روند ترخیص کالاها از گمرک جدی‌تر شد/ یک پیشنهاد برای بانک مرکزی

روند ترخیص کالاها از گمرک جدی‌تر شد/ یک پیشنهاد برای بانک مرکزی

نایب رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران معتقد است بانک مرکزی می‌تواند با اجازه ترخیص همه کالاهای موجود در امکان گمرکی و تعهد تخصیص ارز تا ۳ ماه آینده، فشار را از روی خود بردارد.

سه شنبه 8 مهر 1399 ساعت 17:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، پس از بازدید معاون اول رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی از وضعیت موجود کالاها در گمرک شهید رجایی، تصمیماتی اتخاذ شد که می تواند منجر به رونق تولید و کسب و کار کشور شود. در همین باره نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ما از مدت ها پیش در کمیسیون واردات اتاق ایران پیشنهادات مختلفی درباره ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک ارائه دادیم که هم دولت نسبت به اموری که باید انجام دهد آگاه باشد و هم اینکه بانک مرکزی هم هجمه های وارد شده بر خود را بردارد که خوشبختانه به نتیجه رسید.

محمدرضا فاروقی در گفتگو با ایبِنا افزود: در حال حاضر کالاهای موجود در اماکن گمرکی ۳.۵ میلیون تن در بخش کالاهای اساسی و همین میزان هم در بخش کالاهای غیراساسی یا غیرکانتینری است که برخی کالاها ثبت سفارش شده اند و تمام مراحل را گذرانده اند و تنها مشکل تخصیص ارز دارند.

وی گفت: با توجه به بازدید معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی از گمرکات شهید رجایی و مطلع شدن از وضعیت کالاهای موجود در اماکن گمرکی مقرر شد کالاهای اساسی که مشکل اسناد تجاری و تشریفات گمرکی ندارند از گمرک ترخیص شوند و بانک مرکزی متعهد شود تا ظرف ۳ ماه آینده ارز مورد نظر واردکنندگان تامین شود. ما این موضوع را به فال نیک می گیریم چرا که می تواند مشوق خوبی برای واردکنندگان و فعالان اقتصادی باشد، اما نکته مهم این است که اگر بانک مرکزی این تصمیم را به صورت بخشنامه مکتوب ابلاغ کند حکم دستوری و لازم الاجرایی بیشتری خواهد گرفت و می تواند اعتماد واردکنندگان را نیز جلب کند.

نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به اینکه  شورای عالی امنیت ملی برای تسریع در تامین اقلام مورد نیاز کشور مصوبه‌ای ابلاغ کرد که بر اساس آن به گمرک اجازه داده می‌شود نسبت به ترخیص درصدی از کالاهای قرار گرفته در صف تامین ارز در اولویت ۱ و ۲ گروه کالایی موجود در گمرک و ... اقدام کند؛ تاکید کرد: بانک مرکزی اما در تیرماه امسال بخشنامه‌ای به بانک ها ابلاغ کرد که اجرای این مصوبه را با مشکل مواجه می‌کند. 

فاروقی با تاکید براینکه بانک مرکزی باید جدول زمان بندی مشخصی برای تخصیص ارز تهیه کند، تصریح کرد: بانک مرکزی برای اینکه فشار بسیاری را بر خود متحمل نشود می تواند علاوه بر ترخیص درصدی کالاهای اساسی و تعهد پرداخت ارز، کالاهای غیراساسی موجود در اماکن گمرکی را هم در این چارچوب قرار دهد؛ چرا که ۸۵ درصد این کالاها مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای هستند که مورد نیاز تولیدکنندگان کشور است و به روند رونق تولید در کشور کمک می کند.

به گفته وی، بانک مرکزی باید یک تصمیم اساسی و مشخص برای ترخیص کالاها درنظر بگیرد تا ماه های آینده دوباره با این مشکلات کنونی مواجه نباشد و واردکنندگان نیز دغدغه تامین ارز را نداشته باشند. لازم به ذکر است هرچند پیش از این مشکل واردکنندگان تامین ارز بود، اما در حال حاضر، تخصیص ارز واردات در گروه‌های کالایی مختلف به موضوع داغ این روزها تبدیل شده است. 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیر

رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور، از تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و ارسال فرم تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم تا ۱۵ تیر ۱۴۰۰ خبر داد.

 • 1

حمایت بانک سپه از تولیدکنندگان و اقشار آسیب‌پذیر

بانک سپه همزمان با اجرای پروژه ملی ادغام، طی سه سال اخیر نقش محوری در حمایت از واحدهای تولیدی، اقشار آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر، رونق تولید و ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور ایفا کرد.

