توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است

توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران گفت: اکنون بهترین فرصت برای توسعه کارآفرینی در جنگ اقتصادی است و به نظر می رسد برای نیل به این هدف در شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی جامعه، تغییر نظام پولی و بانکی در اولویت باشد.

پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 16:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

«حمیدرضا غزنوی» در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با کارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تحریم‌ها را موضوع روز فعالان اقتصادی عنوان کرد و افزود: همان گونه که دولت در عرصه دیپلماسی در این زمینه فعال است به نظر می‌رسد فرصت بسیار خوبی برای تبدیل این تهدید به تحریم از دید کارآفرینی فراهم شده است.
وی یادآورشد: زمانی پول ارز ناشی از فروش نفت وارد کشور و شاید بخش عمده آن صرف ناکارآمدی مدیریت می شد، اما امروز با کمبود ارز پیش آمده شاهد بروز مشکلات متعدد هستیم.
غزنوی با یادآوری بانک محوری نظام اقتصادی کشور، اظهار داشت: امروز شاهدیم بانک های خصوصی منابع کشور را جذب و آن را صرف فعالیت‌های غیرمولد می‌کنند، این موضوع سبب می‌شود تولید، کم‌بهره شده و منابع بیشتر به سمت سفته بازی و دلال بازی منحرف شود.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: باید نظام پولی و بانکی کشور را اصلاح کرد تا این پول ها به سمت تولید رفته و تا زمانی که این رویه اصلاح نشود توسعه کارآفرینی را شاهد نخواهیم بود.
غزنوی ادامه داد: امروز برخی بانک ها با جذب پول های مردم، آنها را در فعالیت های غیر مولدی نظیر ساخت مال ها سرمایه گذاری می کنند که هیچ ارزش افزوده برای کشور نداشته و در ادامه آنها را از کالاهای خارجی پر می کنند.
وی گفت: این در حالی است که این پول ها باید صرف ساخت کارخانجات، خرید تجهیزات و کمک به تولید شود، اما از آنجایی که سود در مباحث ساختمان، زمین، ارز، سکه و سفته بازی است و قوانین بازدارنده ای نیز برای موظف کردن بانک ها برای هدایت پول ها به سمت تولید وجود ندارد، رونق اتفاق نمی افتد.
دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران تصریح کرد: باید سیستم پولی و بانکی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تغییر داد تا با کارآفرینی و تولید همراه شده و بازار سفته‌بازی به حاشیه برود و زمینه برای اشتغال، تولید و سود بیشتر فراهم شود.
وی تاکید کرد: امروز شاهدیم یک دلال آهن 12 هزار میلیارد تومان به دو بانک بدهکار است، اما یک تولیدکننده بزرگ برای 100 میلیارد تومان تسهیلات بانکی با دشواری‌های متعدد مواجه است.
دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران ادامه داد: این تولیدکننده بزرگ برای دریافت تسهیلات هزاران مصیبت در راه دارد و باید یک مَلاّک بزرگ باشد تا ملک سهل البیع به عنوان ضمانت به بانک بدهد و از این وام برخوردار شود.
وی به مشکلات قوانین و مقررات نیز اشاره کرد و گفت: با اینکه در جنگ اقتصادی به سر می بریم، اما سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌های ما آرایش جنگی به خود نگرفته اند.
غزنوی بیان داشت: هرچند شاهد تشکیل کمیته‌های تخصصی در وزارتخانه ها هستیم، اما در حقیقت مربوط به گذشته و قبل از تحریم ها است و باید پرسید برای شرایط فعلی چه کار باید کرد ؟
وی تاکید کرد: باید در وزارتخانه ها و مراکز دولتی اتاق‌های جنگ با مشارکت بخش خصوصی تشکیل شود تا بدانیم برای شرایط فعلی و مواجهه با تحریم ها چه کار کنیم؟
این فعال صنعتی بیان داشت: جنگ اقتصادی همچون سیل اخیر شیراز است که به یکباره سرازیر شده و همه چیز را از بین می برد و هیچ کس نیز نمی‌تواند کاری انجام دهد، بنابراین باید با آهنگ تند تر و با آرایش نظامی شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که آمادگی مواجهه با مشکلات را داشته باشیم.
وی بیان داشت: وزارتخانه ها و مراکز دولتی باید همراه با بخش خصوصی به تدوین قوانینی برای وضعیت امروز اقتصادی کشور بپردازند و اگر نیاز است مجلس نیز ورود کند تا قوانین تازه ای مصوب شود.
غزنوی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی باید همه قوا فرصت، وقت و هزینه شان را برای آمادگی بخش تولید مهیا کنند، گفت: این در حالی است که چنین شرایط را شاهد نیستیم؛ در این راه و اولویت اول و آخر، تغییر نظام بانکی است، زیرا رغبتی ندارند پول هایشان را به سمت تولید هدایت کند.
اقتصام**3065**1883

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

شیب کاهش سکه تند شد

دنیای اقتصاد : ...

