دو فوریت برخورد با غیرمجازها به مجلس می‌رود

دو فوریت برخورد با غیرمجازها به مجلس می‌رود

بینا: نمایندگان مجلس پس از مخالفت شورای نگهبان با استفساریه اجازه به بانک مرکزی برای نظارت بر موسسات اعتباری و مالی بدون مجوز در صدد هستند تا طرح دو فوریتی را این هفته بررسی کنند و قانون جدید تصویب کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اخیرا مجلس شورای اسلامی یک لایحه استفساریه دو فوریتی را مصوب کرد که بر اساس آن، کلیه مؤسسات اعتباری همانند بانک‌ها تحت نظارت بانک مرکزی قرار می‌گیرند. به گزارش شبکه خبری و اطلاع‌رسانی بانک و بیمه ایران (بینا)

 
محمد حسین حسین زاده بحرینی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاراندرخصوص دلیل بی توجهی مردم به هشدارهای بانک مرکزی در ارتباط با مؤسسات اعتباری فاقد مجوز گفت: دلیل اصلی این موضوع این است که برخی از سپرده‌گذاران تنها به نرخ سود بالاتر فکر می‌کنند؛ در حالی که باید علاوه بر سود، امنیت سپرده‌های خود را هم در نظر بگیرند. مؤسسات اعتباری غیرمجاز به دلیل اینکه خود را مقید به تبعیت از قوانین و مقررات بانک مرکزی نمی‌دانند و از تودیع سپرده قانونی به بانک مرکزی امتناع می‌کنند، می‌توانند سودهایی با نرخ‌های بالاتر را به سپرده‌گذاران خود وعده ‌دهند.
 
بحرینی در ادامه اظهار داشت: اخیرا مجلس شورای اسلامی یک لایحه استفساریه دو فوریتی را مصوب کرد که بر اساس آن، کلیه مؤسسات اعتباری همانند بانک‌ها تحت نظارت بانک مرکزی قرار می‌گیرند. شورای نگهبان به این مصوبه مجلس یک ایراد شکلی گرفته است. ایراد شورای نگهبان این است که تسری نظارت بانک مرکزی بر مؤسسات اعتباری غیرمجاز، از طریق استفساریه ممکن نیست و مجلس باید این موضوع را از طریق وضع قانون جدید دنبال کند. به همین دلیل، امروز در مجلس یک طرح دو فوریتی تهیه شد که امیدواریم هرچه سریعتر به جریان بیفتد و خلأ قانونی موجود را برطرف کند. 
 
وی افزود: به هرحال، بانک مرکزی برای اعمال مدیریت و نظارت بر مؤسسات اعتباری غیرمجاز نیاز به قانون دارد و ما در تلاشیم هرچه سریعتر قانون مورد نیاز بانک مرکزی را به تصویب مجلس برسانیم.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد:متأسفانه برخی از این مؤسسات هیچ همکاری و همراهی با بانک مرکزی ندارند و بعضاً حتی از معرفی رسمی هیأت مدیره خود به بانک مرکزی خودداری می‌کنند. طبیعتا چنین مؤسساتی از تودیع ذخیره قانونی نیز امتناع می‌ورزند که همین موضوع ریسک سپرده‌گذاری در چنین مؤسساتی را بالا می‌برد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: تلاش همکاران ما در مجلس و بخصوص در کمیسیون اقتصادی این است که دست بانک مرکزی را به لحاظ قانونی پر کنیم تا بتواند به وضعیت آشفته بازار پول کشور سر و سامان دهد.
 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 28

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 27

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 24

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 35

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 41

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 36

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 38

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 35

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 32

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 23

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 34

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 6

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 29

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 23

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 21

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 22

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 31

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 35

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 38

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 34