حذف ضامن در وام‌های قرض‌الحسنه

حذف ضامن در وام‌های قرض‌الحسنه

بانک رفاه در راستای حمایت از کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی و همچنین بیماران صعب العلاج، ۱۵ طرح تسهیلاتی در قالب وام های ۵ تا ۱۰۰ میلیونی را در نظر گرفته است.

شنبه 22 شهریور 1399 ساعت 13:36

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی بانک رفاه کارگران به نقل از خبرگزاری تسنیم، بانک رفاه به عنوان یکی از بزرگترین بانک های اجتماعی کشور  و مدافع حقوق بازنشستگان و کارگران سعی دارد از طرق مختلف به بهبود وضعیت معیشتی این قشر از جامعه کمک کند. در همین راستا در کنار خدماتی که به اقشار مختلف جامعه ارائه می کند، یکی از اولویت های مهم خود را، ارائه خدمات مطلوب به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی وکارگران می داندکه در این مسیر پرداخت به موقع حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی، ارائه تسهیلات با شرایط ویژه و ارائه طرح های اعتباری مختلف به این قشر از مشتریان، از جمله برنامه های این بانک است.

اقدامات بانک رفاه برای بازنشستگان و کارگران در قالب طرح های مختلف نشان دهنده توجه ویژه این بانک به مشتریان خود به ویژه بازنشستگان و مستمری بگیران است. برهمین اساس، خدمات این بانک به کارگران به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم در حال انجام است. که خدمات مستقیم در قالب پرداخت تسهیلات به شرکت ها و واحد های تولیدی به منظور تدوام اشتغال بوده و این خدمات به طور غیر مستقیم در زندگی و رفاه حال کارگران کشور تأثیر گذار است.

طرح های تسهیلاتی بانک رفاه برای کارگران

در کنار طرح های بانک رفاه برای بازنشستگان و مستمری بگیران، این بانک چند طرح را نیز به منظور بهبود معیشت کارگران کشور که یکی از عوامل اصلی رشد اقتصادی هستند، اجرایی کرده است. بر همین اساس طرح های مختلفی را برای حمایت از این قشر با هدف تأمین نیاز ضروری کارگران، کمک به بنگاه‌های دولتی آسیب‌دیده و مشکل‌دار، کمک به کارآفرینی، اشتغال‌زایی و حمایت از مشاغل خانگی با اولویت زنان سرپرست خانوار و بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های استان‌های محروم در راستای ایجاد اشتغال پایدار تعیین کرده است.

به منظور تحقق این اهداف نیز، اعطای تسهیلاتی برای رفاه حال کارگران در نظر گرفته است که تخصیص تسهیلات قرض‌الحسنه و مرابحه به‌ منظور تأمین نیازهای ضروری و مورد نیاز کارگران نمونه کل کشور، اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کاروان ورزش کارگری ایران یکی از آنهاست.

همچنین تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی شناسایی‌شده مشکل‌دار در پرداخت حقوق معوق کارگران بیمه ای معرفی‌شده از سوی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی (بر اساس توزیع استانی تعیین‌شده توسط وزارت متبوع) و تخصیص تسهیلات مرابحه به کارگران بیمه ای معرفی‌شده از سوی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب طرح حمایت برای تأمین اموال و خدمات مورد نیاز از دیگر اقداماتی است که برای رفاه حال کارگران در نظر گرفته شده است.

دیگر طرح تسهیلاتی، مربوط به تخصیص تسهیلات مرابحه به کارگران بیمه ای معرفی‌شده از سوی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب طرح حمایت برای تأمین اموال و خدمات مورد نیاز و پنجمین راه کمک به کارگران ،اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به معرفی‌شدگان وزارت کار، سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در قالب تفاهم‌نامه و تبصره‌های قانون بودجه کشور است. البته این تسهیلات در برای کمک به کارآفرینی، اشتغال‌زایی و ایجاد مشاغل خانگی به ویژه موارد مربوط به زنان سرپرست خانوار انجام شده است .

همچنین مورد دیگر مربوط به اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت در راستای بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های استان‌های محروم به منظور ایجاد و تثبیت اشتغال پایدار در قالب طرح برکت است. همه این اقدامات و برنامه ها از سوی بانک رفاه به دلیل جایگاه کارگران و اهمیت معیشت آنها است که سعی شده با این اقدامات قدمی در این مسیر برداشته شود.

