زائران اربعین نگرانی بابت ارز نداشته باشند

زائران اربعین نگرانی بابت ارز نداشته باشند

حسن مونسان گفت: تاکنون هیچ دستورالعملی درباره تخصیص ارز اربعین از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی ارائه نشده است ولی به محض ابلاغ ، شبکه بانکی امادگی لازم برای تخصیص ارز لازم را دارد و در این باره زائران اربعین نگرانی نداشته باشند .

یکشنبه 10 شهریور 1398 ساعت 18:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

حسن مونسان دبیرشورای هماهنگی بانک های استان خراسان رضوی همزمان با روز بانکداری اسلامی با حضور در موسسه فرهنگی قدس، از قسمت های مختلف این مجموعه از جمله  تحریریه قدس آنلاین بازدید کرد.در ادامه نیز با وی به گفتگو پرداخته ایم که حاصل آن را می خوانید:

* چه تعداد بانک و موسسه مالی در خراسان رضوی وجود دارد فعالیت دارند؟

**ضمن گرامی داشت هفته بانکداری خدمت همه افراد فعال در این عرصه که در شرایط فعلی جهادگرانه خدمات بانکی را به مردم ارائه می کنند، در استان خراسان رضوی۳۸بانک و موسسه مالی و اعتباری از طریق  ۱۲۱۵شعبه ،۶۲۲باجه بانکی ،  ۱۲۳۳۶پرسنل، ۳۷۲۲دستگاه خودپرداز و ۳۱۲۷۰۸دستگاه پایانه های فروشگاهی و پایگاه های شهاب ملی یا به عبارتی پایگاه های تمام الکترونیکی به ارائه خدمات می پردازند. منابع بانک های عضو شورای هماهنگی استان نیز تا پایان تیرماه ۹۰۰هزار میلیارد ریال است که طبق قانون تنها ۸۰درصد از انها قابل مصرف است و ۲۰ درصد دیگر نزد بانک مرکزی بلوکه است . از میزان منابع قابل مصرف در شبکه بانکی استان تاکنون ۵۷۰هزار میلیارد ریال آن مصرف شده است، همچنین ۶۸درصد از منابع بانک های عضو شورای هماهنگی بانک ها در استان خراسان رضوی مصرف می شود که البته عدد ۵۰درصدی که در این باره از سوی مسئولان مطرح شده است به دلیل این است که برخی از بانک ها عضو شورای هماهنگی بانک ها نیستند و آماری از نحوه چگونگی مصرف منابع آنها در اختیار شورای هماهنگی بانک های استان نیست و باعث مغایرت در این زمینه شده است.

*برای ارز اربعین چه تدابیری از سوی شبکه بانکی در نظر گرفته شده است؟

**تاکنون هیچ دستورالعملی درباره ارز اربعین از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی  ارائه نشده است ولی  به محض ابلاغ ، شبکه بانکی امادگی لازم برای تخصیص ارز لازم را دارد و در این باره زائران اربعین نگرانی نداشته باشند . در هرصورت زائران مطمئن باشند اتفاقات ناگواری که سال قبل در باره دریافت ارز که در تلاطم بازار ارزی کشور صورت گرفت و دستورالعمل آن با ضرب العجل و به سرعت نوشته شد، رخ نخواهد داد.از همین جا به  زائران اربعین اطمینان می دهم که امسال بدون تردید اگر قرار باشد ارزی تخصیص پیدا کند سازوکار مناسب و خوبی برای اجرای ان در نظرگرفته خواهد شد تا زائران بدون هیچ دغدغه ای ارز مورد نیاز خود را برای سفر اربعین تهیه کنند.

*از ابتدای سال چه میزان تسهیلات پرداخت شده است؟

**از ابتدای سال تاکنون ۱۱۱هزار میلیارد ریال تسهیلات در شبکه بانکی استان پرداخت شده است که ۳۳۶۰۰میلیارد ریال آن تسهیلات جدید بوده است و شورای هماهنگی  بانک های استان در جهت تحقق رونق تولید در نظر دارد تا پایان سال در حدود ۱۵۰هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید پرداخت کند. همچنین سال گذشته شبکه بانکی استان   ۳۳۱هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است که  ۸۲هزار میلیارد ریال آن  تسهیلات جدید بوده است، از طرفی نسبت تسهیلات پرداخت شده در ۴ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به طور میانگین  ۵۸ درصد رشد داشته است که در بخش کشاورزی۸۹درصد، در بخش صنعت و معدن ۵۹درصد ، در بخش مسکن و ساختمان ۳درصد ، خدمات و گردشگری ۴۷درصد و در بخش قرض الحسنه ۵۱درصد می باشد. از طرفی اگر زیرساخت های تولید و چشم انداز آن در استان فراهم شود شبکه بانکی آمادگی کامل برای حمایت از انها رادارد و در سال جاری تلاش خواهیم کرد که نسبت مصارف به منابع در استان را به ۷۳درصد ارتقاء دهیم.

