جزئیات وام 30 میلیونی ازدواج

جزئیات وام 30 میلیونی ازدواج

مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه درباره افزایش حقوق کارمندان جلسه غیرعلنی برگزار کرد. لاریجانی اعلام قطعی مصوبات را منوط به برگزاری جلسه علنی کرد.  در این بین یک عضو کمیسیون تلفیق نیز بیان کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق دولت مکلف است درصد افزایش حقوق کارکنان دولت را به گونه‌ای تعیین کند که پس از کسر مالیات حداقل آن ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر آن یک میلیون تومان باشد.

سه شنبه 14 اسفند 1397 ساعت 1:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

 زهرا طوسی/ مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه درباره افزایش حقوق کارمندان جلسه غیرعلنی برگزار کرد. لاریجانی اعلام قطعی مصوبات را منوط به برگزاری جلسه علنی کرد. 
در این بین یک عضو کمیسیون تلفیق نیز بیان کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق دولت مکلف است درصد افزایش حقوق کارکنان دولت را به گونه‌ای تعیین کند که پس از کسر مالیات حداقل آن ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر آن یک میلیون تومان باشد.
همچنین در نوبت عصر و در بررسی لایحه بودجه 98، نمایندگان مجلس بنیاد شهید را مکلف به پرداخت کمک معیشت به آزادگان و جانبازان معسر کردند. همچنین مصوب شد تا بیمه سلامت برای تمام اقشار رایگان شود. همچنین نمایندگان نحوه درآمد و مصارف هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده را تعیین تکلیف کردند. نمایندگان در جلسه نوبت صبح روز چهارشنبه 8 اسفند، بانک مرکزی را مجاز کردند ظرف مدت یک ماه حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی فاقد شماره ملی و افراد حقوقی فاقد شناسه ملی را مسدود کند. نمایندگان مصوب کردند؛ به منظور افزایش شفافیت تراکنش های بانکی، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی:
 1- بانک مرکزی مجاز است ظرف مدت یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی فاقد شماره ملی و افراد حقوقی فاقد شناسه ملی را مسدود نماید.
2- کلیه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری موظفند براساس درخواست سازمان امور مالیاتی، فهرست حساب‌های بانکی و اطلاعات مربوط به کلیه تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین بانکی) مؤدیان را به صورت ماهانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.
همچنین مصوب شد تا در بودجه سال آینده 50 هزار میلیارد ریال برای وام قرض الحسنه به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص یابد. نمایندگان مجلس مقرر کردند ۳۰۰ میلیارد تومان از لایحه بودجه ۹۸، به بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست اختصاص یابد. نحوه درآمد و مصارف هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده نیز تعیین تکلیف شد. سپس در بررسی دیگر مصوب شد تا یارانه آرد صنف صنعت حذف و منابع حاصل از آن به خرید تضمینی گندم اختصاص یابد. همچنین نمایندگان مصوب کردند تا 2000 میلیارد ریال برای واکسن طیور اختصاص داده شود.
علاوه ‌بر این موارد با مصوبه مجلس وام ازدواج هر یک از زوجین در سال 98، 30 میلیون تومان شد.
وام ازدواج برای نخستین بار در سال ۸۸ پراخت شد، آن زمان مبلغ وام برای هر کدام از زوجین سه میلیون تومان بود، این مبلغ به مدت هفت سال تغییری نکرد تا اینکه در بودجه ۹۵، مبلغ آن از سه میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت، سپس در سال ۹۶، این رقم با رسیدن به سقف ۱۵ میلیون تومان برای هر فرد به روزرسانی شد و حالا با موافقت مجلس قرار است این وام با افزایش دوبرابری نسبت به سال قبل، در مرز ۳۰ میلیون تومان بایستد. 
نمایندگان مردم، دیروز برای حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی را موظف کردند از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه سیستم بانکی، به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها از ابتدای سال 96 به بعد ثبت شده و تاکنون نیز وام ازدواج دریافت نکرده‌اند وام 30 میلیون تومانی پرداخت کند.
