دومین جلسه رسیدگی به متهم اقتصادی بانک تجارت کرمان برگزار شد

دومین جلسه رسیدگی به متهم اقتصادی بانک تجارت کرمان برگزار شد

تهران- ایرنا- دومین جلسه محاکمه علی اکبر عمارت ساز معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان برگزار شد.

چهارشنبه 5 دی 1397 ساعت 18:48

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، قاضی صلواتی روز سه شنبه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی که به صورت علنی برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی از نماینده دادستان خواست جهت قرائت بخش‌های دیگر کیفرخواست در جایگاه حاضر شود.
حسینی نماینده دادستان با اشاره به سرفصلهای اموال موضوع پولشویی اظهار کرد: املاک انتقال یافته به متهم سجاد، هفت پلاک ثبتی را شامل می شود. همچنین پولشویی به مبلغ 357 میلیارد ریال وجه الرشاء دریافتی از حسن درویش زیدآبادی، پولشویی به مبلغ 126 میلیارد ریال وجه ضمانت نامه مجعول مورخ 18 دی 1390 به ضمانت خواهی شرکت بهشت معدن از جمله اموال موضوع مرتبط به پولشویی است.
نماینده دادستان افزود: متهم در تداوم روابط مجرمانه خود در مواضع متعدد مرتکب بزه اختلاس شده است که امضا و صدور 342 فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه به مبلغ 55 هزار و 967 میلیارد و 700 میلیون ریال از جمله موارد ارتکابی در بزه انتساب است.
حسینی تصریح کرد: متهم اقدام به صدور و امضای تعداد 41 فقره چک فاقد پشتوانه به مبلغ 962 میلیارد و 200 میلیون ریال در فاصله زمانی 23 فروردین سال 1386 تا 23 شهریور سال 1388 کرده است.
حسینی افزود در قرائت بخشی از کیفرخواست گفت: متهم در زمان دولتی بودن بانک تجارت اقدام به صدور و امضای تعداد 301 فقره چک فاقد پشتوانه به مبلغ 55 هزار میلیارد ریال در فاصله زمانی21 شهریور سال 1388 تا 8 فروردین سال 1392کرده است، همچنین در فاصله زمانی غیردولتی بودن بانک در مجموع اقدام به امضا و صدور 342 فقره چک فاقد پشتوانه به مبلغ 55 هزار میلیارد ریال نموده است که مجموع مبالغ اختلاس شده در هر یک از این دو مقطع زمانی به محضر دادگاه ارائه می شود.
نماینده دادستان خاطرنشان کرد: در زمان دولتی بودن بانک تجارت و در فاصله زمانی 23 فروردین 1386 تا 26 شهریور سال 1388 شعبه تختی بانک تجارت کرمان مبادرت به صدور 43 فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه به مبلغ 997 هزار میلیارد ریال در وجه اشخاص ذینفع حقیقی و حقوقی نموده است.
حسینی تصریح کرد: متهم به عنوان رئیس شعبه تختی بانک تجارت کرمان در امضا و صدور تعداد 41 فقره از این چکها به مبلغ 962 میلیارد و 200 میلیون ریال نقش داشته است.
وی ادامه داد: تعداد 9 فقره چک جمعا به مبلغ 75 میلیارد و 800 میلیون ریال به نفع صندوق قرض الحسنه توحید صادر شده است. متهم به عنوان رئیس شعبه تختی بانک تجارت کرمان در امضا و صدور تعداد 31 فقره چک به مبلغ 55 هزار میلیارد ریال نقش داشته است و از تعداد 301 فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه تعداد 264 فقره چک به مبلغ 51 هزار و 504 میلیارد و 500 میلیون ریال در وجه صندوق قرض الحسنه رسالت بوده است.
حسینی افزود: تعداد 19 فقره چک به مبلغ یکهزار و 523 میلیارد ریال در وجه صندوق قرض الحسنه توحید صادر شده است.
