دست‌فرمان بانک مرکزی در بازار ارز

دست‌فرمان بانک مرکزی در بازار ارز

تهران- ایرنا- چند ماهی‌است که بازار ارز تحت کنترل بیشتر بانک مرکزی قرار گرفته و دیگر خبری از قیمت‌های لحظه‌ای و همچنین دلالان ارز در بازار نیست. به باور بسیاری از کارشناسان بازار ارز، هدف بانک مرکزی آن است که با کم کردن دامنه نوسانات نرخ ارز، انگیزه نوسان‌گیران و سفته‌بازان برای حضور در بازار را تا حد امکان کاهش دهد.

شنبه 22 دی 1397 ساعت 9:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون دست‌فرمان بانک مرکزی در بازار ارز، مأموریت ویژه دادستان کل، وقتی فقر، شهری می‌شود، آسیاب به نوبت، تیر تولید به سنگ خورد، مصائب زنان و سیاست، بازماندگان میلیونی بازار میلیونی آموزش، سپر دفاعی شوک‌های اقتصادی و رئیسی هم رئیس‌جمهور می‌شد همین بود» پرداخته است، در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم:

** دست‌فرمان بانک مرکزی در بازار ارز
روزنامه ابتکار در گزارشی تحت عنوان «دست‌فرمان بانک مرکزی در بازار ارز» آورد: چند ماهی‌است که بازار ارز تحت کنترل بیشتر بانک مرکزی قرار گرفته و دیگر خبری از قیمت‌های لحظه‌ای و همچنین دلالان ارز در بازار نیست. به باور بسیاری از کارشناسان بازار ارز، هدف بانک مرکزی آن است که با کم کردن دامنه نوسانات نرخ ارز، انگیزه نوسان‌گیران و سفته‌بازان برای حضور در بازار را تا حد امکان کاهش دهد، امری که در نهایت منجر به خروج این دسته از بازار و برقراری ثبات و آرامش بیشتر در این بازار شده و پیش‌بینی می‌شود این روند حداقل تا پایان سال ادامه داشته باشد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نمی‌توان قاطعانه در بازار ارز پیش‌بینی کرد و هر لحظه ممکن است روند کار شکل دیگری را به خودش بگیرد. اما از طرفی دیگر، آرامش نسبی روزهای اخیر در بازار ارز را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

بر این اساس بانک مرکزی در این مدت از هرگونه افزایش یا کاهش هیجانی جلوگیری کرد و اگرچه دلالان سعی داشتند تا ثبات بازار را از بین ببرند اما مسئولان بانک مرکزی این اقدامات را خنثی کردند و در نهایت بازار ارز به آرامش رسید و دست دلالان برای ادامه فعالیت در بازار ارز را کوتاه کرد. این روند و این دست‌فرمان در ماه‌های پیش رو نیز همچنان در دستور کار بانک مرکزی است و به این دلیل است که بسیاری از تحلیلگران و فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که ثبات بازار ارز حداقل تا پایان سال ادامه خواهد داشت و با توجه به اقدامات بانک مرکزی می‌توانیم چشم‌انداز روشنی را از آینده داشته در بازار ارز داشته باشیم.

**مأموریت ویژه دادستان کل
روزنامه ایران در گزارشی عنوان «مأموریت ویژه دادستان کل» را منتشر کرد و نوشت: پس از اعلام آمادگی قوای مقننه و مجریه برای پیگیری ادعای اسماعیل بخشی یکی از کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه خوزستان مبنی بر شکنجه خود در دوران بازداشت، آیت‎الله آملی لاریجانی هم با دستور به دادستان کل کشور خواستار بررسی بیشتر ابعاد این ماجرا شد. رئیس قوه قضائیه از دادستان کل کشور خواست که با اعزام تیمی مستقل به منطقه، ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دهد و گزارش آن را هر چه سریع‌تر به اطلاع مردم برساند. رئیس قوه‎ قضائیه با مهم دانستن چنین مسائلی، تأکید کرد: «هیچ گاه بنای جمهوری اسلامی، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی چنین تخلفاتی نبوده و ما آن را به لحاظ شرعی و قانونی ممنوع می‌‏دانیم. ممکن است کارگری متخلف باشد اما به هیچ عنوان برخورد خلاف قانون با او پذیرفته نیست.»

