توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است

توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران گفت: اکنون بهترین فرصت برای توسعه کارآفرینی در جنگ اقتصادی است و به نظر می رسد برای نیل به این هدف در شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی جامعه، تغییر نظام پولی و بانکی در اولویت باشد.

پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 16:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

«حمیدرضا غزنوی» در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با کارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تحریم‌ها را موضوع روز فعالان اقتصادی عنوان کرد و افزود: همان گونه که دولت در عرصه دیپلماسی در این زمینه فعال است به نظر می‌رسد فرصت بسیار خوبی برای تبدیل این تهدید به تحریم از دید کارآفرینی فراهم شده است.
وی یادآورشد: زمانی پول ارز ناشی از فروش نفت وارد کشور و شاید بخش عمده آن صرف ناکارآمدی مدیریت می شد، اما امروز با کمبود ارز پیش آمده شاهد بروز مشکلات متعدد هستیم.
غزنوی با یادآوری بانک محوری نظام اقتصادی کشور، اظهار داشت: امروز شاهدیم بانک های خصوصی منابع کشور را جذب و آن را صرف فعالیت‌های غیرمولد می‌کنند، این موضوع سبب می‌شود تولید، کم‌بهره شده و منابع بیشتر به سمت سفته بازی و دلال بازی منحرف شود.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: باید نظام پولی و بانکی کشور را اصلاح کرد تا این پول ها به سمت تولید رفته و تا زمانی که این رویه اصلاح نشود توسعه کارآفرینی را شاهد نخواهیم بود.
غزنوی ادامه داد: امروز برخی بانک ها با جذب پول های مردم، آنها را در فعالیت های غیر مولدی نظیر ساخت مال ها سرمایه گذاری می کنند که هیچ ارزش افزوده برای کشور نداشته و در ادامه آنها را از کالاهای خارجی پر می کنند.
وی گفت: این در حالی است که این پول ها باید صرف ساخت کارخانجات، خرید تجهیزات و کمک به تولید شود، اما از آنجایی که سود در مباحث ساختمان، زمین، ارز، سکه و سفته بازی است و قوانین بازدارنده ای نیز برای موظف کردن بانک ها برای هدایت پول ها به سمت تولید وجود ندارد، رونق اتفاق نمی افتد.
دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران تصریح کرد: باید سیستم پولی و بانکی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تغییر داد تا با کارآفرینی و تولید همراه شده و بازار سفته‌بازی به حاشیه برود و زمینه برای اشتغال، تولید و سود بیشتر فراهم شود.
وی تاکید کرد: امروز شاهدیم یک دلال آهن 12 هزار میلیارد تومان به دو بانک بدهکار است، اما یک تولیدکننده بزرگ برای 100 میلیارد تومان تسهیلات بانکی با دشواری‌های متعدد مواجه است.
دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران ادامه داد: این تولیدکننده بزرگ برای دریافت تسهیلات هزاران مصیبت در راه دارد و باید یک مَلاّک بزرگ باشد تا ملک سهل البیع به عنوان ضمانت به بانک بدهد و از این وام برخوردار شود.
وی به مشکلات قوانین و مقررات نیز اشاره کرد و گفت: با اینکه در جنگ اقتصادی به سر می بریم، اما سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌های ما آرایش جنگی به خود نگرفته اند.
غزنوی بیان داشت: هرچند شاهد تشکیل کمیته‌های تخصصی در وزارتخانه ها هستیم، اما در حقیقت مربوط به گذشته و قبل از تحریم ها است و باید پرسید برای شرایط فعلی چه کار باید کرد ؟
وی تاکید کرد: باید در وزارتخانه ها و مراکز دولتی اتاق‌های جنگ با مشارکت بخش خصوصی تشکیل شود تا بدانیم برای شرایط فعلی و مواجهه با تحریم ها چه کار کنیم؟
این فعال صنعتی بیان داشت: جنگ اقتصادی همچون سیل اخیر شیراز است که به یکباره سرازیر شده و همه چیز را از بین می برد و هیچ کس نیز نمی‌تواند کاری انجام دهد، بنابراین باید با آهنگ تند تر و با آرایش نظامی شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که آمادگی مواجهه با مشکلات را داشته باشیم.
وی بیان داشت: وزارتخانه ها و مراکز دولتی باید همراه با بخش خصوصی به تدوین قوانینی برای وضعیت امروز اقتصادی کشور بپردازند و اگر نیاز است مجلس نیز ورود کند تا قوانین تازه ای مصوب شود.
غزنوی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی باید همه قوا فرصت، وقت و هزینه شان را برای آمادگی بخش تولید مهیا کنند، گفت: این در حالی است که چنین شرایط را شاهد نیستیم؛ در این راه و اولویت اول و آخر، تغییر نظام بانکی است، زیرا رغبتی ندارند پول هایشان را به سمت تولید هدایت کند.
اقتصام**3065**1883

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ برگزار شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ و شرکت کشاورزی خوشه طلایی مهر ماندگار، برگزار شد.

