بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها

بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها

یک مدرس علوم بانکداری اعلام کرد : بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها است.

دوشنبه 6 خرداد 1398 ساعت 10:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، وزیر امور اقتصادی و دارایی ارزش اموال مازاد بانک ها را تا پایان سال ۹۷ حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد و با تاکید بر لزوم واگذاری این اموال، بورس کالا را یکی از بسترهای مناسب برای عرضه دارایی های غیرمولد موجود در نظام بانکی اعلام می کند.

در همین ارتباط، احمد شعبانی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا اظهار کرد: واگذاری اموال مازاد و غیرمولد بانک ها طی چند سال اخیر مطرح شده و هر چه زودتر باید این واگذاری ها انجام شود.

چراکه واگذاری این دارایی ها و تبدیل آنها به سرمایه نقد می تواند حیات را به بانک برگرداند تا نهاد پولی کشور به کار خدمت بانکداری خود بر می گردد و از بنگاه داری دور شود. در این شرایط نقدینگی نیز در اقتصاد و بخش های مختلف تولیدی اعم از تولید ساختمانی، صنعتی، معدنی و کشاورزی به کار گرفته می شود.

این کارشناس علوم بانکی افزود: زمانی که این دارایی ها در بخش واقعی اقتصاد به کار گرفته شود، حیات تولید و صنعت نیز دوباره آغاز می شود. پایداری نظام بانکی نیز در این است که منابع مردم را به طرح های اقتصادی و تولیدی در قالب تسهیلات به چهار حوزه تولیدی مورد اشاره و حوزه خدماتی و بازرگانی اختصاص دهد.

وقتی بخش تولید راه بیفتد، برای فروش محصولات تولیدی آن بخش بازرگانی رونق پیدا می کند که این امر در دو بخش مصرف داخلی و خارجی اتفاق می افتد و با فروش صادراتی نیز ارز وارد کشور شده و دوباره رونق به کسب و کار بر می گردد.

به گفته وی، با فروش اموال مازاد بانک ها در مجموعه بازار سرمایه به خصوص بورس کالا، فعالیت تولید و بازرگانی دوباره راه می افتد و هم بخش های خدماتی بین آنها یعنی بیمه، بانک و سایر بخش های اقتصادی جامعه شروع به کار می کنند و این به معنای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در جامعه است.

 این در حالی است که طی سال های گذشته بانک ها اعم از دولتی و خصوصی به سمت ساختمان سازی و افزایش تعداد شعب برای جمع آوری نقدینگی در اختیار مردم در سراسر شهرها حرکت کردند در صورتی که توسعه بانکداری الکترونیک زمان و مکان را از بین برده است.

شعبانی تاکید کرد: امروزه نیازی به افزایش شعبه های بانک ها به منظور توسعه خدمات الکترونیک نیست و به این ترتیب واگذاری اموال و املاک غیرمولد بانک ها باید به سرعت اجرایی شود.

هدایت نقدینگی به بخش مولد اقتصاد

این مدرس علوم بانکداری با بیان اینکه بازار سرمایه زیرساخت های لازم برای عرضه این دارایی ها اعم از اوراق بهادار و املاک و اموال را داراست، گفت: بورس اوراق بهادار طی چند ماه اخیر رشد کرده و سهام شرکت های تحت تملک بانک ها به شرط سودآوری و در صورت واگذاری در بازار سهام مورد استقبال سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. زیرا بازار کشش عرضه سهام جدید را دارد و خریدارانی برای آنها حضور خواهند داشت.

همچنین واگذاری املاک و سایر اموال بانک ها در بورس کالا نیز جذب سرمایه گذاران خصوصی خواهد شد. زیرا در گذشته بنگاه داری و سرمایه گذاری روی ملک و سایر اموال فعالیت مردم بوده و نه بانک ها.

شعبانی اظهار داشت: در حوزه اموال و املاک بانک ها، بورس کالا می تواند بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه باشد. اموالی که بر حسب عادت توسط بانک ها نگهداری شده اند و در صورت آزاد شدن این دارایی ها و تبدیل آنها به سرمایه نقد، نقدینگی حاصل از آن می تواند دوباره به اقتصاد مولد برگردد.

این مدرس علوم بانکی در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت عرضه اموال و دارایی های مازاد و غیرمولد بانک ها در بورس کالا و بورس اوراق بهادار وجود دارد و می تواند با ایجاد رونق در تولید و بخش های مختلف اقتصادی، درآمد مردم را نیز افزایش داده و دوباره در بازار سرمایه توسط مردم سرمایه گذاری مجدد شود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

شیب کاهش سکه تند شد

دنیای اقتصاد : ...

