بانک هایی که به اختیارخود عمل می کنند

بانک هایی که به اختیارخود عمل می کنند

تهران- ایرنا- در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.

شنبه 17 فروردین 1398 ساعت 21:24

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

مسئولان استانداری تهران می گویند: البته اینطور نیست که بانک ها هیچ تسهیلاتی ندهند بلکه به افرادی که خودشان بخواهند می دهند اما به پرونده هایی که از طریق کارگروه های تخصصی اشتغال یا رونق تولید استان معرفی شوند ترتیب اثر نمی دهند.
به گزارش ایرنا دولت در قالب طرح های اشتغالزا و حمایت از تولید 74 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف از جمله بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و سایر منابع مالی کشور را در قالب طرح های سرمایه در گردش ، نوسازی و بازسازی صنایع ، مشاغل خانگی، مشاغل روستایی و فراگیر و نیز بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه (از محل منابع بودجه عمرانی) برای سال 97 پیش بینی کرده بود که سهم استان تهران از آن در مجموع به سه هزار میلیارد تومان رسید.
آنطور که مسئولان استان تهران بارها گلایه و اعتراض کرده اند همکاری نکردن بانک های مستقر در استان تهران مانع تحقق اشتغال 132 هزار نفری (طبق پیش بینی) برای استان شده است.

** بانک های متهم به ضعف تعامل
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران معتقد است: به علت نداشتن همکاری قابل قبول بانک ها با حوزه اشتغال و طرح رونق تولید از مجموع سه هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده برای این استان فقط 800 میلیارد تومان پرداخت شده است.
نعمت الله ترکی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از بین تمامی بانک ها عملکرد بانک کشاورزی قابل قبول است، اظهارداشت: این بانک از مجموع 285 میلیارد تومان سقف تسهیلات تکلیفی، بیشترین عملکرد را داشته و به 210 طرح معرفی شده این رقم را پرداخت کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران عملکرد اعطای تسهیلات بانک ها و موسسات عامل در بخش های مختلف را در اختیار ایرنا گذاشت و گفت: در همه زمینه ها بانک ها در پرداخت تسهیلات یا عقب هستند یا حتی برخی از آنها عملکردی نداشته اند.

**بانک های آتش به اختیار
این انتقادها از عملکرد بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات به منظور رونق تولید و توسعه اشتغال درحالی است که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران می گوید: بانک ها در این استان به مدیریت استانی پاسخگو نیستند، ساز جداگانه می نوازند و آتش به اختیارند.
محمد امامی امین سال گذشته در آخرین نشست شورای اشتغال استان تهران افزود: به نظر مسیری که داریم می رویم چرخیدن دور خودمان است، وقتمان را صرف ارائه عملکرد چند بانک می کنیم و از سایر موضوعات غافلیم؛ بحث گزارش عملکرد بانک ها را باید هر چند جلسه یکبار مطرح کنیم.
وی یادآورشد: مکاتبات بسیاری با بانک ها کرده ایم، گاه پاسخ هایی داده شده که محترمانه و شیک اما خروجی آن در حد کوبیدن آب در هاون است.

**مشاغل خانگی هم در امان نماندند
انتقادها به موضوع پرداخت تسهیلات در حوزه مشاغل خانگی هم باقی است زیرا «ثریا شارقی» مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: سهم استان از تسهیلات مشاغل خانگی سال گذشته 48 میلیارد تومان بود که بانک ها فقط 33 میلیارد تومان از آن را پرداخته اند.
وی افزود: طی 11 ماه سال 97 با 33 میلیارد تومان اعتبار برای حدود چهار هزار نفر در استان تهران اشتغالزایی شده است.
شارقی یادآورشد: دستگاه های اجرایی در این زمینه کم کاری نداشتند و اگر باقی تسهیلات هم به متقاضیان پرداخت نشده به علت نپرداختن آن از سوی بانک هاست.
وی خاطرنشان کرد: مشاغل خانگی 300 رسته شغلی دارد که می توان گفت برای فعالیت در هر کدام در مجموع هشت میلیون و 250 هزار تومان اعتبار نیاز است.
مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: این شرایط در حالی است که برای ایجاد هر نوع اشتغال در بخش صنعت به طور متوسط 250 میلیون تومان سرمایه گذاری باید انجام شود.

**گلایه مستمر استاندار
استاندار تهران هم تاکنون بارها از بانک ها در این استان انتقاد کرده است؛ یکی از آنها در تاریخ 11 اسفند در جلسه نشست اقتصاد مقاومتی بود که گفت: بانک ها در ارائه تسهیلات اشتغالزایی بسیار ضعیف عمل کرده اند.
انوشیروان محسنی بندپی افزود: امروز هیچیک از بانک ها برای پاسخگویی و دلیل ارائه نشدن تسهیلات به پروژه ها در این جلسه شرکت نکرده اند.
وی ادامه داد: بانک ها به افرادی که مستقیم به آنها مراجعه می کنند و ساختار را دور می زنند تسهیلات می پردازند اما به افرادی که پرونده آنان در کارگروه های استانداری تایید شده و شش ماه است که پیگیر کار خود هستند تسهیلات نمی دهند.
استاندار تهران از وزیر صنعت، معدن و تجارت که در جلسه حضور داشت درخواست کرد با هر شاخصی که محاسبه می کند، استان تهران را ویژه ببیند و افزود: در خصوص کم کاری بانک ها با وزیر اقتصاد مکاتبه می کنیم تا شورای هماهنگی بانک ها در استان تهران فعالانه در این نشست حضور پیدا کنند.
محسنی بندپی با بیان اینکه بانک ها باید در خط مقدم اجرای سیاست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باشند، گفت: باید در قانون مالیات بر ارزش افزوده بازنگری شود و بدانیم ایجاد اشتغال و حمایت از تولیدکنندگان در شرایط فعلی راه برون رفت است.
استاندار تهران همچنین در جلسه دیگری گفت: اختصاص تسهیلات مختص این استان یا عوامل و نیروی انسانی که برای پروژه های استانی باید به کار گرفته شوند در طرح های ملی، عملی خلاف قانون و شرع است.
وی اظهارداشت: شورای هماهنگی بانک ها که در همه استان ها شکل گرفته، باید در استان تهران هم شکل بگیرد تا هر جلسه یک نفر غیرمطلع حاضر نباشد و یک پاسخگوی مشخص برای مطالبات استان حضور داشته باشد.
مسئولان استان تهران اظهار امیدواری می کنند در سال جاری که با عنوان رونق تولید نیز نامگذاری شده است، با افزایش تعامل بانک ها در این زمینه شاهد توسعه اشتغال و رونق کسب و کارها در همه بخش ها باشیم.
گزارش از مینا افشاری ترک
تهرام/3001/ 1008

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 23

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 29

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 32

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 28

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 33

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 32

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 31

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 30

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 29

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 36

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 29

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 31

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 28

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 40

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 32