جزئیات پرداخت وام اشتغالزایی به صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم‌یار

جزئیات پرداخت وام اشتغالزایی به صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم‌یار

یک مقام مسئول در نظام بانکی، با تشریح جزئیات پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ۱۰تا۴۰میلیون تومانی با کارمزد ۰تا ۴ درصد به صندوق‌های مردم‌یار گفت: وام‌های کمتر از ده میلیون تومان نیاز به ضامن ندارد.

دوشنبه 2 دی 1398 ساعت 8:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی اکبری در مراسم امضای تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه برای توسعه و حمایت از صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم‌یار و اشتغالزا گفت: در راستای سیاست اعطای وام‌های قرض‌الحسنه برای ایجاد اشتغال خرد، تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بسیج سازندگی به امضا رسیده که بر اساس آن، به ۱۵ هزار صندوق قرض‌الحسنه مردم‌یار به منظور اشتغالزایی وام‌های ده تا چهل میلیون تومانی با کارمزد صفر تا ۴ درصد اعطا خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر افزود: وام‌های کمتر از ده میلیون تومان، نیاز به ارایه ضامن ندارند و خود صندوق، مکانیزم تضمینی را با بانک پیش خواهد برد، اما برای وام‌های بالاتر از ده میلیون تومان، نیاز به یک ضامن وجود دارد که بر اساس دستورالعمل‌های بانکی، برای پذیرش این ضامن اقدام خواهد شد.

به گفته اکبری، مکانیزم کار به این شکل است که خود صندوق‌ها منابع خود را در بانک قرض‌الحسنه سپرده‌گذاری کرده و بانک نیز معادل آن را به عنوان منابع قرار خواهد داد تا بتوان به اعضای این صندوق‌ها به منظور توسعه اشتغالزایی، وام اعطا کرد.

این مقام مسئول در نظام بانکی، اظهار داشت: از سال گذشته، روند تسهیلات‌دهی خود را از حوزه معیشت به اشتغالزایی تغییر داده تا به جای حل مشکلات نیازهای موقت، پرداخت تسهیلات را به امور اشتغالزا و ضروری‌تر هدایت نماییم. این در حالی است که کشور هم اکنون در حوزه اشتغال از شرایط خوبی برخوردار نیست و محدودیت‌هایی از سوی دولت، برای ایجاد شغل وجود دارد که در چنین شرایطی، ‌بهترین روش برای تامین مالی تسهیلات قرض الحسنه است.

اکبری ادامه داد: بر همین اساس بانک در تلاش است تا سیاست‌های اشتغال‌زا را در کشور به خوبی اجرا کند و با امضاء تفاهم‌نامه با نهادها و سازمان‌های مختلف، جامعه هدف مشخصی را تحت پوشش خود قرار دهد؛ به همین دلیل و به منظور توانمندسازی اقشار آسیب پذیر جامعه، کمک به ترویج فرهنگ تعاون و همیاری در سطح کشور، حمایت از صندوق های قرض الحسنه روستایی و محله های شهری تلاش کرده ایم تا با ارائه انواع خدمات بانکی و همچنین بستر سازی منابع خرد و به کار گیری آن به منظور توسعه کسب و کار در سطح روستاها و محله های شهری، کار را پیش برده و به اشتغالزایی کمک کنیم.

وی افزود: راهبری، توسعه و حمایت از صندوق‌های قرض الحسنه مردم یار و اشتغال زا و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در قالب انعقاد تفاهمنامه های حمایتی و اعتبار در حساب جاری از محورهای این تفاهمنامه است که بر اساس آن، هر یک از صندوق های قرض الحسنه روستایی و محله های شهری وابسته به سازمان بسیج سازندگی می توانند با افتتاح حساب در شعب بانک، به هر یک از اعضای خود در قالب طرح های حمایتی و اعتبار در حساب جاری، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کنند.

همچنین در ادامه این نشست، محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی اظهار داشت: وضعیت معیشتی و اقتصادی در کشور یک ضرورتی ایجاد کرده و همه باید با کمک هم آسیبی که تهدید است را به فرصت تبدیل کنیم؛ ضمن اینکه امروزه بیکاری، حاشیه نشینی، یک تهدید برای نظام خواهد بود که اگر به درستی عمل شود، فرصت خواهد بود؛ بنابراین در شرایط اقتصاد فعلی در زمینه بیکاری و اشتغال رویکرد جدیدی ایجاد شده گرچه به عنوان یک نهاد تسهیل گر باید در زمینه روان سازی قوانین و مقررات هم تلاش کنیم.

وی ادامه داد: در این میان حضور مردم تاثیر به سزایی دارد و اکنون ۲۰۰ گروه تخصصی اقتصاد مقاومتی متشکل از حدود ۴ هزار بسیجی انقلابی آموزش دیدند تا در زمینه اشتغال مردم را آموزش دهند؛ بر این اساس، از سال گذشته در زمینه صندوق های مردم یار اشتغال‌زا با ۷۰۰ هزار عضو آغاز شد و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان آورده مالی مردم است که با وجود اینکه سال اول فعالیت این صندوق ها است، عدد بسیار خوبی است که این رقم علاوه بر آورده بانک‌ها است.

زهرایی گفت: برای ادامه حیات صندوق نیاز است تا بانک ها و نهادهای حمایتی و تسهیلاتی کمک کنند.

وی افزود: صندوق ها این اختیار را دارند تا در هر بانکی که تمایل دارند، فعالیت خود را آغاز کنند.

کد خبر 4804320
محبوبه فکوری

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 15

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 17

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 16

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 4

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 17

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 11

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 8

اصلاح بودجه به شاکله لایحه آسیبی وارد نخواهد کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: کمیسیون تلفیق تلاش می‌کند که اصلاحات لازم در لایحه بودجه صورت گیرد، بدون آن که به شاکله اصلی لایحه آسیبی وارد شود.

 • 18

نبود سامانه نظارت عامل گرانی کالاها است

یک استاد دانشگاه گفت: نبود سامانه نظارت و سیستم جامع تجارت که همان شبکه توزیع در کشور است، عامل اصلی گرانی کالاها با ارز ترجیحی است.

 • 11

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 39

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 38

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 20

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 67

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 38

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 72

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 57

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 59

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 67

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 30

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 29