بانک هایی که به اختیارخود عمل می کنند

بانک هایی که به اختیارخود عمل می کنند

تهران- ایرنا- در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.

شنبه 17 فروردین 1398 ساعت 21:24

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

مسئولان استانداری تهران می گویند: البته اینطور نیست که بانک ها هیچ تسهیلاتی ندهند بلکه به افرادی که خودشان بخواهند می دهند اما به پرونده هایی که از طریق کارگروه های تخصصی اشتغال یا رونق تولید استان معرفی شوند ترتیب اثر نمی دهند.
به گزارش ایرنا دولت در قالب طرح های اشتغالزا و حمایت از تولید 74 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف از جمله بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و سایر منابع مالی کشور را در قالب طرح های سرمایه در گردش ، نوسازی و بازسازی صنایع ، مشاغل خانگی، مشاغل روستایی و فراگیر و نیز بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه (از محل منابع بودجه عمرانی) برای سال 97 پیش بینی کرده بود که سهم استان تهران از آن در مجموع به سه هزار میلیارد تومان رسید.
آنطور که مسئولان استان تهران بارها گلایه و اعتراض کرده اند همکاری نکردن بانک های مستقر در استان تهران مانع تحقق اشتغال 132 هزار نفری (طبق پیش بینی) برای استان شده است.

** بانک های متهم به ضعف تعامل
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران معتقد است: به علت نداشتن همکاری قابل قبول بانک ها با حوزه اشتغال و طرح رونق تولید از مجموع سه هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده برای این استان فقط 800 میلیارد تومان پرداخت شده است.
نعمت الله ترکی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از بین تمامی بانک ها عملکرد بانک کشاورزی قابل قبول است، اظهارداشت: این بانک از مجموع 285 میلیارد تومان سقف تسهیلات تکلیفی، بیشترین عملکرد را داشته و به 210 طرح معرفی شده این رقم را پرداخت کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران عملکرد اعطای تسهیلات بانک ها و موسسات عامل در بخش های مختلف را در اختیار ایرنا گذاشت و گفت: در همه زمینه ها بانک ها در پرداخت تسهیلات یا عقب هستند یا حتی برخی از آنها عملکردی نداشته اند.

**بانک های آتش به اختیار
این انتقادها از عملکرد بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات به منظور رونق تولید و توسعه اشتغال درحالی است که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران می گوید: بانک ها در این استان به مدیریت استانی پاسخگو نیستند، ساز جداگانه می نوازند و آتش به اختیارند.
محمد امامی امین سال گذشته در آخرین نشست شورای اشتغال استان تهران افزود: به نظر مسیری که داریم می رویم چرخیدن دور خودمان است، وقتمان را صرف ارائه عملکرد چند بانک می کنیم و از سایر موضوعات غافلیم؛ بحث گزارش عملکرد بانک ها را باید هر چند جلسه یکبار مطرح کنیم.
وی یادآورشد: مکاتبات بسیاری با بانک ها کرده ایم، گاه پاسخ هایی داده شده که محترمانه و شیک اما خروجی آن در حد کوبیدن آب در هاون است.

**مشاغل خانگی هم در امان نماندند
انتقادها به موضوع پرداخت تسهیلات در حوزه مشاغل خانگی هم باقی است زیرا «ثریا شارقی» مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: سهم استان از تسهیلات مشاغل خانگی سال گذشته 48 میلیارد تومان بود که بانک ها فقط 33 میلیارد تومان از آن را پرداخته اند.
وی افزود: طی 11 ماه سال 97 با 33 میلیارد تومان اعتبار برای حدود چهار هزار نفر در استان تهران اشتغالزایی شده است.
شارقی یادآورشد: دستگاه های اجرایی در این زمینه کم کاری نداشتند و اگر باقی تسهیلات هم به متقاضیان پرداخت نشده به علت نپرداختن آن از سوی بانک هاست.
وی خاطرنشان کرد: مشاغل خانگی 300 رسته شغلی دارد که می توان گفت برای فعالیت در هر کدام در مجموع هشت میلیون و 250 هزار تومان اعتبار نیاز است.
مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: این شرایط در حالی است که برای ایجاد هر نوع اشتغال در بخش صنعت به طور متوسط 250 میلیون تومان سرمایه گذاری باید انجام شود.