نماینده دادستان اضافه کرد: متهم تعداد 7 فقره چک به مبلغ یکهزار و 255 میلیارد ریال صادر کرده است و با صدور و امضای چکهای بین بانکی فاقد پشتوانه وجوه متعلق به بانک تجارت را اغلب به نفع دیگران برداشت نموده و مرتکب بزه اختلاس موضوع ماده 5 شده است.
حسینی خاطرنشان کرد: متهم در برداشت و تصاحب مبلغ 962 میلیارد و 200 میلیون ریال از منابع بانک تجارت از طریق صدور تعداد چکهای فاقد پشتوانه اقدام کرده است.
نماینده دادستان در ادامه قرائت بخشی از اتهامات متهم عمارت ساز اظهار کرد: معاونت در اختلاس به ارزش 10 میلیون یورو توسط متهم از دیگر اتهامات این فرد است.
وی در این رابطه گفت: این اوراق شامل 10 برگه هرکدام به ارزش یک میلیون یورو هستند که سریال های مشخص دارند و تاریخ انتشار آنها 20 خرداد سال 1391 و تاریخ سررسید آنها 20 خرداد 1394 بوده است.
حسینی افزود: پس از انتشار این اوراق و قرار گرفتن آنها به عنوان وثیقه نزد بانک اعلام می شود که این اوراق مفقود شده اند و بر این اساس بعدا مشخص می شود که شرکت «آرمان روشن آریا» این اوراق مفقودی را از فرد دیگری خریده است و آنها را برای شرکت ساختمان سازی استفاده کرده است. «حجت نقدی» فردی است که این اوراق را استفاده کرده و آنها را به شرکتهای دیگر انتقال داده است.
نماینده دادستان گفت: با توجه به توضیحات فوق و اینکه وی در بانک مامور به خدمت عمومی بوده است، این اقدام متهم با جرم اختلاس انطباق دارد.
وی در ادامه به یکی دیگر از اتهامات متهم پرونده اشاره کرد و گفت: جعل و استفاده از سند مجعول یکی دیگر از اتهامات این فرد است.
حسینی توضیح داد: متهم به منظور تسهیل عملیات مجرمانه خود در موارد متعددی اقدام به جعل امضا و سند سازی و جعل ضمانت نامه های مختلف بانکی کرده است. برای این کار وی حتی برای خود یک هویت مجعول ساخته و با آن هویت جعلی اقدام به ازدواج دوم کرده است.
وی افزود: جعل 19 فقره ضمانت نامه از 34 ضمانت نامه واهی، امضا و صدور 10 فقره ضمانت نامه مجعول به ارزش 3 هزار و 497 میلیون و 500 میلیارد ریال از اتهامات این متهم در فاصله سالهای 91 تا 92 در شعبه تختی بانک کرمان 23 فقره ضمانت نامه مجعول صادر شده است که 17 مورد آن از ضمانت نامه ها خام و بدون پشتوانه بوده است.
حسینی ادامه داد: در مکتوبات اولیه بانک تجارت در شکایات خود مبنی بر جعل 22 فقره ضمانت نامه این موضوع اعلام شده است؛ اما پس از انجام تحقیقات و بازرسی ها مشخص می شود که یک فقره دیگر ضمانت نامه جعلی توسط متهم به نام باغ فردوس ایرانیان جعل شده است، لذا جمعا 23 فقره ضمانت نامه در این خصوص جعل شده است که 10 فقره از آنها شخصا توسط متهم صادر شده است. از این 10 فقره 9 مورد آن بدون پرداخت هیچ گونه پرداختی به بانک مسترد شده است، اما یکی از آنها مسترد نشده است. از آن 22 ضمانت نامه مذکور هم اصل 6 مورد آنها به بانک ارائه نشده است.
حسینی گفت: امضا و صدور 9 فقره ضمانت نامه جعلی و واهی از مجموع 12 ضمانت نامه واهی از دیگر اتهامات این فرد است که بدون اخذ کارمزد در بانک تجارت شعبه تختی کرمان صادر شده است که در همه این موارد اصل ضمانت نامه اصلا وجود ندارد.
نماینده دادستان در بخش دیگری از قرائت کیفرخواست افزود: 2 فقره از ضمانت نامه های مجعول به مبلغ 234 میلیارد ریال وصول شد و تعدادی از لاشه های ضمانت نامه های جعلی ابطال شده است.
این مقام قضایی ادامه داد: مستندات این اتهام گزارش مختلفی از سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات، شاکی پرونده و اقاریر متهم است.