 • 32

بوکس بخاطر فساد مالی از المپیک۲۰۲۰ حذف شد

دلیل اصلی این اتفاق بدهی کلانی است که فدراسیون جهانی بوکس دارد و این بدهی به ۱۶ میلیون دلار رسیده و ممکن است آن طور که نناد لالوویچ، عضو کمیته اجرایی IOC اعلام کرد، به ۲۹ میلیون دلار هم برسد.

 • 27

فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب

مدیر امور طرح و اعتبارات بانک مسکن از امکانپذیر شدن فروش املاک در رهن این بانک خبر داد و گفت: آن دسته از افرادی که به دلیل دریافت تسهیلات بانکی، سند واحد مسکونی‌شان در رهن بانک به عنوان وثیقه قرار گرفته، می‌توانند با شرایطی اقدام به تعویض وثیقه و خارج کردن ملک مورد نظر از رهن بانک کنند. در چنین شرا ...

 • 35

پایگاه سنجش فشار خون بیمارستان بانک ملی ایران میزبان عموم مردم

با پیوستن بیمارستان بانک ملی ایران به کمپین بسیج ملی فشار خون بالا، پایگاه کنترل فشار خون این بیمارستان میزبان هموطنان گرامی است.

 • 34

صدور ضمانت نامه راهکار جذب منابع ارزان قیمت

عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران از اداره امور شعب استان قم بازدید کرده و در همایش مسئولان و کارشناسان بانک ملی استان قم حضور یافت.

 • 34

رهاسازی بچه ماهیان تکثیر شده در بانک ژن زنده گلستان

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان گفت: دو میلیون قطعه از بچه ماهیان تولید شده در نخستین سال فعالیت بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان در رودخانه‌ها رهاسازی شد.

 • 37

تمرکز فعالیت‌های بانک ملی ایران بر«رونق تولید»

مدیرعامل بانک ملی ایران با تاکید بر این که فعالیت های این بانک بر «رونق تولید» متمرکز است، گفت: نظام بانکی راغب نیست واحدهای تولیدی را به دلیل بدهی در اختیار بگیرد.

 • 34

آپدیت مهم نسخه جدید "همراه بانک" توسعه صادرات

کاربران همراه بانک توسعه صادرات ایران نسخه موبایلی اندروید خود را بروزرسانی کنند.

 • 36

بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند

مدیرکل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت باتاکید براینکه بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند، گفت:هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌ دهد.

 • 27

سود تلفیقی بانک پارسیان ۴۵۵ ریال اعلام شد

بانک پارسیان در صورت‌های مالی ۱۲ ماهه خود سود تلفیقی هرسهم را ۴۵۵ ریال اعلام کرد.

 • 38

سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی در نبود توزیع صحیح دولتی شکست خورد

حسین صمصامی گفت: سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی که می‌توانست محل اطمینان خاطر طبقه ضعیف جامعه به شمار رود در عملکرد نادرست رئیس پیشین بانک مرکزی و وزرات اقتصاد عاملی در افزایش رانت و ویژه خواری و گران‌تر شدن اقلام مورد نیاز مردم و فشار مضاعف بر طبقه آسیب دیده شد.

 • 29

شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک صادرات

صورت‌های مالی بانک صادرات با انتشار در سامانه کدال شفاف شد.

 • 34

رئیس کل بانک مرکزی: نشانه‌ای از راه اندازی اینستکس مشاهده نمی‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که راه اندازی اینستکس کمتر از یک هفته زمان نیاز دارد اظهار کرد: تاکنون هیچ نشانه‌ای از انجام اقدامات مورد انتظار از طرف مقابل برای اجرایی شدن اینستکس مشاهده نکرده است.

 • 40

خلق فرصت سودآوری با فروش تعهدی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، خلق فرصت سودآوری بالاتر برای سرمایه‌گذاران در عین ثبات‌آفرینی را از ویژگی های ابزار «فروش تعهدی» دانست.

 • 30

۱۲۰۰ میلیارد تومان در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه می شود

رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت : در حوزه زیربناها،۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع بانک های خصوصی در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه خواهد شد.

 • 33

اختصاص ۸ درصد از تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در امور استان‌ها با اشاره به اینکه ۸درصد تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت اختصاص دارد گفت: رویه سازمان بیمه سلامت مبتنی برتعامل با ارائه دهندگان خدمات است.

 • 26