سایه ترامپ بر همه بازارها

سایه ترامپ بر همه بازارها

پاتی دام سی ان بی سی در هفته‌های اخیر یعنی از زمان شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که با اقدام ترامپ رخ داد، هشدارهای نهادهای بین‌المللی و تحلیلگر درباره اثرات این تنش‌ها بیشتر شده و اقتصاددان‌ها معتقدند طی ماه‌های آینده شرایط اقتصاد آمریکا نگران‌کننده‌تر خواهد شد. در تازه‌ترین گزارش وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته میلادی آمده بود تنها ۷۵ هزار فرصت شغلی در اقتصاد آمریکا ایجاد شده است که بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. این در حالی است که بازار کار آمریکا در دو سال اخیر وضعیت بسیار خوبی داشته و نسبت به شوک‌ها مقاوم بوده است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 15:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سایه ترامپ بر همه بازارها

گزارش وزارت کار آمریکا نشانه‌ای جدید از اثرات زیانبار تنش‌های تجاری بر اقتصادی آمریکاست و کارشناسان معتقدند در ماه‌های آینده بر شدت ضعف‌ها افزوده می‌شود. این به آن معناست که اکنون نشانه‌های کافی وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا را وادار به واکنش کند. بانک مرکزی آمریکا که وظیفه‌اش حفظ ثبات در اقتصاد و مهار تورم است در سه سال اخیر بارها نرخ‌های بهره را بالا برده اما از ابتدای سال جاری میلادی برنامه افزایش نرخ‌ها متوقف شده، زیرا مقامات این نهاد با توجه به شرایط اقتصاد آمریکا و جهان به این نتیجه رسیدند که افزایش نرخ‌ها زیان‌هایی برای اقتصاد آمریکا خواهد داشت. و نیز با توجه به پایین باقی ماندن نرخ تورم لازم نیست، نرخ‌ها بالا برده شود.

پس از انتشار گزارش وزارت کار آمریکا، شاخص‌های مالی در بورس این کشور ابتدا کاهش یافتند زیرا نگرانی‌هایی درباره افق اقتصاد این کشور پدید آمد اما اندکی بعد رشد شاخص‌ها از سر گرفته شد. زیرا سرمایه ‌گذاران به این نتیجه رسیدند که بانک مرکزی در واکنش به این گزارش و گزارش‌های مشابه، نرخ‌های بهره را پایین خواهد آورد. در نتیجه بازده اوراق دو ساله خزانه و بازده اوراق ۱۰ ساله که بر وام مسکن و دیگر وام‌ها اثر می‌گذارد کاهش یافت.

در روزهای اخیر دیدگاه غالب در بازارهای مختلف این بوده که بانک مرکزی آمریکا در حال آماده کردن خود برای کاستن از نرخ‌های بهره است و اگر تنش‌های شدت‌یافته تجاری ادامه یابد و نشانه‌های جدید از ضعف در اقتصاد نمایان شود، کاهش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک انجام خواهد شد. در حال حاضر نرخ‌های بهره پایه در آمریکا در محدوده ۲۵/ ۲ درصد تا ۵/ ۲ درصد قرار دارد و بانک مرکزی قصد داشت در سال جاری این نرخ را به بالاتر از ۳ درصد برساند. اما اقدامات ترامپ علیه چین و ضعف کلی اقتصاد جهان برنامه افزایش نرخ‌های بهره را متوقف کرده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران و تحلیلگران معتقدند در ماه آینده میلادی، ماه سپتامبر و ماه دسامبر نرخ‌های بهره در آمریکا پایین آورده خواهد شد. هفته آینده در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نشست کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می‌شود. احتمال کاهش نرخ‌های بهره در این نشست بسیار کم است. اما احتمال کاهش نرخ‌ها در نشست پایان ماه آینده ۹۵ درصد قلمداد می‌شود.

تحلیلگران معتقدند سخنان جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا پس از نشست هفته آینده بازارها را برای کاهش نرخ‌ها آماده خواهد کرد. البته از پیش تاثیر احتمال کاهش نرخ‌های بهره بر بازارها گذاشته شده است. سرمایه‌گذاران معتقدند در حال حاضر نرخ رشد اقتصاد آمریکا در پایین‌ترین میزان دو سال اخیر قرار دارد و با توجه به آنکه اثرات تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین هنوز به‌طور کامل مشاهده نشده می‌توان انتظار داشت در فصول آینده نرخ رشد باز هم کاهش پیدا کند؛ به ویژه تاثیر تعرفه‌های اعمال شده از سوی ترامپ علیه کالاهای صادراتی چین، بر بخش تولید کارخانه‌ای شدیدتر خواهد شد.

