودجه را به مجلس داد. هر آنچه که بخواهد می‌تواند در لایحه انجام دهد.»

**توجه دولت به رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی در بودجه 98
پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز نوشت: باتوجه به لایحه بودجه سال 98 به نظر می‌رسد دولت برای رفع مشکلات 2 صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری برنامه‌هایی دارد و به وسیله تزریق بودجه قابل توجه در این حوزه تلاش می‌کند با پرداخت بدهی‌ها وضعیت را کمی به سمت سکون بکشاند. این کار در ادامه‌ اشاره‌ حسن روحانی به وضعیت این صندوق‌ها ارزیابی شده که در صحن مجلس شورای اسلامی در مورد چالش‌های این صندوق‌ها موضوعاتی را بیان کرده بود.

رسانه های اصولگرا
.................................
** عدم شفافیت درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه
روزنامه کیهان به نقل از « محمدرضا پورابراهیمی» رئیس ‌کمیسیون اقتصادی مجلس نوشت: حدود یک سوم از کل بودجه در قالب بودجه عمومی می‌آید و بقیه در حوزه عملکرد بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و مجموعه‌های دیگر هستند که نتیجه عملکرد آنها در سرفصل درآمدی می‌آید و هیچ وقت اجرای آن در ساختار بودجه بررسی نمی‌شود... یکی از ‌اشکالات اساسی بررسی بودجه‌های سنواتی، وارد نشدن جدی مجلس به ریز اقلام درآمدی و هزینه مجموعه شرکت‌ها و بانک‌های دولتی است. شفاف نبودن درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی اشکال اساسی بودجه است.

'بودجه‌ هایی که مردم نشنیده ‌اند' عنوان مطلبی در تارنمای خبرگزاری تسنیم در انتقاد از تخصیص اعتبار 6700 میلیارد تومانی برای 2 شرکت دولتی وزارت راه است که در بخشی از آن می خوانیم: دولت در لایحه بودجه 98 اعتبارات کلانی را برای شرکت‌های دولتی وزارت راه و شهرسازی از جمله شرکت فرودگاه‌ها در نظر گرفته است. در این راستا 3 هزار و 286 میلیارد تومان اعتبار برای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) را داده است...در حالی زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی هر ساله اعتبارات کلانی را دریافت می‌کنند که هیچکدام از آنها برخلاف شعارهای تکراری شفاف‌سازی، هیچ اقدامی در رابطه با نحوه هزینه‌کرد این اعتبارات انجام نداده و به هیچ مرجعی نیز پاسخگو نیستند.

**هدفمندی یارانه ها و بودجه 98
در سرمقاله روزنامه رسالت به قلم «محمدکاظم انبارلویی» با عنوان 'مصیبت عظمی در لایحه بودجه 98' آمده است: یکی از چالش‌‌های اصلی دولت یازدهم و دوازدهم موضوع پرداخت یارانه‌ها براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده، هست و خواهد بود...رئیس دولت و زعمای اقتصادی کنونی از قانون هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یک انحراف در برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی و بودجه‌ریزی در تخصیص منابع و مصارف کشور سخن گفته‌اند و اوایل کار از مردم خواستند کسانی که نیاز به یارانه ندارند، انصراف بدهند.
(تارنمای مشرق نیوز نیز این یادداشت را منتشر کرده است.)

**واکنش به سخنان اخیر حسام الدین آشنا درباره بودجه
در بخشی از گزارش کیهان در این باره می خوانیم: «احمد امیرآبادی فراهانی» نماینده قم و عضو هیات ‌رئیسه مجلس در توییتی نسبت به اظهارات حسام‌الدین آشنا، رئیس‌ مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، واکنش نشان داد و نوشت که جناب آشنا که طرفدار شفافیت بودجه هستند، بفرمایند چه مقدار بودجه گرفته‌اند و چگونه خرج کرده‌اند و دولت شما در دنیا چند نفر را با زبان فارسی آشنا کرده است؛ ولی خوبه بدانید جامعه المصطفی که همیشه کمتر از آن چیزی که تصویب می‌شود تخصیص می‌دهید 300 هزار نفر را با زبان فارسی آشنا کرده است!

**بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری درخصوص بودجه
به گزارش روزنامه وطن امروز، معاون اول رئیس‌ جمهوری با ارسال بخشنامه ‌ای برای همه وزارتخانه ‌ها و سازمان‌های دولتی، یادآور شده در اجرای ماده 32 آیین‌نامه داخلی هیات دولت و به منظور حفظ انسجام و هماهنگی در مراحل تصویب لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در مجلس، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی موظفند از لایحه یادشده دفاع کنند. اسحاق جهانگیری در عین حال از سازمان برنامه و بودجه کشور نیز خواسته است هرگونه تخلف از مفاد این بخشنامه را با هماهنگی معاونت امور مجلس رئیس‌جمهور، به معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کند. در ادامه این ابلاغیه تاکید شده است: هیچ یک از مقامات و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مجاز به طرح پیشنهاد تغییر در تبصره‌ها، بندها و جداول یا موافقت با پیشنهادهای مغایر با مفاد لایحه یادشده در جلسات کمیسیون‌ها و جلسات علنی مجلس شورای اسلامی نیستند.

**سهم بودجه ای بخش های عمرانی، درمانی و انرژی اتمی
وطن امروز در مطلبی به نقل از «اصغر سلیمی» نماینده مجلس دهم درباره کاهش بودجه 98 وزارت بهداشت و درمان نوشت: کاهش بودجه وزارت بهداشت و درمان در سال 98 به هیچ‌وجه ممکن و منطقی نیست، زیرا هم‌اکنون بسیاری از بیماران با مشکلات اساسی در حوزه بهداشت و درمان مواجه هستند چه رسد به اینکه در بودجه پیش رو اعتبارات نیز با کاهش روبه‌رو شود...اجرای فراگیر و جامع طرح تحول سلامت نیازمند تزریق بودجه مکفی است، بنابراین با کاهش بودجه وزارت بهداشت و درمان در سال 98 به‌طور حتم طرح تحول سلامت با شکست مواجه خواهد شد که این موضوع نمی‌تواند خبر مناسبی برای بیماران در سال 98 تلقی شود.

روزنامه سیاست روز در گزارشی با تیتر 'برنامه و بودجه حرف رئیس‌جمهور را نمی‌خواند' نوشت: آنچه از بررسی جزئیات لایحه بودجه 98 بر می‌آید؛ حکایت از آن دارد که دولت برای سال آتی در حوزه ریلی 13 هزار و 989 میلیارد و 516 میلیون ریال پیشنهاد داده است و این در حالی است که در بودجه سال 97 اعتبارات عمرانی شرکت راه‌‌آهن یک‌هزار و 582 میلیارد و 300 میلیون تومان بوده است و مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد که بودجه ریلی در سال‌جاری حدود 13 درصد کاهش داشته است‌ .این کاهش در شرایطی رخ داده است که با توجه به تورم 18 درصدی که بانک مرکزی اعلام کرد (نه آن تورم40 درصدی که کارشناسان اقتصادی اعلام می‌کنند)، انتظار می‌رفت که این رقم حداقل با نرخ تورم تعدیل شده و دست‌کم‌ 33.4 درصد بیش از رقم پیشنهاد شده باشد...با بروز این اتفاق امسال هم نظیر سال‌های قبل دولت بودجه عمرانی را فدای بودجه جاری کرده است و نمی‌توان انتظار معجزه‌ای را در این‌باره داشت.

مشرق نیوز در در مطلبی با عنوان 'خرج سنگین جنازه برجام روی دست بودجه 98 ' درباره تخصیص بودجه سازمان انرژی اتمی می نویسد: در پیوست چهار لایحه بودجه 98 که به اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی اختصاص دارد، در بودجه سازمان انرژی اتمی ایران، نزدیک به 3.5 میلیارد تومان برای راهبری اقدامات داخلی و خارجی برجام پیش بینی شده است ...در شرایطی که از برجام جز یک پیکر بی جان (که در عمل فقط ایران به آن متعهد باقی مانده) روی دست دولت و ملت نیست، باید از سازمان انرژی اتمی این سوال را پرسید که ' راهبری' کدام اقدامات داخلی و خارجی درباره برجام نیاز به 3.5 میلیارد تومان بودجه دارد.

*گروه نشریات خبری
**پژوهشم**9054**1181

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4