زوایای مهندسی اطلاع‌رسانی در بانکداری نوین

امیر صفری، دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی بانک‌ها

زوایای مهندسی اطلاع‌رسانی در بانکداری نوین

بینا:زوایای مهندسی اطلاع‌رسانی در بانکداری نوین هم‌پای رشد بانکداری نوین در ایران با رشد فزاینده بانکداری نوین در دنیا از یک سو و میزان آشنایی آحاد جامعه از پیشرفت‌های بانکداری نوین محل تردید است.

 همین امر ایجاب می‌کند تا باز‌شناسی فرهنگ اطلاع‌رسانی و عملکرد نظام بانکی در این عرصه مورد توجه قرار گیرد.

یک نکته به خوبی قابل دریافت و فهم می‌باشد و آن اینکه بسیاری از مخاطبان شبکه بانکی هنوز با بخش زیادی از خدمات نوین بانک‌ها آشنایی کامل ندارند و این حتی برای مشتریان وفادار و دائمی بانک‌ها هم مصداق دارد.

بر اساس بررسی‌های میدانی و قرائن و شواهد شاید یکی از دلایل این نقیصه جزیره‌ای عمل کردن واحدهای مختلف در بانک‌هاست. متاسفانه امور مختلف در یک بانک ممکن است از عملکرد یکدیگر چندان اطلاعی نداشته باشند.

محور قرار دادن روابط عمومی در کلیه فعالیت‌های بانکی و استفاده از پتانسیل و قابلیت‌های نهفته در آن می‌تواند این معضل را حل کند. در واقع برای مدیریت ارتباط هر بانک با سایر مجموعه‌ها روابط عمومی می‌تواند نقش نخ تسبیح و هماهنگ‌کنندگی را ایفا کند.

در کنار بسیاری از موانع و مشکلات یکی از مزیت‌های بانکداری نوین در ایران برخورداری از نیروی انسانی خلاق و توانمند است. استفاده از توان این افراد و فراهم کردن بستر رشد و پیشرفت آن‌ها می‌تواند منجر به پویایی سیستم بانکی شود.

زوایای مهندسی اطلاع‌رسانی در بانکداری نوین کارشکافی و بررسی دقیق وضعیت فعلی اطلاع‌رسانی از خدمات و گستره پوشش بانکداری نوین در ایران تنها معطوف به یک بانک خاص نیست بلکه برای نیل به این هدف نیاز است تا بانک‌ها در تعاملی مطلوب با یکدیگر و اصل قرار دادن هم افزایی در این زمینه از رهیافت‌های علمی ‌‌نهایت بهره‌برداری را داشته باشند.

خوشبختانه هم‌اینک بسیاری از مدیران و یا کار‌شناسان روابط عمومی بانک‌ها با توجه به توانمندی‌های خود در بسیاری از تشکل‌ها و شورا‌ها عضویت و نقش موثری دارند که باید این ظرفیت نیز مورد عنایت ویژه قرار گیرد.

بانکداری نوین به‌رغم همه محدودیت و تنگناهایی که کشور با آن رو به رو بوده است؛ دستاوردهای مطلوبی داشته و در پرتو همراهی و مشارکت شبکه بانکی امکان ارتقا و افزایش آن نیز وجود دارد تا از این رهگذر برخی التهابات و فراز و نشیب‌های نظام بانکی کاسته شود.

بی‌شک مدیران هر بانک انتظار دارند ما به ازای سرمایه‌گذاری در امر تقویت زیر ساخت‌های بانکداری نوین؛ منافع چشمگیری عاید بانک متبوع آن‌ها شده و لازمه این مساله توجه بیشتر به اطلاع‌رسانی مبتنی بر یافته‌های علمی است.

هر خدمتی که از سوی بانک در عرصه بانکداری نوین ارایه می‌شود اگر با استقبال مشتریان مواجه نشود؛ هزینه‌های زیادی برای بانک ایجاد کرده و حتی می‌تواند به انفعال و نگرانی دست‌اندرکاران در توجیه پرداختن به بانکداری نوین منجر شود.

از آنجا که اشاعه فرهنگ استفاده از بانکداری نوین علاوه بر ایجاد مزیت و منافع برای بانک‌ها در مجموع عواید مطلوبی برای کل اقتصاد کشور و نظم بخشیدن به روابط اقتصادی در جامعه دارد؛ از رسانه ملی نیز انتظار می‌رود در ارایه و معرفی آثار مثبت رویکرد مردم به استفاده فراگیر تنها دیدگاه سوداگرانه را مد نظر نداشته باشد و در این زمینه بیش از پیش به یاری شبکه بانکی کشور بشتابد.

استخراج بسته‌های آموزشی مناسب و عام‌فهم از خدمات متنوع بانکداری نوین و انعکاس آن‌ها در رسانه‌های مختلف با رعایت جذابیت برای مخاطب از زوایای اطلاع‌رسانی است که تقریبا مغفول مانده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 34

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 39

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 40

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 27

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 24

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 25

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 22

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 23

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 24

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 23

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 11

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 25

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 26

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 20

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 39

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 33

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 25

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 28

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 23

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 10