*وام ۱۰۰ میلیون تومانی به کارگران نمونه و بیماران صعب العلاج

در کنار همه این اقدامات، برنامه های دیگری از سوی بانک رفاه اجرایی شده که اسماعیل للـه گانی مـدیرعامل بـانک رفـاه کـارگران در این خصوص اعلام کرد: پرداخت تسـهیلات به کـارگران نمـونه که سالانه معرفی می شوند و بیماران صعب العلاج که با مشکلات مالی روبه رو هستند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان ( یک هزار میلیارد ریال ) از اقداماتی است که این بانک در نظر گرفته است.

*افزایش ۲.۵ برابری وام قرض الحسنه بدون نیاز به ضامن

بر اساس این گزارش، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی یکی از برنامه های اصلی این بانک است به طوری که در سال جاری با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی و مصوبات هیأت مدیره بانک اعتبار این تسهیلات از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۲ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که این رقم نسبت به سال گذشته نزدیک به ۱۱ برابر شده است.

بنابراین سقف وام دریافتی هر فرد که به منظور ارتقای وضعیت معیشتی و بهبود زندگی بازنشستگان و خانواده‌های آن ها، در نظر گرفته شده از ۲ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان افزایش یافته است. همچنین صدور انواع بیمه نامه شخص ثالث، بدنه و سایر بیمه نامه ها نیز برای این قشر با نرخ ۴ درصد اجرایی شده است. یکی از مزیت هایی که برای وام قرض الحسنه در نظر گرفته شده حذف ضامن است که می تواند مسیر دریافت وام را تسهیل و آسان کند.

*اعطای تسهیلات۵۰ میلیون تومانی در "طرح کرامت"

"طرح کرامت" یکی از طرح هایی اسـت که بانک رفاه بابت تعمیر واحدهای مسـکونی، هزینه درمان، هزینه ازدواج فرزندان مسـتمری بگیران و سایر هزینه ها به مشمولان این طرح یعنی بازنشستگان و مستمری بگیران اعطا می کند. سقف این تسهیلات ۵۰ میلیون تومان بوده که با هدف تداوم خدمات مالی به مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است.

متقاضیان یاد شده می توانند برای تهیه اموال و خدمات مورد نیاز همانند تهیه مصالح ساختمانی برای تعمیرات واحد مسکونی، هزینه درمان، تحصیل، تهیه جهیزیه و ازدواج فرزند، مسافرت های زیارتی و سیاحتی و تعمیرات اساسی و بازسازی کامل واحدهای مسکونی در قالب عقد مرابحه از این تسهیلات استفاده کنند.

*تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی بازنشستگان برای خرید کالا

در ادامه طرح های حمایتی بانک رفاه برای بازنشستگان، این بانک طرح "رفاه کالا " را با  هدف کمک به ایجاد اشـتغال، حمایت از تولیدات داخلی و توسـعه اقتصـادی کشور، اجرایی کرده است. در این طرح مبلغ ۵۰ میلیون تومان با نرخ ۱۵ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه به مشمولان اعطا می شود.

بر اساس این گزارش، بانک رفاه کارگران در راستای تحقق شعار سال در قـالب طرح "رفـاه کـالا" به مسـتمری بگیران سازمـان تـامین اجتمـاعی مشـروط به دریـافت حقوق از این بانک و همچنین تمامی افراد حقیقی که حقوق خود را از این بانک دریافت می کنند، تا سقف۵۰ میلیون تومان تسهیلات تخصیص می دهد.

همچنین مستمری بگیران صندوق بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی که به دلیل عدم حضور بانک رفاه در آن شهرستان ها، حقوق خود را از سایر بانک ها دریافت می کنند، به شرط ارائه گواهی کسر از حقوق و همچنین معرفی ضامن یا ضامنان معتبر و یا سایر وثائق مورد قبول (به تشخیص ارکان اعتباری) برابر ضوابط و مقررات جاری بانک، می توانند از تسهیلات طرح رفاه کالا استفاده کنند. گفتنی اسـت، مشمولان می توانند از این تسهیلات برای خرید لوازم خانگی، اداری مبلمان و ... و بـدون نیاز به سپرده گذاری و ایجاد میانگین حساب استفاده کنند.

*تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی به فرزندان بازنشستگان تأمین اجتماعی

یکی از طرح های بانک رفاه برای کمک به بازنشستگان و مستمری بگیران "طرح پیوند" است که هدف از این طرح ایفای مسئولیت های اجتماعی، تسهیل و ترویج  سنت حســنه ازدواج، حمـایت از تـولید کننــدگان و تـوزیع کننـدگان داخلی در سـال "جهش تـولید" و حمـایت از جوانان برای تأمین لوازم اولیه زندگی است.

در این طرح تمامی اشخاص حقیقی متقاضی بهره مندی از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، پس از ثبت نـام در سامـانه ازدواج بـانک مرکزی و معرفی آن ها از سـوی این سامـانه به بـانک رفـاه، می تـوانند از مزایای این طرح که تسهیلات با کارمزد یک درصد است برخوردار شوند.

