تعریف شاخص ‌های اقتصادی

تعریف شاخص ‌های اقتصادی

تهران- ایرنا- طبق قانون، اعلام آمار‌های رسمی کشور به عهده مرکز آمار ایران است، از این‌ رو گاهی شاهدیم که آمار تورم از سوی مرکز آمار ایران یک عددی و در سایر قسمت‌های دولت، عددی دیگر است.

شنبه 22 دی 1397 ساعت 4:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

روزنامه روزان در یادداشتی به قلم محمد حسینی نماینده مجلس آورده است: رقم قابل اعتنا عددی است که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند و این ‌طور نیست که بانک مرکزی اعلام کند که نرخ تورم محرمانه است، زیرا قانون در هیچ کجا چنین چیزی را تجویز نکرده و اگر اعلام این عدد محرمانه است چرا بانک مرکزی تاکنون آن را اعلام می‌کرده است؟ همه باید بدانند ما مصوبه‌ای که بگوید نرخ تورم محرمانه است را نداریم.

اینکه بانک مرکزی تصمیم گرفت نرخ تورم را از روی سایت خود حذف کند به خاطر این بود که تا حدودی فشار‌های روانی بر مردم کمتر شود که این موضوع، قابل توجیه است، اما اینکه این رقم محرمانه اعلام شود، تحت هیچ شرایطی توجیه ‌پذیر نیست.

دستکاری در آمار با تغییر رویکرد‌ها و تعاریف، متفاوت است. به‌طور مثال در یک دوره‌ای شاخصه‌های فرد بیکار می‌تواند با دوره دیگر متفاوت باشد، یعنی دولت می‌تواند بگوید هر فردی که در طول هفته، فلان میزان ساعت کار کرده، شاغل محسوب می‌شود، اما امکان دارد در دولت دیگری، میزان این ساعت کم یا زیاد شود. پس می‌بینیم که تعاریف با هم فرق دارند و این دستکاری در آمار نیست.

تعاریف بر اساس متوسط شاخص‌ های اقتصادی تغییر می‌کنند. به ‌طور مثال در موضوع آمار بیکاران و شاغلان جامعه، ابتدا بازار کار تعریف و سپس جمعیت درنظر گرفته می‌شود و با میزان ایجاد اشتغال به تعریفی از شاغل یا بیکار بودن می‌رسند، پس می‌بینیم که متغیر‌ها قابل تغییر است و به تبع آن تعاریف هم فرق پیدا می‌کنند.

مثالی دیگر می‌زنم، دولت در دوره‌ای تصمیم می‌گیرد در سبد اولیه یک خانوار 50 قلم کالا را درنظر بگیرد و امکان دارد در دولتی دیگر این تعداد کالا به 40 قلم کاهش پیدا کند و مثلاً شاخص مسکن را از این مجموعه بیرون کند، همین رویکرد باعث می‌شود، نرخ تورم بسیار متفاوت شود.

تغییر بسیاری از این تعاریف، قابل نقد است و من به شخصه در برخی اوقات به این رویکرد‌ها که در نهایت منجر به یک آمار خاص می‌شود، انتقاد کردم. کاملاً واضح و روشن است که نرخ تورمی که از سوی دولت اعلام می‌شود با واقعیتی که در جامعه وجود دارد، متفاوت است. امروز مردم شاهد گرانی و کاهش ارزش پول ملی هستند و در همین راستا حدود 50 درصد قدرت خرید آنها پایین آمده، اما دولت اعلام می‌کند تورم 28 درصد است.

اینکه بانک مرکزی آمار نرخ تورم را در سایتش می‌گذارد و سپس حذف می‌کند، اثرات منفی زیادی را در جامعه به جای می‌گذارد. دولت اگر قرار است آماری را اعلام کند باید آن آمار از پشتوانه‌های علمی لازم برخوردار باشد و اگر چنین نیست این کار باعث سوء تفاهم و بی‌اعتمادی در جامعه خواهد شد.

*منبع: روزنامه روزان؛ 1397،10،18
**گروه اطلاع رسانی **9117**9131

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 23

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 29

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 32

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 28

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 33

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 32

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 31

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 30

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 29

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 36

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 29

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 31

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 28

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 40

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 32