 • 33

بوکس بخاطر فساد مالی از المپیک۲۰۲۰ حذف شد

دلیل اصلی این اتفاق بدهی کلانی است که فدراسیون جهانی بوکس دارد و این بدهی به ۱۶ میلیون دلار رسیده و ممکن است آن طور که نناد لالوویچ، عضو کمیته اجرایی IOC اعلام کرد، به ۲۹ میلیون دلار هم برسد.

 • 27

فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب

مدیر امور طرح و اعتبارات بانک مسکن از امکانپذیر شدن فروش املاک در رهن این بانک خبر داد و گفت: آن دسته از افرادی که به دلیل دریافت تسهیلات بانکی، سند واحد مسکونی‌شان در رهن بانک به عنوان وثیقه قرار گرفته، می‌توانند با شرایطی اقدام به تعویض وثیقه و خارج کردن ملک مورد نظر از رهن بانک کنند. در چنین شرا ...

 • 35

پایگاه سنجش فشار خون بیمارستان بانک ملی ایران میزبان عموم مردم

با پیوستن بیمارستان بانک ملی ایران به کمپین بسیج ملی فشار خون بالا، پایگاه کنترل فشار خون این بیمارستان میزبان هموطنان گرامی است.

 • 34

صدور ضمانت نامه راهکار جذب منابع ارزان قیمت

عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران از اداره امور شعب استان قم بازدید کرده و در همایش مسئولان و کارشناسان بانک ملی استان قم حضور یافت.

 • 34

رهاسازی بچه ماهیان تکثیر شده در بانک ژن زنده گلستان

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان گفت: دو میلیون قطعه از بچه ماهیان تولید شده در نخستین سال فعالیت بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان در رودخانه‌ها رهاسازی شد.

 • 37

تمرکز فعالیت‌های بانک ملی ایران بر«رونق تولید»

مدیرعامل بانک ملی ایران با تاکید بر این که فعالیت های این بانک بر «رونق تولید» متمرکز است، گفت: نظام بانکی راغب نیست واحدهای تولیدی را به دلیل بدهی در اختیار بگیرد.

 • 34

آپدیت مهم نسخه جدید "همراه بانک" توسعه صادرات

کاربران همراه بانک توسعه صادرات ایران نسخه موبایلی اندروید خود را بروزرسانی کنند.

 • 36

بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند

مدیرکل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت باتاکید براینکه بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند، گفت:هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌ دهد.

 • 28

سود تلفیقی بانک پارسیان ۴۵۵ ریال اعلام شد

بانک پارسیان در صورت‌های مالی ۱۲ ماهه خود سود تلفیقی هرسهم را ۴۵۵ ریال اعلام کرد.

 • 38

سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی در نبود توزیع صحیح دولتی شکست خورد

حسین صمصامی گفت: سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی که می‌توانست محل اطمینان خاطر طبقه ضعیف جامعه به شمار رود در عملکرد نادرست رئیس پیشین بانک مرکزی و وزرات اقتصاد عاملی در افزایش رانت و ویژه خواری و گران‌تر شدن اقلام مورد نیاز مردم و فشار مضاعف بر طبقه آسیب دیده شد.

 • 29

شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک صادرات

صورت‌های مالی بانک صادرات با انتشار در سامانه کدال شفاف شد.

 • 34

رئیس کل بانک مرکزی: نشانه‌ای از راه اندازی اینستکس مشاهده نمی‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که راه اندازی اینستکس کمتر از یک هفته زمان نیاز دارد اظهار کرد: تاکنون هیچ نشانه‌ای از انجام اقدامات مورد انتظار از طرف مقابل برای اجرایی شدن اینستکس مشاهده نکرده است.

 • 40

خلق فرصت سودآوری با فروش تعهدی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، خلق فرصت سودآوری بالاتر برای سرمایه‌گذاران در عین ثبات‌آفرینی را از ویژگی های ابزار «فروش تعهدی» دانست.

 • 30

۱۲۰۰ میلیارد تومان در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه می شود

رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت : در حوزه زیربناها،۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع بانک های خصوصی در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه خواهد شد.

 • 33

اختصاص ۸ درصد از تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در امور استان‌ها با اشاره به اینکه ۸درصد تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت اختصاص دارد گفت: رویه سازمان بیمه سلامت مبتنی برتعامل با ارائه دهندگان خدمات است.

 • 26