*در راستای تحقق مثلث توسعه اقتصادی بانک ها چه اقداماتی را انجام داده اند

**نقش بانک ها در تحقق توسعه مثلث اقتصادی و اقتصاد مقاومتی کلیدی و انکار ناپذیر است و مجموعه بانکداری استان آمادگی هرگونه همکاری در جهت اجرای این طرح استاندار را دارد که دراین راستا تکالیفی نیز برعهده شبکه بانکی استان گذاشته شده تا این رسالت سنگین و راهبردی را در جهت  رونق اقتصادی و حداقل تثبیت و رشد اشتغال در جامعه تحقق ببخشند و حتی بانک های رسالت، پست بانک و صنعت و معدن ،معین اقتصادی برخی از مناطقی از استان را برعهده گرفته اند.

*معوقات بانکی استان چه میزان است

**معوقات بانکی یکی از عوامل بازدارنده توسعه اقتصادی محسوب می شوند، زیرا منابعی که از این طریق منجمد می شوند و در چرخه بانکداری قرار نمی گیرند نه تنها شبکه بانکی بلکه  اقتصاد کشور را در بعد کلان دچار اسیب می کنند . در چهار ماهه ابتدایی سال جاری حدود ۴۰هزار میلیارد ریال معوقات بانکی در استان خراسان رضوی رخ داده است که متاسفانه حجم آن بسیار زیاد بوده و باید تدبیری در این باره اندیشیده شود. از طرفی بخش عظیمی از این معوقات بانکی مربوط به بخش تولید و بنگاه های اقتصادی  است و بخش های کشاورزی، گردشگری و ساختمان در رتبه های بعدی قرار دارند.  

*اموال مازاد بانک های استان چه میزان است؟

**در راستای ماده ۱۶ و ۱۷رفع موانع تولید بانک ها مکلف شدند که اموال مازاد و تملیکی خودشان را در یک بازه زمانی مشخص واگذار کنند که بانک های استان بعد از ابلاغ آیین نامه این موضوع از سوی بانک مرکزی، اقدامات لازم را انجام دادند و در استان نیز ایین نامه ای از سال گذشته در این زمینه تهیه شده است تا روند واگذاری ها با شتاب بیشتری صورت بگیرد که در ۴ماهه اول سال گذشته ۴۰مورد از اموال مازاد بانک ها واگذار شد که این امار در ۴ماهه ابتدایی سال جاری ۵۰مورد بوده است . از طرفی کل اموال مسکونی ، تجاری ، خدماتی،صنعتی، کشاورزی که در تملک بانک ها قرار دارند که به دلیل نبود یک سیستم مشخص و هماهنگ، به صورت دستی از بانک ها جمع آوری شده اند  ۳۸۷۸مورد می باشد که از این تعداد تنها ۱۳۰مورد از آنها مربوط به واحد های تولیدی است که این واحدها نیز با سرعت بسیار زیاد در حال واگذاری هستند .

*برای وام ازدواج چند ضامن لازم است

**برای دریافت وام قرض الحسنه ازدواج تنها یک ضامن کافی است و طبق تبصره ۱۶قانون بودجه کشور داشتن یک ضامن معتبر برای دریافت وام ازدواج کفایت می کند و در این تبصره اشاره به اینکه این ضامن کارمند، کاسب ،تاجر و یا دارای شغل دیگری باشد اشاره نشده است ،بلکه تنها معتبر بودن فرد بیان گردیده است به این معنی که این فرد در صورت عدم پرداخت اقساط توسط وام گیرنده توانایی پرداخت اقساط را داشته باشد و بانک ها طبق قانون مکلف و موظف به اجرای قانون هستند و نباید در این باره سلیقه ای عمل کنند زیرا این گونه سلیقه ای عمل کردن قابل تعقیب و پیگیری است.

*تاریخ مشخصی برای اجرای طرح رمز یک بار مصرف تعیین شده است؟

**علی رغم اینکه بانک مرکزی در نظر داشت این طرح را از سال گذشته اجرایی کند اما به دلیل اینکه برخی از بانک ها نتوانستند زیرساخت های لازم این طرح را فراهم کنند اجرای ان با تاخیر مواجه شد و تاکنون نیز زمان دقیقی برای اجرای این طرح از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی اعلام نشده است.   

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 3

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 4

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 3

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 2

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 9

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 3

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 7

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 2

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 6

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 7

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 7

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال ۹۹

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال جاری در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط،ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه اعطایی ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی منتشر شد.

 • 6

حمایت ۲۴۰ میلیاردی بانک کشاورزی از مجتمع تولید خوراک دام و طیور

یکی از بزرگترین مجتمع های تولید خوراک دام وطیور جنوب‌غربی کشور با حمایت و مشارکت۲۴۰ میلیاردریالی بانک کشاورزی  در زمینی به مساحت۴هکتار و باظرفیت۱۰هزارتن خشکاندن و بوجاری محصولات بناشده است

 • 7

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 22

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 24

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 23

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 6

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 23

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 14

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 11