تهدید باسیل و عون به خاطر حمایت از حزب الله

تهدید باسیل و عون به خاطر حمایت از حزب الله

بیروت - ایرنا - روزنامه 'الاخبار' لبنان امروز (جمعه) نوشت: ایمیل های سری از سفارت لبنان در واشنگتن به وزارتخارجه این کشور، جزئیات دیدارهای مسوولان لبنانی با مسوولان آمریکایی را در 8 روز پیش نشان می دهند.

شنبه 31 فروردین 1398 ساعت 11:20

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا ، این روزنامه در سرمقاله روز جمعه خود نوشت: به دو ایمیل دست یافته که اطلاعات دیدارهای «مارشال بیلینگزلی» دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا و غسان حاصبانی معاون نخست وزیر و منصور بطیش وزیر اقتصاد و تجارت لبنان را افشا می کند.
به نوشته این روزنامه در این پیام ها بیلینگزلی پیامی شبیه به تهدید برای جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به منظور ضرورت دور شدن وی از حزب الله و تحمیل مسئولیت عدم تمدید دوباره ریاست سلامه رییس بانک مرکزی لبنان به وی فرستاده است.
در این پیام ها همچنین میشل عون رییس جمهوری لبنان متهم به بزرگنمایی نقش حزب الله شده است.
مشروح گزارش الاخبار به شرح زیر است :
ویکیلیکس هشت سال پیش افشا کرد که برخی از سیاسیون در لبنان هزاران کیلومتر را برای اجرایی کردن اوامر آمریکا در این کشور طی کردند و اطلاعات این کشور را روی میز آمریکا قرار دادند.
امروز نیز ایمیل های سری از سفارت لبنان در واشنگتن به وزارتخارجه این کشور، جزئیات دیدارهای مسوولان لبنانی با مسوولان آمریکایی در 8 روز پیش را نشان می دهند.
به تازگی دو ایمیل منتشر شده است که اطلاعات دیدارهای « مارشال بیلینگزلی » دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا و غسان حاصبانی معاون نخست وزیر و منصور بطیش وزیر اقتصاد و تجارت لبنان را افشا می کند.
دیکته های آمریکا از کشیدن خط قرمز برای حمایت از ریاض سلامه رییس بانک مرکزی لبنان و محمد بعاصیری معاون وی شروع می شود.