 • 7

حمایت بانک توسعه تعاون از اشتغال‌زایی در استان خوزستان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: برای بررسی مشکلات اشتغال در استان خوزستان آماده همکاری با دستگاه‌های استانی هستیم.

 • 7

بدون ضامن هم می‌توانید وام بگیرید

با خدمات جدید بانک مهر ایران، برای دریافت تسهیلات نیازی به ضامن ندارید.

 • 9

افت ۲ هزار واحدی بورس آخرین روز کاری هفته

بورس تهران با افت ۲ هزار واحدی شاخص کل، معاملات هفتگی خود را به پایان رساند.

 • 6

تسهیل ایفای تعهدات ارزی

رئیس کمیته اقدام ارزی، از تسهیل ایفای تعهدات ارزی در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد.

 • 4

سقف تراکنش‌های بانک مسکن افزایش یافت

بانک مسکن اعلام کرد که سقف مجموع انتقال وجوه( با مبدا حساب) بانک مسکن با بهره‌گیری از رمز یک بار مصرف تا ۱۰۰ میلیون تومان(یک میلیارد ریال) افزایش یافته است.

 • 4

واریز ۷۶ هزار میلیارد ریال سهم آورده متقاضیان مسکن ملی

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تاکنون بیش از ۷۶ هزار میلیارد ریال از سهم آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شده است، گفت: نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد ریال از این منابع مردم به پروژه‌ها اختصاص یافته است.

 • 3

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با اولویت زنان سرپرست خانوار

عضو هیات مدیره بانک مسکن از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار خبر داد.

 • 5

رشد ۱۱۳ درصدی اوراق بدهی دولتی در سال ۹۹

بر اساس آمار، عرضه اوراق بدهی دولتی به عنوان یکی از راهکارهای جذب منابع و مدیریت نقدینگی در سال گذشته افزایش یافته و عرضه سایر اوراق مالی اسلامی با نوسان همراه بوده است.

 • 2

رشد ۱۱۳ درصدی انتشار اوراق بدهی دولتی در سال ۹۹

بر اساس آمار، عرضه اوراق بدهی دولتی به عنوان یکی از راهکارهای جذب منابع و مدیریت نقدینگی در سال گذشته افزایش یافته و عرضه سایر اوراق مالی اسلامی با نوسان همراه بوده است.

 • 2

حمایت بانک کشاورزی از پرورش گل

نگاه ویژه و حمایت از پرورش گل ، به مثابه یکی از روش های افزایش درآمد های غیر نفتی و رونق اقتصادی کشور، همواره در دستور کار بانک کشاورزی قرار دارد.

 • 3

بازگشت۸۰۰ طرح راکد به چرخه تولید باحمایت بانک کشاورزی

با استفاده از حمایت‌های مالی و تمهیدات بانک کشاورزی، حدود ۸۰۰ طرح راکد و بلاتکلیف به ارزش بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۹ به چرخه تسهیلات و تولید بازگشته است.

 • 3

اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کارگران نمونه استان‌های کشور

بانک رفاه کارگران در سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها " و با هدف تکریم و تجلیل از اقشار مختلف جامعه کارگری کشور، به کارگران نمونه استان‌های کشور تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌کند.

 • 8

رفت و برگشت شاخص بورس

شاخص کل بورس پس از افت ۴۴ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی قرار گرفت.

 • 6

افزایش قیمت سکه و دلار در بازار

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ شاهد افزایش قیمت سکه و دلار در بازار بودیم.

 • 8

حذف تدریجی پول کاغذی در مبادلات/ دوران اسکناس به پایان می‌رسد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به کمرنگ شدن نقش پول کاغذی در برخی کشورهای جهان، معتقد است: رمزارزها چرخه نابودی پول کاغذی را تسریع می‌کنند.

 • 7

تعبیر «حباب» برای بورس اشتباه است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زمانی که در مورد بورس و قیمت دارایی‌ها صحبت می‌شود در مورد متغیر اسمی صحبت می‌شود، در نتیجه مقایسه یک متغیر اسمی با متغیر واقعی بسیار مقایسه نادرستی است.

 • 6

پیش‌بینی رشد اقتصادی بیش از دو درصد در سال ۱۴۰۰

رئیس اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مساله دولت بعدی مسائل اقتصادی است، اظهار کرد: براساس پیش‌بینی بانک جهانی نیز، امسال رشد اقتصادی ایران بالاتر از دو درصد خواهد بود.

 • 3

نرخ رسمی۲۱ ارز افزایش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۱ ارز کاهش و ۱۶ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ ۹ ارز هم بدون تغییر باقی ماند.

 • 7