بانک ها بانک مرکزی را دور می زنند؟

بانک ها بانک مرکزی را دور می زنند؟

بینا - رضا کربلایی:تصمیم سه‌شنبه‌شب شورای پول و اعتبار هرچند حکایت از کاهش سود سپرده‌های یکساله از 22 به 20درصد و کاهش یک درصدی نرخ سود عقود مبادله‌ای و 4درصدی عقود مشارکتی داشت، اما با انتشار جزئیات تصمیم اعضای این شورا، سؤال جدی این است که با نرخ سود تعیین شده بر مبنای توافق بانکداران و وعده‌های بانک مرکزی، آیا راه فرار بانک‌ها از این تصمیم بسته خواهد شد؟

تصمیم شورای پول و اعتبار این است که نرخ سود بانکی هر سه‌ماه یک‌بار براساس گزارش بانک مرکزی بازنگری شود. ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در دفاع از تصمیم شورای یادشده به ایرنا گفت: امیدواریم تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار ثبات موجود در بازار را استمرار دهد و منجر به رشد اقتصادی و کاهش مجدد نرخ تورم شود. وی تأکید کرد: بانک مرکزی مجوز فعالیت در بازار بین بانکی را دریافت کرد تا با توجه به تقاضای نقدینگی بتوانیم منابع بیشتری ارائه دهیم و بانک مرکزی بتواند نرخ‌ها را به سمت تعادل هدایت کند.

این گزارش می‌افزاید: دخالت بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ سود بین بانکی یکی از خواسته‌های جدی بانکداران بوده و گفته می‌شود با این اقدام بانک مرکزی، نرخ سود بین بانکی به 24درصد یعنی معادل نرخ سود تسهیلات مشارکتی کاهش خواهد یافت.

 • تثبیت سود سپرده‌های قدیمی

همزمان معاون اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی درباره اینکه تکلیف سپرده‌ها و تسهیلات قبل از تاریخ 15اردیبهشت‌ماه برای دریافت یا پرداخت سود چه خواهد شد به ایسنا گفت: با توجه به اینکه سپرده‌های مدت‌دار مبتنی بر قرار‌داد بین سپرده‌گذار و بانک‌ها تعیین می‌شود تا هنگام سررسید همچنان به قوت خود باقی است. مهدی‌زاده تصریح کرد: براساس آنچه شورای پول و اعتبار مصوب کرد نرخ دقیق و مشخصی برای سپرده‌های بلندمدت کمتر از یک سال تعیین نشد و به توافق خود بانک‌ها واگذار شده است.

 • بازنگری فصلی نرخ سود

مدیرعامل بانک ملی از تبصره بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات بانک‌های خصوصی خبر داد و گفت: شورا مقرر کرد هر سه‌ماه یک‌بار نرخ‌های سود مورد بازبینی قرار گیرد و امیدواریم به‌تدریج نرخ سود به سمت تعادل برود. به گفته وی تاکنون که بانک مرکزی در بازار بین بانکی دخالت نمی‌کرد، نرخ سود در این بازار حدود 27درصد است. همتی ماده 10این مصوبه را که مربوط به برخورد با متخلفان و ارجاع پرونده آنها به هیأت انتظامی بانک‌هاست را ضمانت اجرای مصوبات دانست.

 • راه فرار از تصمیم شورای پول

کاهش سود سپرده‌های بانکی خطر مهاجرت سپرده‌ها از شبکه بانکی به سمت مؤسسات غیرمجاز را به‌دلیل ادامه فعالیت آنها و برخورد ضعیف بانک‌ها تقویت می‌کند. تدبیر شورای پول و اعتبار هم چندان نمی‌تواند راه را بر فعالیت این مؤسسات ببندد افزون بر اینکه بانک‌ها با اتخاذ ترفند‌هایی با هدف حفظ سپرده‌گذاران با بسته‌های احتمالی می‌توانند مصوبه شورای پول را دور بزنند کما اینکه سال گذشته هم همین اتفاق رخ داد و بانک‌ها توانستند بخشنامه بانک مرکزی را درباره سود سپرده‌گذاری 22درصدی دور بزنند تا از مؤسسات غیرمجاز عقب نمانند.

تدبیر شورای پول و اعتبار برای مقابله با این تخلف، کشاندن مدیران بانک‌های متخلف به هیأت انتظامی بانک مرکزی است که میزان جرایم و مجازات‌های پیش‌بینی شده در قانون پولی و بانکی مصوب 1352است که به گفته کارشناسان بانکی، چندان بازدارنده نمی‌تواند باشد.