** تهدید باسیل برای دور شدن از حزب الله
همچنین در این پیام ها بیلینگزلی پیامی شبیه به تهدید برای جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به منظور ضرورت دور شدن وی از حزب الله و تحمیل مسولیت عدم تمدید دوباره ریاست سلامه رییس بانک مرکزی لبنان به وی فرستاده است.
در این پیام ها همچنین میشل عون رییس جمهور لبنان متهم به بزرگنمایی نقش حزب الله شده است.
دیدار 'مارشال بیلینگزلی' دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌ داری آمریکا و غسان حاصبانی معاون نخست وزیر لبنان در روز 10 آوریل (21 فروردین) در بیروت صورت گرفته است.
دو طرف در این دیدار درباره وضعیت مالی و اقتصادی لبنان و تقویت موسسات لبنانی و نقش حزب الله گفت و گو کردند.
بیلینگزلی گفته که آمریکا تصمیم صحیحی درباره حزب الله که مانند سرطانی در ساختار سیاسی و جامعه لبنان است، گرفته است.
وی ادامه داده تاسف بار است که حزب الله قادر به ورود به نظام مالی لبنان و استفاده از این اموال از طریق حساب های بانکی باشد.
حاصبانی نیز در مقابل گفته چالش در چگونگی برخورد مسوولان لبنانی با بحران اقتصادی و مالی در سایه امکانات محدود و ابزارهای تاثیر گذار و توازن میان دموکراسی و قدرت واقعی است.
طبق این گزارش بیلینگزلی در پاسخ به وی، طایفه مارونی و سیاسیون مارونی از جمله میشل عون و جبران باسیل را متهم به بزرگنمایی نقش حزب الله کرده است.
این مسوول آمریکایی همچنین اعلام کرد که آمریکا قصد ندارد نبیه بری رییس پارلمان لبنان را تحریم کند.
معاون نخست وزیر لبنان هم در پاسخ به ادعای دستیار وزارت خرانه داری آمریکا درباره اینکه حزب الله یک غده سرطانی است ، گفته که بیماری سرطان با روش درمان شیمیایی یا لیزر یا برداشتن توده معالجه می شود اما هر سه درمان به سلامتی بیمار صدمه خواهند زد بنابر این برقراری یک توازن مفیدتر خواهد بود و بهترین روش نیز پیشگیری است.
بیلینگزلی خاطر نشان کرده است که آمریکا طایفه شیعه یا بانک های لبنانی را هدف قرار نداده اما قصد درمان شیمیایی دقیق و هدفمندی دارد و درباره عمل جراحی تحریم ها مقدم هستند.
وی همچنین به مساله تاخیر در تعیین روسای موسسات لبنانی همچون بانک مرکزی لبنان انتقاد و تاکید کرده که ریاض سلامه و محمد بعاصیری معاون وی برای ریاست بانک لبنان قابل اعتماد هستند.
حاصبانی در ادامه تاکید که یکی دیگر از موسساتی که باید از آن محافظت کرد، ارتش لبنان است چرا که برخی عناصر آن با حزب الله در ارتباط هستند.
بیلینگزلی در پاسخ اعلام کرده که وی با فرماندهی مرکزی نیروهای سنتکام مذاکره کرده و آنها تاکید کرده اند که حمایت از ارتش لبنان کاسته نخواهد شد. اما امریکا از تلاش حزب الله برای ایجاد راه هایی برای ورود به ارتش نگران است و حزب الله اشتباهاتی را در کشتن بسیاری از نیروهایی امریکایی داشته است.

**گفت و گو درباره پرونده برق و مخابرات
حاصبانی در این دیدار درباره پرونده برق و مخابرات با این مسوول آمریکایی نیز گفت و گو کرده است.
وی اعلام کرد که بخش های خدماتی لبنان از جمله برق و مخابرات نیازمند توسعه بوده بخش مخابرات باید خصوص سازی شود و لبنان جز سه کشور جهان است که بخش مخابرات آن هنوز خصوصی سازی نشده است.
بیلینگزلی همچنین مدعی شد که بسیاری از کمک های بانک بین المللی به لبنان در طرح هایی که همراه با فساد است، بکار گرفته می شود و پروژه ها با هزینه های چند برابری اعلام می شوند.
وی افزود: امریکا از وزیر خارجه یکی از کشورهای دوست خواسته که یکی از پروژه ها را در یکی از مناطق شیعه نشین لبنان تامین مالی کنند اما وزیر خارجه مزبور اعلام کرد که این امر غیرممکن است چرا که همه اموال به جیب حزب الله خواهد رفت.
وی همچنین مدعی شد که آمریکا کشورهای حاشیه خلیج فارس را به سرمایه گذاری در بانک مرکزی لبنان تشویق خواهد کرد.

**وزیر بهداشت لبنان و نزدیکی آن به حزب الله
طبق گزارش روزنامه الاخبار بیلینگزلی نسبت به اینکه جمیل جبق وزیر بهداشت لبنان طبق اطلاعات به حزب الله نزدیک است ، ابراز نگرانی کرده است.
حاصبانی پاسخ داده که جبق به حزب الله وابسته نیست و تمایل به حفظ استقلال خود دارد و تاکید کرد که این وزارتخانه نمی تواند اقدام به تامین مالی حزب الله بکند چرا که هنوز یک میلیون لبنانی بیمه تامین اجتماعی ندارند و وزارت بهداشت متحمل هزینه درمانی آنها است و سالانه 200 هزار تا 300 هزار شهروند لبنانی به بیمارستان ها مراجعه می کنند که وزارت بهداشت هزینه درمانی آنها را تامین می کند.
در این میان بیمارانی با بیماری سرطان و مزمن وجود دارند و همه امور این وزارتخانه به جز پروژه کمک مالی بانک بین المللی در این زمینه تحت نظارت دولت است.