مدیرعامل بانک رفاه در خصوص این طرح اعلام کرد که "طرح پیوند" در حال اجراست و به فرزندان مستمری بگیران و بازنشستگان با نرخ یک درصد پرداخت می شود. بنابراین به ازای هر فرزند بازنشسته و مستمری بگیر، ۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید کالا تعلق می گیرد.

بر اساس این گزارش، در"طرح پیوند"، بانک رفاه به دنبال کمک به بازنشستگان و خانواده های آن ها بوده و بر همین اساس به فرزندان مستمری بگیران و بازنشستگان به ازای هر فرزند بازنشسته و مستمری بگیر، ۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید کالا با نرخ یک درصد پرداخت می کند.

گفتنی اسـت، متقاضیان مذکور علاوه بر تسهیلات موصوف، می توانند ۲۰۰ میلیون ریال تسـهیلات مرابحه با نرخ ۱۵ درصـد (کمـتر از نرخ مصوب بـانک مرکزی ج.ا.ا) در قـالب" طرح رفـاه کـالا "مشـروط به اینکه ۶۰ درصد حقوق و مزایا، کل اقساط تسهیلات دریافتی را پوشش دهد دریافت کنند . البته، این طرح در مرحله نخسـت شـامل اسـتان های کرمان، خراسان رضوی، مازنـدران، خوزسـتان و آذربایجان شرقی است. علاوه بر این، خدمات دیگری نیز برای مستمری بگیران در نظرگرفته شده است که از آن جمله می توان به صدور انواع بیمه نامه شخص ثالث، بدنه وسایر بیمه نامه‌ها با نرخ ۴ درصد اشاره کرد.

*"امید رفاه " طرحی دیگر برای کمک به مستمری بگیران

در ادامه طرح ها و سیاست های حمایتی بانک رفاه، به منظور تنوع بخشـی به سبد خدمات اعتباری و با هدف جلب رضـایت عموم مشتریـان، "طرح امید رفاه" توسط مدیران این بانک طراحی شده و بر این اساس مسـتمری‌بگیران سازمـان تـأمین اجتماعی و کارکنان بازنشسـته بانک رفاه در قالب عقد قرض الحســـنه با سقف فردی ۱۰ میلیون تومان( یکصـــد میلیــون ریـــال) می توانند تسهیلات دریافت کنند.

همچنین نرخ کــارمزد سالانه این تسهیلات برای مسـتمری بگیران سازمـان تـأمین اجتماعی و کارکنان بازنشسـته بانک رفاه ۴ درصــد و برای کارکنــان سازمـان هـای در تعامل با بـانک در قـالب عقد مرابحه تـأمین کالا و خـدمات با سقف فردی ۱۰۰ میلیون تومان (یک میلیارد ریال ) با نرخ سود سالانه ۶ درصد،است.

*راه اندازی باشـگاه مشتریان سازمان تامین اجتماعی

در اقدامی دیگر از سوی بانک رفاه و با همکـاری بین بخشـی و در راسـتای حمـایت معیشتی از مسـتمری بگیران سازمـان تـأمین اجتماعی، باشـگاه مشتریان سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور راه اندازی و به بهره‌برداری رسید.

بر این اساس، تمامی مسـتمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور می تـوانند برای عضـویت و بهره منـدی از امتیـازات این باشـگاه با ورود به سـایت باشـگاه مشتریـان سازمـان تـامین اجتمـاعی به نشـانی club.tamin.ir نســبت به ثبت نـام رایگـان و اینترنـتی در سامـانه اقــدام و از خـدمات این باشگاه بهره مند شوند.

با عضویت در این باشگاه، بازنشســتگان و مســتمری بگیران سازمـان تـأمین اجتمـاعی می تـوانند از فروشــگاه هـای طرف قرارداد با باشگاه مشتریان سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور کالاهای مورد نیاز خود را به صورت اقساطی و بـدون سـود دریـافت کنند. همچنین بـانک رفـاه کـارگران اقسـاط مربـوطه را از حقـوق بازنشســتگان کسـر و به حسـاب فروشگاه های مربوطه واریز می کند. گفتنی اســت، اجرای این طرح در ابتــدا به شکل آزمایشــی در اســتان فـارس انجـام شد که به دلیل اســتقبال مستمری بگیران از طرح مذکور، اکنون در سراسر کشور در دسترس تمامی بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان قرار گرفته است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 315

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 92

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 300

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 337

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 299

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 124

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 121

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 120

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 127

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 135

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 117

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 106

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 107

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 104

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 120

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 129

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 113

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 111

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 110

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 110