برگزیت چالش بزرگ بانک جهانی است

برگزیت چالش بزرگ بانک جهانی است

اقتصاد آمریکا، اقتصاد کشورهای حوزه یورو، بحران اقتصادی انگلیس ناشی از برگزیت از جمله چالش های مهم رئیس جدید بانک جهانی است.

شنبه 17 فروردین 1398 ساعت 19:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- شقایق لامع زاده: شب گذشته «دیوید ملپس» به عنوان رئیس جدید بانک جهانی انتخاب شد. وی که تنها کاندیدای احراز این پست و منتخب «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بود همواره سیاست‌های بانک جهانی را مورد انتقاد قرار داده است.

ملپس در اظهار نظرهای مختلف ضمن انتقاد از عملکرد بانک جهانی متذکر شده بود که این ارگان به اندازه هزینه‌های مصرفی خود کارآیی نداشته و می‌تواند در مواردی سیاست و رویکرد بهتری در قبال مسائل اتخاذ کند. وی به صراحت گفته بود که بانک جهانی نقش بیش از حد نیاز در اقتصاد جهان بازی می‌کند.

رئیس جدید بانک جهانی که پیشتر عهده دار معاونت بین الملل وزارت خزانه داری آمریکا بود در ۲ سال اخیر تلاش‌های زیادی برای ممانعت از پرداخت وام از سوی بانک جهانی به چین شده است، در حالی که این کشور پس از آمریکا و ژاپن سومین سهامدار بانک جهانی به شمار می‌آید.

در حال حاضر اروپا با چالش برگزیت روبرو است. در حالی که بر اساس توافق اولیه میان لندن و بروکسل مقرر شده بود که انگلیس تا پایان ماه مارس اتحادیه اروپا را ترک کند، اما این امر هنوز محقق نشده است.

کش و قوس‌های اجرای برگزیت در شرایط کنونی و دوره پسابرگزیت تغییراتی را در اقتصاد انگلیس به وجود آورده و می‌آورد، تا جایی که پیش بینی می ‌شود پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا بحران اقتصادی سنگینی بر انگلیس سایه افکند.

برغم آنکه برخی مقامات انگلیس خواهان به تعویق انداختن اجرای برگزیت هستند، اما در نهایت این امر در دوره جدید از فعالیت بانک جهانی محقق خواهد شد و در این صورت این نهاد مالی با چالشی جدی برای متعادل نگهداشتن شرایط اقتصادی حاکم بر اروپا روبرو خواهد بود.

به نوشته برخی از رسانه‌ها، ملپس درصدد تشکیل کارگروهی ویژه برای بررسی چگونگی نقش بانک جهانی در زمان تحقق برگزیت است. وی که سابقه فعالیت در بانک «بیراسترنز» را نیز دارد در یکی از اظهار نظرهای خود پیش از احراز پست ریاست بانک جهانی اعلام کرده بود که در دوره پیش رو علاوه بر برگزیت به مسائل مهم دیگری مانند مناسبات اقتصادی- تجاری میان آمریکا و اروپا و همچنین اوضاع اقتصادی آمریکا نگاه ویژه‌تری خواهد داشت.

از دیگر چالش‌های پیش روی ملپس می‌توان به نوسانات اقتصادی در میان کشورهای حوزه یورو اشاره کرد. کشورهای حوزه یورو چند سالی است که با بحران اقتصادی روبرو بوده که بعضاً در برخی از کشورها افزایش بیکاری و نرخ تورم را به دنبال داشته است. مدیریت جدید بانک جهانی باید با در پیش گرفتن سیاستی کارآمد بتواند ثبات را به بازارهای اروپایی بازگرداند.

بانک جهانی دارای ۵ سازمان زیرمجموعه بوده که هدف آن مبارزه با فقر در سطح جهان و بهبود وضعیت زندگی مردمان کشورهای در حال رشد اعلام شده است.

کد خبر 4582306
شقایق لامع زاده

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 23

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 29

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 32

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 28

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 33

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 32

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 31

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 30

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 29

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 36

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 29

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 31

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 28

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 40

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 32