**گلایه مستمر استاندار
استاندار تهران هم تاکنون بارها از بانک ها در این استان انتقاد کرده است؛ یکی از آنها در تاریخ 11 اسفند در جلسه نشست اقتصاد مقاومتی بود که گفت: بانک ها در ارائه تسهیلات اشتغالزایی بسیار ضعیف عمل کرده اند.
انوشیروان محسنی بندپی افزود: امروز هیچیک از بانک ها برای پاسخگویی و دلیل ارائه نشدن تسهیلات به پروژه ها در این جلسه شرکت نکرده اند.
وی ادامه داد: بانک ها به افرادی که مستقیم به آنها مراجعه می کنند و ساختار را دور می زنند تسهیلات می پردازند اما به افرادی که پرونده آنان در کارگروه های استانداری تایید شده و شش ماه است که پیگیر کار خود هستند تسهیلات نمی دهند.
استاندار تهران از وزیر صنعت، معدن و تجارت که در جلسه حضور داشت درخواست کرد با هر شاخصی که محاسبه می کند، استان تهران را ویژه ببیند و افزود: در خصوص کم کاری بانک ها با وزیر اقتصاد مکاتبه می کنیم تا شورای هماهنگی بانک ها در استان تهران فعالانه در این نشست حضور پیدا کنند.
محسنی بندپی با بیان اینکه بانک ها باید در خط مقدم اجرای سیاست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باشند، گفت: باید در قانون مالیات بر ارزش افزوده بازنگری شود و بدانیم ایجاد اشتغال و حمایت از تولیدکنندگان در شرایط فعلی راه برون رفت است.
استاندار تهران همچنین در جلسه دیگری گفت: اختصاص تسهیلات مختص این استان یا عوامل و نیروی انسانی که برای پروژه های استانی باید به کار گرفته شوند در طرح های ملی، عملی خلاف قانون و شرع است.
وی اظهارداشت: شورای هماهنگی بانک ها که در همه استان ها شکل گرفته، باید در استان تهران هم شکل بگیرد تا هر جلسه یک نفر غیرمطلع حاضر نباشد و یک پاسخگوی مشخص برای مطالبات استان حضور داشته باشد.
مسئولان استان تهران اظهار امیدواری می کنند در سال جاری که با عنوان رونق تولید نیز نامگذاری شده است، با افزایش تعامل بانک ها در این زمینه شاهد توسعه اشتغال و رونق کسب و کارها در همه بخش ها باشیم.
گزارش از مینا افشاری ترک
تهرام/3001/ 1008

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کارت اعتباری روسیه به سیستم بانکی ترکیه هم وصل شد

مدیرعامل سیستم ملی پرداخت روسیه (ان‌اس‌پی‌کی)، گفت: بزرگترین زنجیره بانکی ترکیه به علاوه ۱۰ هزار خرده‌فروش آنلاین این کشور، پذیرش میر کارت روسیه را آغاز کردند.

 • 15

تهدید باسیل و عون به خاطر حمایت از حزب الله

بیروت - ایرنا - روزنامه 'الاخبار' لبنان امروز (جمعه) نوشت: ایمیل های سری از سفارت لبنان در واشنگتن به وزارتخارجه این کشور، جزئیات دیدارهای مسوولان لبنانی با مسوولان آمریکایی را در 8 روز پیش نشان می دهند.

 • 3

صدور رایگان دفترچه بیمه برای سیل‌زدگان تحت پوشش بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نحوه صدور دفترچه بیمه برای سیل‌زدگان تحت پوشش این سازمان را تشریح کرد.

 • 9

رشد کمی یا کیفی؟

پشوتن مشهوری نژاد/ تحلیلگر بازار سرمایه ...