این وام ازدواج که سقف آن برای زوجین 60 میلیون تومان خواهد بود، با دوره بازپرداخت پنج ساله و تنها با اخذ یک ضامن معتبر و سفته امکان پذیر است. چنانچه در قانون پیش‌بینی شده است بانک‌ها می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.
با این حال افزایش مبلغ وام می‌تواند برای بخشی از ضروریات زندگی به کمک زوجین بیاید. به گفته سیف جمالی، سرپرست دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی امسال کل متقاضیان این وام یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۷۰ نفر بودند که حدود 880 هزار نفر موفق به استفاده از آن شدند و به این ترتیب ۱۴۳ هزار و ۴۲۳ نفر متقاضی که هم اکنون در صف انتظار دریافت وام ازدواج هستند، می‌توانند با دست بازتری نسبت به هزینه‌کرد این مبلغ در ابتدای زندگی مشترک برنامه ریزی کنند. جزئیات بیشتر درباره دریافت و بازپرداخت وام ازدواج 30 میلیون تومانی را علیرضا سلطانی کارشناس خبره بانکی توضیح می‌دهد. نخستین سؤال مهمی که برای زوجین مزدوج و یا در شرف ازدواج پیش می‌آید این است که چه کسانی مشمول وام ازدواج 30 میلیون تومانی می‌شوند و آیا تاریخ ثبت‌نام وام مهم است یا خیر؟
طبق صحبت‌های سلطانی، این وام شامل تمام کسانی می‌شود که وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پس تمام افرادی که در صف انتظار دریافت وام باشند نیز می‌توانند از تسهیلات جدید بهره ببرند، به‌طور مثال افرادی که 6 ماه پیش درخواست وام ازدواج داده‌اند و هنوز این وام را دریافت نکرده‌اند نیز وام 30 میلیون تومانی ازدواج شامل حالشان می‌شود. البته این نکته را هم باید توجه کنند که تنها آن بخشی از زوجین در صف انتظار مشمول وام جدید می‌شوند که از اول فروردین 96، ازدواج کرده و مابقی افراد که تاریخ عقدشان به سال قبل باز می‌گردد و در صف دریافت هستند واجد شرایط دریافت همان وام 15 میلیون تومان هستند.
به گفته سلطانی منبع تأمین اعتبار وام ازدواج از محل منابع در اختیار پس‌انداز، جاری و سپرده قرض‌الحسنه بانک‌هاست پس همه بانک‌هایی که حساب‌های قرض‌الحسنه دارند از جمله تمامی بانک‌های دولتی در این زمینه همکاری می‌کنند، بانک‌های خصوصی نیز مطابق با بخشنامه‌ها و دستورعمل‌ها می‌توانند وام ازدواج پرداخت کنند. وی درباره شرایط اختصاصی دریافت وام اخیر با اشاره به اینکه اگر وثایق لازم به بانک تحویل شود ظرف یک هفته این مبلغ در حساب متقاضیان خواهد بود، توضیح داد: تا زمانی که وام 15 میلیون تومان بود یک ضامن معتبر کفایت می‌کرد، با این حال با توجه به بالا رفتن میزان وام، در نظر گرفتن یک ضامن به معنای کاهش تضمین محسوب می‌شود که این امتیاز برای سهولت دریافت تسهیلات به متقاضیان داده شده و در کنار آن دریافت سفته به عنوان پشتیبان به تعهدات مشتری اضافه شده که باید پشت نویسی و به امضای ضامن برسد تا در صورت نیاز برای وصول مطالبات به بانک کمک کند. 
وی با اشاره به اینکه با مدت زمان باز پرداخت پنج ساله، اقساط وام ازدواج حدود 500 هزار تومان خواهد بود، افزود: بانک‌ها یارانه مشتریان را به عنوان تعهد بر نمی‌دارند، اما اگر متقاضی وام خودش به بانک اجازه بدهد که بخشی از اقساط وی، از محل یارانه او کسر شود، بانک این مبلغ را هر ماه به عنوان قسمتی از بدهی از حساب وی برداشت می‌کند.
طبق گزارش‌های میدانی خبرنگار قدس، هزینه تهیه جهیزیه ساده برای شروع زندگی مشترک در سال 97 بین 40 تا 50 میلیون تومان برآورد شده بود و بی‌شک این رقم در سال 98، مرزهای 80 میلیون تومان را درمی‌نوردد، واضح است که برای شکل گرفتن یک زندگی مشترک ارکان دیگری مانند مخارج برگزاری مراسم عروسی و اجاره و رهن واحد مسکونی نیز در فهرست اقلام ضروری است که با احتساب آن‌ها، برای این پرسش که آیا وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی کفاف شروع یک زندگی را می‌دهد، پاسخ شایسته‌ای وجود ندارد. 
 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

همصدایی برای حذف ۴۲۰۰

دنیای اقتصاد : ...