وی اظهار کرد: متهم در این خصوص در نزد بازپرس اظهار کرده است درباره ضمانت 250 میلیارد ریالی بنده 5 میلیارد تومان در نزد بانک قرار دادم والباقی آن جعلی بوده است.
نماینده دادستان گفت: متهم در اقاریر خود گفته است که زید آبادی که این ضمانت نامه ها را می گرفته است از جعلی بودن آنها مطلع بوده است و عنوان کرده که این ضمانت نامه ها را بدون اطلاع از مسئول مُهر بانک، مُهر و صادر می کرده و سپس آن را در پاکتی گذاشته و به راننده زیدآبادی می داده است.
حسینی بیان کرد: متهم در مقام دفاع از اتهام جعل ضمانت نامه ها می گوید مسئولیت این ضمانت نامه ها را بنده می پذیرم و مسئول پرداخت آن هستم.
جعل اسناد هویتی و استفاده از آنها به عنوان یکی دیگر از اتهامات این متهم توسط نماینده دادستان قرائت شد.
حسینی در این رابطه گفت: در تاریخ 3 آبان سال 1393 در خصوص بازرسی از منازل متهم تعدادی اسناد مجعول هویتی از وی و فرزندش که در ید همسر دوم متهم بود کشف می شود. این اسناد به نام «علی الستی» فرزند محمد علی توسط این متهم جعل شده بودند که متهم خود را در این اسناد متولد سبزوار معرفی کرده است. این متهم با این جعل هویت خانمی را به نکاح خود در می آورد و با او ازدواج می کند.
این متهم همچنین در زمان تولد فرزندش او را با نام الیاس الستی معرفی و براساس این اسم و فامیل برای وی اسناد هویتی و گذرنامه تهیه می کند.
حسینی ادامه داد: همچنین این متهم پس از جعل هویت مجعول برای خود اقدام به اعطای یک وکالت نامه به همسر خود برای اخذ گذرنامه می کند. به عبارت دیگر این متهم با ارائه مشخصات هویتی مجعول از قبیل: کارت ملی و گذرنامه وکالت نامه بلاعزلی را برای همسر خود جهت انجام امور ملکی و دارایی ها صا در می کند.
نماینده دادستان گفت: یکی دیگر از اتهامات این متهم تصرف غیرقانونی در اموال توقیف شده توسط مراجع ذی صلاح است.
وی توضیح داد: یک ملک به پلاک ثبتی مشخص در منطقه یافت آباد تهران متعلق به فردی به اسم زهرا عسکری می باشد که جهت پرداخت تسهیلات به مجید زندی آبادی در رهن بانک ملی قرار می گیرد، لذا این ملک در واقع در رهن بانک ملی قرار داشته است؛ اما این متهم این ملک را با انجام اقداماتی در رهن بانک تجارت قرار داده و با همکاری تعدادی از کارکنان بانک آن را از رهن بانک تجارت خارج کرده است.
«به طوری که یکی از کارکنان بانک تجارت با تماس با متهم پرونده خود را در نزد دفتر ثبت اسناد به عنوان نماینده بانک معرفی کرده و ملک را از رهن بانک خارج می کند و سپس به نحو صوری به بانک رسالت انتقال یافته و ثمن آن به نام زهرا عسکری در بانک رسالت واریز می شود و در این رابطه 3 فقره چک سفید امضا در وجه خانم زهرا عسکری صادر می شود. تمامی این اقدامات با اطلاع و با دستور متهم این پرونده انجام شده است البته در این راستا پروندهای با عنوان خیانت در امانت در دادسرای تهران مفتوح است.»
وی گفت: مستندات این اتهام هم شکایت شاکی، اقاریر متهم، اظهارات افراد دیگر و از جمله مجید زندی آبادی است.
نماینده دادستان افزود: عنوان اتهامی دیگر متهم این پرونده اخذ رشوه است متهم در روند صدور ضمانت نامه های مجعول مبالغی را از ضمانت خواهان دریافت می کرده است که این اقدام وی را به عنوان اخذ رشوه می توان قلمداد کرد.