 • 4

توزیع بن‌کارت‌های فیزیکی خرید کتاب آغاز شد

تهران-ایرنا- توزیع بن‌کارت‌‎های فیزیکی خرید کتاب سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بانک عامل آغاز شد و این کارت ها در روزهای تعطیل نیز ارائه می شوند.

 • 9

700میلیارد ریال به کشاورزان سیل زده چهار استان پرداخت شد

اهواز - ایرنا - قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی ایران گفت: 700میلیارد ریال غرامت در 2 هفته گذشته به کشاورزان خسارت دیده چهار استان سیل زده کشور پرداخت شده که سهم کشاورزان خسارت دیده خوزستان 410 میلیارد ریال بوده است.

 • 9

قیمت نفت برنت در مرز ۷۲ دلار/ روند افزایش قیمت ادامه دارد

در معاملات امروز بازار جهانی انرژی، هر بشکه نفت برنت دریای شمال ۷۱.۹۷ دلار قیمت‌گذاری شد.

 • 11

برخورداری ۸۵ هزار مددجوی تحت پوشش از خدمات بیمه سلامت

همزمان با سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس طرح ارائه خدمات بیمه سلامت با دفترچه به مددجویان کمیته امداد امام(ره) در خراسان رضوی آغاز شد.

 • 7

توزیع بن‌کارت‌های فیزیکی خرید کتاب

توزیع بن‌کارت‌‎های فیزیکی سی‌و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از روز گذشته آغاز شده است و بانک عامل حتی در روزهای تعطیل به بازدیدکنند از نمایشگاه کتاب تهران خدمات ارایه خواهد داد.

 • 11

سقوط چشمگیر بورس لبنان

بیروت - ایرنا - روزنامه الجمهوریه لبنان نوشت: ارزش سهام های بورس این کشور روز گذشته (پنجشنبه) سقوط چشمگیری کرد.

 • 5

قیمت دلار دارای حباب است

بانگ انگلیسی "استاندارد چارترد" در گزارشی تحلیلی نوشت قیمت فعلی دلار دارای حباب است.

 • 9

ثروتمندترین افراد ژاپنی

ثروتمندترین فرد ژاپنی حدود ۲۵ میلیارد دلار ثروت دارد.

 • 10

هشدار لاوروف درباره سوء استفاده آمریکا از دلار

وزیر خارجه روسیه امروز جمعه در اظهاراتی نسبت به سوء استفاده آمریکا از دلار برای ضربه زدن به کشورهای دیگر هشدار داد.

 • 10

ارسال روزانه آمار خسارت‌های سیل به وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی

دبیر کارگروه آتش سوزی سندیکای بیمه گران می‌گوید آخرین آمار مربوط به ارزیابی و پرداخت خسارت سیل در استان‌های مختلف کشور به طور روزانه از سوی شرکت‌های بیمه برای وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی ارسال می‌شود.

 • 11

باید در برابر بیمه گذاران بدحساب منسجم تر عمل شود

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: اگر شرکت‌های بیمه در برابر بیمه گذاران بدحساب، منسجم‌تر عمل کنند و رفتاری حرفه‌ای در پیش بگیرند می‌توان به بهبود وضعیت صنعت بیمه بیشتر امیدوار بود.

 • 4

عقب‌نشینی بورس‌های جهانی

با نزدیک شدن به زمان پایان انتشار صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بورسی، بیشتر شاخص‌های جهانی عقب نشستند.

 • 12

متعهد به جلوگیری از تاثیرات تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم

وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن بر تعهد توکیو برای جلوگیری از تاثیرات مخرب تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داد.

 • 2

افزایش سرمایه‌گذاری آمریکا برای خرابکاری در ایران و روسیه

مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از افزایش سرمایه گذاری این واحد جاسوسی برای انجام عملیات در خصوص ایران و روسیه خبر داد.

 • 11

تدوین طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از تدوین طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه خبر داد.

 • 10