سایه ترامپ بر همه بازارها

سایه ترامپ بر همه بازارها

پاتی دام سی ان بی سی در هفته‌های اخیر یعنی از زمان شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که با اقدام ترامپ رخ داد، هشدارهای نهادهای بین‌المللی و تحلیلگر درباره اثرات این تنش‌ها بیشتر شده و اقتصاددان‌ها معتقدند طی ماه‌های آینده شرایط اقتصاد آمریکا نگران‌کننده‌تر خواهد شد. در تازه‌ترین گزارش وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته میلادی آمده بود تنها ۷۵ هزار فرصت شغلی در اقتصاد آمریکا ایجاد شده است که بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. این در حالی است که بازار کار آمریکا در دو سال اخیر وضعیت بسیار خوبی داشته و نسبت به شوک‌ها مقاوم بوده است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 15:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سایه ترامپ بر همه بازارها

گزارش وزارت کار آمریکا نشانه‌ای جدید از اثرات زیانبار تنش‌های تجاری بر اقتصادی آمریکاست و کارشناسان معتقدند در ماه‌های آینده بر شدت ضعف‌ها افزوده می‌شود. این به آن معناست که اکنون نشانه‌های کافی وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا را وادار به واکنش کند. بانک مرکزی آمریکا که وظیفه‌اش حفظ ثبات در اقتصاد و مهار تورم است در سه سال اخیر بارها نرخ‌های بهره را بالا برده اما از ابتدای سال جاری میلادی برنامه افزایش نرخ‌ها متوقف شده، زیرا مقامات این نهاد با توجه به شرایط اقتصاد آمریکا و جهان به این نتیجه رسیدند که افزایش نرخ‌ها زیان‌هایی برای اقتصاد آمریکا خواهد داشت. و نیز با توجه به پایین باقی ماندن نرخ تورم لازم نیست، نرخ‌ها بالا برده شود.

پس از انتشار گزارش وزارت کار آمریکا، شاخص‌های مالی در بورس این کشور ابتدا کاهش یافتند زیرا نگرانی‌هایی درباره افق اقتصاد این کشور پدید آمد اما اندکی بعد رشد شاخص‌ها از سر گرفته شد. زیرا سرمایه ‌گذاران به این نتیجه رسیدند که بانک مرکزی در واکنش به این گزارش و گزارش‌های مشابه، نرخ‌های بهره را پایین خواهد آورد. در نتیجه بازده اوراق دو ساله خزانه و بازده اوراق ۱۰ ساله که بر وام مسکن و دیگر وام‌ها اثر می‌گذارد کاهش یافت.

در روزهای اخیر دیدگاه غالب در بازارهای مختلف این بوده که بانک مرکزی آمریکا در حال آماده کردن خود برای کاستن از نرخ‌های بهره است و اگر تنش‌های شدت‌یافته تجاری ادامه یابد و نشانه‌های جدید از ضعف در اقتصاد نمایان شود، کاهش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک انجام خواهد شد. در حال حاضر نرخ‌های بهره پایه در آمریکا در محدوده ۲۵/ ۲ درصد تا ۵/ ۲ درصد قرار دارد و بانک مرکزی قصد داشت در سال جاری این نرخ را به بالاتر از ۳ درصد برساند. اما اقدامات ترامپ علیه چین و ضعف کلی اقتصاد جهان برنامه افزایش نرخ‌های بهره را متوقف کرده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران و تحلیلگران معتقدند در ماه آینده میلادی، ماه سپتامبر و ماه دسامبر نرخ‌های بهره در آمریکا پایین آورده خواهد شد. هفته آینده در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نشست کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می‌شود. احتمال کاهش نرخ‌های بهره در این نشست بسیار کم است. اما احتمال کاهش نرخ‌ها در نشست پایان ماه آینده ۹۵ درصد قلمداد می‌شود.

تحلیلگران معتقدند سخنان جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا پس از نشست هفته آینده بازارها را برای کاهش نرخ‌ها آماده خواهد کرد. البته از پیش تاثیر احتمال کاهش نرخ‌های بهره بر بازارها گذاشته شده است. سرمایه‌گذاران معتقدند در حال حاضر نرخ رشد اقتصاد آمریکا در پایین‌ترین میزان دو سال اخیر قرار دارد و با توجه به آنکه اثرات تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین هنوز به‌طور کامل مشاهده نشده می‌توان انتظار داشت در فصول آینده نرخ رشد باز هم کاهش پیدا کند؛ به ویژه تاثیر تعرفه‌های اعمال شده از سوی ترامپ علیه کالاهای صادراتی چین، بر بخش تولید کارخانه‌ای شدیدتر خواهد شد.