حسینی ادامه داد: «حسن درویش زید آبادی» فردی است که به عنوان مدیریت عامل شرکت فولاد ذوب آهن با متهم ارتباط داشته است. در این خصوص متهم مبادرت به صدور تأییدیه های خلاف واقع و صدور ضمانت نامه های جعلی می کرده است که پس از این کار 357 میلیارد ریال از ضمانت خواه یعنی حسن درویش اخذ کرده است که مستندات این اتهام گزارش ضابطین و اقاریر خود متهم و نیز اقرار صریح حسن درویش زیدآبادی می باشد.
در ادامه قرائت کیفرخواست این متهم قاضی صلواتی با نزدیک شدن به زمان اوقات شرعی اذان ظهر اعلام 15 دقیقه تنفس نمود که پس از آن ادامه قرائت کیفرخواست انجام خواهد شد.
نماینده دادستان ادامه داد: متهم با امضا و صدور ضمانت نامه های واهی و جعلی موجبات برداشت ضمانت نامه هایی را برای ذینفعان فراهم آورده است و در امضا و صدور تعدادی ضمانت نامه مجعول نقش داشته است و همچنین یکی از اتهامات متهم معاونت در اختلاس است.
نماینده دادستان تصریح کرد: اقاریر متهم مبنی بر صدور گواهی های خلاف واقع در جلد سوم از پرونده موجود است و مبلغ تحصیل مال و پولشویی 280 میلیارد و 241 هزار و 7 میلیون و 651 ریال بوده است.
حسینی در ارتباط با بزه خیانت در امانت گفت: متهم در مراحل مختلف بازپرسی اقرار نموده که حداقل 82 فقره برگ خام ضمانت نامه را امحا نموده است.
حسینی افزود: تعداد 73 برگ از اوراق مربوط به شعبه تختی کرمان است که تعداد 61 برگ ارائه نشده است و متهم مدعی است این اوراق را بدون استفاده امحا نموده است.
نماینده دادستان گفت: از تعداد 96 فقره ضمانت نامه در شعبه امام رضا (ع) بانک تجارت سیرجان 21 فقره تاکنون به بانک ارائه نشده است و متهم مدعی است این اوراق را امحا نموده است.
وی در ارتباط با بزه نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره اظهار کرد: در پی صدور دستور از سوی بازپرس دادسرای کرمان، از محل سکونت متهم تجهیزات دریافت از ماهواره کشف شد که تمامی این موارد در پرونده موجود است.
حسینی اضافه کرد: اقدامات متهم مشمول عنوان اختلاس موضوع ماده 5 قانون می باشد و از محضر دادگاه درخواست مجازات متهم شده است.
پس از پایان قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان، قاضی خطاب به وکیل بانک تجارت از وی خواست مطالب خود را بیان کند.
وکیل بانک تجارت گفت: چک های بین بانکی بدون پشتوانه صادره در شعبه تختی بانک تجارت بالغ بر 691 فقره می باشد که در زمان روسای وقت شعبه در تاریخ 3 تیر سال1385 لغایت 1 آبان 1392 در وجه افراد حقیقی و حقوقی صادر شده و مبلغی بالغ بر 212 میلیارد از ذینفعان به عنوان خسارت وارده به بانک اخذ شده است.
وی ادامه داد: ضمانت نامه های جعلی مشتمل بر 23 فقره است که توسط متهم بدون اخذ کارمزد و تشکیل پرونده در اختیار ذینفعان قرار داده شده است. 9 فقره ضمانت نامه به مبلغ 938 میلیارد ریال از بابت اصل مبلغ از منابع بانک پرداخت شده است.
وکیل بانک تجارت در ارتباط با ضمانت نامه های مسترد شده به بانک تجارت گفت: 30 فقره ضمانتنامه به مبلغ 6 هزار و 745 میلیارد ریال به بانک مسترد شده است.
وکیل بانک تجارت اضافه کرد: مبلغ 14 میلیارد ریال به نام «رستم زاده» و «دایی زاده» به صندوق قرض الحسنه توحید واریز شده است و تسهیلات موضوعه تاکنون به حیطه وصول درنیامده است.
وی درپایان گفت: از محضر دادگاه تقاضای استرداد لاشه ضمانت نامه ها و صدور حکم شایسته نسبت به پرونده و تعیین تکلیف پلاکهای ثبتی توقیف شده و ضمانت نامه های مفقودی را داریم.
گفتنی است در این جلسه قرائت کیفرخواست متهم علی اکبر عمارت ساز معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان به پایان رسید.
اجتمام*1003*1193

