جلسه شورای راهبردی حسابرسی داخلی بانک‌ها

جلسه شورای راهبردی حسابرسی داخلی بانک‌ها

بینا: هشتمین جلسه شورای راهبردی حسابرسی داخلی بانک‌ها با محوریت ضرورت حسابرسی داخلی و گزارش‌گیری و کنترل داخلی در بانک‌ها برگزار شد.

به گزارش بینا به نقل از  روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی در این نشست، با مهم دانستن نقش حسابرسان داخلی بانک‌ها اظهار داشت: مدیران عامل و مسئولان بانک‌ها توجه داشته باشند حسابرسان داخلی، آن‌ها را در راه رسیدن به اهدافشان کمک می‌کنند.
تهرانفر با اشاره به توجه به مدیریت ریسک در بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: بانک‌ها از هر تغییر در مولفه‌های اقتصادی متاثر هستند و از این رو، به عنوان فعالیتی پرریسک شناخته می‌شوند و به همین دلیل ، مراجع مختلف نظارتی فعالیت‌های آنان را تحت نظر دارند.
وی با توصیف بانکداری در سایر کشور‌ها که دارای مقررات بسیار پیچیده‌ای است، افزود: اولین ریسک در بانک، زمانی ایجاد می‌شود که اولین سپرده‌گذار پول خود را در اختیار بانک قرار می‌دهد و بانک را متعهد به بازپرداخت پول خود می‌کند. این همان ریسک نقدینگی است که به عنوان یک ریسک بسیار مشکل  و سخت شناخته می‌شود.
معاون نظارتی بانک مرکزی با ذکر یک مثال ریسک نقدینگی را این‌طور بیان کرد :جایگاه یک موسسه اعتباری در یکی از شهرستان‌ها متزلزل شد. در پی آن افرادی که در این موسسه سپرده‌گذاری کرده‌ بودند،یکباره پول خود را طلب کردند و از آنجایی که موسسه مذکور سرمایه‌ها را به دست تسهیلات‌گیرندگان سپرده بود، این حجم نقدینگی را در اختیار نداشت تا پاسخگوی مشتریان باشد.
وی افزایش پایه پولی توسط بانک مرکزی که منجر به تزریق نقدینگی به نظام بانکی می‌شد را موجب عدم ریسک نقدینگی بانک‌ها تا کنون دانست و تصریح کرد: با تاکید و اهتمام جدی دولت جدید، بانک مرکزی از رشد پایه پولی ناشی از منابع خود جلوگیری خواهد کرد.از همین رو، بانک‌ها باید به ریسک نقدینگی توجه بیشتری داشته باشند و از حسابرسان داخلی انتظار داریم در گزارش‌های ترازنامه به هیئت مدیره بانک ها بر این مسائل تاکید کنند.
تهرانفر دومین ریسک متوجه بانک‌ها را ریسک اعتباری یا پیش فرض معرفی کرد و عنوان داشت:‌ این مورد، زمانی پیش‌ می‌آید که پول را در اختیار افراد قرار دهیم . در این مرحله،ریسک عدم بازپرداخت به شدت به وجود می آید. البته برای کنترل ریسک اعتباری در بانک مرکزی یکسری قواعد و مقررات وجود دارد که مهمترین آن‌ها بحث تعیین حداکثر مبلغ تسهیلات است.
وی با اشاره به راه‌های مدیریت ریسک اعتباری افزود: یکی از این روش‌ها مراجعه به تاریخچه حساب مشتری است تا بر اساس آن مدلی اتخاذ و از این مدل ، میانگین ورود منابع را سنجید و ریسک اعتباری مشتری را ارزیابی کرد.
در این جلسه، هاتفی استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیای آمریکا، مسئولان سازمان بورس و مدیران حسابرسی داخلی بانک‌ها با بیان دیدگاه‌های خود، انتظارات خود را از سیستم بانکی تشریح کردند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 147

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 152

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 135

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 145

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 45

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 26

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 18

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 31

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 42