در واقع سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ دیدگاه‌ها درباره افق اقتصاد و سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا را تغییر داده و سبب احتیاط شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان در آمریکا، چین و جهان شده است. نتیجه طبیعی این احتیاط، کاهش استخدام‌ها، سرمایه‌گذاری و مصرف است و از آنجا که همواره اقدام بعدی ترامپ غیر قابل پیش‌بینی است این احتیاط‌ها بیشتر است. برای مثال اقدام ترامپ در قبال مکزیک نمونه‌ای از فضای پرتنش تجاری و اقتصادی در آمریکاست. ترامپ تهدید کرده بود، اگر دولت مکزیک اقدامی برای کاهش یا توقف مهاجرت مکزیکی‌ها به آمریکا انجام ندهد، بر تمامی کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا تعرفه ۵ درصد اعمال کند و به تدریج تعرفه‌ها را بالا ببرد.

این تهدید غیرمنتظره به کاهش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در بورس‌های بزرگ منجر شد، زیرا مکزیک شریک تجاری بزرگ آمریکاست و بسیاری از کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا ساخت کارخانه‌های خارجی است که در مکزیک فعالیت می‌کنند. با آنکه هفته پیش مذاکرات تجاری مکزیک و آمریکا آغاز شد و فعلا تعرفه‌ای بر کالاهای صادراتی مکزیک اعمال نشده اما الگوی رفتاری ترامپ سبب هراس سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان و نیز ضعف اقتصاد شده است. در نتیجه بانک مرکزی دیر یا زود مجبور است تغییر موضع داده و سیاست‌های انبساطی اتخاذ کند. در حال حاضر نوعی سردرگمی بر بازار حاکم است به این معنا که از یکسو داده‌های اقتصادی نشان می‌دهند شرایط در حال بدتر شدن است و سرمایه‌گذاران نگران اثرات بزرگ‌تر تعرفه‌ها بر اقتصاد هستند و از سوی دیگر بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده آماده است در صورت لزوم واکنش نشان می‌دهد.

در نظرسنجی خبرگزاری رویترز بیش از یک‌چهارم اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کردند در دو سال آینده رکود در اقتصاد آمریکا رخ خواهد داد. تعداد اقتصاددان‌های بدبین که معتقدند در چهار فصل آینده اقتصاد آمریکا دچار رکود می‌شود افزایش یافته است. در نظرسنجی از ۱۲۰ اقتصاددان آنها اعلام کردند رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه کنونی ۲ درصد است. در سه ماه نخست امسال این رقم ۲/ ۳‌درصد بود. در نظرسنجی ماه پیش آنها رشد اقتصاد در سه ماه دوم را ۵/ ۲ درصد پیش‌بینی کرده بودند. همچنین آنها معتقدند در سه ماه پایانی سال آینده نرخ رشد به ۸/ ۱ درصد کاهش خواهد یافت.

بانک مرکزی آمریکا تا چند ماه پیش توجهی به تاثیرات جنگ تجاری بر اقتصاد این کشور نداشت. اما در نشست اخیر کمیته سیاست‌گذاری این نهاد به این نکته اشاره شد که اعمال تعرفه از سوی چین و آمریکا بر کالاهای صادراتی طرف مقابل موضوعی است که واکنش بانک مرکزی را به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر عوامل متعددی وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا را به کاستن از نرخ‌های بهره وادار خواهد کرد.

سرمایه‌گذاران در بورس آمریکا انتظار دارند، بانک مرکزی سریع‌تر عمل کند. بانک مرکزی آمریکا بر مبنای داده‌های اقتصادی درباره سیاست‌های پولی تصمیم‌گیری می‌کند و اکثر اعضای کمیته سیاست‌گذاری این نهاد معتقدند باید به بررسی شرایط ادامه داد تا اگر لازم بود اقدامی انجام شود. بنابراین این باور وجود دارد که به تدریج همزمان با آشکار شدن نشانه‌های منفی بیشتر، تغییراتی در سیاست‌های پولی بانک مرکزی مشاهده می‌شود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 271

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 95

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 99

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 88

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 117

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 114

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 115

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 94

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 95

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 109

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 104

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 89

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 117

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 130

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 96

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 123

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 109

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 116

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 87

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 116