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

بررسی عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال ۹۷ نشان می‌دهد که سهم وام ازدواج از این تسهیلات ۵۵ درصد کل بوده و تا نیمه دی ماه سال‌جاری، ۸۳۹ هزار نفر وام ازدواج دریافت کردند.

 • 2

حجم روابط تجاری روسیه-ژاپن به رکورد ۲۰ میلیارد دلار رسید

وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: حجم روابط تجاری مسکو-توکیو در سال گذشته میلادی با ۲۰ درصد افزایش به ۲۰ میلیارد دلار رسید.

 • 2

وزیر نفت: چاه اکتشافی جزیره مینو به نفت رسید

وزیر نفت گفت: در چاه اکتشافی جزیره مینو در عمق 3 هزار و 770 متری به نفت رسیدیم.

 • 2

آنر وی ۲۰ موسکینو ادیشن رونمایی شد

آنر V20 موسکینو ادیشن به‌عنوان مدل ویژه‌ی گوشی پرچم‌دار آنر V20،‌ در جریان برگزاری رویداد ویژه‌ی آنر در شهر پاریس رونمایی شد.

 • 2

۷۰۰ میلیارد تومان وام تهیه کننده «شهرزاد» از بانک سرمایه!

رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان درباره نقش تهیه‌کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه توضیحاتی داد.

 • 2

کاهش بدهی های خارجی روسیه

بدهی روسیه تا ابتدای سال جاری میلادی ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 • 2

کاهش بدهی‌های خارجی روسیه

بدهی روسیه تا ابتدای سال جاری میلادی ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 • 2

بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی ۵۰۰ میلیارد دلاری کویت

وزیر نفت کویت در خصوص ضرورت و توانایی شرکت نفتی دولتی برای صرف ۵۰۰ میلیارد دلار روی یک برنامه توسعه تا سال ۲۰۴۰، بدبین است.

 • 2

برنامه بانک مرکزی برای تغییر و تحول جدی در صنعت پرداخت

مدیراداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از برنامه جدی این بانک برای تغییر و تحول در صنعت پرداخت خبر داد و گفت: دیگر بانک‌ها و psp ها قادر به تامین تمام نیازهای این بخش نیستند.

 • 2

طرح ایجاد سامانه بورس بنزین/ تخصیص روزانه بنزین به هر ایرانی

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار طرح گروهی از نمایندگان درباره سهمیه‌بندی بنزین، از پیشنهاد ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین سهمیه‌بندی و اختصاص یک لیتر بنزین به هر ایرانی در روز خبر داد.

 • 1

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

یک مرجع تقلید گفت: قدیم الایام کلا 4 بانک بود؛ این همه بانک یعنی این همه رباخواری! این نوع عملکرد ما سبب می‌شود که باران رحمت کمتر بیاید، آیا شجاعت ندارید این‌ها را پشت تریبون مجلس بیان کنید؟

 • 2

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

یک مرجع تقلید گفت: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4 درصد بابت کارمزد بگیرید، اما یکبار نه هر سال!

 • 2

پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟

در بیشتر کشورهای جهان پزشکان به دلیل ماهیت چالش برانگیز شغل خود و مسئولیتی که در برابر سلامت عمومی مردم دارند، بیشترین درآمدها را ‌کسب می‌کنند.

 • 3

مثلث خطای فردی

امین کریمی پژوهشگر اقتصاد رفتاری ...

 • 3

وقت «اشباع» در بازارها؟

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

نقاط پرمعامله بورس در پاییز

فاطمه اسماعیلی‌ ...

 • 3

پرداخت وام‌ های قرض الحسنه به شیوه فعلی رباخواری آشکار است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: این نوع قرض الحسنه ای که در بانک‌ها داده می‌شود، به طور حتم خلاف شرع و حرام است و نوعی رباخواری آشکار محسوب می‌شود.

 • 3