روند ترخیص کالاها از گمرک جدی‌تر شد/ یک پیشنهاد برای بانک مرکزی

روند ترخیص کالاها از گمرک جدی‌تر شد/ یک پیشنهاد برای بانک مرکزی

نایب رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران معتقد است بانک مرکزی می‌تواند با اجازه ترخیص همه کالاهای موجود در امکان گمرکی و تعهد تخصیص ارز تا ۳ ماه آینده، فشار را از روی خود بردارد.

سه شنبه 8 مهر 1399 ساعت 17:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، پس از بازدید معاون اول رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی از وضعیت موجود کالاها در گمرک شهید رجایی، تصمیماتی اتخاذ شد که می تواند منجر به رونق تولید و کسب و کار کشور شود. در همین باره نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ما از مدت ها پیش در کمیسیون واردات اتاق ایران پیشنهادات مختلفی درباره ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک ارائه دادیم که هم دولت نسبت به اموری که باید انجام دهد آگاه باشد و هم اینکه بانک مرکزی هم هجمه های وارد شده بر خود را بردارد که خوشبختانه به نتیجه رسید.

محمدرضا فاروقی در گفتگو با ایبِنا افزود: در حال حاضر کالاهای موجود در اماکن گمرکی ۳.۵ میلیون تن در بخش کالاهای اساسی و همین میزان هم در بخش کالاهای غیراساسی یا غیرکانتینری است که برخی کالاها ثبت سفارش شده اند و تمام مراحل را گذرانده اند و تنها مشکل تخصیص ارز دارند.

وی گفت: با توجه به بازدید معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی از گمرکات شهید رجایی و مطلع شدن از وضعیت کالاهای موجود در اماکن گمرکی مقرر شد کالاهای اساسی که مشکل اسناد تجاری و تشریفات گمرکی ندارند از گمرک ترخیص شوند و بانک مرکزی متعهد شود تا ظرف ۳ ماه آینده ارز مورد نظر واردکنندگان تامین شود. ما این موضوع را به فال نیک می گیریم چرا که می تواند مشوق خوبی برای واردکنندگان و فعالان اقتصادی باشد، اما نکته مهم این است که اگر بانک مرکزی این تصمیم را به صورت بخشنامه مکتوب ابلاغ کند حکم دستوری و لازم الاجرایی بیشتری خواهد گرفت و می تواند اعتماد واردکنندگان را نیز جلب کند.

نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به اینکه  شورای عالی امنیت ملی برای تسریع در تامین اقلام مورد نیاز کشور مصوبه‌ای ابلاغ کرد که بر اساس آن به گمرک اجازه داده می‌شود نسبت به ترخیص درصدی از کالاهای قرار گرفته در صف تامین ارز در اولویت ۱ و ۲ گروه کالایی موجود در گمرک و ... اقدام کند؛ تاکید کرد: بانک مرکزی اما در تیرماه امسال بخشنامه‌ای به بانک ها ابلاغ کرد که اجرای این مصوبه را با مشکل مواجه می‌کند. 

فاروقی با تاکید براینکه بانک مرکزی باید جدول زمان بندی مشخصی برای تخصیص ارز تهیه کند، تصریح کرد: بانک مرکزی برای اینکه فشار بسیاری را بر خود متحمل نشود می تواند علاوه بر ترخیص درصدی کالاهای اساسی و تعهد پرداخت ارز، کالاهای غیراساسی موجود در اماکن گمرکی را هم در این چارچوب قرار دهد؛ چرا که ۸۵ درصد این کالاها مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای هستند که مورد نیاز تولیدکنندگان کشور است و به روند رونق تولید در کشور کمک می کند.

به گفته وی، بانک مرکزی باید یک تصمیم اساسی و مشخص برای ترخیص کالاها درنظر بگیرد تا ماه های آینده دوباره با این مشکلات کنونی مواجه نباشد و واردکنندگان نیز دغدغه تامین ارز را نداشته باشند. لازم به ذکر است هرچند پیش از این مشکل واردکنندگان تامین ارز بود، اما در حال حاضر، تخصیص ارز واردات در گروه‌های کالایی مختلف به موضوع داغ این روزها تبدیل شده است. 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 129

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 137

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 122

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 129

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 42

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 43

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 40

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 25

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 38

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 34

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 17

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 29

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 29

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 31

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 33

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 30

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 30

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 41