تعریف شاخص ‌های اقتصادی

تعریف شاخص ‌های اقتصادی

تهران- ایرنا- طبق قانون، اعلام آمار‌های رسمی کشور به عهده مرکز آمار ایران است، از این‌ رو گاهی شاهدیم که آمار تورم از سوی مرکز آمار ایران یک عددی و در سایر قسمت‌های دولت، عددی دیگر است.

شنبه 22 دی 1397 ساعت 4:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

روزنامه روزان در یادداشتی به قلم محمد حسینی نماینده مجلس آورده است: رقم قابل اعتنا عددی است که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند و این ‌طور نیست که بانک مرکزی اعلام کند که نرخ تورم محرمانه است، زیرا قانون در هیچ کجا چنین چیزی را تجویز نکرده و اگر اعلام این عدد محرمانه است چرا بانک مرکزی تاکنون آن را اعلام می‌کرده است؟ همه باید بدانند ما مصوبه‌ای که بگوید نرخ تورم محرمانه است را نداریم.

اینکه بانک مرکزی تصمیم گرفت نرخ تورم را از روی سایت خود حذف کند به خاطر این بود که تا حدودی فشار‌های روانی بر مردم کمتر شود که این موضوع، قابل توجیه است، اما اینکه این رقم محرمانه اعلام شود، تحت هیچ شرایطی توجیه ‌پذیر نیست.

دستکاری در آمار با تغییر رویکرد‌ها و تعاریف، متفاوت است. به‌طور مثال در یک دوره‌ای شاخصه‌های فرد بیکار می‌تواند با دوره دیگر متفاوت باشد، یعنی دولت می‌تواند بگوید هر فردی که در طول هفته، فلان میزان ساعت کار کرده، شاغل محسوب می‌شود، اما امکان دارد در دولت دیگری، میزان این ساعت کم یا زیاد شود. پس می‌بینیم که تعاریف با هم فرق دارند و این دستکاری در آمار نیست.

تعاریف بر اساس متوسط شاخص‌ های اقتصادی تغییر می‌کنند. به ‌طور مثال در موضوع آمار بیکاران و شاغلان جامعه، ابتدا بازار کار تعریف و سپس جمعیت درنظر گرفته می‌شود و با میزان ایجاد اشتغال به تعریفی از شاغل یا بیکار بودن می‌رسند، پس می‌بینیم که متغیر‌ها قابل تغییر است و به تبع آن تعاریف هم فرق پیدا می‌کنند.

مثالی دیگر می‌زنم، دولت در دوره‌ای تصمیم می‌گیرد در سبد اولیه یک خانوار 50 قلم کالا را درنظر بگیرد و امکان دارد در دولتی دیگر این تعداد کالا به 40 قلم کاهش پیدا کند و مثلاً شاخص مسکن را از این مجموعه بیرون کند، همین رویکرد باعث می‌شود، نرخ تورم بسیار متفاوت شود.

تغییر بسیاری از این تعاریف، قابل نقد است و من به شخصه در برخی اوقات به این رویکرد‌ها که در نهایت منجر به یک آمار خاص می‌شود، انتقاد کردم. کاملاً واضح و روشن است که نرخ تورمی که از سوی دولت اعلام می‌شود با واقعیتی که در جامعه وجود دارد، متفاوت است. امروز مردم شاهد گرانی و کاهش ارزش پول ملی هستند و در همین راستا حدود 50 درصد قدرت خرید آنها پایین آمده، اما دولت اعلام می‌کند تورم 28 درصد است.

اینکه بانک مرکزی آمار نرخ تورم را در سایتش می‌گذارد و سپس حذف می‌کند، اثرات منفی زیادی را در جامعه به جای می‌گذارد. دولت اگر قرار است آماری را اعلام کند باید آن آمار از پشتوانه‌های علمی لازم برخوردار باشد و اگر چنین نیست این کار باعث سوء تفاهم و بی‌اعتمادی در جامعه خواهد شد.

*منبع: روزنامه روزان؛ 1397،10،18
**گروه اطلاع رسانی **9117**9131

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4