**قاچاق دارو از ایران و سعی در تزریق آن به بازارهای لبنان
بیلینگزلی همچنین ابراز نگرانی کرد که احتمال دارد وزارت بهداشت اقدام به خریداری دارو از ایران یا قاچاق دارو به لبنان کند.
حاصبانی که در دولت سابق لبنان وزیر بهداشت بود ، تاکید کرد: هیچ شرکت ایرانی اجازه ثبت دارو در لبنان برای وارد کردن آن به این کشور ندارد چرا که شرکت های ایرانی فاکتورهای لازم را ندارند و حزب الله نیز اهتمامی به خرید دارو از ایران ندارد چرا که حجم بازار داخلی نزدیک به 1.6 میلیارد دلار است.

**آوارگان سوریه
صاحبانی در دیدار با این مسوول آمریکایی به مساله آوارگان سوریه نیز پرداخته و گفته است که لبنان نمی تواند بیش از این در انتظار راه حل سیاسی سوریه باشد در حالی که بسیار به تاخیر افتاده است و آوارگان سوریه هزینه های بسیاری برای دولت لبنان دارند و باید روند بازگشت آنها فراهم شده چرا که حمایت از آنها در خاک سوریه کم هزینه تر نیز خواهد بود.

**دیدار وزیر اقتصاد و تجارت لبنان با بیلینگزلی
طبق اطلاعات روزنامه الاخبار در 10 آوریل دستیار خزانه داری آمریکا با منصور بطیش وزیر اقتصاد و تجارت لبنان دیدار کرد که در این دیدار مشاور سیاسی وی اندرو گالاچی و وایل هاشم مستشار لبنانی نیز حضور داشته است.

**واردات آهن از ایران علی رغم تحریم ها
براساس اسناد منتشره بیلینگزلی اعلام کرد که باید از واردات آهن از ایران ممانعت به عمل آید چرا که مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران است.
بطیش وزیر اقتصاد لبنان نیز تصریح کرد که با مدیر گورک در این خصوص گفت و گو خواهد کرد.
وی افزود که برخی از اسناد مربوط به واردات آهن از ترکیه و مصر هستند و وزارت اقتصاد و تجارت و گمرک نمی تواند مانع وارد شدن آنها شود چرا که در ایران بارگیری نشده اند.
بیلینگزلی گفته که افسران گمرک می دانند که چگونه اسناد مبدا بارگیری را تشخیص دهند و ما در امریکا همین رویه را داریم باید میان گمرک لبنان و ترکیه در این زمینه هماهنگی شود.
بطیش درباره میزان تاثیر واردات آهن بر اقتصاد ایران گفت:کل آنچه از ایران وارد شده دو کشتی حامل آهن بوده که از طریق بندر طرابلس وارد شده است.
بیلینگزلی در این دیدار نیز تاکید کرد که آمریکا به ریاض سلامه و معاون وی برای ریاست بانک مرکزی لبنان برای تبادل اطلاعات سری و حساس در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی اطمینان دارد.
بطیش به وی اطمینان داد که با وجود اختلاف میان آنها اما ریاست سلامه تا چهار سال آینده تضمین شده است.
بیلینگزلی باسیل وزیر خارجه لبنان را مسبب تعیین نشدن آنها دانست و افزود که باسیل می داند که آمریکا از نزدیک اظهارات جبران باسیل درباره حزب الله را دنبال می کند او باید از حسن نصرالله و حزب الله دور شود .
شبد*9366*1436*

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

"بیمه" پول کدام درمان‌های اعصاب و روان را می‌پردازد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن تشریح چگونگی پوشش هزینه‌های دارو و درمان اختلالات روانپزشکی، بر لزوم تدوین بسته خدمتی جدید برای این بیماران گفت: بیماران روان و خانواده‌هایشان به خدمات حمایتی مخصوص خود نیاز دارند که از حیطه پوشش‌های بسته بیمه پایه خارج است.