 • 7

گذر دلار از کانال ۱۱

دنیای اقتصاد : ...

 • 10

اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند

در اولین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در دوره نهم، نمایندگان با ۸۷ درصد آرا، رأی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد ایران دادند.

 • 7

​بانک صادرات ایران در پایان خرداد ٩٨ از نقطه سر به سر عبور کرد

بانک صادرات ایران در سه ماهه اول سال ٩٨ با کسب سود خالص ١٤٢ میلیارد ریالی از نقطه سر به سر عبور کرد که این مطلب نشان از بهبود شرایط فعلی و بازگشت به ریل سودآوری دارد.

 • 10

بانک صادرات بعد از سه سال وارد مرحله سودآوری شد

بانک صادرات در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ با کسب سود خالص ۱۴۲ میلیارد ریالی از نقطه سر به سر عبور کرد که این موضوع ناشی از بهبود شرایط فعلی و بازگشت به ریل سودآوری است.

 • 9

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر موفق بود؟

مدیر مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران با طرح این سوال که چرا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موفق عمل نکرده گفت: مشکل و نقد عمده این سیاست این است که به همه اختصاص پیدا کرد، به صورتی که دهک دهم که قشر مرفه جامعه هستند ۴ برابر بیش از دهک اول از این یارانه ارزی نفع بردند.

 • 10

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر موفق بود؟

مدیر مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران با طرح این سوال که چرا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موفق عمل نکرده گفت: مشکل و نقد عمده این سیاست این است که به همه اختصاص پیدا کرد، به صورتی که دهک دهم که قشر مرفه جامعه هستند ۴ برابر بیش از دهک اول از این یارانه ارزی نفع بردند.

 • 9

ارزآوری بیش از ۸۷۰ میلیون دلاری صنایع در سمنان

سمنان- میزان واردات کالا در استان سمنان طی این مدت، ۱۲۹ هزار تن به ارزش ۲۸۲ میلیون دلار بوده است.

 • 6

صورت‌های مالی سال ۹۷ بانک صادرات تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالانه بانک صادرات ایران برای بررسی دوره مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ برگزار شد و صورت های مالی این بانک به تصویب رسید.

 • 10

‌بانک‌ها می توانند به روند توسعه روستایی شتاب دهند

‌فرماندار شهرستان پیشوا گفت: بانک ها می توانند با به کارگیری بهترین ابزارهای مالی خود به روند توسعه روستایی شتاب دهند.

 • 10

ادامه فعالیت کارت جایگاه‌داران بعد از ۲۰ مرداد

وزیر نفت با اشاره به لزوم استفاده از کارت سوخت از ۲۰ مرداد، گفت: کسانی که موفق به دریافت کارت سوخت نشدند بعد از ۲۰ مرداد نیز می توانند از کارت جایگاهداران برای سوختگیری استفاده کنند.

 • 5

ایجاد تمایز در خدمات بانکی با اجرای بانکداری دیجیتال

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: از سه سال پیش به دنبال ایجاد زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال هستیم که امیدوارم در سال ۱۴۰۰ بتوانیم آن را به طور کامل اجرا کنیم.

 • 10

سیزدهمین عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی

دو میلیون بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران، اول مردادماه امسال با قیمت پایه ۶۱ دلار و ۴۲ سنت برای هر بشکه در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

 • 6

مصوبه ۱۲۰ میلیون یورویی طرح تولید داروی ضد سرطان در دست اجرا

رییس شعبه بلوار کشاورز بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک از تولید داروی ضد سرطان که یکی از شرکت های دارویی در دست اجرا دارد، به مبلغ ۱۲۰ میلیون یورو حمایت می کند.

 • 6

مصوبه ۱۲۰ میلیون یورویی طرح تولید داروی ضد سرطان در دست اجرا

رییس شعبه بلوار کشاورز بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک از تولید داروی ضد سرطان که یکی از شرکت های دارویی در دست اجرا دارد، به مبلغ ۱۲۰ میلیون یورو حمایت می کند.

 • 0