 • مجلس مجوز نظارت بر مؤسسات اعتباری را به بانک مرکزی داد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که بانک مرکزی بر اقدامات پولی و بانکی مؤسسات اعتباری غیربانکی نظارت کند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه با کلیات طرح دوفوریتی طرح استفساریه قانون پولی و بانکی کشور و ماده 39موافقت کردند. در استفساریه این سؤال مطرح شده بود که آیا قوانین و مقرراتی که ناظر بر فعالیت بانک‌ها هستند، مؤسسات اعتباری و غیربانکی و سایر نهادهایی که به تشخیص بانک مرکزی به عملیات بانکی مبادرت می‌ورزند را نیز دربرمی‌گیرد یا خیر؟

نمایندگان، پاسخ این استفساریه را اینگونه تصویب کردند: بله، قوانین و مقررات ناظر بر تاسیس، فعالیت، انحلال و تسویه ازجمله ماده 39قانون پولی و بانکی کشور شامل تمامی مؤسسات اعتباری غیربانکی که به تشخیص بانک مرکزی به عملیات بانکی مبادرت می‌ورزند به استثنای صندوق‌های توسعه‌ای و حمایتی دولتی مانند صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی نیز می‌شوند. ایرج ندیمی نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی در ابتدای ارائه این طرح درباره دلایل توجیهی آن گفت: حدود 7هزار صندوق قرض‌الحسنه در کشور وجود دارد و این در حالی است که بسیاری از این صندوق‌ها فاقد مجوز قانونی هستند./ منبع: روزنامه همشهری

جدول

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مدیران جدید ریسک و حسابرسی داخلی بانک کارآفرین معرفی شدند

مراسم تودیع و معارفه مدیران مدیریت‌های امور ریسک و امور حسابرسی داخلی بانک کارآفرین برگزار شد.

 • 16

رونمایی از پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب در بانک ملی

پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب بر اساس شاخص های مبارزه با پولشویی در بانک ملی ایران رونمایی شد.

 • 16

بانک کشاورزی،کشاورزان را صاحب ماشین آلات کشاورزی کرد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش عمده ای از کشاورزان با دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی صاحب ماشین آلات کشاورزی شده اند.

 • 15

راه‌اندازی بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومانی

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان کار خود را آغاز کند که ۵۰ درصد این سرمایه به صورت پذیره‌نویسی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 • 10

اسنپی ها تسهیلات خرد می گیرند

بانک قرض الحسنه رسالت و شرکت اسنپ به منظور تأمین مالی پایدار برای حمایت دائمی از رانندگان این شرکت تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

 • 13

روز متعادل تالار شیشه‌ای

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش ۵۹۰۰ واحدی به یک میلیون و ۶۱۸ هزار و ۸۳۰ واحد رسید.

 • 12

پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از فرهیختگان تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان پرداخت می‌نماید.

 • 11

طرح "پیوند رفاه" از سوی بانک رفاه ارائه شد

بانک رفاه در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و ترویج سنت حسنه ازدواج طرح "پیوند رفاه" را ارائه کرد.

 • 13

تغییر زمان معاملات «سیتا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای زمان معاملات شرکت تازه عرضه اولیه شده «سیتا» را اعلام کرد.

 • 16

سازمان بورس برای رفع اختلال خدمات کارگزاری‌ها وارد عمل شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرد: ایرادات فنی سامانه‌ کارگزاری‌ها، سرمایه‌گذاری مردم در بورس را دلسرد و اطمینان آنها را از بین می‌برد و بر همین اساس سازمان بورس باید وارد عمل شود.

 • 13

تمدید مهلت پرداخت تسهیلات بازسازی توسط بانک مسکن

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن از تمدید دوره پرداخت تسهیلات بازسازی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه سال ۹۸ تا «پایان تیرماه امسال» خبر داد.

 • 14

خط مشی جدید شرکت های تابعه گروه مالی بانک مسکن

سرپرست بانک مسکن دو مدیر عامل جدید دو شرکت زیرمجموعه گروه مالی بانک مسکن را معرفی کرد.

 • 16

فرصت دوباره برای بدهکاران بانک مسکن/ بخشودگی جرایم تمدید شد

بانک مسکن زمان اجرای طرح «میثاق» که با هدف بخشودگی جرایم بانکی مشتریان اجرا می‌شود را تمدید کرد.

 • 16

بخشنامه جدید بیمه مرکزی در خصوص افزایش ارزش وسیله نقلیه

بیمه مرکزی در بخشنامه جدیدی که برای شرکت‌های بیمه فرستاده شرایط پوشش تکمیلی افزایش ارزش وسیله نقلیه به دلیل نوسان قیمت در بیمه‌نامه بدنه خودرو از روز ۱۵ تیرماه را اعلام کرد.

 • 16

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 24

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 21

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 24

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 25

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 5

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 27