حرکت بانکداری به سمت دیجیتالی شدن

حرکت بانکداری به سمت دیجیتالی شدن

معاون وزیر اقتصاد روند پیشرفت صنعت مالی در دنیا را به سمت بانکداری و بیمه و رو به جلو و به سمت دیجیتالی شدن ارزیابی کرد.

چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 19:14

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، عباس معمارنژاد طی سخنانی در جلسه کمیسیون هماهنگی بانک ها و بیمه های استان خراسان رضوی، روند پیشرفت صنعت مالی در دنیا را به سمت بانکداری و بیمه و رو به جلو و به سمت دیجیتالی شدن ارزیابی کرد و به تشریح تغییرات عمده بانک ها و بیمه ها طی ۱۰ سال گذشته پرداخت.

معاون بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر اقتصاد  گفت: اولین تغییر، ظهور مشتریانی از نسل جوان با خواسته های جدید است، کسانی که کمتر مراجعه حضوری به مراکز ارائه خدمات دارند و اکثر کارهای خود را به صورت غیر حضوری و الکترونیک انجام می دهند؛ این افراد به صورت مستمر، خواستار خدمات با کیفیت بالا و همزمان با قیمت تمام شده مناسب هستند.

معمارنژاد افزود: دومین تغییر که از سال ۲۰۰۸ به این طرف با آن روبرو هستیم گسترش سهم نهادهای نظارتی و کنترلی بر بانک ها و بیمه ها است که با وضع مقررات و قوانین جدید وضعیت کنترلی جدیدی در این عرصه ایجاد کرده اند.

وی سومین تغییر را ایجاد استارت آپ ها و تشکل ها و سایت های بین المللی و جهانی مانند آمازون و ... عنوان و از آنان به عنوان رقیبان سرسخت شبکه بانکی و بیمه ها یاد کرد. معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در ادامه، انتخاب درست مدل کسب و کار، چابکی فرآیندهای کسب و کار مانند جذب منابع درست و اعطای تسهیلات به جا و نیز استفاده مناسب از فناوری ها  را به عنوان سه عنصر مهم در مدل کسب و کار در دنیای امروز عنوان کرد.

وی نکته فراموش شده در نظام بانکی و بیمه ای که در ۱۰ سال گذشته مغفول مانده است را آموزش و تربیت کادر حرفه ای عنوان و این موضوع را با کسب تحصیلات دانشگاهی متفاوت ارزیابی کرد.

معمارنژاد با بیان این نکته که سرانه آموزش به تنهایی مهم نیست و مهم کیفیت آموزش است، خواستار توجه بیشتر مدیران به امر آموزش حرفه ای شد تا بتوان در دورنمای کاری قدرت چانه زنی در عرصه های بین المللی را ارتقا داد.

معاون بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر اقتصاد با اشاره به متوسط دو درصدی NPL  و مطالبات غیر جاری در سطح دنیا و تفاوت فاحش با مطالبات ۱۱ درصدی در کشور از تجدید برخی تسهیلات معوق در شبکه بانکی به عنوان دلیل اصلی این تفاوت یاد کرد.

وی تعداد بالای شعب در سطح کشور با توجه به شاخص های جمعیت، پراکندگی و تولید ناخالص ملی را اعلام کرد و با توجه به کمبود نیروی انسانی و تعداد بالای شعب خواستار ادغام شعب در سطح بانک ها شد.

معمارنژاد گفت: ما هیچ برنامه استخدامی را قبول نمی کنیم مگر در موارد خاص و بانک هایی که با معضل مواجه اند. وی اشاره کرد، تعداد شعب ما با توجه به روند رو به دیجیتالی شدن صنعت بانکداری زیاد و عزم جدی برای کاهش آن، مورد انتظار است.

در ادامه معمار نژاد به درآمدهای کارمزدی اشاره کرد و افزایش آن تا ۲۰ درصد از سهم درآمدهای بانک ها را اعلام داشت و تصریح کرد: البته انتظار می رود اصلاح روند فعالیت، همزمان با بهبود کیفیت خدمات باشد.

وی در خصوص بیمه ها نیز اظهار داشت: ترکیب پرتفوی بیمه ها در کشور ما، ترکیب معیوبی است به عنوان مثال، در شرایطی که در دنیا ۵۰ درصد سهم بیمه ها مربوط به بیمه زندگی است، در ایران این رقم فقط ۱۴ درصد است. اصولا بیمه یعنی پذیرش ریسک و باید در توسعه بیمه زندگی فعالیت بیشتری انجام دهیم و ریسک بالاتری را بپذیریم.

معمارنژاد ضریب پایین ۲.۴ درصدی نفوذ بیمه در کشور را مورد مثال قرار داد و گفت: این در حالی است که در دنیا این ضریب ۷ درصد است و ما نیز در قوانین پیش بینی کرده ایم  که به این ضریب برسیم اما این جز با تلاش همه دست اندرکاران و فرهنگ سازی در این زمینه میسر نیست.

وی در ادامه در خصوص افزایش سطح اختیارات مدیران در استان ها، برگشت عوارض پرداختی شرکت های بیمه به دستگاه های استانی، واگذاری املاک تملیکی، ثبت مالکانه، حساب ذخیره ارزی، صندوق توسعه ملی و کارگروه های استانی مطالبی بیان کرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 7

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 13

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 15

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 12

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 13

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 12

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 6

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 6

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 11

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 21

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 22

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 23

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 22

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 12

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 20

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 30

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 23

واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند

رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها خود را حامی تولید می‌دانند و بر این باورند که واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند.

 • 26

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 33

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 42