در واقع سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ دیدگاه‌ها درباره افق اقتصاد و سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا را تغییر داده و سبب احتیاط شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان در آمریکا، چین و جهان شده است. نتیجه طبیعی این احتیاط، کاهش استخدام‌ها، سرمایه‌گذاری و مصرف است و از آنجا که همواره اقدام بعدی ترامپ غیر قابل پیش‌بینی است این احتیاط‌ها بیشتر است. برای مثال اقدام ترامپ در قبال مکزیک نمونه‌ای از فضای پرتنش تجاری و اقتصادی در آمریکاست. ترامپ تهدید کرده بود، اگر دولت مکزیک اقدامی برای کاهش یا توقف مهاجرت مکزیکی‌ها به آمریکا انجام ندهد، بر تمامی کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا تعرفه ۵ درصد اعمال کند و به تدریج تعرفه‌ها را بالا ببرد.

این تهدید غیرمنتظره به کاهش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در بورس‌های بزرگ منجر شد، زیرا مکزیک شریک تجاری بزرگ آمریکاست و بسیاری از کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا ساخت کارخانه‌های خارجی است که در مکزیک فعالیت می‌کنند. با آنکه هفته پیش مذاکرات تجاری مکزیک و آمریکا آغاز شد و فعلا تعرفه‌ای بر کالاهای صادراتی مکزیک اعمال نشده اما الگوی رفتاری ترامپ سبب هراس سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان و نیز ضعف اقتصاد شده است. در نتیجه بانک مرکزی دیر یا زود مجبور است تغییر موضع داده و سیاست‌های انبساطی اتخاذ کند. در حال حاضر نوعی سردرگمی بر بازار حاکم است به این معنا که از یکسو داده‌های اقتصادی نشان می‌دهند شرایط در حال بدتر شدن است و سرمایه‌گذاران نگران اثرات بزرگ‌تر تعرفه‌ها بر اقتصاد هستند و از سوی دیگر بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده آماده است در صورت لزوم واکنش نشان می‌دهد.

در نظرسنجی خبرگزاری رویترز بیش از یک‌چهارم اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کردند در دو سال آینده رکود در اقتصاد آمریکا رخ خواهد داد. تعداد اقتصاددان‌های بدبین که معتقدند در چهار فصل آینده اقتصاد آمریکا دچار رکود می‌شود افزایش یافته است. در نظرسنجی از ۱۲۰ اقتصاددان آنها اعلام کردند رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه کنونی ۲ درصد است. در سه ماه نخست امسال این رقم ۲/ ۳‌درصد بود. در نظرسنجی ماه پیش آنها رشد اقتصاد در سه ماه دوم را ۵/ ۲ درصد پیش‌بینی کرده بودند. همچنین آنها معتقدند در سه ماه پایانی سال آینده نرخ رشد به ۸/ ۱ درصد کاهش خواهد یافت.

بانک مرکزی آمریکا تا چند ماه پیش توجهی به تاثیرات جنگ تجاری بر اقتصاد این کشور نداشت. اما در نشست اخیر کمیته سیاست‌گذاری این نهاد به این نکته اشاره شد که اعمال تعرفه از سوی چین و آمریکا بر کالاهای صادراتی طرف مقابل موضوعی است که واکنش بانک مرکزی را به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر عوامل متعددی وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا را به کاستن از نرخ‌های بهره وادار خواهد کرد.

سرمایه‌گذاران در بورس آمریکا انتظار دارند، بانک مرکزی سریع‌تر عمل کند. بانک مرکزی آمریکا بر مبنای داده‌های اقتصادی درباره سیاست‌های پولی تصمیم‌گیری می‌کند و اکثر اعضای کمیته سیاست‌گذاری این نهاد معتقدند باید به بررسی شرایط ادامه داد تا اگر لازم بود اقدامی انجام شود. بنابراین این باور وجود دارد که به تدریج همزمان با آشکار شدن نشانه‌های منفی بیشتر، تغییراتی در سیاست‌های پولی بانک مرکزی مشاهده می‌شود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 15

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 16

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 20

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 14

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 27

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 26

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 25

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 24

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 24

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 31

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 24

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 25

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 24

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 29

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 26

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب استان خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه فتاحی عضو هیئت‌مدیره و هیئت همراه از مدیریت شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی و شعب مرکزی بیرجند، شعب جمهوری و باجه شهید رجائی بازدید کرد.

 • 30