آیت‎الله آملی لاریجانی با بیان اینکه گاهی نیز ادعاهایی به دلیل عدم اطلاع از حقوق قانونی مطرح می‌شود یا زندانی تصور می‎کند محیط زندان باید برایش مانند هتل باشد، به وجه دیگر انتشار این اخبار اشاره کرد و یادآور شد: مجموع برخوردهایی که در رسانه‌ها بویژه رسانه‎های دشمن با این موضوع صورت می‎گیرد، حاکی از امارات و قرائنی است که نشان می‎دهد این ماجرا می‌‏تواند در ادامه پروژه‌های پی در پی و تخریبی دشمن علیه نظام باشد. البته ابعاد مختلف این موضوع باید بررسی شود و ما پیش از بررسی‌‏ها هیچ کس را تخطئه و تکذیب نمی‎کنیم.

**وقتی فقر، شهری می‌شود
به تازگی فرشاد مومنی اقتصاددان با اشاره به افزایش عدم تعادل منطقه‌ای گفته است که از سال ۱۳۹۲ تا امروز سالانه ۶۰۰ هزار نفر به جمعیت فقرای شهری ما افزوده شده است. او همچنین با انتقاد از سیاست‌های پولی و مالی ناسنجیده، معتقد است این سیاست‌ها به نابرابری‌های ناموجه دامن زده است. درحالی این موضوع از سوی مومنی مطرح شده است که ایجاد توازن منطقه‌ای از ضروریات برنامه ششم توسعه است و با وجود گذشت پنج برنامه کماکان عدم توازن منطقه‌ای در کشور بسیار زیاد است.
به‌تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی از وضعیت فقر مطلق در شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ ارائه کرده است که در آن از رشد ۲۵ درصدی خط فقر تابستان ۹۷ نسبت به تابستان ۹۶ خبر داده است. در این گزارش آمده که در بهترین حالت درآمدهای خانوار در تابستان ۱۳۹۷ نسبت به بهار ۱۳۹۷ ثابت مانده است، خط فقر مطلق برای یک خانوار چهار نفره در شهرستان تهران، ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

** آسیاب به نوبت
روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «آسیاب به نوبت» نوشت: پروژه کلید خورد؛ پروژه‌ای که نقطه آغازش مربوط به سال‌های اخیر نیست و رشته‌اش سر دراز دارد؛ «آقای موسوی مردم هم می‌دانند. جنابعالی فرمودید افتخار می‌کنید به حمایت آقای هاشمی. معنایش چیست. بالاخره یک معنایی دارد. باور ما این است که صحنه‌گردان اصلی آقای هاشمی است.» هنوز این جملات از ذهن مردم پاک نشده است، جملاتی که نیمه خرداد 88 در جریان مناظره انتخاباتی از دهان محمود احمدی‌نژاد خارج شد، آن هم در صدا و سیمایی که قرار بود بی‌طرفانه فرصت تبلیغات در اختیار کاندیداهای ریاست‌جمهوری بگذارد.

فرصتی که گویا یک طرفه و تنها برای تخریب یکی و تقویت دیگری بود و عملا تبدیل شد به بلندگوی یک جریان؛ شاهد این ادعا هم آن است که با وجود درخواست‌های متعدد برای پاسخ به اتهامات مطرح شده حتی دقیقه‌ای نه به هاشمی‌رفسنجانی و نه به هیچ فرد دیگری که رییس دولت نهم از آنها نام برد، فرصت دفاع داده نشد. حتی سال 88 هم نقطه شروع سناریوی تخریب هاشمی نیست، چراکه کافی است نگاهی به قبل از 88 بیندازیم؛ به انتخابات 84 می‌رسیم، همان زمان که جریان رقیب برای سوار شدن بر موج انتخابات و نشاندن مهم‌ترین مهره‌شان بر کرسی ریاست‌جمهوری دست به دامن دو قطبی احمدی‌نژاد - هاشمی شدند و هر آنچه از دست‌شان بر می‌آمد به کار بستند تا آن شود که می‌خواهند.

**تیر تولید به سنگ خورد
روزنامه جهان صنعت در گزارشی عنوان «تیر تولید به سنگ خورد» را برجسته کرد و آورد: در سال‌های گذشته کم‌توجهی به بخش معدنی و البته تحت تاثیر قرار گرفتن این بخش از تحریم‌های غربی موجب شد تا این بخش مورد بی‌مهری‌های زیادی قرار گیرد‌. به گونه‌ای که بارها معدن‌داران و فعالان معدنی از شرایط سخت فعالیت‌های معدنی سخن گفتند‌. چند سالی است که معدنی‌ها سعی دارند ازحال ناخوش‌شان مسوولان دولتی را خبردار کنند؛ بخشی که طبق گفته مسوولان و کارشناسان معدنی قابلیت جایگزین شدن درآمدهای نفتی را دارد و می‌تواند کشور را از درآمدهای نفتی تا حدودی بی‌نیاز کند‌.

