بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها

بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها

یک مدرس علوم بانکداری اعلام کرد : بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها است.

دوشنبه 6 خرداد 1398 ساعت 10:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، وزیر امور اقتصادی و دارایی ارزش اموال مازاد بانک ها را تا پایان سال ۹۷ حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد و با تاکید بر لزوم واگذاری این اموال، بورس کالا را یکی از بسترهای مناسب برای عرضه دارایی های غیرمولد موجود در نظام بانکی اعلام می کند.

در همین ارتباط، احمد شعبانی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا اظهار کرد: واگذاری اموال مازاد و غیرمولد بانک ها طی چند سال اخیر مطرح شده و هر چه زودتر باید این واگذاری ها انجام شود.

چراکه واگذاری این دارایی ها و تبدیل آنها به سرمایه نقد می تواند حیات را به بانک برگرداند تا نهاد پولی کشور به کار خدمت بانکداری خود بر می گردد و از بنگاه داری دور شود. در این شرایط نقدینگی نیز در اقتصاد و بخش های مختلف تولیدی اعم از تولید ساختمانی، صنعتی، معدنی و کشاورزی به کار گرفته می شود.

این کارشناس علوم بانکی افزود: زمانی که این دارایی ها در بخش واقعی اقتصاد به کار گرفته شود، حیات تولید و صنعت نیز دوباره آغاز می شود. پایداری نظام بانکی نیز در این است که منابع مردم را به طرح های اقتصادی و تولیدی در قالب تسهیلات به چهار حوزه تولیدی مورد اشاره و حوزه خدماتی و بازرگانی اختصاص دهد.

وقتی بخش تولید راه بیفتد، برای فروش محصولات تولیدی آن بخش بازرگانی رونق پیدا می کند که این امر در دو بخش مصرف داخلی و خارجی اتفاق می افتد و با فروش صادراتی نیز ارز وارد کشور شده و دوباره رونق به کسب و کار بر می گردد.

به گفته وی، با فروش اموال مازاد بانک ها در مجموعه بازار سرمایه به خصوص بورس کالا، فعالیت تولید و بازرگانی دوباره راه می افتد و هم بخش های خدماتی بین آنها یعنی بیمه، بانک و سایر بخش های اقتصادی جامعه شروع به کار می کنند و این به معنای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در جامعه است.

 این در حالی است که طی سال های گذشته بانک ها اعم از دولتی و خصوصی به سمت ساختمان سازی و افزایش تعداد شعب برای جمع آوری نقدینگی در اختیار مردم در سراسر شهرها حرکت کردند در صورتی که توسعه بانکداری الکترونیک زمان و مکان را از بین برده است.

شعبانی تاکید کرد: امروزه نیازی به افزایش شعبه های بانک ها به منظور توسعه خدمات الکترونیک نیست و به این ترتیب واگذاری اموال و املاک غیرمولد بانک ها باید به سرعت اجرایی شود.

هدایت نقدینگی به بخش مولد اقتصاد

این مدرس علوم بانکداری با بیان اینکه بازار سرمایه زیرساخت های لازم برای عرضه این دارایی ها اعم از اوراق بهادار و املاک و اموال را داراست، گفت: بورس اوراق بهادار طی چند ماه اخیر رشد کرده و سهام شرکت های تحت تملک بانک ها به شرط سودآوری و در صورت واگذاری در بازار سهام مورد استقبال سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. زیرا بازار کشش عرضه سهام جدید را دارد و خریدارانی برای آنها حضور خواهند داشت.

همچنین واگذاری املاک و سایر اموال بانک ها در بورس کالا نیز جذب سرمایه گذاران خصوصی خواهد شد. زیرا در گذشته بنگاه داری و سرمایه گذاری روی ملک و سایر اموال فعالیت مردم بوده و نه بانک ها.

شعبانی اظهار داشت: در حوزه اموال و املاک بانک ها، بورس کالا می تواند بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه باشد. اموالی که بر حسب عادت توسط بانک ها نگهداری شده اند و در صورت آزاد شدن این دارایی ها و تبدیل آنها به سرمایه نقد، نقدینگی حاصل از آن می تواند دوباره به اقتصاد مولد برگردد.

این مدرس علوم بانکی در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت عرضه اموال و دارایی های مازاد و غیرمولد بانک ها در بورس کالا و بورس اوراق بهادار وجود دارد و می تواند با ایجاد رونق در تولید و بخش های مختلف اقتصادی، درآمد مردم را نیز افزایش داده و دوباره در بازار سرمایه توسط مردم سرمایه گذاری مجدد شود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس اتحادیه: بازار طلا آرام تر می شود/ از فروش اینترنتی طلا جلوگیری می کنیم

امسال در بازار طلا و ارز نوساناتی وجود داشته اما قیمت ها نشان می دهد، هر روز که جلوتر می رویم، به آرامش بازار بیشتر نزدیک می شویم چون قیمت ها معمول و معقول نوسان داشته است مثل انس جهانی که در هفته گذشته به نزدیک 1560 دلار رسید که امروز باز به زیر 1500 دلار برگشته است. اما خوشبختانه ما در بازار ایرا ...

 • 7

بیمه رایگان یک آهن فروش میلیاردر/تعیین تکلیف ۸۰ هزار چند بیمه ای

ساری - مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: یک فرد به رغم داشتن فروشگاه آهن آلات و درآمدهای میلیاردی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت است که با اجرای طرح تعیین مزد، عدالت محقق می شود.

 • 9

بزرگترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور افتتاح شد

بزرگترین و مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد با حضور مدیرعامل بیمه ایران افتتاح شد.

 • 6

کاهش ۳۸۰۰ واحدی شاخص بورس

پس از رشد فزاینده نماگر اصلی بورس در روز گذشته این شاخص امروز ۳۸۴۳ واحد افت کرد و به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت.

 • 14

انتقال شعبه بانک توسعه صادرات در آستارا به شعبه رشت

شعبه بانک توسعه صادرات ایران در شهرستان آستارا به شعبه رشت در استان گیلان انتقال می یابد.

 • 7

هفتمین دوره ماراتون برنامه‌نویسی تلفن همراه برگزار می‌شود

هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور، با حمایت شرکت بیمه تعاون توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 • 6

کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند

رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.

 • 8

گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان: هر زندانی ۱۳ میلیون دلار

زندان گوانتانامو که ۱۸ سال پیش برای نگهداری بازداشت‌شدگان به اتهامات تروریستی تاسیس شد، گران قیمت‌ترین زندان جهان شده است.

 • 10

قیمت دلار ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز، ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 8

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوبی را طی می‌کند و به جهش بیشتری نیاز دارد.

 • 3

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام‌رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.

 • 8

برخی مدیران دچار روزمرگی شدند/اجرای ۹طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در نیر

نیر - فرماندار شهرستان نیر با بیان اینکه برخی مدیران دچار روزمرگی شده اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در تمامی شرایط با برنامه و منسجم پیش روند.

 • 8

کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد

فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.

 • 9

تسهیلات ۳ هزار میلیاردی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت تسهیلات تکلیفی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد خبر داد.

 • 11

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

 • 7

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

 • 8

کتاب‌های نادر در یک مزایده

یک حراجی واقع در شیکاگو مجموعه‌ای ‌از کتاب‌های نادر یک مجموعه‌دار خصوصی را در ماه نوامبر به مزایده می‌گذارد.

 • 6