برنامه‌های بانک مرکزی برای برقراری انضباط پولی

برنامه‌های بانک مرکزی برای برقراری انضباط پولی

بینا: مدیرکل اقتصادی ضمن تشریح برنامه‌های بانک مرکزی برای برقراری انضباط پولی، گفت: تلاش می‌کنیم 60 درصد منابع بانک‌ها صرف تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شود.

به گزارش فارس، ابوالفضل اکرمی در نشست تخصصی بررسی نقش بانک‌ها در لایحه خروج غیر تورمی از رکود اقتصادی، اظهار داشت: سیاست‌های پولی و بانکی و سیاست‌هایی که بانک مرکزی در خروج از رکود دارد، مواردی است که به طور تخصصی بررسی شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تورم کاهش یافته است و بانک مرکزی برای کمک به رشد اقتصادی سیاست‌های پولی اتخاذ کرده است.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی تأکید کرد: در حال حاضر آنچه مدنظر بانک مرکزی قرار گرفته انضباط پولی است نه انقباض پولی؛ سال گذشته ما به تورم ورودی توجه کردیم و رشد 30 درصد نقدینگی داشتیم.

وی تصریح کرد: راهکارهای بانک مرکزی در این عرصه کنترل پایه پولی و به دنبال آن گسترش ضریب فزاینده نقدینگی است؛ به دنبال آن هستیم که از طریق گسترش ضریب فزاینده نقدینگی به انضباط لازم پولی برسیم.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی بیان کرد: سیاست بانک مرکزی بزرگ شدن نقدینگی از طریق گسترش ضریب فزاینده (عمق پولی) است در این راستا کنترل بدهی بانک‌ها، انعطاف در نرخ سود بانکی و اصلاح نرخ عقود مبادله‌ای، دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه 2 سال متوالی رشد منفی در اقتصاد داشتیم، اظهار داشت: در حال حاضر اقتصاد 9 واحد درصد کوچک شده است که برای خروج از رکود باید از ظرفیت‌ها استفاده کرد.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی یادآور شد: امیدواریم در زمینه عقود مبادله‌ای و تأمین سرمایه واحدهای تولیدی به سطح مطلوبی برسیم.

وی گفت: در مورد رشد نقدینگی و تورم تلاش می کنیم 60 درصد منابع بانک‌ها صرف تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شود.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی افزود: توان اعتباری محاسبه شده براساس وضعیت موجود است اما در بسته پیشنهادی بر افزایش توان اعتباردهی بانک‌ها تأکید شده است.

اکرمی تأکید کرد: هر بانک وظیفه واسطه‌گری مالی دارد بدین ترتیب از سپرده‌گذار منابعی را تجهیز کند و در اختیار سرمایه‌‌گذار قرار دهد.

وی افزود: دلیل آنکه بانک‌ها از این فعالیت واسطه‌گری دور شوند و بنگاه‌داری و شرکت‌داری روی آورند معلول شرایط اقتصادی است که در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه فعالیت واسطه‌گری برای بانک‌ها بهتر بنگاه‌داری است گفت: مطالبات معوق در ایران بالا است و پرداخت تسهیلات ریسک بالایی برای بانک‌ها دارد.

اکرمی افزود: بانک مرکزی برای اموال غیر منقول و سهام تعاریف خود را دارد، در حال حاضر بانک مرکزی تأکید دارد که بانک‌ها سالانه 20 درصد اموال غیر منقول خود را کاهش دهند. همچنین در مورد سهام شرکت‌ها بانک‌ها باید ظرف 3 سال به نسبت تعیین شده برسند که این منابع در اختیار بخش تولید قرار بگیرد.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی گفت: پایه پولی موجود تا 10 برابر منبع برای اقتصاد کشور فراهم می‌شود و امکان تأمین مالی از پول درون به جای پول بیرون فراهم خواهد شد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 124

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 131

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 118

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 125

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 42

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 43

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 40

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 25

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 38

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 34

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 17

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 29

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 29

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 31

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 32

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 29

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 29

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 40