در حالی که پشتوانه غنی ذخائر معدنی کشور به حجم 58 میلیارد تن و به ارزش 770 میلیارد دلار بخش اعظم صنایع و خصوصا صنایع مادر در کشور را پوشش داده تا با تکیه بر این منابع علاوه بر تامین نیاز داخلی سهم عمده‌ای از رقم صادرات کشور به معدن و صنایع معدنی اختصاص یابد‌. این در حالی است که ایران یکی از چهار کشور تولیدکننده سنگ تزئینی و ساختمانی در جهان، دارای ظرفیت و پتانسیل منحصربه‌فردی در تولید سنگ است که متاسفانه دهه‌های اخیر از جایگاه اصلی خود در جهان فاصله گرفته و به نظر می‌رسد اکنون همپای رقبای خود در دنیا حرکت نمی‌کند‌.

** مصائب زنان و سیاست
روزنامه قانون با انتشار عنوان «مصائب زنان و سیاست» نوشت: سهمیه زنان در مشارکت های سیاسی و در سیاست‌گذاری های عمومی کشور در طول سال‌های پس از انقلاب هنوز به وضعیت مطلوب و هنجار خود نرسیده است. اگرچه زنان نقش بسزایی در جامعه امروز برعهده دارند و نیمی از جمعیت این سرزمین را تشکیل می‌دهند اما همچنان در نهادهای تصمیم‌گیر و مدیریتی، سهم کمی را به خود اختصاص می‌دهند. آنچه که ضرورت حضور بانوان در عرصه های مدیریتی و جایگاه‌های سیاست‌گذاری را امروز بیش از پیش مهم می‌کند، نقش تاثیر گذار زنان در دو عرصه اجتماع و خانواده است. شاخص‌های علمی و دانش آموختگی زنان و توانمندی‌های مدیریتی آنان در جامعه امروز ایران می‌تواند دلیل محکمی برای حضور در جایگاه‌های بالای سیاست‌گذاری کشور باشد؛ چرا که زنان سیاستمدار نماینده بخش عظیمی از مردم جامعه خود هستند و می‌توانند خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها را مطالبه و پیگیری کنند.

سایه سنت و تفکر سنت گرایی بر حضور زنان در عرصه های سیاسی سایه سنگینی است که نتایج آن در شورای شهر در استان ها به چشم می‌خورد. سنت اگر مخالف حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی نباشد اما حضور آن‌ها را منوط به رعایت شروط و قوائد سنتی می‌کند، حال آنکه جامعه سنت گرای ما به خودی خود جامعه مرد سالاری است و مساله عدالت جنسیتی در اخذ پست‌های سیاسی پاشنه آشیل بسیاری از زنان توانمند این عرصه است. برای مثال در دولت اعتدالی باوجود تلاش نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی و پیشنهاد انتخاب وزیران زن که با تهیه نامه ای با همین محتوا به رییس جمهور ‌ و قرائت آن در صحن علنی مجلس اتفاق افتاد اما رییس جمهور پیرو دیدگاه‌های سنتی تنها 30 درصد از سهم کابینه دولت تدبیر و امید را به زنان اختصاص داد و کابینه همچنان مردانه باقی ماند.

**بازماندگان میلیونی بازار میلیونی آموزش
روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «بازماندگان میلیونی بازار میلیونی آموزش» آورد: هرچند آمار شفافی از کودکان بازمانده از تحصیل در ایران وجود ندارد، اما معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران از شناسایی 142 هزار کودک بازمانده از تحصیل خبر داد. معاون وزیر آموزش و پرورش هم گفت که تنها 31 هزار و 910 تن به مدرسه برگشتند. او در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه آموزش تلویزیون ایران پخش شد، گفت که اسامی 142 هزار کودک بازمانده از تحصیل آبان امسال برای تماس تلفنی با خانواده آن‌ها به وزارت ارتباطات تحویل داده شد. به گفته او «فقر» علت اصلی بازماندن کودکان از تحصیل است.