 • 3

انجام نسخه پیچی الکترونیکی در۵۰درصدموسسات طرف قرارداد بیمه سلامت

زنجان- مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: ۵۰درصد موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت استان شامل آزمایشگاه، مطب و داروخانه ها از نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی استفاده می کنند.

 • 3

افزایش مبادلات ایران و ترکیه با پول ملی

رئیس کل بانک مرکزی از بالا بردن حجم تجارت دو کشور ایران و ترکیه و حل و فصل مسائل بانکی به ویژه ارتباط بیشتر بین بانک‌های مرکزی برای پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبر داد.

 • 2

پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ۱۵ میلیارد دلار پروژه ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر) مصوب شورای اقتصاد در حال اجرا دارد که ۷.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی است.

 • 3

پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مذاکرات دوجانبه روسای جمهور ایران و ترکیه عمدتا بر نحوه گسترش روابط تجاری و بانکی متمرکز بود، از پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبرداد.

 • 2

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای ۱۱ ارز افزایش، ۱۰ ارز ثابت و ۲۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت.

 • 9

اقدامات در حوزه نفت منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

معاون اول رییس جمهور گفت: اقدامات انجام شده در حوزه نفت کاملا منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده و باید با جدیت تداوم یابد.

 • 1

وضعیت معاملات ارزی/ ارز مسافرتی ۲۵۰ تومان ارزان شد

امروز قیمت‌ها در معاملات بازار ارز به مانند روزهای اخیر نوسان چندانی نداشت و بازار آرام بود.

 • 3

پناهندگان جهت دریافت دفترچه بیمه سلامت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور از ادامه مرحله پنجم طرح بیمه سلامت پناهندگان خبر داد و گفت: تمامی پناهندگان می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و دفترچه خود را دریافت کنند.

 • 3

صدور ۵۰۰ هزار جلد دفترچه بیمه برای مددجویان کمیته امداد

مدیر کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: صدور دفترچه بیمه درمانی به مددجویان کمیته امداد به وضعیت با ثباتی رسیده است.

 • 2

مقامات فیس بوک با بانک های مرکزی ۲۶ کشور ملاقات می کنند

قرار است نمایندگان فیس بوک با مقامات ارشد بانک های مرکزی ۲۶ کشور از جمله انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا درباره ارز دیجیتال لیبرا دیدار کنند و به سوالاتی پاسخ دهند.

 • 2

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

 • 3

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان امداد

با امضای تفاهم‌‌نامه میان کمیته امداد و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک متعهد شد امسال مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به مددجویان امداد ارائه دهد.

 • 4

طیب نیا با اقتصاد ایران چه کرد؟ / آقای ضد تورم خیر؛ وزیر زمینه ساز بحران اقتصادی بله/ عاقبت کنترل دستوری قیمت ارز، مسکن و تورم چه شد؟

حکایت دوغ و دوشاب حکایت وزیری است که در دولت یازدهم سکان اقتصاد را در دست داشت، حالا روزنامه شرق و برخی رسانه ها از او با تعابیری چون "آقای ضد تورم" و "رکورد دار رای اعتماد مجلس" یاد کرده اند.این تعریف و تمجیدها ظاهراً به دلیل انتصاب دکتر طیب نیا به سمت رئیس کمیته اقتصاد وزارت آموزش‌و‌پرورش می باشد ...

 • 3

موتورولا تلویزیون اندرویدی به بازار عرضه می کند

شاخه شرکت موتورولا در هند با همکاری یک شرکت تجارت آنلاین تلویزیون های هوشمندی را در این کشور عرضه می کند که مجهز به اندروید۹ هستند.

 • 3

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ به ۱۱۳۵۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۵۰ تومان رسید.

 • 3

آمار مهاجرت ایرانیان در سالهای ۴۴ و ۵۴ هیچ‌گاه صفر نبوده است

بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که براساس داده‌های منتشرشده بانک جهانی، آمار مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور در دهه‏‌های۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی، رقمی قابل‌توجه بوده و هیچ‌گاه نزدیک به صفر نبوده است.

 • 2

دستور جهانگیری به وزارت اقتصاد، سازمان بودجه و صندوق توسعه ملی

معاون اول رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی خواست تا از بخش نفت و گاز حمایت های لازم را انجام دهند.

 • 1