 • 2

کدام شرکت بیشترین ارز دولتی را گرفت؟/ پشت‌پرده نقش قطعه‌ساز خاص در تولید خودروهای ناقص

بررسی جدول تخصیص ارز دولتی به فعالان اقتصادی نشان می‌دهد شرکت صنایع تولیدی کروز بیشترین میزان ارز دولتی دریافتی را در بین شرکت‌های قطعه‌ساز به خود اختصاص داده است.

 • 18

چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 • 52

برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم در سطح کارکنان بانک سپه

مدیرعامل بانک در مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان بانک سپه و بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح امتیازاتی که برای کارمندان حافظ و قاریان قرآن بانک در نظر گرفته بود تمدید کرد.

 • 19

نت بانک جدید سامان رونمایی شد

نت بانک جدید سامان با امکانات و ظاهری جدید و با رابط کاربری تازه رونمایی شد.

 • 17

ساختمان دانشگاه ادیان و مذاهب قم به فروش می‌رسد

از سوی دادگستری قم ساختمان دانشگاه غیرانتفاعی ادیان و مذاهب به مزایده گذاشته شد.

 • 17

رشد ۳۲۶۰ واحدی بورس با نگاه به تحولات داخلی

بورس تهران پس از یک روز استراحت در آغاز هفته، امروز با رشد ۳۲۶۰ واحدی همراه شد و به میانه کانال ۲۱۷ هزار واحدی صعود کرد. تعطیلی بازار جهانی و به دنبال آن کاهش اثرگذاری تلاطم‌های آن بر بورس تهران از مهمترین دلایل صعود شاخص سهام به شمار می‌رود.

 • 20

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد

طی حکمی از سوی دکتر عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور رضا رئوفیان به عنوان رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد.

 • 15

اکران فیلم A Quiet Place 2 جلو افتاد

شرکت پارامونت پیکچرز از تغییر تاریخ اکران فیلم A Quiet Place 2 و فیلم Playing With Fire خبر داده است.

 • 17

بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس چگونه امنیت خود را افزایش دهند؟

روزانه بیش از ۳ میلیون حمله متوجه سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شود که هزینه‌ هنگفتی را برای صاحبان آن‌ها در پی دارد.

 • 23

بازار تعهدی مصالح ساختمانی ایجاد شد/ خرید کلی؛ تزریق مرحله‌ای

مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن آخرین وضعیت راه اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی به سازنده‌ها را اعلام کرد.

 • 14

همکاری مطلوب بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب

مشاور بانکی اتاق بازرگانی گفت:بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب همکاری مطلوب دارد.

 • 20

غول هالیوودی با پول می‌خواهد از اتهام سوء‌استفاده جنسی فرار کند

جزییات یک توافق پیشنهادی ۴۴ میلیون دلاری نشان می‌دهد که غول هالیوودی به‌دنبال صرف هزینه‌ای کلان برای فرار از اتهام سوء‌استفاده جنسی است.

 • 18

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران در حالی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای اردیبهشت ماه ۹۸ را اعلام کرد که طی این ماه شاخص کل بورس با بازدهی ۵.۳ درصد بالاتر از سایر بازارهای موازی قرار گرفته است.

 • 20

ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

ایران پس از ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کند.

 • 36

رشد ۳۲۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان معاملات روز جاری با رشد ۳۲۵۹ واحدی به ۲۱۷ هزار و ۵۷۳ واحد رسید.

 • 16

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۸.۵ دلار در هر بشکه

قیمتی سبد نفتی اوپک به ۶۸.۵۶ دلار در هر بشکه کاهش یافت که از بالاترین قیمت این نوع نفت در سال جاری ۳.۰۱ دلار کمتر است.

 • 17

توتال سهم خود در یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان را واگذارمی‌کند

برخی منابع اعلام کردند شرکت توتال تلاش می‌کند سهم خود را در میدان بزرگ کاشاگان در قزاقستان کاهش دهد.

 • 17