سوالی که می‌توان مطرح کرد این است که مگر در اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید نشده که:«دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد.» از سویی طبق ماده 570 قانون مجازات اسلامی هر دولتی که از اجرای این قانون کوتاهی کند قابل تعقیب کیفری است، چرا که یک حق بنیادین مصرح در قانون اساسی را نقض کرده است. حالا اما به نظر می‌رسد قرن ها از این اصل اساسی ‌دور شده‌ایم. برای بررسی این امر لازم است تا دلایل بنیادی چنین معضلی مورد بررسی قرار گیرد.

** سپر دفاعی شوک‌های اقتصادی
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان «سپر دفاعی شوک‌های اقتصادی» نوشت: چه بودجه‌ای می‌تواند در دل چرخه‌های مثبت و منفی تجاری، نقش تعدیل‌کننده و چه بودجه‌ای می‌تواند نقش مخرب داشته باشد؟ این سوال در فصل بودجه مهم و قابل تامل است. بر مبنای تئوری‌های اقتصادی، بودجه‌ای که عکس موج اقتصاد حرکت کند؛ یعنی در دوره‌های رونق انقباضی و در دوره‌های رکود انبساطی عمل کند، نقش سازنده دارد. در طرف مقابل، بودجه‌ای که موافق موج رونق یا رکود اقتصادی باشد نوسانات را تشدید می‌کند و نقش مخرب دارد. به عنوان مثال اگر اقتصاد رکودی باشد؛ اما دولت بودجه انقباضی طراحی کند، نقش تعدیل‌کننده بودجه از بین می‌رود و اثر رفاهی آن در دوره تنگنا منعکس نمی‌شود.

به همین دلیل از دهه‌ها قبل دولت‌ها همواره به‌دنبال یافتن نسخه‌هایی بودند که نقش موافق چرخه‌ای بودجه را به نقش مخالف چرخه‌ای تبدیل کنند. بررسی تجربه جهانی نشان می‌دهد عمده کشورها نقش تعدیل‌کننده بودجه را از طریق ابزاری مانند «تراز زیرخط»، «اصلاح ساختاری بودجه و تنوع بخشی به سمت درآمدها»، «مهار شوک‌های اقتصادی» و «تقویت کشش‌پذیری مخارج به‌ویژه مخارج جاری» تقویت کرده‌اند. در اقتصاد ایران به‌واسطه اتکا به درآمدهای نفتی، در دهه‌های اخیر هر دو عامل «رونق» و «کسری بودجه» تابعی از درآمدهای نفتی بوده و سیاست مالی موافق چرخه‌های تجاری بوده است.

**رئیسی هم رئیس‌جمهور می‌شد همین بود
روزنامه شرق در گفت وگویی با ابراهیم متقی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با درج عنوان «رئیسی هم رئیس‌جمهور می‌شد همین بود» آورد: هر بحران ویژگی‌های خاص خودش را دارد؛ چه بحران خانوادگی، صنفی، اجتماعی یا بین‌المللی. روند بحران‌ها در فضای تصاعد و تنازل قرار می‌گیرد. بحران انعکاس فضا و شکل‌بندی‌های اجتماعی و ساختاری است. طبیعی است که در فضای بحران، بازیگران فراساختاری هم به‌عنوان نیروی کاتالیزور ایفای نقش می‌کنند.

با توجه به رقابت‌های انتخاباتی سال 96 که به قول شما همه انتظارات فزاینده ایجاد کردند و صحنه رقابت‌های انتخاباتی را به یک وضعیت مزایده و مناقصه‌ای تبدیل کردند، اگر هرکدام رئیس‌جمهور می‌شدند، مطمئنا این وضعیت حاصل می‌شد. چون آقای رئیسی فکر می‌کرد که چک برجام را می‌تواند نقد کند. اصلا چک برجام مخدوش شده بود؛ بنابراین مازاد اقتصادی نداشت که بتواند به‌کمک آن به وعده‌هایی که در ارتباط با یارانه‌ها مطرح می‌شد یا همین الان برخی مطرح می‌کنند، جامعه عمل بپوشاند. من فکر می‌‌کنم که طرح این موضوعات شرایطی را به‌وجود می‌آورد که جامعه احساس می‌کند در شرایط محرومیت نسبی قرار دارد. سندرز به این موضوع اشاره دارد که اگر احساس کنی در وضعیت محرومیت نسبی قرار داری، دولت و ساخت سیاسی با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌شود.

پژوهشم**2059**9131

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4