رشد ٤٠ درصدی سپرده‌ها در پست بانک ایران

رشد ٤٠ درصدی سپرده‌ها در پست بانک ایران

مدیرعامل پست بانک ایران اعلام کرد که این بانک نه تنها در ٩ ماهه امسال اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته، بلکه سپرده‌های کل آن ٤٠ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 7:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، بهزاد شیری بعدازظهر امروز (یکشنبه) و در نشستی خبری که به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد تاسیس این بانک برگزار شد، اظهار داشت: ٢١ درصد سهم پست بانک در اختیار افراد حقیقی و حقوقی در بورس، ٢٥ درصد در اختیار سهامداران عدالت و ٥٤ درصد نیز متعلق به دولت است.

وی به زیان انباشته این بانک طی سالیان گذشته اشاره کرد و افزود: برنامه ای عملیاتی، هدفمند و منظم را برای کاهش این زیان دنبال کردیم و با توجه به شرایط رکود و تحریم، سپرده های کل در ٩ ماهه امسال حدود ٤٠ درصد رشد داشته و این در حالی است که این رشد برای هیچ بانک دیگری بیش از ٢٢ درصد نبوده است.

مدیرعامل پست بانک ادامه داد: متناسب با این رقم، نسبت مصارف و تسهیلات پست بانک رشدی ٢٣ درصدی داشته است. شیری خاطرنشان کرد که عمده تسهیلات پست بانک برای تامین سرمایه در گردش به ویژه در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته تخصیص داده این و این در حالی است که هیچ گونه اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشتیم.

وی با اشاره به تک رقمی شدن نسبت مطالبات به تسهیلات در این بانک نیز گفت: این نسبت در پایان سال ٩٧ معادل ١٥ درصد بود که در ٩ ماهه امسال به ٩.٨ درصد کاهش یافته و برنامه داریم که تا اسفندماه به رقم ٧.٧ درصد برسیم.

مدیرعامل پست بانک درباره افزایش سرمایه این بانک اظهار داشت: کمیته ویژه ای برای افزایش سرمایه بانک های دولتی شکل گرفته، ولی اطلاعی از خروجی آن ندارم. وی با بیان اینکه نیازمند افزایش سرمایه هستیم، افزود: زیان انباشته پست بانک ١١٠٠ میلیارد تومان و میزان سرمایه ما ٣٢٥ میلیارد تومان است که اصلا متناسب با هم نیست و ما به کرات این موضوع را به دستگاه های تصمیم گیر و سهامداران گزارش داده ایم.

مدیرعامل پست بانک توضیح داد افزایش سرمایه این بانک از محل تجدید ارزیابی ها این بانک را از شمولیت ماده ١٤١ قانون تجارت خارج نمی کند و افزایش سرمایه از این محل ممکن نیست، لذا به دنبال آن هستیم تا از طریق مجوز دولت و مجلس از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: در حالی که در ٩ ماهه امسال از نظر حوالجات صادره و وارده ارزی ٢١ درصد کاهش داشته ایم ولی از نظر ضمانت های صادره ٥٤ درصد رشد داشته ایم.

به گفته شیری، در ٩ ماهه امسال پست بانک ١٦٩ میلیون یورو را در قالب ٥٣٩ حواله ارزی صادر کرده است. همچنین این بانک در این مدت ٤.٠٥٨ ضمانتنامه به مبلغ ٤.٨٠٦ میلیارد ریال صادر کرده است.

مدیرعامل پست بانک تعداد دستگاه های خودپرداز این بانک را ٢.٩٥٣ دستگاه اعلام کرد و افزود: سهم پست بانک در تعداد خودپردازها در مناطق روستایی ٧٢ درصد است ولی سهم این بانک در تعداد پایانه های فروش در مناطق روستایی حدود ٥٧ درصد باشد.

وی تعداد دستگاه های پوز این بانک را ١٠٥ هزار و ٣٩١ دستگاه عنوان کرد و گفت: تعداد کارت های بانکی صادره ما نیز در پایان ٩ ماهه امسال، ٩ میلیون و ٦٥ هزار و ٦٩١ کارت بوده است.
شیری گفت: میزان توقف خودپردازها در دوره هفت ماهه امسال، ٣٠ درصد کاهش یافته است و ما با حدود ٢ میلیون تراکنش روزانه، بخش اعظم تراکنش های روستایی را برعهده داریم.

وی از کاهش ٦٨ درصدی توقف هر دستگاه خودپرداز پست بانک در ٩ ماهه امسال خبر داد و گفت: ساعت توقف هر دستگاه خودپرداز ما از ١٨٩ ساعت به ٦١ ساعت کاهش یافته است. مدیرعامل پست بانک از رشد ٢٩ درصدی استفاده از موبایل بانک و ٧ درصدی اینترنت بانک در ٩ ماهه امسال خبر داد.

شیری اظهار داشت: قیمت تمام شده پول ما نیز در این مدت ٢٤ درصد کاهش یافته است. هزینه تجهیز منابع ما در ٩ ماهه امسال ١٥ درصد و هزینه غیرعملیاتی نیز ٣٣ درصد کاهش داشته اند.
وی همچنین اعلام کرد: زیان انباشته پست بانک در سال های ٩٣ تا ٩٧ معادل ١١٠٠ میلیارد تومان بود و ما مشمول ماده ١٤١ قانون تجارت شده ایم. براساس برنامه عملیاتی که تدوین کرده ایم، پست بانک در سال مالی ٩٨ زیانی نخواهد داشت.

شیری گفت: سهام پست بانک در سال ٩٧ تنها ١٣ درصد رشد داشت ولی امسال قیمت سهام ما رشدی ١٩٥ درصدی را تجربه کرده است. وی در خصوص فعال سازی رمزهای دوم کارت های بانکی پست بانک گفت: عدد دقیقی از این رقم ندارم و نمی دانم از ١٢ میلیون حسابی که داریم چه تعداد کارت بانکی رمز دوم خود را فعال کرده اند. اگر بانک مرکزی مجوز دهد به ١٤ هزار باجه خواهیم رسید. از سوی دیگر به دنبال ایجاد باجه های سیار هستیم.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 130

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 103

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 77

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 294

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 80

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 63

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 64

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 221

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 193

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 98

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 82

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 216

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 70

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 62

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 101

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 67

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 73

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 83

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 70