خزان مالی در راه است!

خزان مالی در راه است!

دنیای اقتصاد : «ماریو دراگی»، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا، سیگنال رکود را به بازارهای اروپا منتقل کرد. وی نرسیدن به اهداف تورمی و رونق اقتصادی را دلیل محکمی برای اجرای نوبت دیگری از سیاست پولی نامتعارف تسهیل مقداری (Quantitative Easing)، عنوان کرد. دراگی که هفته‌های پایانی خود را در کرسی ریاست بانک مرکزی یورو پشت‌سر می‌گذارد، سراشیبی اقتصادی را برای اروپا در کمین معرفی کرد. هرچند در فدرال‌رزرو آمریکا با وارونگی منحنی بازدهی نشست هفته جاری بیشتر حول این موضوع پیش خواهد رفت.

چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 14:0

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

خزان مالی در راه است!

سرمایه‌گذاران انتظار دارند نرخ بهره هدف فدرال‌رزرو در نشست هفته جاری کاهش یابد تا هدف تورمی این نهاد محقق شود و به دنبال آن چشم‌انداز نزولی رشد اقتصادی نیز تغییر کند. برخلاف این رویکرد، پیش‌بینی برخی از اقتصاددانان و موسسه‌های پولی‌مالی معتبر دنیا از محتمل بودن افزایش یا بدون تغییر ماندن نرخ بهره حکایت دارد. سران بانک‌های مرکزی اروپا، آمریکا و ژاپن در طول هفته نشست‌های تعیین نرخ بهره دارند و سیگنال این جلسات به بازارها سمت‌وسو خواهد داد.

سرمایه‌گذاران چشم به اجلاس هفته آینده سران اتحادیه اروپا و همین‌طور تصمیم روسای بانک مرکزی ژاپن و آمریکا دوخته‌اند تا شاهد تصمیم آینده اقتصاد‌های بزرگ جهانی برای سیاست‌های انبساطی باشند. انتظار می‌رفت که در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی نرخ بهره میانگین در دنیا به ۳ درصد برسد، اما در دسامبر گذشته با پیشتازی فدرال‌رزرو این نرخ در ۵/ ۲ درصد بسته شد. پس از آن اقتصادهای نوظهور از جمله آرژانتین، ترکیه، هند، شیلی، استرالیا و روسیه سیاست‌های انبساطی را برای افزایش رقابت اقتصادی در دستور کار خود قرار داده‌اند. بانک مرکزی ترکیه و روسیه ظرف هفته جاری نرخ‌های بهره خود را کاهش دادند تا احتمال کاهش نرخ بهره در آمریکا بیش از پیش تقویت شود. همچنین ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا از برنامه جدید انبساطی این نهاد برای ناحیه یورو پرده‌برداری کرد.

دراگی در نشست پولی بانک مرکزی ناحیه یورو با اشاره به وجود ریسک‌های تجاری، نااطمینانی‌های سیاسی و عدم تحقق اهداف تورمی و رشد اقتصادی در ناحیه، از اجرای برنامه تسهیل مقداری با شرایط جدید خبر داد. سیگنال دراگی تنها به برنامه آتی بانک مرکزی اروپا محدود نمی‌شد و حاوی یک پیام مهم درخصوص رشد اقتصاد جهانی بود. وی بسته محرک مالی را برای مقابله با سراشیبی اقتصادی که در طول هفته‌های آتی به سراغ ناحیه خواهد آمد، معرفی کرد.  دراگی به دو پارامتر درخصوص ریسک بروز رکود مالی یا حالت محدود آن تضعیف رشد اقتصادی ناحیه اروپا اشاره مستقیم کرد؛ تضعیف یورو در برابر سایر ارزها ظرف روزهای گذشته به میزان ۳/ ۰ درصد و نشانه‌هایی از افت نرخ بازدهی اوراق دولتی در اروپا از جمله بازدهی اوراق آلمانی که با افت ۰۵/ ۰ درصدی به منفی ۳/ ۰ درصدی رسید. نشانه‌ها از پارامترهای اقتصادی اروپا از خزانی با رکود مالی حکایت دارد. دراگی در صورتی که اهداف پولی این نهاد محقق نشوند اجرای سیاست انبساطی را الزامی می‌داند. در حالی که بانک مرکزی اروپا در شرف اجرای یک برنامه تسهیل مقداری (QE) دیگر است؛ فدرال‌رزرو در نشست این هفته به بررسی نشانه‌های افت رونق اقتصادی به دلیل جنگ تجاری و مهم‌تر از آن به صدا درآمدن آلارم منحنی بازدهی درخصوص بروز رکود مالی خواهد پرداخت. برخی به رشد نرخ بهره امیدوار هستند و سایرین زمان مناسب برای رها کردن سیاست پولی انقباضی را در سال ۲۰۱۹ میلادی نمی‌دانند. یورو پس از سخنرانی دراگی وارد کانال کاهشی شد و بار دیگر نرخ برابری در برابر دلار به زیر ۱۲/ ۱ نزول کرد.

 

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 56

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 61

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 65

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 63

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 45

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 54

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 46

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 57

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 58

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 51

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 53

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 49

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 57

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 53

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 52

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 53

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 91

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 61

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 56

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 56