بی‌مبالاتی ماموران دولت کشاورز کردستانی را به حبس کشید

بی‌مبالاتی ماموران دولت کشاورز کردستانی را به حبس کشید

حاج رئوف کشاورز کهنسال کردستانی به علت بی‌دقتی کارمندان یک وزارتخانه در تخلیه نخاله‌های مربوط به احداث یک جاده، او را راهی زندان می‌کند.

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 10:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، حاج رئوف در روستایی کم‌برخوردار از توابع شهرستان سقز به تبعیت از اجدادش زمین کشاورزی دیمی داشت که در فصل سرد سال که امکان کار بر روی زمین را نداشته با تخلیه تلّی از نخاله در محدوده زراعی خودش مواجه می‌شود.

این تپه که در آن سنگ‌های ریز و درشتی وجود داشت با وجود اطلاع این کشاورز کُرد برای مدت‌ها در زمین دست نخورده باقی می‌ماند. دلیل عمده این اقدام هم این بود که حاج رئوف تلاش داشت تا هر آن کس که بدون اجازه به قول خودش آت و آشغال در زمین مجاور جاده خالی کرده را بیاید و ضایعات را جمع کند.

قول و قرارها عملی نشده و در ادامه عدم پیگیری مجدد این کشاورز ۷۵ ساله در نهایت منتهی به اتفاقی تلخ می‌شود، اتفاقی که به دنبال حضور دو نوجوان در منطقه یاد شده و تلاش در ساختن قلعه‌ای برای بازی منجر به فوت یکی از آنها و مصدومیت دیگری می‌شود.

ماجرا به این نحو بوده است که جواد و متین دو هم روستایی که دوستان صمیمی هم بودند تصمیم می‌گیرند در زمینی بدون حصار و با مصالحی که از بقایای تعمیر جاده‌ای در آنجا نگهداری می‌شد قلعه‌ای کوچک بسازند که این اقدام هم عملی می‌شود اما وقتی که آنها داخل این مکان دست‌ساز قرار داشتند با ریختن یکباره سنگ و خاک در داخل آن، یکی جانش و آن دیگری سلامتی‌اش را از دست می‌دهد.

با طرح شکایت اولیای دم و همچنین خانواده فرد مصدوم از صاحب ملک اگر چه طبق نظر کارشناسان دادگستری شرکت پیمانکار راه‌گستر به دلیل عدم اجرای صحیح وظایف تعریض و بهسازی به میزان ۵۰ درصد، راننده کامیون تخلیه‌کننده مصالح به دلیل عدم توجه به امور حفاظتی ۲۰ درصد و همچنین اولیای بچه‌ها نیز به دلیل عدم کنترل درست از فرزندان هر کدام تا ۱۰ درصد، مقصر در وقوع این حادثه شناخته می‌شوند اما بابت الباقی سهم حاج رئوف ناخواسته سر از محلی در می‌آورد که باورش برای او، همسر و دو دختر تحت تکفلش بسیار مشکل است.

با عنایت به ارزش ریالی محکوم به مردی که تا چند ماه پیش در خانه خود نشسته بود امروز به دلیل سهل‌انگاری در نظارت بر زمین زراعی نیم هکتاری خود تا میزانی مقصر پرونده شناخته شده و تنگدستی در پرداخت مبلغی معادل ۶۳ میلیون تومان او را از ماه گذشته رهسپار حبس کرده است.

اگر چه به همت ستاد دیه و تلاش‌های فرزند این کشاورز رقم بدهی به ۴۵ میلیون تومان رسیده اما به دلیل فقر این خانواده مرد مورد نظر در بند به سر می‌برد.

ماده ۹۵ قانون کار تصریح دارد مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما بوده و هر گاه در اثر عدم رعایت مقررات حادثه‌ای رخ دهد شخص کارفرما از نظر کیفری و حقوقی مسئول است اما با عنایت به همین مسئله طولانی شدن زمان تجمع نخاله‌ها در زمین علت تعیین تقصیر برای حاج رئوف است. این درصد پایین نشان می‌دهد که علت مؤثر این فرد نیست اما موضوعی که ماده ۳۱۸ قانون مجازات اسلامی بر آن تاکید دارد نشان می‌دهد حاج رئوف به میزان تسبیب در حادثه باید تاوان بدهد. تاوانی که سو نیتی در ارتکابش نداشته و توانایی لازم برای جبرانش را هم ندارد.

نیکوکارانی که تمایل دارند به این زندانی کمک کنند می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به شماره ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن ۱۵ - ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد بود.

کد خبر 4845317
مهدیه محمدی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 122

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 97

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 73

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 264

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 73

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 54

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 56

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 196

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 169

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 91

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 75

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 190

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 64

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 58

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 90

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 61

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 67

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 75

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 61